Salámový šalát z Mníchova

wurst

Keď som robila tento šalát, bol veľmi smutný deň. Pripravovala som ho na večeru a neustále ma niečo rušilo…nevedela som to definovať a potom som si uvedomila, že v našej tichej ulici,  je veľký hluk. Neustále lietali vrtuľníky a to tak nízko, že som počula svišťať lopatky. Keď som vyšla na balkón, tak som podvedome vtiahla hlavu medzi plecia, mala som úplne iracionálny pocit, že mi môžu odseknúť hlavu. Na FB ma mníchovská polícia upozornila, aby som neopúšťala svoj byt, pretože došlo k streľbe v Olympijskom nákupnom centre  a páchatelia sú na úteku. Teraz už vieme, ako to bolo, čo to bolo a prečo to bolo….ale na tú noc nezabudnem, keď okrem vrtuľníkového hluku nám ulice a dvory presvecoval lúč ostrého svetla z vrtuľníkov do tretej ráno ako vo filmoch…. Naozaj to bol smutný deň.
No a k receptu. Je to tzv. bavorský wurst šalát. Je úžasný…..spolu so syrovými špeclami ho nájdete na každom jedálnom lístku či už tej najposlednejšej knajpy, alebo v reštaurácii kde Vám ho servírujú na ozajstnom porceláne a jete strieborným príborom. V lete je to dar boží, tým, že je tak populárny, v obchodoch dostaneme už salámu, ktorá je nakrájana na tenko, ako špagety…..používajú tzv lyonskú salámu. Je to nesmierne efektívne a rýchle jedlo…..vhodné na večeru, alebo obed….v horúčavach je hotový v mihu . Doporučujem na celej čiare.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):   3 porcie

Suroviny:

Na nálev :
do kávovej šálky
4 PL olej
1 PL ocot
dolejeme uhorkovú vodu
Na šalát :
200 g mäkká údenina
100 g  tvrdý syr
kyslé uhorky
1 veľká červená cibuľa
10 reďkoviek
nasekaná petržlenová vňatka
nálev

Postup

Ako som písala, tak v Mníchove dostanem kúpiť už hotovú narezanú salámu. Ale ten tvar nie je až tak určujúci, pokiaľ si kúpite napríklad slovenskú točenú…tak tam by som to pokojne nakrájala na tenké kolieska…a tomuto tvaru by som prispôsobila aj uhorky a syr by som tiež asi nakrájala okrúhlou malou formičkou…a reďkovky tež na kolieska.
Keďže ja nepoužijem slovenskú točenú  :D, tak ja všetko nakrájam na tenučké rezance….syr, kyslé uhorky, reďkovky….cibuľu na malé kocky.

wurst surovina
Do kávovej šálky dám 4 PL oleja…olivovému sa vyhýbam…ten vo mne evokuje Taliansko a toto je predsa len výsostná regionálna záležitosť…k oleju 1 PL octu a dolejem uhorkovou vodou…tak ako keď si zalejete kávu….. Čo sa týka toho octu…v nemecku je ten obyčajný ocot, viac kyslý, ako slovenský…je možné, že si budete musieť po ochutnaní trochu viac okysliť.
Všetko dáme do jednej misy a zalejeme nálevom….nakoniec vmiešame nasekanú vniatku.
Ako píšem…šalát je skvelý…ja k nemu dávam praclíky……s mäkkým celozrnných chlebom je to tiež fajnotka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.