Základná žemľová knedla

servitkova-knedla-hlavna

Jeden rcp na podobnú knedlu tu už mám. Tá servítková knedľa je robená zo špenátom a bylinkami. Táto je tá najzákladnejšia…akurát ju nevarím v servítke…..ale vo fólii a alobale. V časoch keď tieto zabijáky životného prostredia neexistovali, tak ich gazdinky vážne varili v kuchynských utierkach, alebo mali na to špeciálne vyhradenú látkovu servítku. V Bavorsku kysnuté knedle, ako ich poznáme z našich slovenských kuchýň nepoznajú. Minulý týždeň sme boli na jedle a dala som si pečené koleno….koleno nádherne  mäsité, s chrumkavou kôrou….omáčka hustá a  k tomu dve pinpongové loptičky zemiakového knedlíku.  Bavor Ti povie…jedz mäso, načo sa pchať ostatným. Bože..čo by som vtedy dala zato, za tie našské mäkkučké kysnuté knedle. Keď my sme zvyknutí  na málo mäsa a dopchať sa prílohou, čo už, keď ma tak mamička naučila. Ale faktom je, že keby tam bolo čo len o jednu pinpongovú loptičku viac…tak by som to nebola schopná vôbec zjesť.
Takže Bavori kysnuté knedle , podľa našich predstáv vôbec nepoznajú, poznajú zemiakové zo surových zemiakov, z varených zemiakov,  alebo žemľové, tzv. servítkové.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 2 šišky…cca 5 porcíí

Suroviny:

500 g preschnuté nakrájané pečivo
5 veľkých, alebo 6 malých vajec
600 ml teplé mlieko
2 cibule
4 PL olej
veľká kytica petržlenovej vňate
1 čl soľ

Postup

Musíme si uvedomiť jednu vec…..robila som zo suchých koliesok nakrájaného bieleho pečiva. Nebolo ani odvčera, ani oddneska. Bolo minimalne 4 dni staré. Neviem koľko  čerstvých rožkov je treba skrájať na 500 g suchších koliesok.
Pokiaľ by ste chceli robiť povedzme zo staršíeho bieleho pečiva, tak použite aspon trojdňové. Čo ja viem….skúste 16 rožkov. Ja to takto nerobievam, pretože som lenivá a kúpim si hotový polotovar……ktorý vyzerá takto…

servitkova-knedla-polotovar

500 g je dosť veľká masa , robila som v dvoch hlbokých nádobách.  Okrem prílohy k pečenému mäsu, mám v pláne urobiť ešte jedno jedlo a preto som robila z dvojnásobnej, čo je asi cca 5 porcíí.
Cibuľu očistíme a nasekáme na drobno. Na oleji ju orestujeme do sklovita, nenechajme ju zozlatnúť.
Vypneme a ideme nasekať petržlenovú vňatku.  Po nasekaní ju pridáme k cibuli na panvicu a premiešame.
K pečivu dáme vajcia ,  cibuľu s petržlenom aj s výpekom, posypeme soľou a začneme prilievať mlieko. Nevylievajte ho všetko naraz…skuste najprv dve tretiny a začnie rukami premiešavať. Potom už prilievajte podľa potreby. Ak budete robiť z pečiva odvčera, predpokladám, že budete potrebovať toho mlieka viac…fakt neviem…možno ked budem na SK, tak sa prinútim urobiť žemľovú knedlu, priamo zo slovenskych rožkov.
Takže masu vymiešame do kompaktnej hmoty….Pokiaľ to preženiete s  mliekom, tak skúste zahustit strúhankou, alebo detskou krupicou.

servitkova-knedla-cesto
Polovicu cesta preložíme na potravinovú fóli a vytvarujeme valec, zabalíme napevno do fólie, okraje zabezpečíme a vyváľame do pekného, pravidelného,  okrúhleho valca.
Tento valec ešte zabalíme do alobalu.
Knedle ponoríme do vriacej vody, varíme 20 minút a potom knedle otočíme na druhú stranu a varíme ďaších 20 minút.
servitkova-knedla-balenie servitkova-knedla-varenie
Po uvarení vyberieme a necháme 10 minút odpočinúť. Krájame a podávame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.