Archív kategorií: Natierky

Nátierka zo sušených paradajok v oleji

Fenomén „biomatka“ nezvyčajne popudzuje ženy, ktoré sú zaslúžilými matkami, alebo babičkami malých, či veľkých, či dospelých detí.
Nevedno prečo.
A nedajbože, ak by taká biomatka, dvíhala tlak svojej svokre.
Úbohá nevesta by bola roznesená na kopytách.
Keby tá dotyčná biomatka bola dcéra, tak by svojej mame odpapuľovala, poargumentovali by si navzájom a dali spolu kávičku a spokojne by sa pobrali každá po svojom a tešili sa na ďalšie stretnutie.
Ale ako nevesta by nemala šancu. Pretože okrem toho , žeby si povedzme, dovolila, odpapuľovať a povrčať, tak by o jej výchove vedela celá susedská, rodinná , pracovná a ešte neviem aká pospolitosť.
Samozrejme v tom negatívnom význame.
Zvyčajné argumenty matiek k biomatkám sú.
– moje deti jedli sladkosti a tu sú
– moje deti jedli to čo všetci a tu sú
– moje deti nejedli bio a tu sú
– moje deti neboli kojené do dvoch rokov a tu sú
– moje deti sa vozili v kočíkoch a tu sú
– moje deti boli prebaľované, obliekané, obúvané tak ako všetky a tu sú
– moje deti boli vychovávané tak, ako si mysleli všetci naokolo a nie tak ako som chcela ja a tu sú.
Poznám Maťkiných rodičov , obidve sady, a som si istá, že sú s ňou, ako biomatkou v pohode.
Ešte lepšie poznám Maťkinu svokru, ktorá je Moja Dobrá Švagriná a tá je absolútne s tým stotožnená a nepovie na jej metódy ani mäkké fň.
Vlastne úplne celá rodina sme absolútne stotožnená s tým ako Betka s Ondríkom rastú.
Keď si Môj Dobrý Synovec Kubko bral Maťku, mala som pocit, že to je nesmierne éterická bytosť, ktorá hádam ani prdieť nevie.


Tak nepočula som ju, ale viem, že vie 🙂
A veru vo vnútri to nie je žiadna éterická víla.
A je to biomatka.
Nemýľte sa, ona sa nevyznačuje tým, že ju nájdete jedine pri nákupe bio jogurtov a bio džemov.
Ona robieva svoj vlastný jogurt do pohárikov a príde si naoberať do Seliec do záhrady ríbezle, čerešne, jablká, hrušky u uvarí si svoj vlastný džem a zavarí svoje kompóty.
Pečie svoje chleby a svoje pečivo.
Čo môže tak varí, pečie, sterilizuje vlastnoručne a vyhýba sa, pokiaľ môže, priemyselne spracovaným potravinám. Minimálne pre svoje deti.
Keď príde niekam so svojimi deťmi, tak im poctivo nosí vždy ich jedlo. A tak áno, kurací vývar s rezancami si dajú, ale my jeme pečenú krkovičku s kapustou a knedľou a oni sa dusia cviklovým rizotom.
Keď urobím ovocné knedle s posýpkou, tak vstane a sama im posype tvarohom, alebo makom, alebo čo som mala……bez cukru.
Ona je na cukor zvyknutá, tak vie, že je to s tým cukrom lepšie. Ale detičkám, to nevadí a tak nevidí dôvod, prečo by im mala ten cukor tam dávať.
A má pravdu.
Oni si potom ešte tie detičky naviac pridali a tak viem, že im to vážne chutilo.
Sladkosti donedávna nejedli vôbec a tak sme im nosievali miesto čokolád a cukríkov ovocie.
Teraz sa už tomu nejde vyhnúť, pretože chodia do škôlky, ale ak Maťka upečie nejaký koláč (pečie z obohatených múk a znižuje množstvo cukru), pokiaľ sa nezje, tak sa deti môžu aj o zem hádzať, nepovolí a sladkosti sa nejedia.
Keď sa pozerám na ich domáce videjká, tak keď všetci spoločne raňajkajú, a dá na stôl očistenú mrkvu a papriku a uhorku, tak deti nadšene vykrikujú „mňám papričkáááá“
A kým boli bábätká, tak mali látkové plienky, obliekali sa do zdedených oblečení a dlho sa nosili v manduke. Kočiariky samozrejme mali tiež, ale keď mohla tak ich nosila. A boli kojený dlho, dlho, dlho….
A nebojte sa , nevyzerali ako Čenkovej deti. Detského oblečenia, v každej domácnosti, sa nachádzajú tony a tony.
Oblečenie je ako nové, krásne a vyhadzuje sa do odpadov a nakupuje sa stále nové a nové.
Maťka odmietla tento neudržateľný model. A tak keď vidím Betku v pyžamku od Dorky, tak mi až srdce piští, za tým dievčatulkom, ktoré už vyrástlo a maminke kradne z taštičky šminky.
Maťka prestala jesť bravčové a hovädzie mäso a raz týždenne jedia hydinu a sem tam aj hydinovú šunku. Bavili sme sa, že uvažuje o tom, že si ide robiť tú šunku sama doma.
Na večeru hádže halušky a chodí pre bryndzu do stánku, kde jej dovolia nakúpiť syry a mliečne výrobky do vlastných škatuliek. Je to od ruky, samošku má síce priamo pri dome, ale tam jej nedovolia baliť do svojich vlastných obalov, len do ich papiera a igelitu. Tak sa radšej prejde.
Ale musím pochváliť aj Kubka, Dobrého Synovca. Akceptuje jej rozhodnutie, nevadí mu, súhlasí s tým a tak sa mu prispôsobuje a maximálne jej pomáha v rámci svojich možností.
Naďalej je jeho najmilovanejšie jedlo zemiaky s kapustou a údenou klobásou a Maťka nerobí scény, keď sa toho do chuti naje. Keď treba tak uvarí aj tú bravčovinu aj hovädzie, ale ho skrátka neje a nedáva ani deťom.
Nie je to biomatka, ktorá sa chce priväzovať o stromy a strieľať cudziu mamičku, ktorá na piesku dá okrem svojho syna, keksík aj Ondríkovi. Nežijem s nimi tak neviem ako rieši túto situáciu, ale som si istá, že tak aby dobre bolo.
Má skrátka svoju cestu. Nespasí tým svet, ale je inšpirujúca. A inšpiráciu namojdušu potrebujeme, i keď si myslíme, že my to robíme aj tak lepšie.
Nevysmievajme sa biomatkám, ktoré pochopili význam toho slova, tak ako Maťka.
Ja si veľmi dobre pamätám, keď tento termín ešte nebol známy,
Možno pred 30 rokmi, prišla kamarátkina sesternica z Rakúska a išli sme na nákup do bystrickej Billy. Gabriela chcela kúpiť nejakú nátierku a hľadala, čo tá hotová, v chladiacom boxe , obsahuje. Žiadna predavačka jej nevedela odpovedať, za jej chrbtom si klepkali na čelo a my sme sa s Evou HANBILI, že čo robí scény.
Gabika zavolala vedúcu a pýtala sa z čoho je tá nátierka robená a tá musela zavolať do ich centra aby jej to povedali.
Znovu sme sa s Evou za tú Gabiku HANBILI.
Tak nemusela to Gabika tak teatrálne hrotiť, to je fakt, ale mala veľkú pravdu.
Smiali sme sa jej.
Teraz je úplne samozrejmé, že všetko čo kupujeme má štítok kde píše čo tam všetko je. A môžem povedať, že to aj čítame, pretože tá informácia je naozaj dôležitá.
Len tak na okraj, Gabika je naozaj bio žena až v tom zmysle, že ona si lisuje aj vlastný panenský olej a melie vlastnú múku. Sama, s úctou zabije morku, a celú ju spracuje do mrazničky a podobne. A na druhý deň pozberá kapustu na poli , pripraví nože, poreže a naloží do suda. Má niekde tam, v rakúskych horách, naozaj veľké gazdovstvo.
Vlastne to tak robievala pred tými 25 rokmi, nepočula som o nej nič nové, už veľmi dávno
A hlavne ! Nemýľme si ženy, ktoré si sadnú na promenádu a verejne dojčia svoje bábätko, že ju to automaticky posunuje do kategórie „biomatka“.
Verte tomu, že to tak vonkoncom nie je.
A ani mamička, ktorá sa rozhodne, že jej dieťa bude od malička, čistý vegetarián, tiež nebude „biomatka“.
Je toho určite viac, čo by som mohla napísať o biomatke Maťke, ale tak nejako to nemám celé odpozerané a nie som s nimi tak často, ako by som si priala a chcela.
Ale čo viem je, že ona do našej rodiny priniesla túto nátierku.
Nie je to novinka, na internete je kopu takýchto receptov, ale ja som ich skrátka nepoznala a môžem povedať, keď sme ju prvýkrát s Dobrým Manželom ochutnali, tak sme nevedeli pochopiť, že môže byť niečo také dobré.
Maťka recept pojednala jednoducho, len zo základných surovín a ja keď som sa pokúsila o nejaké inovácie so syrom, s bylinkami, s ricottou a bla bla bla, tak konštatujem, že jednoduché veci sú tie najlepšie.








 

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 3 porcie

Suroviny

1 pohárik sterilizovaných sušených paradajok v oleji
3 veľké lyžice povolené maslo
2 až 3 strúčiky cesnaku

Postup

Paradajky majú aj na Slovensku rôzne. Začnite tými najlacnejšími aby ste tušili, že či Vám to bude chutiť. 
V Mníchove robievam z tých najlacnejších, ale dnes som kúpila nejaké ochutené bylinkami, tak uvidíme či v tom bude rozdiel. 


Vyberte ich z oleja a nechajte aj trošku  odkvapkať. Nátierka zredne a ak tam bude naviac ešte aj ten olej, tak Vám bude tiecť.
Ten olej nevylievajte!!!!!!!!!
Ja som dnes na polovičke uvarila ryžu a na druhej plnenú papriku.
Povolené maslo a paradajky som dala do mixéra.
(Toto je fotka ešte kým som usúdila, že nebude používať ponorný mixér, ale veľký. Aj ten olej, čo je na dne misy, som odstránila a až tak mixovala.)

Takmer okamžite bola hladká.
Prelisujeme do nej cesnak.
Nijako som inak neochucovala. 
A to je bisťubohu všetko.

Zemiaková nátierka

Moja mamička prvý rakovinový atak zdolávala ako štyridsaťročná. Druhý o päť rokov neskôr.   A potom ich,  v rôznych xročných odstupoch,  bolo ešte niekoľko. Zakaždým sa prejavila v inom orgáne a zakaždým to znášala veľmi statočne. Niekoľkokrát brala chemošku, niekoľkokrát jej zliezli vlasy, niekoľkokrát sa cítila tak mizerne, že myslela, že jej to vážne jej posledná fáza a vždy sa pozviechala, naštartovala imunitu a vlani sme oslavovali jej 80 narodeniny. Je jasné, že tieto choroby ju fyzicky poznačili a jej aktívne obdobie je už dávno preč. Ale je tu, je s nami a všetci ju milujeme.
Ako mladá žena, bojovala proti rakovine všetkými možnými spôsobmi.
Bola na 40 dňovej šťavovej diéte, potom prestala jesť živočíšne bielkoviny, stravovala sa makrobioticky a tak rôzne.
Pred tými tridsiatimi rokmi, neboli také možnosti stravovania ako teraz, neexistoval internet, ktorý by nás poučil a ani,  v normálne dostupných,  médiách sa o možnostiach alternatívnej podpornej liečby veľa nepísalo.
Kadejaké príručky  sa šírili normálne ako samizdaty.
Pamätám si, ako som po večeroch prepisovala knihu „Zdravie z božej lekárni“ od Márie Treben.
Ako veľká novinka u mňa vtedy v úrade frčali papiere do písacieho stroja, medzi, ktoré sa nemusel vkladať kopír.  A jeden balík som si z práce ukradla a šéf mi na to prišiel.
Keď som bola na koberčeku a ja som sa striasla ako osika a vysvetľovala, prečo som to urobila. Šéf sa zamyslel a povedal mi pamätnú vetu. “ Dobre, ale jednu kópiu urob aj mne“
Aj som ich bola dať zviazať. 🙂
Keď bola na strave bez živočíšnych bielkovín, tak veľmi veľa používala droždie Tebi.  Robila taký šalát a bolo to veľmi dobré. Mamka si to už nepamätá bohužiaľ.
A učili sme sa robiť nátierky. My sme dovtedy poznali, jedine rybičkovú a vajíčkovú.
V tom čase v BB otvorila firma Lunter novú predajňu Alfa Bio. K seitanu, ktorý sme robili,  pribudlo tofu a zistili sme, z čoho všetkého sa dajú robiť nátierky.
Ponúkali ich vo veľkých antikorových nádobách  a my sme si mohli nabrať do vaničky, koľko sme potrebovali.  Boli tam aj pripravené ochutnávky.
Prvýkrát v živote som vtedy počula o cíceri a jedla z neho nátierku, alebo šošovicovú, alebo hrachovú. A každá chutila inak. A medzi nimi bola aj zemiaková.
Nie nebola to zemiaková ala tatarák. Ale taká obyčajná, jednoduchá.
Mamka mala nenormálnu chuť na hrianky a na to natrieť tieto rastlinné nátierky. Urobili sme hrianky len tak nasucho a išli sme sa potrhať.
Tak som si v piatok premýšľala, žeby som tú zemiakovú urobila, či by mi chutila rovnako ako vtedy.
Tak mne chutila, ale Dobrý Manžel ju odmietol jesť. Aj ochutnal, ale si vypýtal nejaké náhradné riešenie.
A keďže mi nechutila zase tak, že som odpadúvala od úžasu, tak pre mňa samú ju už robiť nebudem. Ja sa bez nej kľudne zaobídem. Ale viem si predstaviť, že Moja Dobrá Svokra by ju ocenila.
Nelámem nad ňou palicu a na chate ju urobím mojej vegetariánskej časti rodiny.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):

Suroviny:

400 g menšie zemiaky (cca 400g)
3 strúčiky cesnaku
150 ml majonéza
ochutený olej alebo maslo
mletá sladká paprika s údenou chuťou

Postup

Zemiaky v šupke uvaríme v slanej vode a necháme úplne vychladnúť.
Ošúpané, postrúhame na malej slzičke.
Prelisujeme k nim cesnak, pridáme majonézu a ak máte ochutený olivový olej, tak by to bola celkom dobrá voľba.
Ja som mala taký, v ktorom boli naložené guličky červeného korenia, bobkový list, pálivá paprička a nové korenie. Pridala som z neho asi lyžicu. Keď ochutený olej nemáte, nič sa nedeje.
Odroda zemiakov, ktoré som uvarila boli tvrdé, určené na šalát a  nedali sa stále dobre rozmiešať, tak som pridala ešte lyžicu margarínu (ja nemeckú lattu, Vy to, čo doma používate bežne ,Rama a podobne)
Ochutila som soľou a paprikou.

Avokádová nátierka s vajíčkom

natierka hlav

Nepoznám nič lepšie ako avokádo…
Niežeby som nepoznala nič lepšie, ale minimálne avokádo,  patrí medzi tie lepšie veci.
Nejako v rokoch po revolúcii , som videla avokádo v Tescu a absolútne som netušila čo to je. Čakala som  na pokladňu a  pani v rade predo mnou, si ho kupovala. Neodolala som a spýtala sa čo to je a pani mi hovorila, že ona sa to naučila jesť, keď žila v Mexiku. Že ona si to len roztlačí vidličkou, posolí, zakvapne citrónom a je.
Banská Bystrica je dedina a dovtedy najväčšie mesto, ktoré som videla,  bola Budapešť a Praha.
Vidieť pred sebou živého človeka, čo žil v Mexiku, to bolo niečo pre mňa tak neuveriteľné, že som hádam ani spať nemohla, čo som bola zvedavá. Čo tam tá pani asi robila, prečo tam žila, ako to tam vyzeralo, s kým tam bola, prečo sa vrátila  a….všetky tie veci okolo.
Na úbohé avokádo som aj zabudla.
Tesne pred odchodom do Mníchova som už vedela, čo to avokádo je, ale aj tak som ho ešte nejedla, to prišlo na rad až tu. Stále som sa neodhodlala ho kúpiť, bohvieprečo, no bol rok 2000 a to som prišla z tej dediny do veľkého mesta a som bola ako také teľa.
U Turka v ovozele, vtedy pracoval taký chalan a ten mi raz ako pozornosť prihodil k nákupu práve avokádo….jéééééda moja, to bola udalosť..
Som si naštudovala čo s ním a urobila som svoje prvé prvé guacamole...a bola to láska na prvú chuť.
Avokádo len tak, ako opisovala oná mexicko-bystrická pani môžu na chlebíku jesť už aj úplne maličké detičky, miesto masielka…
No hádam som urobila osvetu pre tých čo ešte váhajú 🙂

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):

Suroviny:

1 zrelé avokádo
2 vajíčka
pažítka
limetové šťava
soľ, čerstvo drvené korenie

Postup

Vajíčka uvaríme na tvrdo. Necháme vychladnúť, obielime a nasekáme na malé kocky.
Avokádo rozrežeme nožom a obidve polovice oproti sebe stočíme okolo kôstky a polovice uvoľníme.   Nôž….akokeby zatneme do kôstky a pohodlne sa nám bude dať vybrať.  Tá kôstka je tam len, akokeby položená.
Nožom poprekrajujeme do tvaru siete dužinu tak, aby sme neprerezali šupku. Nakoniec kocky avokáda vylúpneme lyžicou …pôjde to ľahko ako po masle.
Pridáme nasekané vajíčka, vytlačíme šťavu z pol limety, osolíme a ochutíme čerstvo drveným korením.
Nakoniec pridáme nasekanú pažítku.
Pomocou vidličky všetko roztlačíme, premiešame a máme úžasnú nátierku. Ja si k nátierke nakrájam čerstvú uhorku….nenormálne mi k nej chutí….je to taký svieži akcent.

natierka detaill

Škvarková nátierka

skvarkova hlavna

Táto škvarková nátierka,  respektíve jej chuť,  sa mi vryla do chuťových buniek asi pred sedemnástimi  rokmi.
Pohárik na ochutnanie, priniesla do práce moja kolegyňa Silvia.
Keď som si dala za lyžičku, tak som myslela, že jem niečo tak báječné a skvelé, že sa tomu nič nemôže vyrovnať.  Ako putoval pohárik po kancelárii, tak som premáhala v sebe túžbu, vyskočiť, vytrhnúť pohárik z rúk niektorej kolegyne a ujsť s ním niekam, kde mi ho nikto nevezme a mohla ho zjesť úplne sama.
Odvtedy som ju nejedla, len som po nej túžila.
Neviem prečo som ju nerobievala, asi preto, že som bola lenivá, urobiť si polotovar – mleté škvarky.
Viem, že sa u mäsiarov predávajú a konečne som si ich kúpila.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 2 velke 7 dcl pohare

Suroviny:

600 g mleté škvarky
1 veľká červená cibuľa
3 veľké polievkové lyžice obyčajnej horčice
5 uvarených vajec natvrdo
čerstvo mleté korenie
soľ
Na zeleninovú omáčku  :
3 polievkové lyžice olej
1 cibuľa
2 naozaj veľké biele papriky
400 ml pasirované paradajky
sol
(alebo úplne prozaické 7 dcl lečo z pohára)

skvarkova suroviny

Postup

Ja zavárané lečo nepoužívam, keď ho potrebujem do varenia, tak si ho varím nečerstvo.
Na oleji popražím očistenú , nakrájanú cibuľu. Papriku očistime, umyjeme a pokrájame na malé kocky.
Pridáme papriku na cibuľu, posolíme a pod pokrievkou podusíme tak na dve-tri minútky. Len aby sa akoby uľahla.
Keď nemám paradajky, ktoré su letné a nemám istotu, že zreli voľne na slnku, tak zásadne používam tie, ktoré sú zavárané ,alebo pasírované. Niekde som čítala anketu medzi svetovými kuchármi, ktorí hovorili, že to tak robia, pretože majú istotu, že sa takto spracováva úroda, ktorá je letná.  Či je to pravda netuším, ale riadim sa tým.
Keďže je pokročilá jeseň, tak som použila zavárané paradajky, pokrájané na kocky.
Keby som mala zrelé paradajky, od nás zo záhrady, tak  ich ošúpem a nakrájam takých päť veľkých kusov.
Paradajky dáme k paprike, premiešame a na miernom plameni  dusíme, dovtedy, kým nie je paprika úplne mäkká.
Uvarené lečo necháme vychladnúť a ochutíme soľou.
Do mletých škvariek nasekáme nadrobno červenú cibuľu.  Cez mrežované sitko pretlačíme vajcia a spolu s 3 plnými  polievkovými lyžicami  horčice, ich dáme k škvarkám. Nakoniec pridáme vychladnutú zeleninu a všetko dobre vymiešame.
Posypeme  čerstvo mletým korením.
V našej domácnosti, je čerstvo mleté korenie, celkom zásadná pochutina, takže som s nim nešetrila. Ak treba ešte dosolíme.
Všetko záleží od Vašej chuti, môžete este pridať horčicu.
Na webe som našla recepty, kde vajcia a cibuľu zmixujú a tak ju dajú do nátierky, ja som to nerobila, pretože sa mi páči štruktúra

skvarkova struktura

a nie kašovitá hmota.
Ale viem, že práve niekto,  má  hladkú nátierku radšej, takže toto je tiež na Vás.
Koľko sme vládali, toľko sme zjedli a ostatok som zasterilizovala.
Poháriky som naplnila do 3/4, dala do hrnca s vodou (tiež do 3/4) a sterilizovala 30 minút, po začatí varu. Potom som poháriky zabalila do prikrývky a nechala úplne vychladnúť.

Rybičková nátierka s nakladaným zeleným korením

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spolahnite sa, ze za tuto natierku Vas bude manzel milovat. Mna , teda ten moj , za nu vzdy vychvali a ked mu dojde pecivo, tak ju vyjeda lyzickou len tak.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 2 porcie

Suroviny:

200g rybia konzerva …
1 vajce
1 lyzicka horcia
1 plna lyzicka majoneza
orech zmaknuteho masla
4 nasekane jarne cibulky aj s peknou vnatou
1 lyzica nakladane zelene korenie

Postup

Vajce uvarime natvrdo a cibulku ocistime a nakrajame aj s peknou zelenou vnatou na jemne kruzky.
V mise vsetko vymiesame do hladka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podla chuti este posolime a hotovu natierku posypeme nakladanym zelenym korenim

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cesnaková nátierka pre silné povahy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cas pripravy Čas prípravy:  5 minur
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  3 porcie

Suroviny:

250g makky roztieratelny syr
3 velke struciky cesnaku
orech zmaknuteho maslo
1 lyzicka majonezy (kysla smotana, biely jogurt)
1 lyzicka stiplava mleta paprika
lyzica mlete orechy
par kvapiek limety

Postup

Ocisteny cesnak pretlacime k syru. Ten vymiesame s maslom.  V pripade, ze sa Vam zda natierka husta, tak ju mozete nariedit majonezou, alebo kyslou smotanou, alebo bielym jogurtom. Ak nahradzate majonezu kyslymy mliecnymi vyrobkami, tak limetovu stavu vynechajte.
Do natierky zapracujeme stiplavu mletu papriku a mlete orechy…vsetko vymiesame. Ja nesolim, Vy sa rozhodnite sami.

Nátierka z rybiek v paradajkovej omáčke.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cas pripravy Čas prípravy:  15 minut
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  2 porcie

Suroviny:

1 Konzerva rybiek v paradajkovej omacke (vacsia)
1/2 mala cervena cibula
1 vajce
1 kocka roztieratelneho syra
1 lyzica nasekane bazalkove listky
stipka soli
cerstvo mlete cierne korenie

Postup

Vajce uvarime na tvrdo (cca 8 minut vriet). Popukame mu skrupinu a nechame vychladnut v studenej vode.
Cervenu cibulu nasekame na velmi jemnucke kocky.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Do misy dame rybky aj s paradajkovou omackou, pretlacime k nim vajce, pridame syr,  nasekane bazalkove listky, cibulu  a vymiesame.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ja som dala dve lyzice toho syra a zda sa mi to vela, tak preto uvadzam v recepte len jednu.

dobru chut.

Vajíčková nátierka s kyslou uhorkou

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cas pripravy Čas prípravy: 7 minut
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 2 porcie

Suroviny:

4 vajcia2 kysle uhorky
2 velke lyzice zmaknuteho masla
1 lyzica paprikova natierka
1 mala cervena cibula
sol, cerstve mlete korenie

Postup

Vajicka uvarime na tvrdo (od vlozenia do studenej vody cca 10 minut). Po uvareni uvarene vajcia natlknem na viacerych miestach a zalejeme studenou vodou.

Vajicka po osupani pretlacim,  cez mriezku na zemiaky do salatu,  pridam k nim na uplne jemno nasekanu ocistenu cibulu.

Uhorku nasekam na malicke kusky a pridam k vajickam spolu s maslom, paprikovou natierkou.

Vsetko dobre vymiesame, osolime, okorenime a podavame.

Wrap s pečenými papričkami pimientos de padron

IMG_0815

Počet porcií (kusov) Počet porcií (kusov):  2 porcie

Suroviny:

200g papricky pimientos de padron
olej,
hrubozrnna sol

Na wrapy :
3 tortillove placky
2 mrkvy
salatova uhorka
salatove listy (ja som pouzila cinsku kapustu bez zil)

Na natierku :

200g makky roztieratelny syr
mokka lyzicka paprikova natierka
stiplava mleta paprika (podla chuti)
nasekana zelena vnat z mladej cibulky
nasekana koriandrova vnat
sol, mlete cierne korenie

Na kura :

300g kuracie prsia (bez koze, bez kosti)
2 velke lyzice biely jogurt
1 mala lyzicka stiplava mleta paprika
2 male lyzicky horcica
sol

Postup

Zapneme ruru a dobre ju vyhrejeme.
Kuracie prsia narezeme na dlhe pasy, posolime ich a polozime ich na vacsi kus alobalu.
Jogurt, horcicu, stiplavu papriku vymiesame dokopy a zo vsetkych stran ponatierame kuracie pasy.
Alobal dobre uzavrieme zo vsetkych stran do balicku, polozime na pekac a dame piec na 45 minut.
Po upeceni nechame maso vychladnut.

IMG_0810

Syr vymiesame s paprikovou natierkou, mletou paprikou, zelenymi bylinkami a podla chuti osolime a okorenime.
Mrkvu ocistime, uhorku umyjeme. Zeleninu nakrajame na tenucke pruzky v hrubke zapalky.

Kazdu tortillu natrieme tretinou syrovej natierky az po okraj.
Na kraj placky dame tretinu upeceneho masa, polozime salatovy list, po dlzke posypeme mrkvou a pokladieme uhorky.

IMG_0811
Zabalime ako palacinku a hned pevno zabalime do potravinovej folie, alebo alobalu.
Odlozime do chladnicky aspon na 2 hodiny aby tortilla od natierky zmakla.
Wrap krajame dosikma.

Do mensieho kastrolika dame vyssiu vrstvu oleja a nechame rozohriat.
Zelene papricky pimientos de padron umyjeme a dokladne osusime.

IMG_0812
Stopky neodstranujeme, vyborne posluzia pri jedeni.
Vlozime ich do horuceho oleja a opekame kym sa nezacnu tvorit pluzgiere a hnednut.

IMG_0813

Ked uz su hnedaste, vyberieme ich a dame odkvapkat na servitku. Nakoniec ich posypeme hrubozrnnou solou.

IMG_0814

Podavame k wrapu ako prilohu.

IMG_0819

Poznámka

Papricky pimientos de padron je specialna odroda urcena na pecenie. Pochadza, ako inak z mexika , ale najvacsiu popularitu ma v spanielsku. V oblasti kde sa pestuje, sa kona kazdy rok festival tejto papriky.
Tato paprika nie je stiplava…vacsinou….jej konzumacii sa hovori aj *ruska ruleta*, pretoze vo varke sa vzdy najde nejaka, ktora konzumentovi vypali dieru do lica. V nasom 200g balicku takato nastastie nebola  😀

Bavorská syrová nátierka obazda (obatza)

K tejto nátierke mam celkom sentimentálny vzťah. V zdialene mi pripomína šmirkáš a v krajine, kde o bryndzi ani nechyrujú, som aj za jej veľmi vzdialenú chuť,  vďačná.
Nerobievam ju často, Dobrý Manžel ju nemusí…nemá rád bryndzu  a pre môj stravovací plán je strašne tučná.
Ach, ako sa mi zase zacnelo

Počet porcií (kusov):  3 porcie

 

Suroviny:

300 g camembert (hermelín)
120 g maslo
2 lyžičky mletá rasca
2 lyžičky mletá červená paprika
1/2 lyžičky mletá pálivá červená paprika
čerstvo mleté čierne korenie
2 az 8 lyžíc svetlé pivo
1 červená cibuľa

Postup

Zrelý camembert v mise roztlačme vidličkou.

IMG_1884

Pridáme k nemu povolené maslo a dve lyžice piva. Vymiešame.

IMG_1885

Počet lyžíc  piva záleží od krémovosti camembertu. Ja som mala dosť tvrdý, takže som dala tých lyžíc piva viac.
Cibuľu očistime a nakrájame na veľmi, veľmi malé kocky. Pridáme ju k nátierke spolu s koreninami a vymiešame. Ak treba znovu prilejeme lyžicu piva.
S pivom opatrne, aby nám nevznikol pivný horký syr.

Poznámka

Bavorská nátierka je chránená patentom. S  reďkovkou a praclíkmi je súčasťou jedálnička každej bavorskej domácnosti

.
.