Archív kategorií: Pohostenie na party

Párkový twister pre detičky

parky hlavna

Vždy ma pobaví, keď robím recepty pre detičky, pretože tie,  ako prvý,  vždy konzumuje dobrý manžel. Čo sa týka normálnych hlavných jedál….no tak to je v pohode…ale bolo výborné , keď dostal pred seba jahôdkových trpaslíkov, alebo chuťovky v tvare rybiek a lodičiek. Toto jedlo mal na dnešné raňajky…bolo vtipné , že nám prišli dnes montovať do bytu požiarne detektory ….fakt mocní chlapi a DM sedel za stolom,  pred sebou opekané párky s cestíčkom,  práve som mu vytlačila pomarančový džús a dorobila šalát. Chlap s vlasmi az po zadok, bruchom väčším ako moje a hlasom takým mocným, že prekričal aj môj, sa tak na ten načančaný stôl zapozeral a so silným bavorským prízvukom povedal, že mu veľmi závidí.

Ja viem, že robiť takéto veci je prplačka…napríklad tieto twistery. O čo by bolo jednoduchšie..párky úplne normálne uvariť a podávať ich s úplne bežným rožtekom.  Ani ja nemám času na rozdávanie…a hlavne nie pri Dobrej Vnučke, tá ako otvoríme oči, neustále niečo melie a neustále jej musím byť k dispozícii, tak je pravda taká, že ani mne sa nechce s tým hrať…ale keď už urobím…no je to na nezaplatenie….keď Vám taká DV povie….Omka Ty si výborná kuchárka. Dorka ešte raz, prepáč mi, že som nedodržala v sobotu sľub…maminka Ti to určite ukáže, aby si toto ospravedlnenie prečítať.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):

Suroviny:

Párky
Jednoduché cesto z hladkej múky a vody
(viac v texte)
Olej

 

Postup

Postup je v zásade jednoduchý. Ja som mala doma cesto na pizzu, to čo je už rozvaľkané, tak som použila kúsok z neho, ale nie je nič jedoduchšie urobiť si ho z hladkej múky a vody. Múku vypracujeme prstami ako plastelínu, rozdelíme do guľôčok a tie rukami rozváľame do pásikov. Viac múky ako necelú šálku určite potrebovať nebudete.
Každú párku napichneme na špajdlu. Prvú som napichla na kovový ražník, ale drevené sú lepšie, pretože nepália, keď twistery budete otáčať.

parky s nozom parky twistovanie parky plnenie

 

 

 

 

Nožom režeme špirálu do párky až po špajdlu a ťaháme ju dohora. Párku roztiahneme.
Do medzier vtlačíme pásiky cesta.
Olej rozohrejeme a twistery zo všetkých strán opečieme.

parky pred opekanim
Podávame teplé.

Zeleninové ozdoby – srdiečka, kvietky

zeleninka hlavna

Toto sú tie veci, ktoré vidíme x-krát niekde v klipoch na internete. A stále si pomyslíme, jejda aké milé a hneď si predstavujeme, kde by sme ich asi vedeli využiť. A akonáhle ten klip skončí , v tú ranu zabudneme ako sa to robí, čo všetko tam bolo a podobne.  U nás sa zelenina jedáva na kvantá, vážne….zistila som to až vtedy, keď som každé ráno k raňajkám Dobrému Manželovi načistila papriku, uhorky, mrkvičku, sem-tam reďkovky a nikdy nie paradajku. Zje k tej obloženej raňajkovej veci, vždy kompletne všetku zeleninku. Keď som bez neho na SK a je doma sám, zeleninka sa neje, pretože nemá nožičky, aby prišla sama z obchodu a už vôbec nemá ručičky, aby sa očistila, umyla a nakrájala.
A Dobrá Vnučka…spotreba červených paprík, chrumkavých mrkvičiek, sem-tam reďkovky a nikdy nie paradajok, koľkokrát jej očistíme k raňajočkám, toľkokrát sa všetko popapká. Dobrý Vnúčik ten na to kašle…ako autista jedáva len vyvolené potraviny a zeleninka k  nim rozhodne nepatrí. Keď mal dva roky, pijával ráno mliečko z dudlíkovej fľaši. Večer mu rodičia vtisli do ústočiek kúsok sladkej hrušky (DV ich vtedy zjedla naraz hádam aj 4 ) Ráno ocko bezradne pozeral, ako Janíčko mliečko nepije a to už bolo čo povedať, pretože ako autík , tento rituál potreboval. Až po hodine si všimli, že má líčko nezvyčajne vyduté…a čo sa nestalo…milý Janíčko držal ten kúsok hrušky v ústach celý večer,  celú noc a držal by ho hádam aj do skonania sveta….ale aby ju zjedol,alebo vypľul….toto autíci nerobia.  Keď vykrajujem Dorke zeleninku , tak mi vždy povie, že som najlepšia Omka, ktorá je slúžka princeznej Dorky…a tak jej slúžim.
Keď nakúpim zeleninu, vždy viem, že si prídávam prácu, pretože aj keby mali DM a DV celú misu pred sebou…ak by nebola pripravená, očistená, nakrájaná…..tak si ju ani nevšimnú . A tak to robím ja a vždy SA všetko zje. SA je skrátka potvora.

Btw…vzhľadom k ničotnosti, ktoru vkladám, tak som toho popísala toľko, ako keby to bola večera o 4 chodoch 🙂

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):

Suroviny:

vajcovité čerešňové paradajky
konce uhoriek, alebo párok
mrkva, uhorka

 

Postup

Na srdiečko potrebujeme oblé konce  z dvoch paradajok , ktoré majú vajcovitý tvar. Keď som sa usilovala o srdiečko z okrúhlych čeršňových , tak to srdce bolo natoľko puckaté, že až nemalo tvar.  Pokiaľ máte snack uhorky…také čo sú veľké ako nakladačky, tak aj z toho sa dajú pohodlne urobiť, alebo ked odrežete obidva konce párok, skrátka nech to majú komponenty  taký vajcovitý tvar. Prerežeme  obidve paradajky v rovnakom smere  došikma a potom musíte jednu odrezanú polovicu pretočiť a priložiť k druhej polovici, druhej paradajky. . Chvíľu sa možno dokrútite, ale nakoniec na to prídete.  Doporučujem prvú a druhú urobiť na tých horšejších kúskoch a keď už budete vedieť ten grif, tak siahneme po tých tvarove krásnych a urobíme z nich reprezentatívne srdiečka. Na hotovom srdiečku je vidieť, že tú jednu paradajku som nemala rezať až tak šikmo.

cela paradajka prerezane paradajky hotove srdiecko

 

 

 

 

Kvietky sú jednoduché, ja som ich robila zo snackovej zeleniny, takže boli malé, tak na raz do úst.

mrkva uhorka hotovy kvietok

 

 

 

 

Aj keď sa Vám bude zdať, že Vám vznikne z toho veľa „odpadu“…ten som spracovala do takého malého šalátu a nič neprišlo nazmar.

ranajky

 

Trojuholníky z lístkového cesta

trojuhol

Mne osobne takéto veci nenormálne chutia, ale mali ste vidiet tie vykrivené ústa Dobrého Manžela. …..zlatko a prečo to nemáš rád. Sú tam tri veci, ktoré nechcem…lístkové cesto na slano, udusené huby a roztečený syr….Ale tak nejako dal 4 kúsky a ja som s veľkým potešením dojedla aj tú väčšinu, ktorú ofrflal. Rozhodne to ale urobím mojej Dobrej Svokre…ako kvázi vegeteriánke , to isto príde po chuti…teda dúfam…budem za Dobrú Nevestu. Najlepšie je ich konzumovať za tepla, do druhého dňa by som ich rozhodne nenechávala…

Cas pripravy Čas prípravy: 30 min + priprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  12 kusov

Suroviny:

Hotové rozvaľkané lístkové cesto
250 g šampiňóny, najlepšie hnedé
150 g syr s bielou plesňou, najlepšie camembert
2 jarné cibuľky
soľ, čerstvo mleté korenie, mletá rasca
orech masla + 1 PL olej
citrónová šťava

Postup

Najprv popíšem niečo o lístkovom ceste. Hotové rozvaľkané lístkové cesto, mám vždy v pohotovosti, či v slovenskej, alebo nemeckej chladničke. DM miluje jablkový, alebo tvarohový závin, takže keď nemám chlieb a chuť ho ísť kúpiť, zvrtnem nohavicu závinu na plech a je pokoj. Pri týchto závinoch som si nijako zvlášť nevšimla rozdielnu kvalitu cesta, ale prvýkrat som to postrehla pri tomto dezerte. Keď som ho upiekla prvýkrat na SK, tak som myslela, že som niečo pokazila. Cesto bolo také ubitejšie, nelístkovalo. Bola som z toho nešťastná a prišla som sa poradiť k mamke…ukázala som jej foto nemeckej verzii a naživo slovenskú. Ona skonštatovala, že to musí byť inou kvalitou cesta. Ten ananásový dezert robievam často a vždy je to tak ….keď rozdelím ružičky, tak v nemeckých je to lístkovanie, úplne viditeľné, v slovenských nie.  Netuším či je to naozaj lepšou kvalitou nemeckého lístkového rozvaľkaného cesta, alebo ma napadla ešte jedna možnosť….V Mníchove mám plynovú rúru, v Bystrici mám elektrickú rúru, možno je aj tam pes zakopaný pretože pravda je taká, že čo sa týka elektrickej, tak neustále s ňou bojujem. No a prečo to hlavne píšem. Hotové trojuholníčky sú ako vankúšiky…napufkané, okolo plnky. Keď som ich jedla, tak som sa zamyslela, že nevedno, ci sa mi tak načechrajú aj v inej kuchyni. Keď vyskúšam…napíšem…toľko k tomu.
Rúru zapneme na 220 stupňov.
Šampiňóny naplátkajume a poprekrajujeme, zľahka pofŕkame citrónovou šťavou. Jarnú cibuľku očistíme a nakrájame na malé kúsky.
Na panvici roztopíme maslo s olejom a porestujeme zľahka jarnú cibuľku. Pridáme šampiňóny a restujeme 2 minúty. Posolíme, posypeme čerstvo drveným korením a mletou rascou podľa chuti. Rascu kľudne môžete vynechať a nahradiť oblúbeným korením.
Premiešame a necháme bokom.
Syr rozdelíme na 12 plátkov.
Cesto rozdelíme na 12 štvorcov (cca 11 cm), tie rozrežeme stredom na trojuholníky.
Do stredu každého položíme plátok syra a navŕšime udusené huby.

trojuholniky pred pecenim
Pečieme na papieri na pečenie v rozohriatej trúbe cca  10 minút….strážte si to podľa svojej rúry.

trojuholniky po upeceni
Pred podávaním posypeme bylinkami, ja som použila aj chilli vločky.

 

 

Vyprážané zemiakové gule plnené mletým mäsom

gule hlavna

Keď chodievame s Dobrým Manželom na prechádzky, tak na zmrzlinovej strane, chodíme okolo bodegy. Výraz bodega som prvýkrát počula od mojej prvej svokry a netušila som čo to znamená…v 17 rokoch sa niet ani čomu diviť. A potom som ho druhýkrát videla po 25 rokoch, práve na vývesnom štíte tejto španielskej vinárne na Tengstr. v Mníchove 🙂  Toľko k bodege.
No a raz sme sa zastavili, že čo podávajú na zahryznutie k vínu v Španielsku  a študovali sme jedálny listok. A nasli sme tam barcelonské zemiakové gule. DM to študoval ,študoval a ja som medzitým prešla na druhú stranu ulice. A zrazu môj český DM kričí na celú ulicu “ veď to sú horehronské gule, horehronské gule, horehronské gule“. A s rozžiarenými očami poskakoval ako malé dieťa.
Keď sme sa vrátili, tak som si vyhľadala čo to konkrétne je. Samozrejme sa to horehronským guliam nepodobá…ani náhodou. Tieto španielske skvele,  skvele dopĺňajú mohutné pitie 🙂  a som presvedčená že poslúžia aj ako súčasť záhradných a iných párty.
Mala som pocit, že je s tým veľká prplačka a tak som si dala vyše roka načas….včera pršalo, mala som mleté mäso, tak som do toho šla.  Vôbec , ale vôbec to nebolo také strašné a výsledok bol nad očakávanie. Fakt nad očakávanie.
Toľko k španielskym guliam .

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  12 kusov

Suroviny:

600 g zemiaky
250 g mleté bravčové
150 ml pasírované paradajky
soľ, čerstvo mleté korenie, pálivá mletá paprika
1 cibuľa  + 2 PL olej
1 veľké vajce + strúhanka na obalenie
olej na vyprážanie

 

Postup

Očistené a nakrájané zemiaky uvaríme v slanej vode, zlejeme a popučíme na  hladkú kašu.
Môžeme pridať 2 lyžičky oleja aby sa nám kaša zhladila.
Ja som pridala ešte lyzičku zemiakového škrobu, lebo písalo, že sú to skoré zemiaky a tie mávajú toho škrobu menej.
Rukami som normálne potom spracovala zemiaky do plastelínovej konzistencie.
Na dvoch lyžiciach  oleja v panvici orestujeme cibuľu a pridáme mleté mäso. Restujeme ho, kým sa nerozpadá. Posolíme, okoreníme, pridáme cayenské korenie. Pridáme pasírované paradajky, premiešame a dusíme nejakých 20 minút.  Necháme vychladnúť. Zmes by mala byt suchšia.

gule surovina

Zo zemiakov vytvoríme gule…o trošku menšie ako tenisové loptičky. Vytvoríme z nich v dlani misku a tú naplníme mletým mäsom. Guľu uzatvoríme a uťapkáme do peknej guli.

gule plnenie
Naplnenú guľu pogúľame v strúhanke, rozšľahanom (osolenom) vajíčku a znovu v strúhanke.
Vložíme do rozohriateho oleja, tak aby boli ponorené a vyprážame zo všetkých strán do zlata….nejaké 4 minúty.  Vyberieme, necháme odkvapkať na pijavom obrúsku. Kto má ešte niekde v špajzi fritézu, tak ma vystarané, ja som sa tejto opachy zbavila už pred rokmi, takže som vyprážala po jednej guli. Našťastie to islo velmi rýchle.

gule vyprazene
Čítala som, že gule sa dajú pripraviť aj dopredu a nechať ich zamraziť. To som neskúšala a neviem či budem skúšať, radšej si to vždy pripravím , keď budem poriadať priateľskú párty načerstvo.
Podávame,  s naozaj pikantnými,  omáčkami….
Konzumuje sa to absolútne super….nič nepadá, nič sa netrúsi a dôkladne zasýti. Viem si to celkom dobre predstaviť aj ako súčasť popolnočného svadobného bufetu.

Tak…..bodegové barcelonske gule.

gule rozrezane

 

Bravčová roláda plnená jablkovo-zelerovou náplňou (keď sa hrá futbal )

rolada fet hlavna

Ja futbal milujem…v tomto smere som oteckovo dievčatko. Z rodiny, len on a ja sledujeme také veci ako anglickú ligu, nemeckú ligu a podobne…a samozrejme turnajové podujatia. To , že české a slovenské satelitné spoločností, prestali púšťať do zahraničia Ligu majstrov, považujem za absolútnu katastrofu a vraciam sa na nemecké športové stanice….no čo už.  Tento víkend začali ME a Dobrý Manžel sa odovzdal môjmu TV rytmusu ber reptania. Hlavne, že má čo jesť a piť a je mu jedno, že pozerám futbal 3x denne, on si pájkuje a z jútubu si púšťa Ženu za pultom…..všetky časti…alebo Dobrého vojaka Švejka, alebo také niečo. Ráno varím niečo, čo môžem brať aj ako studený bufet pre mňa a šmírom šmárom, teplý obed pre DM. Tento rcp je presne to o čom píšem. Roláda sa dá nakrájať ako medajlónky s oblohou na pohostenie na párty, alebo ako plnohodnotný obed.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  2 porcie

Suroviny:

Vykostené karé na   na dva rezne v kuse
1/2 jablka + menšia zelerová stopka +  1/2 červená cibuľa + 2 veľké cesnakové strúčiky
2 PL strúhanka z čerstvého pečiva
hrstička hrozienok, lyžička strúhana citrónová kôra
soľ, čerstvo drvené korenie, sušený tymian
olej + hladká múka na obalenie
Na omáčku :
2 PL  sladké dezerné víno (ja som dala portské)
1 orech maslo
2 cesnakové strúčiky
soľ, čerstvo mleté korenie,  chilli vločky, nasekaná koriandrová vňať

Postup

 

Kus mäsa na dva rezne, každý hrubý 2 cm, rozrežeme, ale nedorežeme. Roztvoríme pláty ako knihu, zakryjeme fóliou a rozklepeme ho na veľký plát. Ten môj som rozkleplala na veľkosť taniera.  Fotopostup som uviedla tu.
Jablko a stopkatý zeler a cibuľu očistíme a  nakrájame na malé kúsky.
Na panvici rozohrejeme 2 pl oleja a 2 minúty restujeme cibuľu, zeler a jablká. Pridáme 3 PL vody a podusíme pod pokrievkou ďaľšie 3 minúty. Zmes odstavíme, vmiešame do nej strúhanku z čerstvého pečiva, posolíme, pokoreníme. Pretlačíme tam cesnak, pridáme sušený tymian, strúhanú citrónovú kôru a hrozienka. Všetko podľa chuti.
Na ochutený plát rozložíme udusenú a ochutenú zmes.

rozpklepane maso rolada pred udusenim jablk rolada s jablkovou zmesou

 
Roládu zatočíme. Ja som ju točila z tej dlhšej strany, pretože som chcela aby medajlonky boli malé, na jeden hlt.
Pokiaľ budete uvažovať o nich ako o teplom jedle pre viac ľudí, slimáky by mali byť väčšie.
Roládu zviažeme do sieťky.
Hotovú roládu obsypeme zvyškom strúhanky a poprášime hladkou múkou.
Na panvici rozohrejeme olej a roládu opečieme zo všetkých strán.
Preložíme ju do pekáčika.

rolada poviazana rolada pred pecenim rolada po upeceni
Výpek po opekaní , nariedime horúcou vodou a vlejeme k roláde. Pridáme orech masla,  dezertné víno.
Pekáčik zakryjeme alobalom a dáme piecť do vyhriatej rúry na 200 st. Piekla som asi hodinu.
Roládu nekrájame hneď, necháme ju vychladnúť, odstránime sieťku a krájame ostrým nožom.
Ak budete dávať medajlónky ako pohostenie na párty, skúste miesto tradičných príloh vyskúšať čerstvé kúsky ovocia. Neskutočne skvelá kombinácia…ja som mala biele broskyne, marhule a čučoriedky. Pečiva som sa ani nedotkla aj keď som ho priložila na misu.

rolada ovocie
DM som ako prílohu uvarila cestoviny. Tie som vymiešala s omáčkou po pečení. Ešte som do nich nasekala čerstvý koriander, prelisovala  som cesnak a zastrekla limetovou šťavou.

Cibuľový koláč na lístkovom ceste

cibulak hlavna

Je piatok a ja som nepiekla nič sladké a  varila som tiež len tak ledabolo.
A dokonca som varila tak, že som robila to čo chutí mne. Taká som ja manželka,  bezohľadná a egoistická.
Som  som si pomyslela, že si zaslúžim.
Absolvovala som vyšetrenie j chrbtice a nedozvedela som sa nič príjemné.
Viete si predstaviť metrákovú ženu v korzete????? Nie ????Tak aby ste vedeli, ani ja si to neviem predstaviť ako v tom budem vyzerať a fungovať.
Vraj takú korzetovú  bandáž nosil aj J.F.K  Necítila som sa nijako zvlášť výnimočne pri tej správe.
A dostala som aj dve injekcie do chrbta. A musela som byť  vyzlečená a nezdvihla som nohu.
Všetko zle, všetko zle.
A  v lekárni som si kúpila voltarenové tablety za  12 eur!!!!!, 12 eur!!!! nejdem to predýchať.
V mojej obľúbenej sásovskej  som kúpila za necelé štyri.
A tak som si podumkala a spravila som si príjemný obed.
Túto cibuľovú vec + ratatouille .
Ohromne dobre som sa najedla.
Ja neviem prečo mne chuť do jedla neskazí vôbec nič.  Ja budem jesť asi aj nad hrobom.
Dobrý Manžel bol zmätený z toho menu a vybral si kýbeľ zmrzliny. Jeho škoda.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):

 

Suroviny:

1 balenie rozvaľkaného lístkového cesta v rolke
Jemné druhy cibule ako je jarná, červená  biela
smotanový syr Philadelphia  s bylinkami, ale keby som bola na SK, tak by som použila Lučinu
nasekaný tymian
1 polievková lyžica maslo
pol čajovej lyžičky tekutý med

Postup

Cibuľu očistíme a nakrájame na tenké kolieska.
Roztopíme maslo bez škvarenia.
Rozvinuté lístkové cesto na papieri preložíme na plech  a vidličkou ho popicháme na viacerých miestach, aby sa počas pečenia nevydúvalo.
Z jeho okrajov odrežeme  tenké pásiky, okraje cesta veľmi zľahka navlhčíme a z pásikov urobíme zvýšené okraje.
Povrch  cesta, opakom lyžice, potrieme po celej ploche syrom.  Minula som celú vaničku.

cibulak roztieranie phil
Na syr pokladieme husto kolieska cibule. Na voľné miesta som ešte nasypala, nasekané zelené stonky jarnej cibuľky.
Nakoniec posypeme tymianovými lístkami.
Zvýšené okraje, veľmi zľahka potrieme roztopeným maslom
Do masla, ktoré nám ostane pridáme med a štetcom potrieme povrch cibule. Do zbytku  masla nakvapkáme tekutý med a pomocou štetca potrieme povrch cibule.

cibulak pred pecenim
Rúru rozohrejeme na plný výkon. Vložíme do rúry plech a stiahneme teplotu na 180 stupňov.
Piekla som slabú polhodinku.
Mám plynovú rúru, ktorá nemá vrchný ohrev, inak by som tú cibuľku nechala zvrchu zapiecť.
Strážte si to podľa svojej rúry.
Koláč krájame až po vychladnutí, najlepšie pilkovým nožom.

cibulak po upeceni

Párky v cestíčku z piva a kukuričnej múky

parky hlavna

Za toto jedlo Vam, mile damy, bude vdacny kazdy muz,  od mladeho az po stareho.  Je to uplne bajecne pohostenie pre partiu, ktora sa prisla ku Vam pozerat na futbal, pohostenie na spravnu chlapsku party.  Tieto cestickove hotdogy z bufetoveho stolu zmiznu ako prve. Sami si urcite velkost parok, ci budu niekolko centimetrove kusy, alebo jednohubkove….so spravnou palivou omackou ani jeden chlap neodola….a co si budeme hovorit….myslim, ze si pochutia na nom kludne aj zeny s detmi….vsak.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):

Suroviny:

600 g makke parky, alebo klobasky
olej

Na cesticko :
5 PL hladka muka (cca 75 g)
10 PL kukuricna muka (ja som mala kukuricnu krupicu na polentu) (cca 120 g)
1 vajce
1 zarovnana lyzicka prasok do peciva
stipka sody bikarbony
1 lyzicka sol
pivo na nariedenie

parky surovina

Postup

Vajce a sypke suroviny zmiesame a dolievame postupne pivo. Namiesame huste cesticko.
Ja som mala kukuricny gris na polentu, takze to cesticko bolo jemne zrnite. Nechame ho postat.
Kym cesticko odpociva, tak si  parky narezeme na pozadovanu velkost.
Mne sa velmi pacilo efektne spracovanie, tak, ze som parky napichla na spajdlu a moja predstava bola taka, ze cesticko nalejem do vysokeho pohara, do neho strcim parku, budem ju drzat za tu spajdlu a manipulovat budem stale s tou spajdlou, aj pocas vyprazania.
Takze takto….ano strcila som ju do vysokeho pohara a bolo to fajn, ze som si nemusela uspinit prsty.

parky v cesticku
Lenze potom nastal problem s vyprazanim.
S tou spajdlou to bolo dlhe a tym padom som potrebovala na vyprazanie siroku panvicu.
Naliala som do nej olej a samozrejme , keby som tam mala naliat tolko oleja, aby to bolo ponorene, tak by som ho musela naliat strasne vela. Skusila som to teda s trochu mensim mnozstvom a nebolo to dobre.
Ako vidite, to cesticko sa mi rozlievalo, pretoze z vrchnej strany sa hned nezafixovalo olejom.
parky nespravne vyprazanie
Tak som sa vratila ku klasickej priprave. Narezala som si parky na velkost hlbokeho kastrolika,  spajdle dala prec, cesticko naliala do misky a pekne rucne strucne zo spinavymi prstami som ich dokladne vyvalala v cesticku.
Vyprazala som ich ponorene do horuceho oleja a cesticko prestalo robit problemy.

parky spravne vyprazanie
Po vyprazani som ich odkladala na pijavy papier a pred podavanim som ich napichla na tie spajdle.
Ked uz nie priprava, tak nech je aspon to jedenie ciste. 😀

parky na spajdlickach

Cesticko je uzasne chrumkave a nestihala som ich vyprazat, tak rychlo *sa* jedli.

 

 

Mexický steakový tacos

jednohubky v rade mozno hlavnaHovadzi steak a paradajkova salsa v makkej psenicnej placke. Mozno nezvykla kombinacia, ale vobec nie zla. Naopak..vyborna.  Recept si nasiel Dobry Manzel a varila ho Tommi Miers.

Dodatok : vsetky male fotky su rozklikavacie na plnu velkost

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  2 porcie (10 jendohubkovych tacos)

Suroviny:

1 vasci hovadzi steak hruby na prst (cca 220g)
1 velky cesnakovy strucik
stava z pol limety
2 PL olej (nie olivovy)
1/2 CL sol
cerstvo mlete korenie
tortillove placky
jarna cibulka
avokado

Na salsu :

4 velke paradajky
2 papricky jalapeno (alebo nejake ine stiplave)
4 cesnakove struciky
1 cervena cibula
cerstvo mlete korenie
cerstva koriandrova vnat…cely zvazok
1/2 limetovej stavy

 

Postup

Nalozime si steak.
Cesnak osupeme, zasolime a roztlacime na plocho , nozom. Zmiesame rozpuceny cesnak so solou a este posekame. Do misy dame steak, pridame cesnak so solou, zastriekame stavou z polovice limety a polejeme olejom. Nakoniec hojne zasypeme cerstvo mletym korenim. Dobre v tejto stave maso vyvalame a nechame odpocivat minimalne dve hodiny…styri,  sest, celu noc 😀

stejk jednohuky marinovany stejk

 

 

 

Urobime salsu.
Preto som isla, prave  , do tohto receptu, lebo ma zaujalo, ako ju robi tato dama . Ona paradajky, cesnak a papricky najprv nasucho opecie.
Takze najprv rozpalime panvicu s hrubym dnom a poukladame na nu vsetku paradajky, papricky a cesnak v celku  a neosupanu. Mala som problem s paradajkami, mali velmi tenku supku a hned praskali, takze mi zacali vytekat. Skusila som potom ceresnove paradajky a s tymi to islo lepsie.
Opecieme zo vsetkych stran, tak by vznikali hnede flaky…tie daju tej salse, taky udeny smak.
Pozor pri otacani, zelenina je fakt horuca.
Opecene paradajky, cesnak a papricky nechame uplne vychladnut.

Po vychladnuti, paradajky a  papricky nesupeme, ale ich pokrajame a este potlacime vidlickou. Cesnak osupeme a rozotrieme  k paradajkam. Moje jalapeno, boli velkym sklamanim.  Absolutne nepalili, ale vonkoncom , salsa, ktora nepali, nie je salsa, ale paradajkovy salat!!. Musela som tam dat chilli susene vlocky.
Cibulu ocistime, koriander oplachneme a vsetko najemno nasekame.
Zamiesame do vznikajucej salsy.
Nakoniec pridame cerstvo mlete korenie, stavu z pol limety a ja som aj trochu posolila….hotovo.

jednohubky paradajky jednohubky salsa

 

 

 

 
Nezohnala som male okruhle tortilly, len take velke, tak som hrncekom s priemerom cca max 9 cm naznacila kruhy a radielkom vyrezala mensie kolieska.
Vacsie nerobte, pretoze to ma byt jednohubka, keby ste ju mali jest na dvakrat,  salsa by Vam tiekla po rukach a padala kadetade…ucelom je dat vsetko do ust naraz.
Jarne cibulky ocistime . Tie jarne cibulky som mala doma, tak som ich urobila, ale keby som ich nemala, tak by som ich nerobila, toto je nieco take naviac a nemusi tam byt.
Panvicu s hrubym dnom rozohrejeme do zerava.
Namarinovany steak polozime do panvice a opekame z kazdej strane po 2 minuty.
U stejkov, je to vseljake, zalezi z akej casti kravy ho mate, aky je vyzrety, akej je strukruty etc etc. U nas sa jedava radsej krvavy, ako prepeceny a aj tie dve minuty boli vela..na druhej strane stacilo , ak by som ho piekla minutu a pol.  Nastastie bol krehky a stavnaty, takze sa mi to dnes prepacilo.
Opeceny steak odlozime na dosku a cibulky namocime do marinady, ktora nam ostala po marinovani masa. Polozime ich na panvicu po opekani a opecieme z obidvoch stran.

stejk cibula
Kym opekame maso a cibulku, tak rozpalime druhu panvicu na sucho .  Namocime  si ruky a kazdu placku nimi pretrieme a poukladame na panvicu. Hned otocime a ked zmaknu a prehreju sa, vyberieme ich a poukladame ich vedla seba v tvare misticiek, aby sa opierali jedna o druhu..Druha moznost, ako nalozit s malymi plackami je ta, ze ich rozlozime do mikrotenoveho sacku, vzdusne ich uzatvorime a ohrejeme v mikrovlnke. Mne sa paci viac to na tej panvici.
Kym nam maso po opeceni odpociva, tak misticky naplnime salsou a avokado nakrajame na tenke pruzky.
Steak napriec vlaknam rezeme na velmi tenke pasy a tie zas ukladame na salsu.

jednohubky steak jednohubky detail

Nakoniec poukladame avokadove pasiky. Na avokado este vytlacime par kvapiek limety a par zrniek soli a mozeme podavat.
Aha a tu opecenu cibulku , tiez nakrajajte a pridajte bokom na zahryznutie.

jednohubky hlavna

 

Mäsové guľky pečené na špízoch s chlebom

spizy hlavna

Dnes som piekla klobasovy kolac na plech….mam strasne zly pomer surovin pri nom…na jeden plech mam malo cesta, na druhy vela. Raz sa nejdem dostat k tomu, aby som kupila bud novy rozmer plechu, alebo prepocitala suroviny. A tak vzdy davam na maly a zo zbytku cesta narychlo upeciem  buchty, alebo nieco podobne. No a dnes som si spomenula, ze kedysi som niekde videla strasne pekny recept. Absolutne neviem kde, ci na webe, ci v nejakom casopise….a tak recept som vyslovene robila po svojom a zrealizovala som ten napad. A je to uzasny uzasny napad. Vynikajuce na jedenie postojacky, na jedenie na zahrade, na jedenie niekde na party. Na zpize mate hadika, ktory je aj maskom aj prilohou. A velmi lahke na pripravu a rychle hotove.
Tak….a uz viem…..TU...vdaka Niguska

Cas pripravy Čas prípravy: 20 min + priprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 5 hadikov

Suroviny:

Na cesto….
robila som podla tohto receptu…
cast cesta som pouzila na spizy a co mi ostalo, som  normalne oblozila a upiekla ala slovenska pizza
Ak mate vlastny oblubeny recept, tak ho kludne pouzite, miesto mojho
1/2 vajca na potretie + semienka na posypanie

Na gulky…
250 g mlete bravcove
1/2 malej cibule
1 PL olej
1 cesnakovy strucik
nasekana petrzlenova vnat
mala lyzicka sol
mala lyzicka koriandrovy prasok
1 mala lyzicka stiplava mleta paprika
1/2 vajca

Postup

Cibulu  nasekame na drobno a podusime ju na rozohriatom oleji. Pridame ju, spolu s vypekom, k mletemu masu. Do masa pretlacime cesnak, pridame vsetky koreniny a nasekanu petrzlenovu vnat.
Vajicko rozslahame a polovicu vlejeme k masu.
Vsetko dobre vymiesame a vytvarujeme 15 guliek.
Z vykysnuteho cesta odoberame kusky cesta a vysulkame z nich dlhych hadikov.
hadiky suroviny

 

Okolo guliek , obkrutime hadovite cesto a prepichneme ich spajdlami.

hadiky spizy

 

 

Poukladame na plech s papierom na pecenie. Cesto potrieme rozslahanym vajickom a posypeme semienkami.

Dame piect do vyhriatej rury na 190 stupnov a pecieme 20 az 25 minut.  Riadte sa svojou rurou.

Gulky s cestom drzia nadherne na spize, nic nepada a je to velmi pohodlne jedenie.

 

Ked sa hra futbal….

IMG_0691

Pokial nesledujeme majstrovstva sveta niekde v bare, ale doma v TV, je skvele ked mame v akcii *cervene oko* nieco male na zahryznutie. Tento oblozeny sendvic by mohol byt  aj pohostenim na party, ale mam svoje obavy z toho cesnaku…..Dobry Manzel ho zboznuje….robievam mu ho aj do prace….nastastie on je tam sam druzina, ale pre istotu, mu k nemu zabalim aj tiktaky.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):

Suroviny:

Oblubene pecivo
Maslo
Lososova sunka
Na kazdy sendvic 1 strucik cesnaku
Kuceravy krehky salat

IMG_0693

Postup

Lososova sunka nie je sunka z lososa…vola sa tak pre svoju farbu.
Je to sunka z bravcovej panenky, susena na vzduchu. Je krajana na velmi velmi velmi tenko….su to uplne priesvitne platky.

Na tento sendvic pouzivam tmave  pecivo kornspitzoveho typu.
Prerezem ho napriec a natriem maslom obidve polovicky. Ocisteny cesnakovy struk prelisujeme a rozotrieme na maslo, pokladieme bohato lososovou sunkou a krehkymi salatovymi listami.
Polovicky spojime a idealne oblozeny sendvic zavrieme do skatulky,  ktora ho *pricapi*. Maslo ztuhne a tak nam ten sandwich, akokeby zafixuje.
Krajame na diely ako roladu  a ak podavame na party stol, tak ich upevnime sparatkom.