Archív kategorií: Vianoce

Údená novoročná polievka

 

Tento rok máme tej kapustnice už dosť.
A Bože odpusť aj majonézového, bezmajonézového, zemiakového a vlašského šalátu podľa zaručených  socialistických noriem, plné zuby.
Rodinu na Slovensku máme veľkú a v každej do ktorej sme prišli sme dostali šalát, údené, klobásu a niečo z kyslej kapusty.
Tak ja by som sa ani tak nevzpierala, ale ako každé sviatky, tak aj tieto,  sme s Dobrým Manželom ochoreli.
V kuchyni kde je tisíc stupňov od sálajúcej rúry a všetkých štyroch horákoch, sme sa kúpali vo vlastnom pote, oblečený v spoločenskom minime a úplne mokrými vlasmi.
A zrazu bolo treba na balkón vyniesť horúce plechy, miešať horúci puding, odniesť chladnúť to a ono. Vytriediť odpad, vyniesť odpad priniesť zemiaky z pivnice, priniesť drevo, umyť vonkajšie schody a neviem čo ešte.
Človek výborne schladne, ale príde jeden soplíkový človek (Julka s Dorkou) a Chalupníci ľahnú popolom.
A aby som mohla pokojne ležať a potiť sa a starať sa o Dobrého Manžela vytiahla som  pomalý hrniec, aby varil sám.
Mala som údené koleno a vymyslela som si hrachovú kašu. Ale nemali sme hrach. Len to údené koleno. Tak som ho dala do PH a pomalila ho asi 5 hodín. Údený vývar som mala fajný fajný. A prelisovala som do neho cesnak a natrepala majoránku.
Pili sme ho horúci, potili sme cesnakový pot a obrátil nás na zdravých ľudí.
Dnes je Silvester a zajtra Nový Rok. U nás sa jedáva česká šošovica na kyslo a slovenská kapustnica.
Tá údená cesnačka nás natoľko oslovila, že som sa rozhodla z vyššie uvedených dôvodov, vynechať kapustnicu a uvarila som nám túto novoročnú údenú polievku. A myslím, že som založila u nás novú tradíciu.

 

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):

Suroviny:

Údené mäso
350 g mrkva
štvrť zelerovej hlávky
1 menší pór
7 zemiakov
100 g maslo + olej
4 polievkové lyžice oranžová šošovica
2 bobkové listy
1 malá cibuľa
majoránka – ja som nemala tak som dala petržlenovú vniatku

Postup

Najlepšie uvarené údené je z pomalého hrnca a najlepší vývar z údeného je tiež z pomalého hrnca. Musíte mi veriť.
Ak nemáte Ph tak uvarte údené  tak ako chcete.
Môj Ph má obsah 5, 7 litrov a mäso malo dobrého 1,5 kg.
Spolu s údeným som dala aj obielené a nakockané zemiaky, očistenú cibuľu a bobkový list. Pomalila som asi 5 hodín.
Mrkvu a zeler očistíme a najlepšie by bolo , keby ste ich nastrúhali na veľkej slzičke. Ja som ich strčila do robota na 4 obrátky a bolo hotovo.
Pór nakrájame na kolieska.
Vo veľkom hrnci rozohrejeme maslo.
Na maslo pridáme strúhanú zeleninu, pór a oranžovú šošovicu.
Ak ste zemiaky nevarili s údeným, tak porestujte aj malé kocky zemiakov.
Toho masla som mala málo, tak som ešte dala trochu oleja.
Dôkladne porestujeme do voňava.
Zalejeme čistým vývarom a varíme, kým sa neuvaria zemiaky a šošovica.
Netrvá to dlho, šošovica  je lúpaná, takže to máte  hotové veľmi rýchlo.
Keď je šošovica už mäkká, pridáme ešte zemiaky, čo sa varili s mäsom a necháme na jednu bublinu prevrieť.
Nakoniec vsypeme lyžicu majoránky, ktorá mi práve došla. Ale mala som  čerstvú petržlenovú vňať a tak som dala tú.
Ani som nedosolila, len som dala trošku čerstvo drveného korenia.
Šťastný Nový Rok priatelia.

Vianočné opekance s makom

U nás na Štedrý večer pôstime. Aj keď sa už z náboženského hľadiska vraj nemusí.
Pravda je taká, že aj keby mi bábätko z jasličiek  osobne na stôl postavilo pečeného vola, tak by mi nepustilo  jesť nič mäsité. Tak či sa môže , či sa nemôže, my pôstime. Vrátane neverca Dobrého Manžela.
Čo mi pamäť siaha a čo pamäť siahala mojim rodičom a čo pamäť siahala ich rodičom , tak opekance patrili na  štedrovečerný stôl, tak ako mastná husacina k žlčníkovému záchvatu.
A ja som ich nikdy nemala rada.
Ani ako dieťa, ani ako dievča, ani ako mladá žena. Zrazu pred troma rokmi sa niečo stalo, neviem čo, ale začali mi chutiť. Ako starej žene. No ani jeden  problém s nimi nemám.
Ale čo ma nútili robiť rodičia,  je robiť starý zvyk. Ukradnúť tatíkovi z lyžice jeden opekanec, utekať s ním na dvor a tam ho niekde položiť. Ak do rána zmizol, tak sa do roka vydám. A veľkááá, veľkááá sranda to bola, bohato komentovaná v rodine.
A raz veru do rána zmizol. Všetko by bolo v najlepšom poriadku, keby som nemala šestnásť rokov.
A keď som mala sedemnásť,  som sa vydala. Do ritky paľovej. A bolo po srande.  Odvtedy sa kradnutie opekancov  v našej rodine neuznáva  a Dobrej Cerke som to výslovne zakázala. A  tak nejako si myslím, že ani Dobrá Neter Julka k tomuto hroznému aktu nebola nútená.
A v našej rodine skončili svadby dievčat, ktoré sú ešte deťmi. Chvalabohu. A tomu všetkému boli na vine vianočné opekance. Tak veru.
Neviem prečo, ale na blogu som doteraz recept na opekance nemala. Čiastočne to aj chápem. Keď sa zavárajú opekance, tak všetko sa blíži do finále. Vtedy sme už všetci pohádaní a udobrení, niektoré ženy sú vyplakané a so železnou pravidelnosťou je nejaké dieťa vylátané po zadku.
A tento akt varenia dáva za týmto  hektickým chaosom bodku. Ženy, ktoré sú tak unavené, že ťahajú za sebou črevá, tak si ich napchajú naspať. Všetci sa sprchujú, oblečú sa do sviatočného a sme štastní, že sme spolu a všetko sa v okamihu zabudlo a všetka nevraživosť vyprchala.
A ja pri usádzaní za ten nádherný stôl a pri zvonení rolničky, nemám ani v päte fotiť opekance.
Takže som si dnes v Mníchove urobila generálku a tak Vám poviem, že som začala ozaj od začiatku. Najprv som si musela opekance upiecť.  A dnes som kúpila mak tak dobre umletý, že som ho nemusela premlieť na mlynčeku doma. Tak mi to išlo od ruky.
A som si pustila aj vianočné koledy.  Veľmi pekný deň to je.
Pokazil mi ho akurát môj provizórny foťák, ktorý mi DM kúpil na ebay za dvadsať eur. Tak nejako sa zabudlo na to, že mal byť len provizórny, a tak nejako sa stalo, že sa berie ako môj trvalý.
Hneď večer idem napísať Ježiškovi.
No a keby ste túžili po niečom makovom v priebehu roka, tak opekance nerobte, tie patria jednoznačne len na Vianoce. Skúste tieto posúšiky, alebo jihlavské pecinky.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 3 porcie

Suroviny:

Upečené opekance
Mletý mak
Práškový cukor
220 g maslo

Postup

Pripravíme si dopredu upečené opekance.


Dáme variť veľké množstvo vody a roztopíme maslo.
Do vriacej vody nahádžeme opekance a necháme ich variť približne 5 minút.


Tých 5 minút je orientačných. Záleží od toho, ako máte veľmi vypečené opekance.
Po každej minúte opekanec ochutnajte a podľa jeho kvality ,  minúty na varenie uberte, alebo pridajte.
Dávajte veľký pozor aby sa Vám nerozvarili .
Podberákom opekance vyberieme a preložíme bez preplachovania do misy.


Presypeme cukrom a mletým makom.
Začnime povedzme štyrmi lyžicami práškového cukru a takým istým množstvom mletým makom.
Prelejeme roztopeným maslom.
Prehadzovaním a veľmi jemným  lyžicovaním premiešame, ochutnáme a podľa svojho jazyka prisypeme buď mak, alebo cukor.
Milí moji, prajem Vám pokojné Vianoce.

 

 

 

 

 

Snehové vločky – vianočné keksíky pre Dorku a Janíčka

hlavna

Tento rok je to iné.

Nás je už totižto veľa a keď sa postretáme, tak je to na menšiu svadbičku,. A u nás sa neslávia vianoce tak, že každý je v svojej rodine..to veru nie. Sme všetci pokope a vážne uvažujeme , že v našom rodičovskom dome urobíme také menšie búracie práce..odstránime jednu priečku aby sme získali jeden velikánsky priestor. Tie izby sa raz nedajú nafúknuť a je nás v tom jednom , izbovom priestore ako habešanov. Vlani, keď sme rozbaľovali darčeky, tak sme nevideli kde je stromček a trvalo to dve hodiny intenzívneho rozbaľovania, Dorka sa medzi nami nabehala chudiatko…..a toho bordelu, čo potom ostalo…neskutočné.
Tak tento rok zaviedla  Moja Dobrá Cerka pravidlo…každý človek, dostane len jeden darček a dohodneme sa, kto bude ten náš prijímateľ. Normálne ako v americkom filme. Detičky  dostanú jeden hlavný a povedzme dva menšie.  Sme jej neskutočné vďační za tento krok, my starí sme sa nešli k tomu odhodlať, lebo sme sa báli, že budeme vyzerať ako lakomci . A keď už sme pritom, všimla som si, že Janíčko a Dorka sa vedia potešiť len jeden dvoma balíčkom, potom sú už vlastne otupení a nevnímajú tie ďaľšie a ďaľšie.
A Moji milí, my sme si vianočné zákusky objednali u cukrárky, normálne bez hanby a červenania sa. Tak nie je to cukrárka ledajaká. Vychovala ju moja mamka a bezvýhradne jej dôverujeme.
Áno je nás veľa a naše chute sú čoraz vyhranenejšie, všetkým sa ulahodiť nedá. Dobrý manžel miluje ananásové rezy a okrem neho ich nikto vlastne nemá rád. Dobrý Zať parížske rožky, Dobrá Cerka punčové rezy. Dobrý Brat venčeky, Julkin Čakateľ laskonky, mamička bohemku, Kubko pražské gule, Julka snickers, Maťka metrový koláč etc etc etc etc..
Nie je v mojich silách toto všetko splniť,  mamka je už viacmenej ležiaca a nie je v jej možnostiach, hocikedy vyskočiť a zachraňovať ma. Ja nie som cukrárka, každý múčnik je vážne pre mňa boj.
A tak si každá rodina napísala svoju požiadavku a odniesli sme ju naozajstnej cukrárke. Len pre zaujímavosť…ja som si objednala 20 kusov ananásových rezov a 20 kusov opitého izidora.

Tak nieže nepečiem vôbec, to zas si nemyslite. Aby som sa povtierala bratovi, tak som upiekla minulý piatok 60 kusov venčekov…zjedli sa za večer..vážne. Ja som nestihla ani urobiť hlavnú fotku, mám len fotenie postupu.  Keby som to nevidela, tak by som tomu neverila.

A piekla som plnený perník, rožteky, laskonky a ešte ma čaká žĺtková bohemka…
Je zaujímavé sledovať moje pečenie ako také, prvé roky som naháňala všetky druhy rožtekov, rôzne zdobenia, posýpky od výmyslu sveta. A teraz mi to už príde také…zbytočné.
Keď pečiem tak sa snažím urobiť niečo, čím by som potešila hlavne Janíčka a Dorku. Tieto snehové vločky sú jediná novinka v našom vianočnom bufete.

Mali byť dve ale tá druhá mi zhorela, čo už. pred po

 

 
Vločky som robila  zo sušienkového maslového cesta, aby mali chuť aj bez plnenia.
Janíčko ako autík má svoje maniere a verím, že toto spráska bez nejakých okolkov. Dorka je už minidáma, tá už papká koláčiky na tanierikoch a toto tu jej bude také šikovné na jeden hlt do úst, bez toho, aby sa unúvala hrať formu.
Verím, že budú mať úspech.
Dlho som hľadala tieto konkrétne formičky a tento proces by bol na ďaľsí blogový príspevok. No hlavne, že ich mám a viem, že tieto keksíky sa stanú repertoárom
Veselé Vianoce priatelia moji.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  cca 3 plechy

Suroviny:

230 g maslo
120 práškový cukor
1 vajce
310 g hladká múka
pol malej lyžičky soľ
vanilkový extrakt

Recept som našla u palachinky a ona vločky ešte potierala snehovou glazúrou.

 

Postup

Ja tieto krehké cestá robím v robote. Maslo použijem normálne tvrdé z chladničky a cesto nie je zahriate,  ako pri klasickom,  ručnom miesení. Po zmixovaní surovín,  len dvoma troma ťahmi všetko zmiešam dokopy a nechávam v chladničke maximálne pol hodinu.
Pri tomto množstve surovín, ktoré sú v recepte som to robila na dvakrát, lebo nemám takú veľkú nádobu, to bol jediný problém.

Pokiaľ budete robiť ručne, postupujte tak ako vždy. Pracujte rýchle, bez zbytočných dlhých miesení. Cesto zabaľte a dajte do chladničky aspoň na dve hodiny.

Chladné cesto rozvaľkáme na pol centimetrovú hrúbku. Kľudne podsýpajte múkou, aby Vám to išlo lepšie.
Vločky ukladáme na plech vystlatý papierom na pečenie, alebo silikónovou podložkou.

pred pecenim
Pri pečení si dávajte pozor. Pečivo  má tenké časti a tie veľmi rýchle hnednú. Ja som piekla na 180 stupňov 6 minút.
Po upečení sú mäkké, nechajte pečivo vychladnúť a až potom dávajte dolu.
Aby ste si verili, tak najprv vyskúšajte pár vločiek na skúšku.
Vločky som nerátala, ale upiekla som ich nejaké tri plechy.

Budúci rok budem už potierať glazúrou aj ja. Myslím, žeby sa dali aj plniť, ale lekvár sa musí bezpodmienečne nahriať, vločky by asi tlak neuniesli a lámali sa. Na to by som asi nemala nervy.

detail

Zimné orechové rožteky

rozteky hlavna

Tak niežeby ste si ich nemohli upiecť v bársakom ročnom období, nieže nie. Lenže mne veľmi evokujú zimu a Vianoce. Veľmi nám pripomínajú vianočné pečivo a keď chcete môžete si ho kľudne zaradiť medzi vianočný druh.
Ja ale pečiem na Vianoce inak a tak toto robievam  v katarínskej dobe.
Piekla som ich tak hocikajo od oka, pozliepaný z rôznych receptov .  Dobrý Manžel, ktorý má rád blog pána Cuketky, objavil tento konkrétny rcp a tak som rada, že môžem ho už dať aj sem,  aby som si ho vždy našla a nemusela hľadať u koňaotcabratasyna.
Orechová plnka pána Cuketky ma neoslovila a tak dávam svoju vlastnú.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):   30 kusov rožtekov

Suroviny:

Na cesto :

450 g hladká múka
250 g maslo
4 žĺtky
150 ml sladká smotana na šľahanie
2 polievkové lyžice práškový cukor  + cukor na posypanie
štipka soli
necelých 100 ml sladké mlieko  a 3 polievkové lyžice rum na potretie po upečení

Na plnku :

180 g mleté vlašské orechy
150 g práškový cukor
2 polievkové lyžice rum
2 bielky

Postup

Maslo nakrájame na malé kocky a necháme  trošku povoliť.
Do skyprenej múky pridáme maslo, práškový cukor, žĺtky a sladkú smotanu.
Cesto rýchle spracujeme.
Ja používam na krehké cesto robot so sekacími nožmi….doporučujem. Je to rýchle, čisté a cesto neoteplí od rúk.
Teraz som robot použiť nemohla a tak som použila ručný šľahač s tými vlnkatými nástavcami. Ten mi základ cesta urobil a ja som po preklopení na dosku, len pár ťahmi ručne dala cesto dokopy.
Majte na pamätí, že pri krehkých cestách, je najdôležitejšia rýchlosť a úspornosť. Žiadne dlhé a dôkladne miesenie, inak cesto „ztrhnete“ a už ho budete vaľkať s veľkými problémami.
Cesto zabalíme do fólie a necháme v chlade minimálne pol hodinu.

Pripravíme si náplň.
K pomletým orechom pridáme dve bielka, práškový cukor a rum. Pokiaľ nechcete dať rum, môžete použiť vanilkovú príchuť…tie sú rôzne. Ja mám privezenú z Karibiku  a pridávam ju po kvapkách, riaďte sa svojou chuťou. Lyžicou zmiešame.

Tu je nutné podotknúť, že bielky bývajú rôzne veľké. Teraz som odlievala  z nazbieraných z pohára a uliala som viac. Masu som mala dosť riedku, tak som ešte prisypala orechy.
Z orechov by ste nemali mať problém vyšuľkať valček. Ja som mala  plnku stále dosť riedku, ale už som to nechcela predimenzovať, tak som tie valčeky skúsila robiť mokrými dlaňami a išlo to.

Po schladení, cesto vytiahneme a rozdelíme na 5 rovnakých častí.
Každú časť rozvaľkáme do kruhu. Cesto by malo byť ťak 3 mm hrubé. Ja som ten kruh aj zmerala  a vyšlo mi, že som mal priemer cca 24 cm.
Kruh predelíme na dve rovnaké časti a každú polovicu na tri trojuholníky. Z každého kruhu máme 6 trojuholníkov.

rozteky kruh rozteky kruh rez jedna rozteky kruh rez dva

Z plnky odoberáme mokrými dlaňami kúsky a vytvarujeme malý malíček

Na každý trojuholník  položíme ušúľanú plnku, na vrchnú časť.

Rohy okolo plnky zahneme , plnku zarolujeme, prstami utesníme a dokončíme rolovanie.
Rožtek dokončíme ohnutím do polmesiačika.
Dávajte si pozor, aby ste ohýnali jedným smerom, aby ste mali tie rožteky rovnaké.
Oni síce aj tak rovnaké nebudú, nie je to strojová, ale ručná výroba, ale o to sú milšie, pretože  bude jasné, že sme ich robili s láskou a radosťou.

roztek balenie prvy krok roztek balenie druhy krok

Rožteky kladieme na plech s papierom na pečenie, alebo silikónovou vložkou.

rozteky pred pecenim

Položíme do vyhriatej rúry na cca 200 stupňov a pečieme kým nie sú zlaté. Moja plynová rúra ich piekla asi 25 minút, ale elektrická ich bude piecť asi inak. Strážte si pečenie podľa svojej rúry. Cuketka napríklad uvádzal 15 minút, ale ja som ich mala ešte po tej dobe, vyslovene nedopečené.
Hneď ako rožteky vytiahneme z rúry, ešte také horúce potrieme zmesou mlieka a rumu. Potrieme naozaj dôkladne, nebojte sa, rožteky nebud´ú rozmočené.

Na záver pocukrujeme.

Rožteky sú najlepšie na druhý deň a je to nevýslovná a báječná chuť , keď máme k nim čaj, alebo kakao…Pamätám si čas, keď sme ich takto jedli a von poletovali vločky….no, na tie si ešte budeme musieť pravdepodobne počkať. Ak sa klíma nezmení natoľko, že o snehu budeme len snívať.

rozteky po upeceni

Kráľovské sladké jednohubky

kralovske korunky hlavna

Ked som si vyberala tohtorocne vianocne pecivo, tak som si povedala, ze ked nestihnem z novych druhov nic, tak toto urobim urcite. Su to take malicke kralovske korunky, ktore su ako stvorene do malych prstekov, ktore ich daju do malych ustociek 🙂 No a myslela som aj na Dobreho Manzela. On je taky chudacik…….z vianocneho peciva toho vela nezje….az na vanilkove rozsteky. No a v nasej slovenskej rodine su v oblube zakusky s cokoladovymi kremami…..a on just tie vanilkove ma rad….takze som vedela, ze aspon tymto sa mu zavdacim…mozno mu este zvrtnem aj zltkove venceky….tie ma rad kazdy.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  cca 80 az 90 ks

Suroviny:

Cesto :
50 g horka cokolada na varenie
200 g hladka muka + muka na podsypanie
1 stipka prasok do peciva
2 PL kakovy prasok
80 g  praskovy cukor
1 stipka soli
1 cele vajce (velkost M)
2 PL rum
100 g povolene maslo
tuk na vytrenie formy
na krem :
40 g kremovy prasok Zlaty klas
500 ml mlieko
2PL cukor + 2 balicky vanilkoveho cukru
par kvapiek vanilkovej prichute
170 g maslo
Na dokoncenie
zlaty potravinarsky prasok
cokoladove okruhle cukriky (mozu byt aj napr. lieskove orechy v cokolade)

Postup

Polamanu cokoladu roztopime v parnom kupeli.  Maslo rozkrajame na male kocky.
Muku nakyprime a zmiesame s praskom do peciva, kakaom, cukrom a stipkou soli.
Do muky vklepneme vajce, pridame rum, maslove kocky a roztopenu cokoladu.
Rucne vymiesame lepkave cesto. Pojde to rychle. Vytvorime gulu, vlozime do sacku a nechame v chladnicke odpocivat 2 hodiny.
Pripravime si plech  na mini muffinky…..ten co ma 24 priehlbiniek.
Kazdu formicku som vytrela tenkou vrstvou tuku (pouzila som normalnu ceru)
Cesto rozvalkame (obcas si podsypeme) na hrubku cca 3 mm. Ja tieto cesta valkam cez foliu, vyrazne mi to ulahcuje pracu.
Rozohrejeme ruru na 180 stupnov,
Na vykrajovanie pouzijeme hviezdickovu formicku (premier 6 cm).
Este pred vykrajovanim som si nastrihala pasiky z papiera na pecenie…pre istotu, ak by sa mi upecene hviezdicky nedali vybrat. Tuto pomocku som odkukala z nejakeho nemeckeho casopisu a velmi sa mi osvedcila.
Povykrajovane hviezdicky vlozime do formieciek a dame piect. Pecieme cca 12 minut. Strazte si to podla svojej rury.

pomocka pri korunkach korunky pred pecenim
Po upeceni nechame vychladnut a vyberieme. Islo to z formy velmi lahko…aj bez tych pasikov….ale pre istotu…si ich urobte, naozaj tym nic nepokazite a zaberie to par minut casu naviac. Po prvom upecenim som uz formicky nevymazala.
Korunkovy zaklad je tazky cokoladovy….pyta si to velmi lahky krem.
Keby nemali u nas problem s mascarpone kremom, tak by to mohla byt celkom dobra volba, alebo aj uplne obyc vystuzena slahacka.
Ja som sa rozhodla pre tento pudingovy…..viem ze ho ma DM rad, tak som isla na istotu.
Z 500 ml mlieka odlejeme 100 a v tom malom mnozstve , dobre rozslahame kremovy prasok zlaty klas.
400 ml mlieka vlejeme do kastrola, vsypeme tam cukor aj aj a nechame zovriet….do vriaceho vlejeme rozmiesany zlaty klas a varime do zhustnutia….najviac 2 minuty.
Ja tento pudingovy zaklad varim niekolko hodin dopredu, uvareny prikryjem pokrievkou a necham dokonale vychladnut, bez toho, aby sa mi vytvorila hurba povrchova koza.
Povolene maslo nakrajama na male kocky a vhodim do misy v ktorej budeme slahat. Pridam k nemu par lyzic pudingu a dokladne preslahame…az potom pridavam dalsi puding a vyslaham hladky krem.  Nie je prilis husty a nie je zase ani uplne riedky…taky akurat. Nakoniec do neho zamiesam par kvapiek vanilkovej prichute. Mozete nahradit aj rumom, alebo rumovou prichutou.
Ked som kupovala cokoladove cukriky, bola som prekvapena, ze som si nemala vobec z coho vybrat, jedine co sa tak priblizovalo mojej predstave  boli tieto  , ale boli velmi velke, tak som ich prerezala na dve casti. Minula som cele dva sacky.  Potom som si precitala poriadne rcp, z ktoreho som cerpala a tam poradili, ze lieskove orechy v cokolade.
Sacok s malou,  hviezdickovou trubickou naplnime kremom a robime doprostred korunky kremovu pusinku.
Doma mam zlaty potravinovy prasok, tak som ho stetcom naniesla na kazdu polovicku bonbonika a vtlacila ho do cesta. Stale mi chybali tie bonbony, tak som zrezala malinove a cernicove cukriky a doplnila som tie.
Nechame vychladnut.

korunky celkovy pohlad
Tie cokoladove zakladne korunky Vam vydrzia  aj 4 az 6 tyzdnov, ale s kremom tak maximalne 4 dni. A ak pouzijete vytuzenu slahacku, tak max. 2 dni.
Krem neminiete a ostane Vam z neho aspon tretina, urcite si budete vediet poradit co s nim….mozete upiect par vencekov napriklad a naplnit ich s nim….ja som mala upecene orechove rozky na parizske, ktore mi ostali. DM ma rad citrusovy dzem, tak som nim potrela roztek, nastriekala krem a druhym roztekom priklopila….a mozem povedat ze DM si ich ohromne pochvaluje . Tak

rozky s pudingovym kremom

 

Vianočné išlerky

vianocne islerky

Prave ischelske torticky su okruhle a na vrchu na cokoladovej poleve je polovicka vlasskeho orecha. No…ja som robila vianocne. Tento rok peciem nenormalne neskoro.  Adoptovali sme dve macky z utulku. Moja predstava bola taka, ze budem mat dve cierne maznave, pritulne, lenive macicky, ktorych zivotnym cielom je, cely den driemkat, priast mi na kolenach a tulit sa ku mne ked citam knihu.  Takze asi takto…Noel je cierny kocurik, nenormalne aktivny….jedinu hracku ktoru uznava , je mazoretkova palicka s pierkami na konci…a ta musi byt  v niecich rukach…bezpodmienecne.  Ked mu nerobim cvicenie kazdu polhodinu, tak za mnou chodi s mravcanim ako smrt, kym nepustim vsetko z ruk a nevezmem tu palicku do ruky, aby som ho mohla bavit. No a Barca….Barca je princeznicka….neuroticka, narocna, vecne stresujuca, bud zvracia, alebo sa schovava, alebo nepapa….teraz posledne, ked sme ju na jeden den preniesli do Seliec. nepapala 4 dni a obdaruvala nas grckou, ktoru vypustala jedine a vyhradne na nas, jediny a vyhradny maly kobercek v byte.  No ani za nic by som ich uz nevymenila, za lenive, praduce, nekomplikovane ….a tak peciem neskoro. Dnes ked som po polhodine nepocula ziadne mravcanie a nepocula ziaden praduci traktor, tak som sa starostila kde tie zvery su……no a ja som ich omylom zavrela na balkone (presklenom). Ani neboli urazene…..

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  cca 50 torticiek t.j 100 koliesok

Suroviny:

Na cesto :
300 g hladka muka
200 g maslo
100 g praskovy cukor
80 g mlete mandle
1 zltok
struhana zlta citronova kora
Na orechovu plnku :
500 ml mlieko
150 g kr. cukor
450 g mlete orechy
rum
Na polevu:
100 g cokolada na varenie
cca 40 g stuzeny tuk
ozdoby

Postup

 

Kategorie receptu Kategorie receptu: Vianocne pečivoPečené
Počet porcií (kusov) Počet porcií (kusov): cca do 50 ks

 

Postup

Studene maslo z chladnicky, rozkrajame na male kocky.
Do muky  pridame maslo,  pridame cukor,  mandle,  zltok a citronovu koru .
Na doske rychle vypracujeme cesto…v ziadnom pripade sa s nim nemaznajte a zbytocne nepriemiesavajte hore dolu.  Cesto rozdelime na dve polovice zabalime do folie a ulozime do chladnicky na 2 hodiny.
Cesto vytiahneme a nechame v izbovej teplote povolit.
Prvu gulu …najprv si podsypeme mukou zo spodu aj z vrchu, rozvalkame na podlozke….ja som valkala cez potravinovu foliu a velmi mi to pomohlo. Formickou vykrajujeme kolieska (ja som zvolila kvietok uplne z pragamatickeho dovodu…nemala som koliesko)
Kolieska kladieme na plech vystlany peciacim papierom a pecieme vo vyhriatej rure cca 10 min…Dobu pecenia si musite urcit sami podla vasej rury.

Pripravime si napln.
Mlieko zvarime s cukrom. Do horuceho  vsypeme mlete orechy a povarime kym nezacne hustnut. Ak sa vam zda prilis riedka, tak doplnte mletymi piskotami, alebo mletymi orechami. Ja som dala  najprv hrst mletych piskot a az potom som dohustovala orechami. Napln doriedime rumom..ja som dala urcite viac ako pol decak.

Napln , este kym je horuca..vlozime do sacku na plnenie a plnime kolieska. Ak Vam napln vychladne, tak ju znovu ohrejte, pretoze inak by sa Vam kolieska nezlepili a odpadavali by.

Vo vodnom kupeli ohrievame kastrolik kde mame nalamanu cokoladu a stuzeny tuk, dovtedy kym sa nerozpustia.
Pokial ste kolieska lepili teplou plnkou, tak Vam nebude robit problem , namacat vrchne kolieska bez toho aby Vam odpadli. Ak Vam nejaky odpadne, tak skuste na povrch plnky kvapnut horucu cokoladu.
Kedze su to vianocne islerky, zdobila som ich vianocnymi posypkami.

Poľský bigos

bigos hlavna

Tak nebudete verit, ale v nasej irecito slovensko-ceskej domacnosti budeme mat na Silvestra miesto kapustnice, polsky bigos. A napriek tomu, ze som ho robila z polovicnej davky,  uvedenej v tomto recepte , ho je za plny velky hrniec. Takze tradicny polsky bigos, budu jest na Stary Rok aj moji tradicni dedinsky 80 rocni slovenski rodicia. Robila som ho druhykrat v zivote, nepamatam si, ako a podla coho som robila ten prvy. Keby som bola v Mnichove, tak  recept idem skonzultovat s nasimi susedovcami Zagulskimi, ale co , ked sme tu…..takze ak su tam nejake moje veci naviac…nic sa neda robit.

Cas pripravy Čas prípravy:  2dni!!!!! a tom si to skratila, lebo sa mal varit 3!!! 😀
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  netusim….ale tipujem tak na 6

Suroviny:

700 g kysla sudova kapusta
700 g cerstva hlavkova kapusta
1 mrkva
30 g susene huby (mozno by som dala aj viac, ale som uz nemala)
300 g hovadzie predne
500 g bravcove pliecko
2 pary domace udene klobasy
200 g udena prerastana slanina
1 velka cibula
8 susenych sliviek
200 ml cervene  suche vino
3 bobkove listy
1 PL guliciek noveho korenia
bravcova mast…fajna tucna, plna cholesterolu….aspon dve lyzice

 

Postup

Takze v prvy den som scedila kyslu kapustu, poprekrajovala ju a dala do toho najvacsieho hrnca, ktory som doma mala. Pridala som k nej nastruhanu cerstvu hlavkovu kapustu a na kocky nakrajanu mrkvu. O tej mrkve som mala svoje pochybnosti, dokonca som si aj dala vyguglit obrazky marchewky, ci je to ozaj mrkva, ale je to ozaj mrkva..takze som tam dala aj tu mrkvu.
Huby som nenamacala , lebo mi to prislo zbytocne, aj tak sa isli varit dve hodiny. Pridala som bobkovy list, nove korenie.
No bolo toho v hrnci pozehnane vela….

bigos surovina

Zaliala som vodou

bigos zaliata surovina

a varila som dve hodiny.

Dodatok : dnes som varila z nemeckej kyslej kapusty a tie dve hodiny bolo zúfalo veľa, je to ako blato, takže tie dve hodiny platia na kyslú kapustu ako remeň z kameninového suda.

No a tu mi dosli baterky do fotaku a nevedela som najst nove, takze fotodokumentacia varenia skoncila.

Kym sa varila kapusta, tak som pokrajala hovadzie a bravcove maso na kocky.
Do kastrola som dala rozohriat lyzicu masti a obidva druhy masa som na nej, naraz opiekla zo vsetkych stran.
Posolime zlahka, hojne poprasime mletou sladkou paprikou a podlejeme vriacou vodou. Pocas toho ako sa nam vari kapusta, tak sa nam dusi aj maso.
Po tych dvoch hodinach, vsetko vypneme a vylozime na balkon, kto nema balkon, poradi si ako vie.
Kdesi som citala v niektorych receptoch, ze kapusta  spravneho  bigosa  ma v prvy den zamrznut. Tak som dufala, ze bude mrznut a mrzlo. Lenze ja mam balkon preskleny, takze tam bola nula a lad sa neutvoril :D, ale bigosov zaklad bol teda dokladne  ztuhnuty, ako sa patri.
Tolko k prvemu dnu, do ktoreho som vtesnala aj den druhy.
Ak by ste mali variť starým postupom, tak v jeden deň tú kapustu a druhý deň mäso.
Dnes som do kapustoveho zakladu presunula vsetko maso a naviac som tam vliala cervene vino, pridala slivky a polamanu klobasu, pisalo sice, ze klobasa ma byt na kolieska, ale som sa rozhodla, ze nasa bude na 4 cm kusky.
Varila som dalsie dve hodiny.
Na lyzici masti som dokladne rozprazila, na kocky nakrajanu, udenu slaninu a na slanine som restovala nasekanu cibulu. Vsetko som vliala do bigosu, priliala som este trochu horucej vody a nechala prevriet na jednu bublinu.
Vypla som a odlozila znovu na balkon odlezat do zajtra.
Dobry Manzel tvrdi, ze tam ma byt viacej tekutiny, ale som mu vitazoslavne ukazala vsetky vuguglene fotky roznych bigosov a tie veru boli take ako ten moj….teda ziadna podoba nasej kapustnice, vsetko riadne huste.
Tolko k nasmu slovenskemu silvestrovskemu bigosu….

 

 

Vianočný hubník

hubnik druha hlavna

Uz som velakrat pisala, ze nas rodinny jedalnicek  sa stal zmesou slovensko/cesko/bavorskej kuchyne. Vianoce travime vzdy na Slovensku a tak sme prepasovali kusok domoviny Dobreho Manzela,  prave do vianocneho menu. Na Stedry vecer robievam tento hubnik, co je nieco ako hubova plnka, pecena v pekaci a na Silvestra zase krupoveho kubu

Cas pripravy Čas prípravy:  35 min + priprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  2 az 3 porcie

Suroviny:

4 rozky zo vcera
4 vajcia
60 g susene huby
1 cervena cibula
6 strucikov cesnaku
1 CL sol
1 CL mlety koriandrovy prasok
hruba muka, alebo struhanka na zahustenie
100 ml mlieka
maslo na vymazanie pekacika + na poukladanie po povrchu
struhanka na vysypanie pekacika

Postup

Den dopredu namocime huby. Hub musi byt vela,  nastastie ja mam zdroj a tak sa nemusim obmedzovat.
Pokial  huby nestihneme z nejakeho dovodu namocit, tak ich musime  uvarit vo vode. Pri peceni v hubniku, sa totizto nestihnu za tych 30 minut  upiect do makka. . Vodu z namacania a varenia, v ziadnom pripade nevylievame.

hubnik huby namocene

 

Rozok rozrezeme pozdlzne na 4 casti a tie poprekrajujeme na kocky.
hubnik rozok

Do velkej misy vlozime pecivove kocky a tie pofrkame 100 ml mlieka.
Rozbijeme k nim 4 vajcia, pridame makke huby aj s vodou.
Osolime a pridame mlety koriander. Mozete si dat koreniny ake chcete, ja mam mlety koriander velmi rada, takze ho casto pridavam.
Prelisujeme cesnak a pridame nasekanu cervenu cibulu.
Vsetko premiesame…rukou ako sa patri.  Zmes je riedka, takze ju zahustime hrubou mukou, alebo struhankou. Ja som mala teraz velmi velke vajcia, takze som dala asi tri hrste struhanky.
Pekacik vymazeme maslom a vysypeme struhankou. Do pekacika prelozime rozkovu zmes, uhladime a po povrchu dame vlocky masla.

hubnik pred pecenim

Prikryjeme alobalom
Vlozime do vyhriatej rury na 200 stuponov a pecieme nejakych 30 minut.
Dame dolu alobal a zapecieme .
Vynikajuce je s kyslou uhorkou, alebo surovou kyslou kapustou.
Hubnik mavame na Stedry vecer ako obed.

 

 

 

Vianočné štrúdľové roládky so sušenými slivkami

strudle hlavna

Tak toto je posledne , co som piekla pred Vianocami.  Tym, ze ja sa nehanbim a strudlove (filo) cesto kupujem, tak toto uz bola fakt brnkacka. Velmi velmi to dopurucujem, je to vyborne a rozhodne to zaradajuem do tradicneho vianocneho pecenia..
Recept som nasla tu...nemozem si pomoct, ale od isteho casu, povazujem balkanske zeny, ci srbky, ci chorvatky, ci macedonky….ak som na nejake zabudla , tak sa ospravedlnujem….za fakt skvele kucharky, ktore ma uz mnohokrat inspirovali.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  2 strudle na plech

Suroviny:

Na napln
250 g  uplne makke susene slivky
100 g hrozienka, nalozene v rume
100 g nasekane vlasske orechy
1 vanilinovy cukor
5 PL cukor krystal
dobrych 50 ml  olej (poldecak naliaty az po uplny okraj, nielen po mierku)

Cesto :
6 listov fila cesta (strudlove_
krystalovy cukor
roztopene maslo

 

Postup

Predpokladam, ze kazdy mame susene slivky cerstve a makke. Pokial mate uz tvrde, tak ich musite uvarit do makka.
Slivky posekame a orechy podrvime….nemelieme, len ich posekame na jemnejsie kusky.

strudle suroviny
Orechy a slivky posypeme cukrom, ja som mala nalozene hrozienka v rume a tak som ich pridala k nim. Keby som mala tie brusnice, co som nevedela najst, tak by som tam asi dala aj tie brusnice.
Takze mame  slivky, hrozienka a orechy. Zasypeme obidvoma cukrami, zvlhcime olejom a vymiesame.

strudle plnka
Na kazdu roladu pojdu 3platy cesta.
Pvy plat posypeme cukrom, pokropime roztopenym maslom, dame druhy plat a vsetko zopakujeme, dame treti a vsetko zopakujem

 

strudle cukrov anie
Polovicu plnky navrstvime na zaciatok cesta, nerozkladame ju po celej ploche.

strudle zakrucanie
No a zatocime do rolady.
To iste urobime aj z druhou polovicou cesta a plnky.
Strudle  polozime na plech s papierom na pecenie a  pokrajame ich na jednotlive porcie,

strudle krajanie

ako ich budete chciet podavat, vlozime do studenej rury!!!!! (autorka receptu pise, ze je to trik jej mamy, ze ten cukor potom akokeby skaramelizuje, neviem co je na tom pravdy, ale nicomu to nevadilo.)
Piekla som asi na tak na 190 az 200 stupnov a u mna tro trvalo kratko…len asi 10 minut. Strudle boli zapecene do zlata.

Na zaver na hrubo pocukrujeme…….ludia…je to fakt strasne strasne dobre….

Vianočný cheesecake s chuťou Spekulatius

 

chiscejk hlavna

Niekto moze povedat, ze tento americky mucnik nepatri na tradicny vianocny stol. Vsak nech vravi. Ja som si ho prisposobila  vianocnym chutiam a som s nim velmi spokojna…..uvidim co rodina, ale podla toho ako chuti, urcite nebude mat vyhrady.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): Okruhla forma s rozopinacim rafkom o priemere 28 cm.

Suroviny:

250 g susienky Spekulatius
100 g makke maslo
1 kg  hladky  tvaroh (ja som dala ten odtucneny termizovany z tesca)
170 g jemny krystal cukor
3 cajove lyzicky korenie Spekulatius (kludne nahradte podla svojej chuti pernikovym korenim)
4 vajcia + 2 velke bielka, alebo 3 malicke
1 balicek cerveneho tortoveho zele
strhana pomarancova kora z 2 pomarancov
250 ml brusnicovy dzus

 

Postup

 

Ja osobne som keksiky zmixovala v robote….niekto ich drvi valkom v sacku, urobte ako viete, ale mali by byt rozdrvene na zrnity prach.
Keksy zmiesame s makkym maslom

ciscejk s maslom
Formu vylozime papierom na pecenie a susienkovu drvinu natlacime poriadne na dno formy. Ja som nakoniec presla aj opakom velkej lyzice aby som korupus dokladne vyhladila.

ciscejk vyhladeny
Do tvarohu zamiesame cukor, vonave korenie, struhanu koru.
Nakoniec vmiesame vajcia a bielka. Vobec sa netrapime slahanim, tak ako padnu do tvarhu tak nech su.
Vsetko vymiesame do hladka a nalejeme do formy.
Dame piect do prehriatej rury na 170 stupnov a pecieme cca 50 minut. Moja bystricka rura piekla cca hodinu , takze aj vy sa riadte svojou rurou.
Nechame mucnik uplne vychladnut.

Su rozne druhy zelatiny a tie maju aj rozne pripravy . Ja som pouzila tu, co je v odkaze a ta sa rozmiesa v dzuse, privedie sa na minutu do varu a odlozi sa do chladu. Ked je uz len letna tak lyzicou kladiem zelatinu a urobim najprv velmi tenku vrstvu. Necham trosicku postat a lyzicou kladiem uz zelatinu na komplet. Nechame tuhnut.
Na zaver nazdobime a podavame.

Este na zaver…v casopise pisalo, ze po upeceni a vychladnut mame tortu vybrat z formy , odstranit papier na pecenie a polozit na podnos a tak poliat zelatinou.. Ja som ten bod s odstranovanim uplne vynechala, nechala som tortu v rafku a krajala na papiery.

ciscejk krajanie