Archívy kategórií: Kysnute cesto

Kysnutý tvarohový koláč tety Pavly z Jihlavy

pavla hlavna pavla spravna

Tento úžasný koláč pečie  naša teta Pavla z Jihlavy. Pavla je sestra mojej Dobrej Svokry. Obidve sú senzačné ženské a každá je úplne iná. DS je tá praktická, akčná a energická, ktorá sa snaží brať veci tak ako sú a plávať medzi nimi tak,  aby to  jej  svetu ublížilo čo najmenej. Dobrá Teta je idealistický intelektuál do špiku kosti, ktorý sa cíti ako ryba vo vode v prostredí diskutujúcej množiny ľudí….Jej idealistické ponímanie spoločnosti dostáva tvrdo na frak a  túto skutočnosť znáša čoraz ťažšie a ťažšie, pretože sa s tým nedokáže zžiť. Teta Pavla raz v sobotu ráno začala jarné upratovanie a  jej syn ju našiel o pár hodín neskôr, ako sedí na zemi pred knižnicou, okolo nej sú rozložené čistiace prostriedky a ona práve dočítala nejakú knihu, ktorú zobrala ako prvú, že ju poutiera od prachu. Vôbec netuším aká kuchárka je Dobrá Teta. Zaužívané navštevovacie zvyklosti našej českej rodiny sú také, že ona nevarieva….ale co viem na milión percent, že upiecť tento tvarohový koláč vie tak úžasne, že ho považujeme na našich rodinných posedeniach nie za len tak ledajaký koláč…my ho  vážne berieme tak, že krájame zákusok, alebo tortu. No a musím sa zmieriť s tým, že tento koláč je mojim Waterloo….este sa mi nestalo, aby sa mi vydaril tak ako DT…NIKDY. A snažím sa ako blázon. Vždy sa niečo pokazi….DM vezme klinček , uvážlivo ho poobzerá zo všetkých strán, zahryzne a povie….dobrý, ale DT je lepší…zahryzne druhý krat a povie..odspodu je vysušný…zahryzne tretíkrát a povie…málo tvarohu…S tými dvoma pripomienkami som sa uz naucila žiť, ale s tým tvarohom……to je vážne na nervy. On  chce aby som dávala 3x toľko tvarohu,ako je cesta..márne mu vystvetľujem, že to už nebude tvarohový koláč, ale cheesecake.  Tento posledný pokus už už už mohol vyjsť, keby som to nepokazila záverečným úkonom, ktorý popíšem v samotnom recepte. No a teraz k pôvodu koláča.
DT si ho nevymyslela, on pochádza z obce , ktorá sa volá Luka nad Jihlavou. Je to ich tradičný koláč a tak sa vlastne volá Loucký koláč. Povedala by som, že DT ale nerobí podľa ich receptu, akurát ich technológiu. No a ja tiež….recept na cesto som si tak nejako po tých skúsenostiach urobila sama a tvarhovú plnku tiež.  Kým som prišla na to, ako zakladajú cesto, tak to bolo tiež pár hrozných pokusov. Pavla sa ohľadne tohto vyjadrila trochu nejasne a mňa napadlo gúgliť až neskôr, takže už aspoň to zakladanie robím správne. Raz, ale raz to namôjdušu urobím, že zistím kedy bude v Lukách nad Jihlavou púť a pôjdem ochutnať originál….ale som si istá, že ten Pavlin…ten Pavlin ho prekoná. Máme Ťa veľmi radi naša Dobrá Teta Pavla.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):   plech vonkajší okraj 37 x 40

Suroviny:

Na cesto

340 g polohrubá + 160 g hladká múka
100 g práškový cukor
2 žĺtka
80 g maslo
200 ml sladké mlieko
na kvások :
100 ml teplá voda
1 čl sušené droždie
1 PL olej
1 čl cukor

Na plnku :

500 g tvaroh + 40 g  maslo
90 g práškový cukor
čerstvo strúhaná citrónová kôra
pár kvapiek vanilkovej príchute
jemne strúhaný perník na pečenie
roztopené maslo na potretie
práškový cukor na posypanie

Postup

 

Maslo, ktoré ide do cesta roztopíme.
Do necelých 100 ml teplej vody vhodíme lyžičku cukru, lyžicu oleja a droždie. Premiešame a necháme postáť nejakých 10 minút….kvások bude nádherne spenený.
Ja som na vymiesenie cesta použila pekáreň, takže som na dno nádoby dala roztopené, vlažné maslo, žĺtka, veľkú časť teplého  mlieka, kvások. Nakoniec som vsypala múku, cukor a štipku soli.
Necháme cesto miesiť a podľa potreby som doliala zvyšné mlieko.
Hotové cesto je trošku redšie ako obyčajne.
Necháme poriadne vykysnúť, určite viac ako hodinu.  Obyčajne, po ukončení celého programu kysnutia, cesto vyberiem a spracúvam.  Ale v tomto prípade,  cesto stále nechávam v nádobe, aby kyslo ešte v zbytkovom teple….určite ešte polhodinku.

Vykysnuté cesto preložíme na pomúčenú dosku a poriadne prepracujeme. Podľa mojich skúseností, je toto množstvo cesta na veľký plech 37 x 40 (vonkajšie okraje) veľa. Nejakú slabšiu štvrtinu môžeme hneď z cesta odobrať a  to čo ostalo rozvaľkáme ho na veľkosť plechu, podľa pripraveného papiera na pečenie…to je jedna možnosť. Druhá  možnosť je táto. Celé množstvo cesta rozvaľkáme na tenko…vážne tenko…asi na 3, max. 4 mm, pol centimetra je už veľa. Dbáme aby sme rovaľkané cesto bez problémov mohli odlepiť od dosky. Z cesta ktorý ostane, ja zvyčajne urobím maličký makový závin…plnku ani nerozrobím..len cesto potriem roztopenym maslom,posypem cukrom, mletým makom, znovu cukrom a pokladiem plátky masla…a zatočím. A mám milé malé makové kolieska po upeční a nakrájaní.
Papier na pečenie upravíme na dno plechu od kraja ku kraju a tento papier, položíme na rozvaľkané cesto. Okraje, ktoré prečnievajú, odrežeme. Na cesto, prikryté papierom na pečenie priklopíme plech a aj s doskou všetko prevrátime, aby sme mali cesto v plechu.  Dosku dáme preč a máme hotovo. Takto to robím ja. Ak chcete preložiť cesto po svojom, je to na Vás.
pavla papier na pecenie pavla na plechu cesto
Čo sa týka tvarohu…neviem aký používa Pavla, ja v Nemecku nemám iný, len taký termizovaný.  Ten treba bezpodmienečne spevniť, takže ja tam vždy prisypem trochu pudingového vanilkového prášku, alebo nejaký kuchynský škrob. Maslo, ktoré ide do plnky necháme poriadne nahriať v mikrovlnke a metličkou ho rozšľaháme. Takéto maslo vlejeme do plnky, pridáme cukor, podľa svojej chute, citr. kôru a vanilkovú príchuť. Príchute si kľudne dajte podľa svojej rodiny….DM ho má rád takto.  Plnka by mala mať takú konzistenicu, aby sa dala pekne rozotierať .
No a ideme k perníku. Moja vedomosť o českom perníku na pečenie je taká, že na SK ho nepredávajú, možno sa to už zmenilo a máte to bez starosti. Ak nepredávajú,  musíte premýšľať čím ho nahradíte, rovno Vám píšem že ten slovenský plnený  a poliaty čokoládou nie je dobrý. Skôr by som kúpila nejaké perníkové srdiečka bez plnky a čokolády. Ja si ho nosím z Jihlavy, ale tým, že som neustále skúšala a skúšala upiecť koláč, tak mi došiel. Nakoniec som zohnala niečo ako perníkový koláč, ktorý nebol plnený a nepolievaný. Perník na pečenie je tvrdý, takže pečivo, ktorým ho nahrádzate, nechajte vyschnúť a stvrdnúť. Takýto buď zmixujte, alebo nastrúhajte na strúhadle na múčku. Ten nemecký sa na múčku nedal, ale poslúžil taký aký bol.
Na cesto rozotrieme plnku a posypeme rovnomerne perníkom.
pavla pernik pavla tvaroh a pernik
No a teraz to príde….každý roh koláča,  akokeby preložíme smerom do stredu. Teraz je už jasné, prečo musí byt vyvaľkané cesto na tenko…pretože by inak tie preložené okraje boli hrozne hrubé a to je aj dôvod prečo nemôžem dávať tvarohu toľko, koľko by si predstavoval DM.

pavla pred pecenim
Teraz sa  snažím rozvaľkať viac tú časť cesta, ktorú budem zakladať, ale nie vždy sa mi to podarí. Tu napríklad je jeden roh tenký a druhý už hrubý .

pavla hruby roh pavla tenky roh
No a kým som ja prišla na to, že máme zakladať len rohy…ja som zakladala celé okraje….no zúfalá som bola potom z toho výsledku.
Takže máme pripravený koláč.

Vložíme ho do vyhriatej rúry na 200 a pečieme kým nie je odspodu pekne zlatý….neviem Vám povedať presný čas…ja mám plynovú rúru a je to problém piecť podľa minút. Tým že je plnky veľa, tak ho musím prepiecť, lenže cesto je uz potom vážne od spodu akokekby vyschnuté a prepečené, pretože je tenké.. Teraz už dávam na spodok rúry jeden plech a neustále to kontrolujem. Hádam nejakých 20 minút.
Tým že je ten tvaroh, akokeby termizovaný, tak sa zdá, že je pri prečení tekutý a nedopečený a to mi tiež robilo potom problém odhadnúť, či je koláč hotový, alebo nie. Teraz už tekutosť tvarohu neriešim. Povedala som si, že po 20 minútach musí byť skrátka hotvý. Skôr sledujem ten spodok koláča, aby nezhnedol, ale bol len rovnomerne do zlata. A nakoniec ešte zapnem vrchný fukár, aby zozlatol aj vrch.
Hotový koláč vyberieme…..a zdalo by sa, že máme hotovo. Ale nemáme.
Necháme koláč uplne vychladnúť a medzitým roztopíme maslo a necháme ho tiež chladnúť. Tentokrát som sa už tak tešila, že koláč je taky aký má byť a už ho môžem smelo vložiť na blog….no a pokazila som to práve v tomto kroku. Vedela som že na potretie koláča potrebujem maslo, ktore je síce roztopené, ale už zacína akokeby tuhnúť. Keď som rozrábala maslo do tvarohu, tak som pridala o niečo viac masla, aby mi ostalo aj na potretie…a tam som to maslo rozšľahala metličkou, čiže som spojila tuk so srvátkou.   pavla maslo roztopeneNa finálne dokončenie  je potreba ešte potrieť plnku roztopeným tuhnúcim maslom, ale nie prešľahaným !!!!!!, ako som zistila, po vychladnutí. Po vychladnutí mi prišiel ten koláč ako keby som ho natrela tenkou vrstvou normálneho masla…ako chlieb :-( Jasne, že to tak nechutilo, ale vyzeralo. Toto skrátka nerobte. Dajte pomaličky roztopiť maslo , to biele  na spodku…o čom si myslím, že je tá svrátka, nechajte na dne a nechajte to maslo tuhnúť. Toto je vlastne prepustené maslo, alebo to povestné ghee, ktoré používa indická kuchyňa a kým neboli chladničky, tak aj naše babky, pretože takéto maslo, očistené od peny a toho bieleho, cedením, mohli uchovávať v bežnom chlade aj niekoľko týždňov. Je to čistý maslový tuk.
Na vychladnutý koláč, naneste mašlovačkou vychladnuté , trošku už tuhnúce maslo. Ide o to, aby to maslo nevsiaklo do plnky, ale utvorilo na nej akokeby vrstvičku. Nakoniec veľmi zľahka pocukrujeme. No a necháme úplne vychladnúť.
A až teraz je  koniec.
Neviem ako krájajú koláč v Lukách, ale u nás sa krája lúčovito do klinčekov, aby mal každý kúsok na sebe aj časť okraju.

pavla krajanie
Možno sa opýtať, prečo tento koláč vkladám, keď nie je dokonalý….on je skvelý, akurát nie je dokonalý vizuálne a neviem kedy ho budem piecť najbližšie a určite by som zase na niečo zabudla…takže preto ho vkladám aj s natretým maslom a nie len maslovým tukom. Nakoniec….v úvode som vložila aj fotku koláča, ktorý som potrela nerozšľahaným maslom, ale len roztopeným. Neviem, kedy som ho piekla a mám z toho pečenia len túto jedinú fotku.
A raz fakt musím ísť ochutnať a vidieť originál.

 

Maslový koláč s hrozienkami a mandľami na raňajky.

maslovy-kolac-hlavna

Tak toto je ohromne dobrá záležitosť. Keď som si kupovala časopis s receptami z nemeckých regiónov, padol mi do oka ako prvý, čo určite budem robiť. Pochádza z Brém a pri jeho pečení som si teda výrazne uľahčila prácu, čo sa týka postupu. Za mojim postupom budem do zátvoriek písať , pre zaujímavosť , ten postup z pôvodného rcp. Ten ich brémsky je taký prplavejší, používali len svoje ruky na miesenie a ja bez tej pekárne už hádam ani dobré kysnuté cesto nevymiešam :D Raz ked dojde k takej dobe, že elektrika nebude, nebude tiect voda a budeme odkázaní na slniečko, vietor a dážd…no…ale hádam, že v tej dobe budem rada, ked si dám do úst obyčajný zemiak…a nie koláče od výmyslu sveta. Uf…to som sa teda riadne dostala za hranice mojho blogu…brrrr.
Dobrý manžel ho ešte nejedol, ale hádam, že on…pán čo miluje sladké raňajky, bábovky, vianočky, lievance a podobne….s veľkým pohárom mlieka…tak si pochutí prenesmierne.
No a samozrejme…môžete ho jest hocikedy…nielen na raňajky :D

 

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  veľký plech, cca 20 kusov

Suroviny:

Na cesto :
500 g hladká múka
200g kyslá smotana
1 vajce
2 veľké čajové lyžičky sušené droždie
200 g sušené hrozienka
1 PL cukor
olej na vymastenie plechu
Na posyp :
200 g ošúpané a naplátkované mandle
130 g studené maslo
200 g práškový cukor
3 kvapky rumovej, alebo mandľovej príchute
cca 4 menšie PL voda

 

Postup

Ja…ako tradične…som robila len z polovičnej dávky. Použila som malý hlboký plech…vnútorné rozmery mal 20 x 20 cm. Koláč bol dostatočne vysoký.  Na obrázku v časopise bol ten koláč nižší ako sú moje. Nebála by som sa použiť naozaj nejaký väčší hlboký plech.
Kyslú smotanu vyložíme, necháme zahriať, aby bola minimálne izbovej teploty (v pôvobnom rcp ju dávali ohriať na chvíľu do rúry). Mne stačil balkón s 30 stupňami v tieni.
V smotane dobre rozmiešame vajce. V 50 ml teplej vody, rozmiešamie cukor a droždie. Necháme ho postáť, kým sa dôkladne nespení.  (V PR použili celú kocku živého droždia a to rozmrvili po múke a zasypali cukrom, pokropili vodou a zmiešali. Takto tvrdé cesto nechali v teple postáť 30 minút)
Na dno nádoby vylejeme smotanu, spenený kvások, prisypeme múku, hrozienka  a zapneme program cesto. Ten nám cesto vymieša a vykysne. ( V PR do odpočinutého  cesta, zamiešali smotanu s vajcom, hrozienka a vymiesili pekné hladké cesto, ktoré nechali kysnúť polhodinu).
Cesto je o čosi redšie, ako som zvyknutá a musela som si ho trochu podsypať pri vaľkaní.
Plech vytrieme tukom , preložíme do neho vyvaľkané cesto.
Na povrch cesta vysypeme mandle…mandle pokryjú povrch úplne nahusto.
Po mandliach rozhádžeme vločky masla…ja som na prvú polovicu strúhala maslo na veľkej slzičke ako dáma, ale keď sa mi začalo nehorázne v rukách topiť, tak dáma nedáma , roztrhala som ho na malé kúsky prstami a pohádzala po mandliach v hrudkách.
maslovy-posyp
Takto pripravený koláč necháme ešte 20 minút odpočívať.
Medzitým predhrejeme rúru na cca 180 stupňov, komu pečie viac…tak na 160 stupňov.
Odpočinutý koláč vložíme do rúry a necháme ho tam 10 minút.
Medzitým,  do práškového cukru kvapneme pár kvapiek príchute….mala by ísť mandľová, ale ja som našla len rumovú. Som zvedavá kde nájdem škatuľku v ktorej mám ampulky s príchuťami. Minule som upratovala a našla som pre ňu jedno super miesto, akurát si neviem spomenúť, kde to super miesto asi tak je. …
No naspäť ku koláču, takže do cukru kvapneme pár kvapiek príchute…a 3 ´PL vody. Ja som ešte pár kvapiek vody pridala. Vymiešame do hladka
Po 10 minútach je maslo na koláči roztopené (preto použite na pečenie plech so zdvihnutými všetkými okrajmi) Lyžicou preneste cukrovú polevu po celom povrchu mandlí  a vráťte piecť.
Ja som piekla ešte 20 minút a bolo všetko krásne hotové.
maslovy-s-cukrom maslovy-po-upeceni

Koláč nechajme trošku vychladnúť, aby sa poleva ustálila….krájame pílkovým nožom..cesto je makkučké a ľahulinké, plné hrozienok a maslovej vône. Nádhera.

 

maslovy-po-narezani
Koláč sa podáva teplý. Uplne v pohode ho ohrejte v mikrovlnke.

 

Kysnutý slivkový koláč s posýpkou

slivkovy hlavna

Ked som videla dnes pred obchodom Madara predavat nadherne, nadherne , nadherne slivky…vedela som, ze na jedenie este nebudu az tak dobre…..ale nemohla som odolat a kupila som ich s predstavou kysnuteho slivkoveho kolaca…..ani trochu ma nesklamali….boli presne take ako som predpokladala….a kolac z nich bol vonavy, stavnaty a nechcite vidiet, ako zasvietili mojim rodicom oci, ked som ho rozbalila v nemocnicnej navstevnej miestnosti….Dobry Manzel isiel kupit do automatu kavu a kym ju priniesol, tak tatko vybalil z tasky malu 3 dcl flasu…..a vnej bola uvarena kava!!!!!!!!!! tak sme sa schuti zasmiali….normalne…tatko  mamke uvaril doma kavu a prelial jej ju do flase . Okamzite to vo mne evokovalo situaciu, ked sme isli do Spiskej Novej Vsi za tetou…a na tych 140 km …moji mladi rodicia nabalili auto tak , ako keby sme isli na Ukrajinu… prinajmensom…..a kava v sunquickovej flasi , obalenej alobalom…tak ta musela byt :-)
Ked sme popijali tu nasu , automatovu kavu z plastovych kelimkoch a mamka upijala z tej flase…az mi bolo luto :D
No taky piknik sme si urobili v nemocnici, ze az……

Cas pripravy Čas prípravy: 30 min + priprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  velky hlboky plech 40 x 30

Suroviny:

Cerstve velke zrele slivky + vanilkovy cukor Dr.Oetker
doplnila som ich kompotovanymi broskynami

Na kvasok :
200 ml tepla voda
3 PL cukor
2 PL olej
1 kopcovita lyzicka susene drozdie

Na cesto :
kvasok
60 g roztopene vychladnute maslo
200g hladka + 250 g polohruba muka
2 zltka

Na mrvenickovu posypku
150 g polohruba muka
130 g praskovy cukor
120 g chladne maslo
1 velka PL mleta skorica

Postup

Do teplej vody dame drozdie, cukor a olej. Zamiesame a nechame spenit

slivkovy kvasok
Do pekarne davam v poradi tekute  a sypke suroviny.
Vychladnute roztopene maslo, zltka a kvasok.
Povodne som chcela robit 200 + 200 g muka, ale mala som ho prilis riedke, takze som dosypala este 50 g polohrubej.
Pekaren mi vymiesala a vykysla krasne, tvarne makke cesto. Pri valkani uzasne spolupracovalo a vobec sa nevracalo do stredu….fakt bolo skvele.
Kym m cesto kyslo, ocistila som slivky od spiny a kostok.
Hlboky plech som hojne vytrela olejom a preniesla nan vyvalkane cesto.
Polovice sliviek kladieme nahusto, jednu vedla druhej. Ked som ukladala, tak som zistila, ze mi ich bude malo a tak som otvorila velku konzervu broskyn, nejako som to nakombinovala.
Je dolezite, aby ovocie bolo naozaj nahusto, kysnuty kolac bude tak nedostizny.
Ked mame ovocie poukladane, slivky posypeme vanilkovym cukrom.
Nechame kolac chvilu este podkysnut a medzitym si urobime mrvenickovu posypku.
V mise zmiesame praskovy cukor, muku a skoricu. Pridame  na kusky nakrajane chladne maslo a prstami ho zapracuvame do mrvenicovej konzistenicie.
Kolac nahusto posypeme  hotovou posypkou a vlozime ho do vyhriatej rury na 180 stupnov.

slivkovy  s mrvenickou pred pecenim
Ja som piekla 35minut. Vy si to strazte podla svojej rury.

slivkovy po upeceni
Kolac som  krajala za horuca….trochu som sa toho bala…..ale potrebovala som urchylene 3 vychladnute kusky, pre par maskrtnych zobacikov.

slivkovy krajany za horuca
Po vychladnuti je kolac mozaikovy, plny ovocnych stiav .

slivkovy na reze

Kysnuté tvarohové koláče

ceske hlavna

V okoli BB,  som za mojich cias,  nikdy nevidela, kolace, ktore sa piekli tymto sposobom. Boli tvarozniky…..velke okruhle, makovniky a orechovniky…..ako kysnuty zavin. A dost. Taketo male okruhle….fakt nie. Obcas som ich videla v ceskych filmoch….Az  vo virtualnom svete inetrnetovych kucharskych domen, som objavila moravske, posvicenske, poutove a neviem este ako kolace….aky je medzi nimi rozdiel…okrem nazvu, nemam ani sajn a tak ich u nas jednoducho volame *ceske kolace*.  Teraz sa uz pecu aj na Slovensku …..bezpochyby sa piekli lokalne aj predtym, ale ako som pisala…v nasom okoli nie….Dobra Svokra a Dobra Jihlavska Babicka mi vraveli, ze u nich sa zase vobec nepiekli kysnute makove zaviny….ze u nich maximalne buchty..
Ako sme na letnom byte v BB, tak ich uz peciem druhykrat…..nejako rodine velmi zachutili…..predtym som davala miesto lekvaru kompotovanu marhulu, ale tato verzia ma ocividne, vacsi uspech.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  20 az 22  kolacov  o priemere 8 cm

Suroviny:

na kvasok :

200 ml tepla voda
5 PL olej
1 balicek susene drozdie dr.oetker
3 plne PL cukor

Na cesto  :

kvasok
3 mensie zltka
100 g roztopene a vychladnute maslo
500 g hladka muka

Na napln :

750 g tvaroh hladky
60 g uplne povolene maslo
150 g praskovy cukor
vanilkova prichut
citronova kora
1 velka PL kuchynsky skrob (zlaty klas, maizena, gustin, vanilkovy pudingovy prasok|)

Na dokoncenie :
1 vajce
400 g slivkovy lekvar
olupane mandle
100 ml mlieko
rum

Postup

Ja na vypracovanie kysnuteho cesta pouzivam domacu pekaren, domacu pekaren mam vlastne len kvoli kysnutemu cestu. Ani bystricka, ani mnichovska zatial nic neupiekli a zda sa, ze ani neupecu. Tento kus kuchynskeho pomocnika zboznujem…doslova.
Takze ako prve dam roztopit maslo, roztopene hned prelejem do inej nadoby….v tej co sa rozpustalo na plameni, by chladlo omnoho dlhsie.
Do odmeranej teplej vody vsypeme sacok suseneho drozdia, pridame olej, cukor a premiesame.
Do pekarenskej nadoby vlejeme schladnute maslo, pridame zltka a napeneny kvasok.

ceske kvasok
Vsetko zasypeme mukou, pridame malu stipku soli a pustime program cesto.
Vymiesame krasne makke nelepive cesto.
Pri rucnom mieseni mam skusenost, ze potrebujem tekutiny o nieco viac, ako pri robotickom.
Po vykysnuti (dnes mi cesto vyslovene zdvihlo veko pekarne), prelozime cesto na podsypanu dosku a rozvalkame cca na 2 cm hrubku.
Ja vykrajujem kolieska o priemere 8 cm, zbytky cesta prepracujeme a znovu vyvalkame.  Z davky mi vyjde 20 az 22 koliesok….dnes to bolo 21.

ceske vykrajovanie
Na dva velke plechy dam foliu na pecenie (alebo papier na pecenie) a prelozime na ne kolieska.
Na vytvorenie jamiek do koliesok….nemozem si pomoct, ale najlepsie sa mi osvedcilo uvarene vajce na tvrdo…fakt.
Do kazdeho kolieska hlboko vtlacim  vajce. Varim ho preto, pretoze pred rokom bola skrupina na vajci tak krehka, ze ako som ho vtlacila do cesta, tak mi cele vajce prasklo.
Necham kolieska podkysnut….a medzitym si urobim tvarohovu plnku.
Do tvarohu vmiesam makke maslo, praskovy cukor, struhanu citronovu koru, vanilkovu prichut a zlaty klas (alebo skrob aky mate). Najlepsie sa mi to miesa rukou…ako sa patri.
Do koliesok znovu odtlacim vajce a nechame este 5 minut.
Znovu odtlacim vajce .
Rozslaham si male vajce a ponatieram nim okraje kolacov.
Do priehlbin kladieme lyzicou tvaroh. Obycajne ho davam do sacku  a striekam cez hladku trubicku…ale ja som absolutne dnes nevedela najst ani sacok, ani trubicky….naposledy som ich pouzivala pred Velkou Nocou  a bude to este sranda….vobec nechapem, kde sa mohli podiet.
V priebehu doby, som sa naucila, ze setrit na tvarohu nema vyznam a cela rodina mi je zato neobycajne vdacna :-)
Na tvaroh davam plnu lyzicku slivkoveho lekvaru a oblozim ho osupanymi mandlami.
Davam piect do vyhriatej rury na 180 max 190 stupnov a peciem cca 15 – 20 minut. Strazte si to podla svojej rury.

ceske pred pecenim
Ked vytiahnem upecene kolace, tak este take horuce potriem okraje rumovym mliekom.
Z dnesnej  davky nemam doma uz ani jeden kolac…..najzabavnejsie bolo, ze ked som balila na ochutnanie tatkovi, tak ani jedna, nemala zahadne, ani jednu mandlu. Len Dorka mala cele prsteky od lekvaru.

ceske po upeceni

 

 

Kysnutý makový závin

makovnik hlavna jedna

Makovnik, alebo Podkova….takto sa tento zavin vola u nas doma v Selciach a pokial viem tak aj v Podkoniciach a tak predpokladam, ze sa takto volaju v Banskobystrickej oblasti vseobecne. Dnes som skusala urobit z tohto cesta. Ako som sa naucila princip kysnuteho cesta, tak neustale skusam nove a nove. To mamickino…no ked sa upecie je fajn, ale na druhy den …ved to poznate. Dnes prislo na toto, ked som ho zarobila, bolo mastne. Mnozstvo tuku je naozaj vacsie ako obycajne, mastne bolo aj po vykysnuti a pracovalo sa s nim uzasne, pochopitelne…nelepilo,  pri valkani neutekalo naspat do stredu. Po upeceni bol makovnik skvely a este 2x skvely.  Robila som len z polovicnej davky a upeceny isiel do troch rodin. Zjedol sa do dvoch hodin a netusim ako by chutil na druhy den. Ostala mi makova plnka, tak mozno este dorobim buchty a naschval ich necham postat do druheho dna, aby som to zistila. No a urcite raz urobim zavin z tohto cesta.….tam nejdu vajcia a som na to strasne zvedava.

Cas pripravy Čas prípravy:  30 min + priprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 2 zaviny na dlzku formy na srnci chrbat

Suroviny:

1 bielok na potretie

Kvasok :
200 ml tepla voda
10 PL olej
3 velke PL cukor
2 kopcovite CL susene drozdie

Na cesto :
500 g + 1 kopcovita PL hladka muka
kvasok
100 g roztopene maslo
2 zltka
zlta struhana kora z 1 citrona

Na makovu plnku :
250 g mlety mak
130 ml mllieko
5 velkych PL cukor
50 g maslo

 

Postup

Uvarime si makovu plnku.
V prvom rade, nekupujte predpripravenu makovu napln. Teda nekupujte ju v tom pripade, ak mate radi makovnik, ktory chuti, tak ako upeceny doma a nie ako kupeny v obchode. Nemozem si pomoct, ale ta priemyselna makova plnka, ma v sebe nieco, nejaku prichut, alebo nieco co neviem pomenovat, ale ked som ju pouzila..aj ked bol ten makovy zavin upeceny mojimi vlastnymi rukami, neustale mi chutil, ako  z verejnej pekarne. Nebol zly, ale mne ta chut vadi. Veru som si kupila  mlyncek na mak a poctivo meliem.
Mlieko , cukor a maslo dame zvarit a vsypeme  mak.  Vsetko dobre premiesame. Ja som mala plnku hustu tak akurat, ak si myslite, ze je riedka, tak pridajte po lyzickach mlety mak, ak si myslite, ze je husta, pridajte po lyziciach mlieko. Plnku odstavime.
Pripravime si kvasok.
To je velmi jednoducha cast pecenia….do teplej vody zamiesame susene drozdie, cukor a olej. Vsetko premiesame a nechame postat 10 minut.
Do skyprenej muky vklepneme dve zltka, pridame roztopene maslo, citronovu koru a vlejeme kvasok.
Ja pouzivam na vymiesenie a vykysnutie pekaren. Ak nemate pekaren, tak postupujte klasicky…vymiesame poctivo cesto, tak aby bolo pruzne, nepriliepalo sa ani na ruky, ani na misu. Prikryjeme ho a dame vykysnut na teple miesto. Ak mate novsiu elektricku ruru, tak ta uz ma teplotu na kysnutie cesta cca 30 stupnov…to by bolo uplne  vyborne miesto. Ak nemate taku ruru, tak si to teple miesto musite najst :D .  Kysnut nechame aspon hodinu.
Cesto po vykysnuti rozdelime na dve casti.
Rozvalkame do oblznika na tenko…tak na 3 mm, ako ked peciete linecke.
Cesto potrieme makovou plnkou. Boky zahneme na centimeter do vnutra a zrolujeme do zavinu.

makovnik mak
Do formy na srnci chrbat (alebo ina uzka dlha forma), vlozime papier na pecenie a zavin do nej vlozime.

makovnik vo forme
Pokial nemate taketo formy, tak ich len polozte na plech s papierom na pecenie. Ruru zapneme na 250 stupnov.
Nechame podkysnut 30 minut.
Bielok rozsslahame s troskou vody a dokladne ponatierame  obidva zaviny.
Vlozime do vyhriatej rury a teplotu znizime na 180 stupnov.
Pecieme 30 az 40 minut, strazte si to podla svojej rury.
Nechame vychladnut a krajame.
Mne sa zdalo, ze je makovnik malo sladky, tak som jednotlive kusky poprasila praskovym cukrovm, ale v druhej rodine mi povedali, ze to vobec nie je treba.
Zariadte sa podla seba.

Okrúhle tvarožníky s makovo-slivkovou chuťou

kolac hlavna

V knihe receptov od Apetita som videla recept na chodske kolace a chcela som ich  aj upiect. Nakoniec som odkukala jedine zdobenie…aspon som sa teda on pokusila :D . Tieto okruhle kysnute kolace s tvarohom sa volaju v Selciach tvarozniky….a bezpochyby aj inde na Slovensku. Akurat v Selciach sa zdobia len hrozienkami. Tieto kombinacie  tvarohu s inymi naplnami su skor ceskou specialitou.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  2  okruhle kolace

Suroviny:

Cesto :

Kvasok

1 kopcovita cajova lyzicka susene drozdie
125 ml tepla voda
25g krystal cukor
5 PL olej

Na cesto :

280 g hladka muka
kvasok (vid vyssie)
2 zltka
50g roztopene maslo

Napln tvarohova :

500 g hladky tvaroh (ja som pouzila nizkotucny v okruhlej vanicke kupeny v Tescu a bol vyrobeny v CZ)
40 g maslo
citronova kora
100 g praskovy cukor
vanilkova prichut
1 CL kuchynsky skrob (maizena, solamil, gustin a pod)

(nabuduce si prepocitam napln na 750 g tvarohu, ale v zasade Vam by tych 500 g mohlo statit)

Napln slivkovo-makova :

50 g jemne mlety mak + horuca voda dobrych 50 ml (+ -)
2 balicky vanilinovy cukor
1 CL rum
170 g slivkovy lekvar
1/2 CL kychynsky skrob

Na dozdobenie hrozienka, mandlove lupienky

 

Postup

Pripravime si kvasok a nechame ho postat 10 minut.
Medzitym si do nadoby na miesanie navazime hladku muku, nakyprime ju a klepneme k nej 2 zltka.
Pridame pripraveny kvasok a vymiesime hladke cesto.
Cesto je mastnejsie, ako klasicke.
Dame ho do uzatvorenej nadoby kysnut, moje vykyslo asi po 60 minutach.
Kym cesto kysne pripravime si naplne.
Napln som si upravila podla nasej chuti…tvarohova je mozno sladsia ako zvycajne a vonia po vanilke. No a makova napln, je skor slivkovy lekvar zahusteny makom. Niekto ma radsej vela maku a ten je zvlhceny slivkovym lekvarom :D
Maslo, ktore ide do tvarohu necham uplne povolit.
Do tvarohu dam maslo, citronovu koru, cukor (mozete si ubrat) a par kvapiek vanilkovej prichute…ja sa nehanbim dat celu ampulku.
Vsetko vymiesame do hladka.
Do maku vylejem vriacu vodu…urcite menej ako 100 ml…kontrolujte si to postupnym lievanim
Pridame vanilinovy cukor, rum a slivkovy lekvar. Vymiesame.
Hotova napln nesmie tiect.

Vykysnute cesto rozdelime na dve casti. Ja som mala to cesto, dost mastne, tak som ho dokladne podsypala hladkou mukou a premiesila.

vyvalkame dva kruhy, na hrubku mensiu ako 1 cm, ja som valkala naozaj na tenko…tak 5mm, skoro ako linecke cesto.

kolac rozvalkany
Kruh cesta prenesieme  na plech, vylozeny papierom na pecenie. Potrieme ho po celom povrchu polovicou tvarohovej plnky.
Polovicu tmavej plnky dame do sacku na krem, ktory este nema odstrihnuty koniec a upravime si ho na uzku spicku.
No a pomocou sacku , kolac lubovolne nazdobime.

kolac pred pecenim
Ja som na dokoncenie pouzila aj lupienky a hrozienka

kolac pred pecenim 2

Dame piect do vyhriatej rury na 180 stupnov. Kolace som mala tenke, takze mi stacilo 15 minut a bol upeceny.  Vy sa riadte svojou rurou.
Dobru chut.

Erikine lúpačky s tvarohovo-jablkovou plnkou od Niginy

lupacky hlavna 3

Inspiraciu som nasla u Nigusi, uchvatila ma ta plnka. Kvoli cestu som sa potulala po roznych blogoch…na hodinu som sa prilepila u Ivi,ale nakoniec som si vybrala tento od Eriky. Eriku som uz raz spominala a pripomeniem, ze je uzasna pernikarka, tortarka a kraslickarka. No a samozrejme nielen to, vie piect, varit a vsetko na co si spomeniete. No…neviem, ci vie sit a strikovat :D

Nie som s nou tak casto, ako by som chcela. Kym bola v Nemecku tak sme sa rozpravali denne  a raz mesacne som za nou zasla do Freisingu. Ako sa odstahovali na Slovensko, sme sa navzajom stratili a nas konktakt je viacmenej socialnosietovy, ale verim, ze pokial by sme sa stretli, tak naviazeme tam, kde sme boli.

.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  6 velkych kusov

Suroviny:

250 g hladka muka
1 zltok
1 velka PL med (tu som znacne zosentimentalnela, pretoze aj ten med som mala od eriky…este od nemeckych vciel)
1 PL roztopene maslo
citronova kora
150 ml mlieko
1 kavova lyzicka susene drozdie  (ak pouzijete cerstve tak  slabsia stvrtina kocky)
rozslahane vajicko na potretie
nepomlety mak na posypanie
Tvarohova napln :
250 g tvaroh rajo vo vanicke
1velke jablko
3 velke PL praskovy cukor (upravte si podla svojej chuti na sladke)
3 PL hrozienka namocene v rume
1 CL mleta skorica

Erikin povodny recept na 12 kusov je takyto

300ml mlieka
2 zltka (zloutky)
2-3 PL medu
2 PL tuku (maslo, hera)
vanilkova aroma
citronova kora
400g hladkej muky
100g hladkej spaldovej muky
1/3 kocky drozdia

Postup

Povodne som chcela urobit cesto v pekarni, ale ked som nakladla vsetko do nadoby a zapla ju….nic….ani nou nehlo. Takze som vsetko prehodila do misy a vypracovala som cesto.  Mala som asi male zltko, pretoze som doliala trochu mlieka.
Spracovala som nahrubo cesto, tak aby som uplne vsetko dala do jednoliatej hmoty. Nechala som podkysnut nejaku polhodinu, aby mi cesto povolilo a az vtedy som ho dokladne vymiesila. Vypracovane cesto bolo nadherne…nelepive, pruzne a hladke.
Kyslo mi asi hodinu.
Kym kyslo, tak som si pripravla napln
Do tvarohu som na velkej slzicke nastruhala ocistene jablko. Pridala vala som cukor, dovtedy, kym som neuznala, ze nam to bude tak vyhovovat. Zamiesala som skoricu a hrozienka.
Vykysnute cesto prelozime na dosku.
Ja na drevenu dosku kladiem silikonovu podlozku…je nelepiva a podsypavam minimalne. Pri kysnutych cestach si uz ani neviem predstavit bez nej pracovat, kto nema, velmi ju odporucam kupit.
Cesto rozdelime na 6 casti a kazdy vytvarujeme do obdlznika.  Aj ked bolo cesto trochu lepkave, pohodlne som ho rozvalkala bez podsypavania a nevracalo sa mi z pozadovaneho tvaru naspat do stredu.

Necham obdlzniky odpocivat 10 minut.

lupacky cesto

Z pomucenym cestom by sa nam tie lupacky uzatvarali tazsie. Ak ste museli podsypavat, tak doporucujem davat menej naplne, aby ste uzatvorili cesto na vacsej ploche. Pomucene cesto hrozi, ze sa bude otvarat.
Erika robila  neplnene lupacky, takze ona vyvalkala z kazdej casti oval a ten zarolovala do rozka.
Na kazdy obdlznik  nakladieme cast naplne, a z dlhsej casti uzatvorime do valca.

lupacky uzatvaranie

Okraje tiez uzatvorime, prelozime na plech, vylozeny papierom na pecenie (alebo silikonovou podlozkou) a ohneme ho do tvaru rozku.
Naplnene lupacky nechame na plechu podkysnut 20 minut.
Po tejto dobe, rozslahame vajicko a potrieme povrch peciva, nasledne posypeme makom (ano…ja ho nemam)

lupacky pred pecenim
Dame piect do vyhriatej rury na 200 stupnov a pecieme cca 25 minut…kontrolujte si to , podla Vasej rury.
Dobry Manzel sa prave vracal z prace domov, ked som ich vyberala z rury a vravel, ze to vonalo az dolu ku schrankam (byvame na 2 poschodi). Nechame uplne vychladnut.
Ked som ich davala dolu z plechu, tak ma prekvapilo,ze boli lepkave, ked vychladli, tak to uz nebolo take viditelne, ale za tepla, teda lepili….Som to konzultovala s mojim pekarenskym guru Ivou a skusenejsimi pekarkami…Jarka poznamenala, ze som dala mozno vela medu. Ja som to potom vyhodnotila tak, ze z dvoch lupaciek mi z nejakej trhliny zacala vytekat jablkova stava a ta karamelizovala. Mozno tie vypary v rure zo stavy, niektore tie lupacky, zmenili na lepkave.  +

Kedze budem  erikine lupacky opakovat,  ked budem znovu davat tuto jablkovo tvarohovu napln, skusim to jablko nakrajat na malicke kocky…miesto struhania.

No…boli fajne….jednu som dala do mraznicky,  v pondelok bude mat
Dobry Manzel dobrotku na  ranajku v praci.

 

Kysnutý jablkový koláč s mandľami

kysnuty hlavna

Tento kolac som piekla prvykrat v den, ked sa mi narodil vnuk Janicko, nase slniecko a ked ho budem piect, vzdy buden na ten den mysliet…..na Janicka myslim, kazdy den….strasne mi chybaju…aj Dorka aj On

Cas pripravy Čas prípravy:  25 min + priprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  Plech 35 x 40

Suroviny:

Na cesto
500g polohruba muka
100g marcipanova masa (ja som si kupila hotovu)
balicek susene drozdie dr. Oetker
250ml sladke mlieko
75g maslo
75g cukor
1 balicek skoricovy cukor (alebo 1 balicek vanilinovy + lyzicka skorice)
1 vajce
stipka soli

Na posyp :

750g sladke jablka
125g maslo
100g mandlove lupienky
75g cukor

kysnyty surovina

 

Postup

Do preosiatej muky na malej slzicke postruhame marcipanovu hmotu. Pridame drozdie, sol, cukor + skoricovy cukor a vajce.. Zlahka premiesame.
Do horuceho mlieka dame roztopit maslo.
Do mucnej zmesy pomaly prilievame maslove mlieko a vypracujeme hladke nelepive cesto.
Ja som mala velke vajce, tak som sypla este cca dobru lyzicu muky.
Cesto nechame kysnut prikryte a na teplom mieste. Moje kyslo vyse hodiny.
Po vykysnuti, cesto prepracujeme, vyvalkame a prelozime do vymasteneho plechu. (ja som pouzila olej…mastime bohato)
Po prelozeni na plech, znovu nechame postat 30 minut.
Jablka olupeme, zbavime jadrovnika a nakrajame na kocky. Stuhnute maslo krajame na kocky tesne pred dokysnutim cesta na plechu.
Kocky masla prstom zatlacame do cesta.

kysnyty maslo

To iste urobime aj s jablkovymi kockami. Tie som vysypala na cesto a dlanami trochu zatlacila.
Nakoniec povrch kolaca posypeme 75g krystaloveho cukru.

kysnyty jablka
Dame piect do vyhriatej rury na cca 20 az 25 minut. Moja rura piekla na 200 stupnov.
Po 10 minutach pecenia vyberieme kolac, posypeme ho mandlovymi lupienkami a nechame dopiect.

Krajame vychladnute.

Štedrák

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stedrovecerny kysnuty kolac, ktory predstavuje 4 roznymi plnkami pocet rocnych obdobi.

Peciem ho naozaj len raz v roku a tak na lepsie fotky budete musiet cakat az do buducich Vianoc.

Cas pripravy Čas prípravy:  60 min + priprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  Tortova forma s odopinacim rafkom 24 az 26 cm

Suroviny:

 

Kategorie receptu Kategorie receptu: MúčnikyKysnuté

Suroviny:

Na cesto :

2dcl mlieka,
2 zltky,
7 lyzic rozpusteneho masla, alebo oleja,
1/2kg polohrubej muky,
stipka soli,
3 lyzice praskoveho cukru,
pomarancova, alebo citronova nastruhana kora,
20g drozdia rozpusteneho v troske  tepleho mlieka (povedzme necelych 100 ml)

Na plnenie :

Tvarohova plnka

250g makky tvaroh
1 vajce
2 PL roztopene maslo
1 vanilinovy cukor
Jemny cukor podla chuti…zacneme napr . 2 PL
citronova kora

Orechova plnka

150 g mlete vlasske orechy
150 g jemny cukor
1 PL rum (mozete podla svojej chuti, alebo uplne vynechat)
horuca voda

Makova plnka

120 az 150 g jemne namlety mak
3 lyzice roztopene maslo
horuce mlieko
1 balicek vanilinovy cukor
horuce mlieko
2 PL jemny cukor podla chuti pridame aj viac

Slivkova plnka
ja som kupila lekvar s co najvyssim obsahom ovocia, bol natolko dobry, ze som ho vobec neochutila…ak mate lekvar velmi husty nariedte trochou rumu, ak je prilis riedky zahustite struhanym pernikom

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Postup

Do pekarne som dala najprv tekute suroviny  (mlieko, vajce, maslo). Na tekute som nasypala sypke (cukor, muka, stipka soli). Sypke zamiesam, aby sol neostala na povrchu. V teplom, nie horucom ! mlieku rozpustim drozdie a vylejem na sypke suroviny. Zapneme program cesto, nechame vymiesat a vykysnut…cely proces trva 1 hod a 30 minut. Ak nepouzivate pekaren, tak obyvklym sposom si urobime najprv kvasok …do mlieka rozpustime drozdie, pridame lyzicku cukru, lyzicu muky. Kvasok nechame nakysnut. Muku s cukrom a vykysnutym kvaskom vymiesame s vajcom a prilevame postupne,  dobre teple mlieko. Vymiesime nelepive pruzne hladke cesto . Posypeme ho hladkou mukou, prikryjeme a dame na teple miesto kysnut aspon hodinu.

Pocas kysnutia si pripravime plnky. Bohuzial ja som pomery odhadovala, pretoze peciem naraz viacero kolacov a buchiet a robim naraz plnky aj z trojnasobneho mnozstva ako je uvedene v recepte a postupne podla potreby odoberam, alebo dorabam :D .

Naprv si rozptopime maslo a nechame ho v teple aby neztuhlo.

Tvarohova

Do rozdrobeneho tvarohu pridam vajce,  2 pl roztopene maslo, vanilinovy cukor, nastruhanu limetovu koru a 2 PL jemny cukor. Vsetko vymiesame, priznavam, ze ja tvarohovu miesam rukami,  aby som medzi prstami rozdrvila hrudky.  Ochutname a ak je tvaroh malo vyrazny pridam este cukor. Hrozienka do plniek nepridavam. Ak je tvaroh velmi riedky, mozeme zahustit lyzicou vanilkoveho prasku Ole.

Orechova

Mlete orechy zmiesam s cukrom v pomere 1 :1. Pridam trochu rum, podla chuti. Po lyziciach prilievam horucu vodu do takej konzistencie, aby sa dala plnka pohodlne rozlozit na cesto.  Velky pozor na mnozstvo vody, aby Vam plnka netiekla. Radsej menej ako viac.  Ak sa da plnka rozotierat nozom, ako maslo , tak ju uz povazujem za riedku a zahustim dalsimi orechami.

Makova

Na makovu plnku vobec neodporucam kupovat mak, ktory sa predava ako mlety. Je pomlety na hrubo, byva horkasty a ked som z neho urobila plnku, chutila mi ako plnka z kupovanych makovych kolacov….a to teda ja ozaj nemusim. Najlepsie je kupit si , alebo niekede pozicat klasicky liatinovy mlyncek na mak. Plnka , z doma namleteho maku, sa neda porovnat s plnkou z kupenskeho mleteho maku…verte mi.

Takze dame zovriet na zaciatok 150 ml mlieka, balicek vanilinoveho cukru, 2 PL cukru a 2 PL masla a vsypeme do neho mlety mak. Zamiesame a nechame na najmensom zdroji tepla pomaly hustnut. Niekedy mi je toho mlieka dost, niekedy malo, nechajte takto redukovat aj 10 minut a uvidite, ci budete dosypuvat mak, alebo dolievat mlieko.

Slivkovy lekvar

Jednotlive naplne mozete dochucovat mletou skoricou, pernikovym korenim, rumom, hrozienkami a podobne.

Naplne by naozaj nemali byt riedke, skor hustejsie.

Vykysnute cesto rozdelime na 5 rovnakych bochnikov a kazdy rozvalkame na tenko na priemer cca 22 cm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Formu na tortu dobre vymazte olejom a na spodok dame prve koliesko cesta a natreme ho orechovou plnkou, priklopime druhym kolieskom a natreme lekvarovou plnkou. Potom dame dalsie cesto a natrieme tvarohovou plnkou, dalsie cesto + makova plnka. Posledne koliesko predierujem ozdobnym valcekom, ale moze ostat aj v celku.

Najvrchnejsie cesto potrieme rozslahanym vajickom a formu vlozime do rozohriatej rury na 180 stupnov.  Moja slovenska rura na 180 stupnov pecie inak, ako moja nemecka rura, takze tam by som dala takych 170 stupnov..upravte si tepletu podla svojej rury.

Ja som este prikryla formu alobalom, aby mi nepripekal velmi vrch.

Pecieme cca 60 minut….OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ja som piekla den pred Stedrym vecerom a krajala som az na Stedry vecer. Stedrak musi byt naozaj vychladnuty.

 

 

 

 

 

 

Kysnuté koláče s jablkami a orechami

IMG_0504

Toto je najlepsie kysnute cesto, ktore som kedy jedla. Dokonca aj moj dobry manzel, ktory kysnute cesto vobec nema rad, tieto jablkove kolace je bez najmensieho protestu a dal si aj ranajkovu duplu. Na ranajky su tieto slimaky ako stvorene, s cajom alebo bielou kavou….som s nimi taka spokojna, ze ich nesiem aj mojej dobrej svokre. No a recept som nasla tu, trochu som si ho upravila pre moje potreby.

 

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 6 slimakov

Suroviny:

Na kvasok :

1 kopcovita cajova lyzicka susene drozdie
125 ml tepla voda
25g krystal cukor
5 PL olej

Na cesto :

270 g hladka muka
kvasok (vid vyssie)
1 vajce
50g roztopene maslo

Na dokoncenie :
hnedy cukor
mleta skorica
1 jablko
hrst jadier z vlaskych orechov
olej

Na polevu :

1 PL roztopene maslo
2 PL mlieko
80 az 100 g praskovy cukor
trochu vanilkovej esencie

IMG_0488

 

 

Postup

Teplu vodu, olej, cukor  a drozdie vymiesame a nechame postat 10 minut.

Do preosiatej muky vlejeme kvasok, dame stipku soli, roztopene maslo a vajce. Vymiesime hladke cesto, ktore prikryjeme foliou a dame na teple miesto kysnut na cca 45 minut.

Cesto po vykysnuti rozvalkame na tenko a jeho povrch bohato potrieme roztopenym maslom

IMG_0489

Povrch cesta bohato posypeme mletou skoricou a cukrom….Posypte  skoricou bohatsie ako som to urobila ja, robila som to prvykrat a tak som nemala este odhad.

IMG_0492

Posypeme nahrubo struhanym jablkom a nahrubo podrvenym orechami. Ja som jablka este posypala raz skoricou.
Cesto zakrutime do rolady a nakrajame ho na rovnako velke slimaky. Tie moje boli siroke asi 5 cm.

IMG_0494

Vyssi pekac vytrieme bohato olejom a v tom oleji vyvalame zo vsetkych stran slimaky a postavime ich kolmo. Nechame okolo nich trochu priestoru.

IMG_0496

Pekac zakryjeme foliou a nechame este kysnut 30 minut.

Vlozime do vyhriatej rury a pecieme na 180 stuponoch cca 25 minut…..podla mojej rury.

Kym sa slimaky pecu, urobime si polevu z mlieka, roztopeneho masla a praskoveho cukru..ovoniame vanilkovou esenciou

IMG_0497

Touto polevou polejeme este horuce slimaky, pomedzi slimaky a nevadi ked z nej natecie aj do vnutra peciva

IMG_0499

Slimaky su makke ako dusa, pred podavanim ich rozrezem kolmo. Jednak sa to lepsie tak je a jednak mame istotu, ze sa nam vsetky chute dostanu na jazyk rovnomerne.

IMG_0505