Archív kategorií: Salaty

Jednoduchý mrkvový šalát pre Dobrého Manžela

Toľko myšlienok mám, že ani neviem ako začať. Raz neviem ako mám uchopiť tému, o ktorej chcem povykladať.
A prišla som k nej práve pri strúhaní mrkvy na tento šalát.
Ide o to, že ja využívam kuchynských pomocníkov. Vôbec s tým nemám problém.
Vyberiem robot a je to raz dva. A to sú len 4 veľké mrkvy. Aj zemiaky na haruľu strúham na robote.
A pozor…cibuľu tiež krájam v takom ručnom krájači…on nie je na elektriku, pumpujem tam piestom, ktorý poháňa nože, nekrájam ju na doštičke nožom. Aj reďkovky do žervé syra na raňajky krájam takto.
A bylinky tiež krájam takým pomocníkom a nie nožom na doske.
Aj nátierky robím v robote…keď robím väčšie množstvo, tak v elektrickom a keď menšie tak v tom piestovom.
Používam elektrický odšťavovač, požívam jogurtovač (teda DM používa, to je jeho práca), používam rozvaľkávač cesta na domáce cestoviny. Zemiaky na zemiakové cesto, lisujem cez taký ten oný…ten som si kúpila najnovšie.
A tieto kuchynské prístroje si kupujem do každej kuchyne, kde varím dlhšie ako pol roka.
Keď počúvam také tie reči typu „kým to vyberiem a zmontujem, tak to urobím ručne…a potom to umývať a odkladať“ a ešte takým tým tónom, z ktoré dešpekt len tak kvapká ako jed. To už mi môže taký človek rovno povedať….“ si zlá gazdiná, lebo to nerobíš ručne“
Však nech to robia ručne, mne je to vážne jedno, len potom nech ručne aj perú periny, žehlia horúcim želiezkom, nepoužívajú tlakový hrniec, pečú na dvore v tehlovej peci a podobne. Pomocník ako pomocník.
No áno, akonáhle vypadne elektrika, tak robiť ručne budem, ale pokiaľ ešte tú elektriku máme, tak prečo by som ju nevyužila.
Ja viem ale v čom je problém
Takéto kuchynské prístroje, sú neskladné a aby nezavadzali, tak ich každý odloží čo najďalej od kraja a ešte ich aj založíme, nejakými menšími krabičkami.
Generácia mojej mamičky a následne aj moja generácia , si predstavovala svoju kuchynskú linku tak, že vrchné skrinky boli takto v rade : plné, plné vitrína, plné, rohový prvok
V plných boli krásne naukladané taniere, rovnaké hrnčeky do oblúku a pred hrnčekmi boli naukladané sklenené malé vínové a pred nimi ešte štamperlíky poprípade. A v druhých plných boli misy polievkové, kompótové mištičky do oblúku, a rôzne tácky po bokoch. A poháre na pitie.
Vo vitríne bola nevyhnutnenejaká sada Zlatej Zuzany do oblúku, nejaké šálky na kávku , alebo čajové a nejaké hrdé poháre na vodu.
Tieto vitrínové sady boli nedotknuteľné a z každej poličky nevyhnutne visela nejaká dečka, lemovaná buď strojovou, alebo látkovou čipkou. Ak bola látková stužka, tak tá sa pripínala aj na poličky v uzatvorených skrinkách. A takáto stužka sa pripínala aj na police v špajzách. Takže sme mali všetko odečkované a ostužkované a to všetko popripínané pripínačkami, čo tam boli ako päsť na oku, ale to nevadilo, hlavne že boli dečky a to všetko.
No a rohový prvok. Ten bol dôležitý.
Tam sa ťahal buď Jano, ktorý živoril, alebo také tie trávy, čo sa neviem ako volali. A potom tam boli kuchynské digitálne hodiny šibnutej farby, ktoré sa nosili nejako z Ruska. A vázičky!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ako som mohla zabudnúť na vázičky. O tie boli opreté pohľadnice k sviatkom, alebo gratulačné. Keď tieto stratili termín, tak sa vymenili za nové a tie staré sa opreli na stojato o stenu police. Vyhadzovali sa tak nejako o tri roky. Vo vitrínovej boli na spodnej úrovni nejaké hrdé hrnčeky v ktorých boli pátričky, drobné mince, nejaké kľúče, náramkové hodinky a v horšom prípade tam bol pohár s umelým chrupom. Neviem či to bolo zvykom všade, ale keď sme chodievali na návštevy k všetkým mojim strynkám a strýčkom, tak oni mávali tam aj zuby. A modlitebná knižka nejaká sa tam tiež krčila.
V sobotu sa toto všetko popreukladalo…a v pondelok sa to všetko znovu začalo zhŕňať na jednu kopu.
Moja mamička mala vitríny dve . A uzatvorené skrinky mala po celej dĺžke jednej aj druhej steny. Čiže celé elko. A to isté boli aj spodné skrinky.
Na pracovnej ploche sme mali televízor, mikrovlnku a krájač na chlieb. Nevyhnutné dečky a lakovanú drevenú krabicu s vázičkou a veľkým maľovaným tanierom v rohu.
Keby sme nemali kuchyňu veľkú a nebol tam aj veľký, kuchynský stôl, tak nemám kde pracovať. Plechy s koláčmi som vždy kládla po stoličkách a lavici. Teraz pribudol na pracovnú plochu aj veľký odkvapkávač na taniere. Ak mám niečo robiť v Selciach v kuchyni , tak som v prdeli, ja tam nemám ani kde nakrájať mäso, namojdušu.
Cez Vianoce som sa vzbúrila a vo vitríne som zrušila oddelenie dúhovej čajovej súpravy, vylievanej zlatom, v ktorej podľa mňa v živote nebol žiaden čaj a len sme ju umývali od mastnoty každý štvrťrok. A nakládla som tam všetky poháre na pitie. Normálne kuchynské pitie vody, koly a minerálky. Nás je veľa , teda hlavne máme dosť chlapov v rodine, ktorí pijú z pollitrákov a aj ženy pijeme z veľkých pohárov. A uvoľnilo sa konečne miesto na hrnčeky. To že sme mali rovnaké hrnčeky do oblúka a pred nimi sklenené poháre kadejaké, bolo pekné, ale kým som vybrala hrnček, tak som musela odsunúť všetko nabok a naukladať znovu. Keď sa hrnček umyl ..to isté. Toto sa mamičke nepriečilo robiť furt, ale používať mixér, to nie…to kým ona vyberie, tak si to prepasíruje…..cez sitko.
Takže v kuchynskej linke sme mali obedovú súpravu dvojakú, čo sa nepoužívali, potom sme tam mali sady kadejakých šampanských fláut a cinzánových čiaš a zlatých, čajových a kávových súprav s čajníkmi a zbierku modranského porcelánu a vázičiek, ale keď som chcela zmixovať sviečkovú omáčku, tak som išla pre mixér za chladničku do špajzy. A zrušila som dečky. Dobrá Švagriná toto všetko zo zotrvačnosti a asi aj úcte k nebohej mamičke stále dodržiavala, ako to bolo, ale čo je veľa to je veľa. A hrnčeky hrdé som všetky dala dozadu a alkoholové poháriky som odniesla do iných skriniek. My nikto nepijeme, ale máme od výmyslu sveta pohárikov , ako keby sme mleli prvú ligu.
A nemyslite si, že som aj v mojom prvom byte nemala takto. Prišla mamička a prvé čo urobila, mi popripínala, tými pripináčikmi všade stužky…do skríň, do špajzy, do linky kuchynskej. Aj prvok rohový som mala.
A všetky prístroje, ktoré mi mali pomáhať v kuchyni, boli v špajzy v krabiciach vzadu a na nich boli ešte naukladané múky, cukor, a podobne.
Tak jasné, kým som to všetko poprekladala, aby som sa k tomu dostala, podonášala, povyberala a podobne, odpadlo mi to od chuti a urobila som to ručne.
Raz som nevedela, ako by som to mala urobiť , aby som to mala v kuchyni po ruke, vždy keď to budem potrebovať.
A potom som prišla do Čupkov k Helene a Jankovi.
Helena je pôvodom Nemka. Jej otec žil v Západnom Nemecku a ona žila s mamičkou na Slovensku. A hneď po skončení komunistického režimu, chodili k nemu na návštevu a tam odkukali rôzne veci. Napríklad.
U nich ako u prvých som videla spojenú toaletu s kúpeľnou. V paneláku si tak prerobili jadro. Vôbec som to nevedela pochopiť, ako môžu takto existovať . Niežeby som to nejako prijala za svoje, ale zvykla som si….v Sásovej pri prerábke som si to neurobila a mám to stále oddelené, ale v Mníchove to tak máme a vieme s tým pohodlne žiť, aj keď, keby som mohla, tak to tak nemám. Alebo . Janko prerábal úplne sám kuchynskú linku a miesto dvojdverových skriniek dolných , namontoval hlboké šuplíky. Poviete si, že no Bože, ale v roku 1990 to teda bežné nebolo. Bolo to fakt celkom unikátne a tiež som sa čudovala a nevedela si to predstaviť, ale tu myšlienku som nezapudila.
A potom som bola na návšteve u rodičov Renči Lánikovej v Petříkově. Jej otecko je stolár amatér a jej maminke urobil fantastickú kuchynskú linku. Tam som zase prvýkrát videla vyvýšený pult v kuchyni, ktorý oddeľoval pracovnú a jedálenskú časť kuchyne. Ale čo ma najviac uchvátilo, bolo to, že tatko urobil akokeby výsuvný šuplík v ktorom bol umiestnený kuchynský robot. Bol umiestnený na tom pulte a tak bol zapracovaný do toho, že keď ho zasunula, tak ho nebolo vidieť, bol súčasťou pultu. Ten robot bol so všetkým svojim príslušenstvom a veľkou pracovnou misou a veľkou hlavicou. Pani Liláková, okrem toho že urobila absolútne božie zemiakové knedle a pečený bôčik a Míša rezy, mi s nadšením rozprávala, ako až teraz na dôchodku, začala ten robot naplno využívať, a to preto, lebo ho má vždy takto po ruke. A keď som si začala zariaďovať moju poslednú kuchyňu, tak všetko toto som mala v hlave.
Chcela som hlboké , výsuvné šuplíky, tak aby som okamžite videla všetko čo v nich je, bez toho, aby som sa plazila po zemi a chcela som každý spotrebič v linke, tak aby stačilo, že niečo otvorím a vyberiem ho. A tak mám robot, ponorný mixér, sekacie nože jogurtovač, odšťavovač na citrusy, odšťavovač na zeleninu, krájače, lis na cesto, hriankovač, toustovač a všetko na čo si neviem teraz spomenúť, vždy po ruke. A všetky do jedného používam a používam ich často.
A nemám ani dečku, ani stužky, ani hrnčeky naukladané do oblúka. Uznávam, že keď otvorím horné skrinky, tak sa srdce nesmeje, ale mám to všetko po ruke, účelné a všetko je tak, aby mi to uľahčovalo život v kuchyni.
A tie také články, čo začínajú…..“zbavte sa všetkých nepotrebných rárohov“ Nuž áno, jedného som sa zbavila a to domácej pekárni. Možno keď mi odíde sila z rúk, tak ju zase dokúpim.
Má v hlave ešte jednu kuchyňu, strašne rada by som si ju zariadila so všetkými vychytávkami, ktoré si zbieram na pintereste, ale nemám ju zatiaľ kde zariaďovať a keďže sme mali teraz s DM narodeninkové dni, tak som obidvom nám zaželala, aby sa nám toto veľké želanie splnilo. Tak nám držte v tomto smere palce.
A Vám odporučujem….robot nepatrí do dlhej vetračky, alebo špajzy, zasunutý dozadu. On patrí vpredu v kuchynskej linke . Sami budete vidieť, ako si vôbec ani neuvedomíte, že aké jednoduché je založiť hlavicu a postrúhať mrkvu na šalát v priebehu jednej minúty a v priebehu druhej minúty nadstavec opláchnuť a v priebehu tretej minúty robot odložiť.

Suroviny:

300 g surová mrkva
4 polievkové lyžice práškový cukor
1,5 citrón
200 ml voda

Postup

Tento šalát je vyslovene podľa chuti Dobrého manžela, nechce tam nič iné len to čo je v rozpise. Mne je to jedno, pretože okrem ochutnávania, by som tento druh jedla nedala do úst. 
Pre DM neslúži ako šalát, ale ako plnohodnotný chod.  Dokáže ho jesť ako na raňajky, tak na obed, alebo na večeru. Skrátka hocikedy. A musí byť vychladnutý.
Mrkvu umyjeme a očistíme. Nastrúhame ju na veľkej slzičke.
Pridáme práškový cukor, citrónovú šťavu z citróna a zalejeme vodou.
To je úplne všetko. 
Rýchle a efektívne.

Šalát z kyslej kapusty

Keď som pripravovala tento šalát, tak nejako nelogicky som si spomenula na tvár z minulosti.
Človek, ktorému neviem ani jeho občianske meno, len viem, že sme ho volali Taťuldo.
Do života mi prišiel  ako kamarát môjho frajera, s ktorým som vtedy pobývala a keď sa z frajera stal bývalý frajer, tak mi Taťuldo zo života odišiel. Mal aj sestru, tuším Marika sa volala.
Taťuldo nebol v ponímaní sliepok, akou som bola vtedy určite aj ja, reprezentatívna vzorka. Nebol atraktívny vzhľadom, mal veľké telo s nadváhou, okrúhlu bucľatú tvár a také tie krepovaté  husté, husté vlasy, ktoré ti robia okolo hlavy svätožiaru. Keby som nevyhľadávala vtedy frajerov, ako bol jeho kamarát, ale hľadala človeka múdreho, láskavého, starostlivého a milujúceho, tak on by bol určite ten pravý a po jeho boku by som sa pravdepodobne vyhla tým skalám, ktoré mi padali pod nohy.
Alebo sa úplne mýlim. Nemala som  šancu ho spoznať, len si to tak myslím. Teraz s odstupom a s nadhľadom sa mi tak javí a dúfam, že urobil nejakú ženu po svojom boku, šťastnou. Čo urobí jeden šalát z kyslej kapusty….prinesie spomienku na človeka, na ktorého som si ani len nespomenula 40 rokov. 
Raz sme išli s týmto Taťuldom niekam, už neviem kam, a rozprával mi, že sa stretol s rozvedeným otcom a išli spolu do Ryby a že mu zaplatil obed.  A tak som sa ho opýtala, že aký obed si môže človek dať v Rybe na stojáka u mokrého lakťa.
A on mi povedal, že si dal pol kila šalátu a 5 rožkov.
Ja som skoro odpadla, mne to prišlo strašné číslo pol kilo šalátu a 5 rožkov.
Bol som 52 kilová frajerka napudrovaná.
V tom čase, ale pár rokov dozadu, sme my , dedinské dievčence, čoby záklaďáčky, išli raz za čas do mesta, normálnym autobusovým spojom, ako veľké. Každá sme si vzali kabelku, tá musela byť a išli sme do mliečneho bufetu. Neviem kde chodievali záklaďáčky z mesta, do akého zariadenia, ale my dedinčanky sme chodili do mliečňaku.
A tam sme si každá dali 10 deka šalátu a jeden rožok a k tomu pudingový, alebo šľahačkový pohár.  A raz jednej dali omylom 15 deka šalátu….no to ste mali vidieť. Kamarátka bola takááááá plnáááá, že už vôbec tú lyžičku nezvládala dojesť a ani ten koniec z rožka. 
Bože môj,  my sme boli dorobené šumienky…ani nie šumienky, ale skôr pubošky.
A potom keď som už bola šťastlivo rozvedená a pracovala v normálnom zamestnaní, mala svojich 80 kíl, sme sa s kolegyňou Aničkou Hilmerovou rozprávali o týchto rôznych mliečnych bufetoch a že ona veru hocikedy ide s jej Miškom synom na šalát.
A ja som rozprávala príhodu o pol kile šalátu a 5 rožkoch a ona si zapremýšľala a vraví, že ona si veru dáva v tom bufete 250 a Miško 350. Že keď si predstavím, že mám doma na obed rezeň so šalátom, tak že si určite nenaložím 150 gramov, ale riadnu varechu švacnem na tanier. A tak som si tiež zapremýšľala a povedala si, že ozaj. A k tomu mám ešte aj rezeň a predtým polievku. A túto tému sme k obojstrannej spokojnosti vyriešili.
A keď som si tento šalát urobila, na všetko toto som si spomenula.
Celá porcia vážila cca 350 gramov a ja som premýšľala, že si ju rozdelím na dnes a na zajtra. 
A ja som ju prosím pekne,  zjedla bez jedného zaváhania, na prvý šup. A keby som ho mala pol kilo, tak zjem aj pol kilo. Síce bez pečiva, bez rožkov, bez chleba, ale nálož to je. A nech.
Tento šalát som prvý a posledný krát jedla, keď ho priniesla do práce kolegyňa, bože neviem si ani za svet spomenúť na jej meno. Ona vôbec priniesla do práce hocikedy takú fajnotku, že na chuť toho nezabudnem….na rozdiel od jej mena, hanba mi. Viem ako ženská vyzerá, viem si predstaviť jej hlas, viem ako chodila oblečená, kde bývala, pamätám si príhody s jej rodinou, pamätám si o nej všetko čo sa pamätať po 25 rokoch dá, ale neviem si spomenúť na jej meno.
Ona priniesla do práce aj škvarkovú nátierku, ktorú som začala robievať a robievam ju doteraz.  A ona priniesla aj tento šalát. Zabudla som tiež na neho ako na smrť, ale internet mi  ho pred pár dňami pripomenul a tak som ho dnes na skúšku urobila a skutočne. Stále je taký dobrý ako som si ho pamätala. 

Suroviny:

Na jednu väčšiu porciu   budeme potrebovať :

150 g kyslá kapusta
60 g jemná kvalitná mäkká údenina
30 g  (povedzme jedna väčšia) kyslá uhorka
40 g tvrdý syr , ja som mala emmentaler
1 polievková lyžica  majonéza
1 polievková lyžica tatárska omáčka
soľ ak treba
čerstvo drvené korenie
chilli 

 

Postup

 

 

Nemecká fertig kyslá  kapusta sa na toto nehodí, na to treba ozaj dobrú, kyslú, remenitú, slovenskú. A tú som našťastie ešte mala.
Takže kapustu nepremývam, akurát ju vyžmýkam a poprekrajujem.
Mäkkú údeninu nakrájam na veľmi tenké a kratšie rezance, asi ako zápalka. To zase v Mníchove , na to majú  údeninu ako stvorenú, vynikajúcu.

 

Uhorkové kolieska som ešte poprekrajovala. Mala som veľmi štipľavé kokteilové uhorčičky, len tak chrumkali. No a syr nakrájame na menšie kocky.
Syr je tam veľmi dôležitý, pretože ako keby neutralizoval tú kyslosť, on ju nepotlačí ani nič také, akurát Vám to nepríde také brutálne, ale veľmi príjemné.
Pridáme po polievkovej lyžici majonézu a tatarskú omáčku.
Na pohľad by sa mi to žiadalo nejako farebne oživiť. Premýšľala som nad kápiou, ale tá by mi ten šalát zafarbila do červenkava. Potom som premýšľala, nad sušenými paradajkami v oleji, ale tie som si tak nejako nevedela chuťove v tomto predstaviť.
Nechala som to také , ako to je a basta.
Nesolila som, bolo dosť slané. Ale som ešte namlela štipku korenia. Tie uhorky boli naozaj štipľavé, takže som ani nepridávala žiadnu pálčivosť, keby som nemala , tak pridám určite.
No a to je všetko.

 

Paradajkový šalát s paprikou

Von je príšerné teplo. Všetci sa musíme s tým nejako vyrovnať a keď vidím tie naše mačacie chlpaté beštie, je mi ich strašne ľúto.
Keď je teplo mne, neviem si predstaviť ako je Noelovi a Barbore.
Ale vynašli sa.
Na mojom pracovnom stole mám silný ventilátor.
Obidvaja sa mi naskladali na stôl, ja som na nich nasmerovala ventilátor a oni takto prespali niekoľko hodín.
Noel mal hlavu položenú na klávesnici ako na poduške a Barbora mala opreté zadné nôžky o reproduktor.
Nebolo tej sily, čo by ich prinútila prerušiť spánok pod ventilátorom.
Aj by som ich odfotila, ale čítačka mi nabúrala kartu a musela som počkať na Dobrého Manžela aby zrekonštruoval súbory.

Foťák je už v poriadku. Akurát Vám nemám ako ukázať to mačacie zátišie s mojim počítačom.
Toľko chlpov som mala v klávesnici, že až.
No a k tomuto šalátu.
Strašne dobre mi padol.
Zeleninu som vytiahla z chladničky do 15 minút som ho jedla.
Bol studený, osviežujúci, báječný.
Čerstvé paradajky jedávam len tie čo mám doma.
Tie ktoré ma postretnú v bežnom živote, mimo mojej kuchyne, ignorujem
Vyťahujem ich zo všetkých bagiet, sendvičov, burgerov, šalátov v reštauráciách.
Neznášam paradajky, ktoré po narezaní stoja dlhšie ako 10 minút.
Stojí ma veľké úsilie, zjesť ponúknutý chlebíček na ktorom je paradajka a potláčam nutkanie,  ju odstrániť.
Paradajky v celku mi nevadia, akurát tie narezané.
Toľko k mojej chuti.
Dobrý Manžel ignoruje paradajky ako také, takže aj tento šalát som robila v zmenšenom množstve, tak aby som ho zjedla všetok na obed. A veru som ho aj zjedla.
Kým mačky spali.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):   4 porcie

Suroviny:

1 kg  rôzne paradajky
1 malá červená paprika
1 červená cibuľa
na zálievku :
100 ml olivový olej
2 polievkové lyžice jemný ocot
2 čajové lyžičky med
1 čajová lyžička horčica
hrsť nasakenej mäty
soľ, čerstvo drvené korenie
chilli vločky

Postup

Červenú papriku umyjeme a zbavíme jadrinca. Nakrájame ju na veľmi malé kocky.
Červenú cibuľu ošúpeme a nakrájame na maličké kocky.
Do oleja, pridáme vínny ocot, med, horčicu a metličkou prešľaháme.
Čo sa týka octu, tak by mal byť jemnejší, nie ten klasický kuchynský. Ak iný nemáte, tak nálev ochutnajte a poprípade zmiernite kyslosť, buď pridaním medu, alebo cukru.
Nakoniec podľa chuti osoľte a okorente.
Cibuľové a paprikové kocôčky zmiešajte, zalejte nálevom a pridajte nasekanú mätu.
Pripravili sme si takzvanú salsu.
Šalát bude veľmi efektný, ak budete mať rôzne paradajky. A to rôzne nielen farebne, ale aj sortou.
Ja mám rada čerešňové a býčie srdcia, ale tým ešte nenastal čas, takže som použila len tie čerešňové.
Paradajky umyjeme a prekrojíme,  veľké nakrájame na plátky.

 


Paradajky prelejeme salsou a na záver ich poprášime chilli vločkami.
Keby nebolo také teplo, tak použijem čerstvé, nakrájané štipľavé papričky, ale dosť, že sa človek potí zvon, nemusí sa aj zvnútra.
Ten chilli poprašok úplne stačil na to ,aby ten šalát báječne chutil a nebol pritom teplonosný.
Je to šalát vážne skvelý,  hlavne keď je studený. Kto si nepotrpí na lukulskú večeru, úplne k nemu stačí dobre vypečená bageta.

Šalát z bielej fazule na spôsob Caprese

caprese hlavna

Fúha,  môj posledný recept bol pridaný poriadne dávno. Ani netušíte priatelia, koľko mám rozfotených receptov, koľko ich mám rozpísaných v konceptoch….a stále niečo tomu chýba. Fotky sú nekvalitné,  recept nevyšiel tak, ako by mal, koncept je napísaný tak, že si nepamätám, ako presne som to varila, z akého množstva, akou technológiou…no všetko zle.  A márne hľadám niečo, čo by ma zaujalo tak, žeby som uznala, že toto je fakt niečo iné a nové a tak. Skrátka, neyhováram sa, že nemám čas, objasňujem, že mám kuchársku krízu a tiahne sa to už hádam aj rok. Raz neviem čo by ma nakoplo. A žalujem na Dobrého Manžela, že ma nepodporuje, odmieta novinky a neustále vyžaduje dookola tie isté jedlá. Keď mi víťazne pošle nejaký nový recept, tak je to obmena toho istého, nejaké kari, nejaké chilli, alebo nejaké cestoviny.
Tak som začala od seba…zase.  Urobila som niečo, čo je ľahké, sýte, málo kalorické. Nie je to nič prevratné a už vôbec žiadna prevratná novinka. Ale ja som to urobila prvýkrát a mne to veľmi chutilo. Pokiaľ nemáte ideu čo na večeru, dámy doporučujem. Ja som si nesmierne pochutila.

Do skorého videnia priatelia.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):

Suroviny:

1 plechovka bielej fazule
1 hrudka syr mozzarella v náleve
1 cesnakový strúčik
čerešňové paradajky
čerstvé bazalkové lístky
soľ, balzamicová redukcia
2 PL olivový olej
citrónová šťava

caprese surovina

Postup

Bielu fazuľu a mozzarellu necháme odkvapkať z nálevu.
Mozzarellu pokrájame na kocky. Paradajky prekrojíme.
Všetko dáme do misy.
Posolíme, pokvapkáme olivovým olejom, prelisujeme strúčik. Premiešame.
Čo sa týka balzamicovej redukcie…závisí podľa značky. Jedna je hustejšia, druhá je sladša. Treba ju ochutnať dopredu.
Tá moja bola napríklad príliš sladká na môj vkus a preto som do šalátu v tejto fáze , primiešala aj pár kvapiek citrónovej šťavy.
Do ochuteného a vymiešaného šalátu pridáme nakrájané prúžky bazalkových lístkov.
Priamo na taniery šalát pofŕkame balzamicovým krémom a podávame.

Šalát z bielej klobásky

salat-hlavna

Dnes končí Októberfest, na rozdiel od jeho začiatku….dnes im tam svieti slniečko…akurát bude dievčatám fúkať pod sukničky a  veľké výstrihy si budú zakrývať svetríkmi.  Tento šalát si tam môžete kúpiť v každom stane, imbisse u mokrého lakťa a podobne. No ponúknu Vám ho  aj , v rôznych obmenách,  v knajpách, všetkých možných kategórií.  Prvýkrát,  mi ho pred rokmi opisovala moja stará pani suseda (nech sa Vám susedka v nebíčku dobre vodí). Moja školská nemčina a jej bavorština si nedokázali porozumieť.  Pokiaľ sme chodievali na „Wiesn“ , tak som tento šalát neochutnala ani raz…môj absolútny favorit, je žemľa s pečeným kolenom oktoberfest-huska….božská to manna. A ked ideme na jedlo, tak si tiež dávam niečo iné. Takže som nemala ani poňatie ako chutí šalát z bielej klobásy. Môj obľúbený kuchársky časopis , svoje akutálne vydanie , venoval bavorským festivalovým jedlám. Myslela som, že ich budem priebežne variť akutálne, ale nejako to nevyšlo. Náš blízky rodinný priateľ vážne ochorel a tak sme sa mu snažili pomáhať, aspoň domácou stravou….neviem či by miesto kapustných fliačkov, ocenil tento šalát napríklad. Keď je človek chorý, tak ho nejako ťahá len na tú domovskú chuť.
No a teraz môj a DM názor….mne to chutilo nenormálne dobre…vážne, nesmierne som si pochutila. Čo sa týka Dobrého Manžela, tak tomu tam niečo vadilo, zjedol, ale nepochutil si…Potom sme definovali, že čo mu tam vadilo….vínny ocot. Preto tento šalát zbožňuje a tento ofrflal.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  2 porcie

Suroviny:

400 g biela wurstová klobása
1 menšia biela, alebo niekoľko hlávok červenej reďkovky
1 veľké jablko
1 veľká červená cibuľa
kytička pažítky
3 PL olej
na dresing :
2 PL biely vínny ocot (o octe viac v texte)
2 PL jablková šťava
šťava z pol malej limety
1 veľká PL sladká horčica (o horčici v texte)
7 PL rastlinný olej (nie olivový)
salat-suroviny

Postup

Pripravíme si dresing.
Použila som vínny ocot. Ovocné octy a blasamico majú svoju špecifickú chuť a niekomu tá chuť nesedí….ako napríklad Dobrému Manželovi :D. Ja som si už zvykla, ale dlhé roky mi ich vôňa pripomínala niečo prekysnuté.  Nemecký bežný, kvasený ocot,  je kyslejší ako náš slovenský a tieto ovocné sú rovnako kyslé, takže recepty s nimi sa mi píšu lepšie. Pokiaľ máte svoje pochybnosti o chuti ovocného, tak použite normálny, skúste ho najprv dať o pár kvapiek menej, ako uvádzam v rcp a potom už uvidíte podľa svojej chuti.

No a teraz k sladkej horčici. Je to taký bavorský unikát. Je to akokeby celozrnná , povedzme kremžská horčica , ochutená mohutne , práškovým cukrom. Ona aj má takú ťahavú konzistenciu, nie ako máva bežná horčica. Pozrela som sortiment v Tescu a videla som tam, ze majú horčice ochutené medom. Ale tie sú akokeby hladké, nemajú v sebe tie šupky. Ja som si nevedela vôbec predstaviť, žeby som to niekedy dala do úst, prišla mi tá chuť úplne absurdná…ale za tých 16 rokov….ako sa vraví, človek zvykne na všetko. Ona je špeciálne určená práve k týmto bielym wurstom, ale ja celkom bežne jedávam s ňou aj obyčajné párky a nenormálne mi to chutí. Vážne.
Pokiaľ zvolíte tú horčicu s medom, máte vystarané. Neviem ako chutí…ja keby som to robila doma v BB, tak by som asi použila kremžskú a dala tam práškový cukor…len neviem koľko…začala by som asi na 1 čajovej lyžičke  s kopčekom a potom by som uvidela.
Tak, keď sme si pohovorili o octe a horčici, čím by sa dali nahradiť a teraz poďme už k výrobe.
Do hlbokej misy dáme 2 PL vínneho octu, 2 PL jablkovej šťavy,  sťavu z pol malej limetky (alebo pár kvapiek citrónovej), 1 naozaj veľkú PL sladkej horčice a 7 PL rastlinného oleja.
Pridáme pol lyžičky soli a čerstvo drvenné korenie. Nakoniec pridáme nasekanú pažítku , ja som dala žeruchu.
Metličkou dresing poriadne prešľaháme, aby sa nám všetko spojilo do krémova. Jablká ošúpeme, zbavíme jadrinca a nakrájame na tenké plátky. Jablká vložíme do dresingu.

salat-dres-pred salat-dres-po salat-jablka-v-dres

 

 

 

 

Jablká nakrájajte podľa toho ako sa vám páči, môžu byť kocky, alebo hranolky….ja som ich na väčšie kvôli tomu, že DM tvrdí, že nemá rád ovocie v kombinácii s mäsom (aj keď pozitívne viem, že koľkokrát mu to dám, toľkokrát to zje bez jedného slova, ale nesmie o tom vedieť). Pokiaľ by mu tie jablká naozaj vadili, tak by sa mu ľahšie separovali.
Biele klobásky……samozrejme ich môžete nahradiť aj nejakou inou jemnou údeninou,  ponoríme na pár minút do horúcej vody, ale nie vriacej. Medzitým očistíme cibuľu, reďkovku a nakrájame ich na tenučké rebrá a plátky.
Wursty ošúpeme….črievko tým, že sme ich namočili do horúcej vody, pôjde úplne ľahučko a nakrájame na kolieska. Na panvici rozohrejeme 3 PL oleja a kolieska v dávkach opečieme. Kolieska by sa nemali kúpať v oleji, nech dostanú na panvici taký opečený vzhľad.
salat-pripravena-surovina salat-opekanie-koliesok

 

 

 

 

Opečené kolieska pridáme k jablkám do dresingu, všetko vymiešame.

Na tanier naservírovujeme šalát a obložíme cibuľou a reďkovkou.

Salámový šalát z Mníchova

wurst

Keď som robila tento šalát, bol veľmi smutný deň.
Pripravovala som ho na večeru a neustále ma niečo rušilo, nevedela som to definovať a potom som si uvedomila, že v našej tichej ulici,  je veľký hluk.
Neustále lietali vrtuľníky a to tak nízko, že som počula svišťať lopatky. Keď som vyšla na balkón, tak som podvedome vtiahla hlavu medzi plecia. Mala som úplne iracionálny pocit, že mi môžu odseknúť hlavu. Na FB ma mníchovská polícia upozornila, aby som neopúšťala svoj byt, pretože došlo k streľbe v Olympijskom nákupnom centre  a páchatelia sú na úteku.
Teraz už vieme, ako to bolo, čo to bolo a prečo to bolo.
Na tú noc nezabudnem.
Okrem vrtuľníkového hluku nám ulice a dvory presvecoval lúč ostrého svetla z vrtuľníkov do tretej ráno,  ako vo filmoch.
Naozaj to bol smutný deň.
No a k receptu.
Je to tzv. bavorský wurst šalát.
Je úžasný.
Tento a  so syrovými špeclami ho nájdete na každom jedálnom lístku,  či už tej najposlednejšej knajpy, alebo v reštaurácii kde Vám ho servírujú na ozajstnom porceláne a jete strieborným príborom.
V lete je to úžasná vec.
Tým, že je tak populárny, v obchodoch dostaneme už salámu, ktorá je nakrájaná  na tenko, ako špagety.
Používajú tzv lyonskú salámu.
Je to nesmierne efektívne a rýchle jedlo, vhodné na večeru, alebo obed.  V horúčavách je hotový v mihu .
Doporučujem na celej čiare.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):   3 porcie

Suroviny:

Na nálev :
do kávovej šálky
4 PL olej
1 PL ocot
dolejeme uhorkovú vodu
Na šalát :
200 g mäkká údenina
100 g  tvrdý syr
kyslé uhorky
1 veľká červená cibuľa
10 reďkoviek
nasekaná petržlenová vňatka
nálev

Postup

Ako som písala, tak v Mníchove dostanem kúpiť už hotovú narezanú salámu. Ale ten tvar nie je až tak určujúci, pokiaľ si kúpite napríklad slovenskú točenú,tak tam by som to pokojne nakrájala na tenké kolieska.
A tomuto tvaru by som prispôsobila aj uhorky.
Syr by som tiež asi nakrájala okrúhlou malou formičkou, a reďkovky tiež na kolieska.
Keďže ja nepoužijem slovenskú točenú  :D, tak všetko nakrájam na tenučké rezance.
Syr, kyslé uhorky, reďkovky.
Cibuľu na malé kocky.

wurst surovina
Do kávovej šálky dám 4 polievkové lyžice oleja. Olivovému sa vyhýbam pretože  vo mne evokuje Taliansko a toto je predsa len výsostná regionálna záležitosť.
K  oleju pridáme 1 polievkovú lyžicu octu a dolejeme uhorkovou vodou. Tak ako keď si zalejete kávu..
Čo sa týka toho octu, v Nemecku je ten obyčajný ocot, viac kyslý, ako slovenský, je možné, že si budete musieť po ochutnaní,  trochu viac okysliť.
Všetko dáme do jednej misy a zalejeme nálevom a nakoniec vmiešame nasekanú vniatku.
Ako píšem…šalát je skvelý…ja k nemu dávam praclíky, ale s mäkkým celozrnných chlebom je to  tiež fajnotka.

Zelený šalát s opekanou špargľou

hlavna

Keď som si urobila tento šalát prvýkrát minulý týždeň, urobila som len jednu porciu….pre istotu. Prisiel mi dost „exotický“ s tým dressingom . Tá jedna porcia chutila nenormálne dobre…ale stále som váhala…stále som si vravela, že ešte raz si ho urobím, že či som nemala veľké oči. A tak som si dnes urobila celú misu ako obed, nakrájala som si k nemu aj restované kuracie prsia. Nenormálne dobrá kombinácia….hlavne s takou teplou špargľou. Ten šalát nabral taký iný rozmer……..a tak Vám kladiem na srdce…dajte tomu šancu….je to skvelé, skvelé.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  4 porcie

Suroviny:

800 g zelená špargľa
3 cesnakové strúčiky
2 PL  olivový olej
1 veľké jablko
1 zrelé avokádo
šalát poľníček + rukola (alebo iné zelené lupene)
soľ, čerstvo drvené korenie, alebo chilli vločky
limetová šťava na pofŕkanie jablka a avokáda
na dressing :
5 PL olivový olej
2 PL bazový sirup
šťava z 1 limety ( z nej budeme odoberať na pofŕkanie avokáda a jablka)
soľ, čerstvo drvené korenie

Postup

Cesnak ošúpeme a naplátkujeme. Špargľu očistíme, odstránime poškodené a zdrevnatené časti a rozkrájame ju na kúsky, vhodné na jeden hlt.
Z limety vytlačíme sťavu.
Jablko dôkladne umyjeme pod tečúcou vodou .  Z jablka odkrajujeme tenké plátky, tak aby sme mali pekné kolieska. Krájame kým nenatrafíme na jadrovník.  No..toto krájanie je čiste estetická záležitosť, môžete ho nakrájať ako sa Vám páči.
Avokádo rozkrojíme, vyberieme kôsku , lyžicou vyberieme z obidvoch polovíc dužinu a rozkrájame ho na mesiačiky
Jabkové plátky a mesiačiky avokáda postriekame limetovou šťavou.suroviny

Zo šťavy, ktorá ostane , urobíme dressing.
Šťavu zmiešame s olejom a bazovým sirupom. Ochutnáme….dressing , by mal mať príjemnú pikantnú chuť…podľa potreby si pridajte buď štavu, alebo sirup.
Na panvici rozohrejeme olej a 3 minúty opekáme zo všetkých strán špargľové kúsky. Po 3 minútach vhodíme cesnak a opekáme do zlata. 5 minút celkove by malo stačiť, aby bola špargľa a cesnak tak akurát.  Samozrejme špargľa je rôzne hrubá, takže treba si to sledovať tak, aby bola akurát na zhryz. Ja som dala cesnak naraz a potom som mala problém, aby mi nezhnedol a nezhorkol…musela som ho prácne vyberať .salat spargla
Poľníček a rukolu (zelený šalát podľa Vášho výberu) opláchneme a vytrasieme z prebytočnej vody.
Preložíme ho do misy zľahka osolíme, okoreníme a vykropíme dressingom.
Preložíme jablkami, špargľou a cesnakom.
Na vrch ešte pokladieme  mesiačiky avokáda. Avokádo na záver tiež zľahka posolíme a okoreníme.

 

Špargľové carpaccio

spargla hlavna

Pri tejto príležitosti Vám musím povedať takú perličku z našej rodiny. Dobrý Manžel hovorí slovensky celkom bežne a dobre. Raz sme cestovali s nejakým pánom do Bratislavy a ten až v Bratislave zistil, že DM je rodný Čech. DM svoju slovenčinu vyšperkoval do nebývalých rozmerov…začal rozprávať po selčiansky…presne ako moji rodičia, selčiansky hovorí lepšie ako ja , môj Dobrý Manžel je totižto veľký Sid.  Ja česky semotamo, hlavne keď som v Jihlave, alebo na chate s mojimi Dobrými Českými Kamarátkami.. ale sú to len také odpovedacie slová. No existujú dve slová, ktoré viem len česky, musím sa veľmi veľmi zamyslieť, aby som si spomenula na slovenský ekvivalent. Vtedy je našťastie,  môj Dobrý Český Manžel, vždy poruke. Tie slová su chřest a libeček. 🙂
V Bavorsku je špargľová sezóna v plnom prúde.  Milujem toto obdobie, neverila som tomu, že dokážem prepadnúť tejto zelenine až tak veľmi. Bavori kupujú špargle na kilá a na každom rohu stojí nejaký ujčok, čo má rozložený stôl, ktorý sa prehýba tou, najkrehkejšou špargľou, akú si viete len predstaviť. V tomto období sa nebojím kupovať aj bielu, pretože mám istotu, že je rovnako krehká a dobrá ako zelená. Mimo špargľovej sezóny kupujem len zelenú.

Cas pripravy Čas prípravy:  7 minút
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):

Suroviny:

Biela špargľa
parmezánové hoblinky
olivový olej, citrónová šťava
čerstvo drvené korenie, soľ

 

Postup

Na tento šalát použijeme čerstvú chrumkavú špargľu. Ošúpeme ju a odstránime poškodené časti.
Ja mám superostrý nôž, takže môžem na doske nakrájať zo stonky, plátky tenké na milimeter. Ale kto si netrúfa, tak môže použit plátkovaciu škrabku. Plátkovať začínajte vždy od hlavičky.
Plátky rozložíme, pokvapkáme olejom, a ľahučko aj citrónovou šťavou….ja som ju vynechala, pretože som použila žeruchové bylinky a tie dodali pikantnosť.
Posypeme hoblinkami parmezánu,posolíme, pokoreníme.
Ja som jedla s bavorským čiernym tvrdým chlebom, ale s ciabattou to môže byť úžasné.
Chcela som vyskúšať, či by sa to dalo urobiť aj s varenou špargľou. Nemôžem povedať že to bolo na vyhodenie, aj mi to chutilo, ale stratila svoju krehkosť a konzumácia už nebola jednoduchá, na vidličku…už som musela použit aj nôž. No a to najdôležitejšie…už by to nebolo carpaccio.

spargla aj varena
Odporúčam…za mňa to bolo vynikajúce…..

Fazuľový šalát základný

fazula hlavna

Tento salat si kupujem u pana Turka v zelovoci….strasne strasne strasne fajny on je. A kedze sa mi nechce drat stale kvoli nemu nohy k manzelom Turkovcom, tak som si kupila  vzorku, uvarila fazulu, presla par receptov a spravila som si ho. Konecne. Je pravda, ze nikdy nikdy nikdy nedokazem napodobnit nejaky original, co sa aj na hlavu postavim a tak je to aj so salatom od pani Turkovej a tym mojim. Ale ten moj nie je zly, nie je dobry…je vynikajuci!!! Problem som mala s nakupom bielej velkej maslovej fazule. Pani Turkova predavala len obycajnu velku bielu, v obchodoch mali len malu bielu…a tak som ju nasla…odpadnem u Pani Aziatky sikmoocky . Do plechovkovej som ist nechcela, lebo v plechovkach mali tiez len malu bielu. A mala biela…co ja viem.

No a co povedat k receptu…neznasam taketo typy rcp…trosku toho, trosku onoho, posolime, okorenime, ochutime podla chuti a tak podobne. A len moja Dobra Cerka ako to neznasa. Ked sem nieco vkladam, tak to mam vzdy na pamati a tak sa nerozpakujem pisat, ze *plytka lyzicka soli*, alebo * lyzicku s kopcekom mletej papriky*, alebo 10 cm kusok poru a podobne. No ale toto nie je veru ten pripad :-(, ak si ho budete chciet robit, dufam,ze si nejako poradite

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):

Suroviny:

Uvarena velka biela maslova fazula (samozrejme sa rozhodnite pre aku chcete, moze byt aj konzervovana, ked sa Vam nechce varit
primerane k mnozstvu fazule
nasekana cervena cibula, nasekana cervena paprika, alebo redkovky
pruzky cervene palivej papricky
biely hroznovy ocov, balsamico
kvalitny olej
nasekana petrzlenova vnatka
sol

Postup

Uvarenu bielu fazulu nechame vychladnut a vyberieme z vody , v ktorej sa varila.
Cibulu , papriku, redkovku osupeme a nasekame na velmi malicke kocky.
Nasekame aj petrzlenovu vnatku.

fazula surovina
Pridame fazulu a po kvapkach (lyzickach) pridavame  ocot, olej. Premiesame a dosolime.
Vsetko.
K takemuto zakladnemu salatu, mozeme uz pridat hocico…ale fakt hocico, tuniaka, tvrdy salatovy syr a podobne.

Coleslaw s papričkami jalapeno

salat hlavna

Tento kapustovy salat  je tak trochu do mexicka, ozaj tak chuti…a pritom je strasna sranda, ze bol prilohou k libanonskemu kuratu. vobec nam to nevadilo….Nepisem pocet porcii, my sme ho s Dobrym Manzelom zjedli ako prilohu na veceru kompletne cely.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):

Suroviny:

500 g  cerstva kapusta (asi pol hlavky)
3 papricky jalapeno (mnozstvo podla palivosti)
1 mala mrkva
3 struciky cesnak
2 zarovnane lyzice cukor
1 CL sol
Na dresing :
1 velka PL  biely husty nesladky jogurt (alebo kysla smotana)
1 velka PL cmar (ja som dala mlieko,lebo cmar som nemala)
2 velke  PL majoneza
1 PL limetova stava
1PL jablcny ocot
1 PL  praskovy cukor
3 cesnakove struciky
1 CL rimska rasca (kumin)
kyticka cerstva koriandrova vnat
cerstvo mlete korenie

Postup

Kapustu nakrajame na tenke rezance a tie este poprekrajujeme na drobno. Ku kapuste na velkej slzicke nakrajame ocistenu mkrvu.
Papriku jalapeno prekrojime, ocistime od jadierok a nakrajame na tenke pasiky.

salat zelenina
Co sa tyka jalapena…niekedy je velmi palive, niekedy nie. V recepte davali len jednu papricku a ja som ich nakoniec nakrajala 3, pretoze vobec nepalili…1 som dokonca nakrajala so semienkami…a nic.
Skrajanu zeleninu posypeme cukrom a solou, dobre premiesame a nechame postat 5 minut.
Kapustu pod tecucou vodou na sitku dobre preplachneme a po castiach ju osusime v utierke a kladieme priamo do misy, kde ju budeme miesat.
Dajme si zalezat aby bola kapusta co najsuchsia.
Velakrat som videla salat, ktory doslova plaval a dressing sa nenavratne znicil.
Do nadoby dame vsetky tekute casti na dresing, prelisujeme do nich cesnak, pridame cerstvo namlete korenie, kumin, praskovy cukor  a a na drobno nasekanu koriandrovu vnat.
Dresing premiesame a vlejeme ho ku kapuste.

salat majoneza
Vsetko premiesame.
Samozrejme po ochutnani , si vsetko doladime podla svojej chuti, ja som este dala vlocky palivej papriky, pretoze mi tam ta ostrost chybala a ocot.