Archív kategorií: Indicka kuchyna

Šošovicovo-mrkvové knedlíky so zeleninovým karí

Keď ma Adík a Evka Dingovci viezli na pohotovosť a ja som mala nejakých 38 rokov, tak Adík skonštatoval : „No doteraz som vás zbieral po baroch, a odteraz Vás budem voziť po doktoroch“. Starnete ženy.“
Niežeby som dovtedy na pohotovosti nebola, ale vždy len s nejakým boľavým zubom alebo uchom. Ale toto ma viezli so žlčníkom tuším.  Presnú chorobu si nepamätám, ale pamätám si tú vetu.
A to bolo pred viac ako dvadsiatimi rokmi. 
Tušíte ako sa toho na mňa nabalilo,  za tie roky?
Jedinou potechou v tomto stave mi je, že načisto všetky kamarátky v mojom veku,  sme na tejto úrovni. 
S Evkou keď dáme teraz besiedku, tak štvrtinu sa sťažujeme na rodinných príslušníkov, štvrtinu rozoberáme, čo nám najnovšie vyviedli naši, alzheimerom postihnutý rodičia a polovicu o tom čo nás bolí a čo sa nám najnovšie pokazilo v ústrojenstve.
S kamarátkou Hankou Králkou, sa nevídame tak často, ako by sme obidve chceli, ale navzájom stále o sebe vieme a sledujeme sa. Kedysi, to  sme sa raz za dva roky stretli a v nejakej krčme sedeli aj päť hodín, kým sme si všetko dopodrobna povedali.
Teraz sme sa takto výborne porozprávali, keď sme čakali na vakcínu a potom sme si išli sadnúť na lavičku v nemocničnom komplexe a tam sme sedeli zo dve hodiny. Ohromne nám to dobre padlo, že nejakým zázrakom sme dostali časenku na rovnaký dátum a pol hodinu po sebe. Beriem to ako výbornú náhodu, pretože ja som prišla na vakcínu z Mníchova a ona zo Švajčiarska.
A s bývalou spolužiačkou, som sa vynikajúce porozprávala v čakárni u lekára. Boli sme tam len my dve a nikto nás odtiaľ nevyhadzoval. Kúpili sme si kávu v automate a výborné to bolo.
Vážne,  niet civilizačného neduhu a vyššieho veku, ktorý by som nemala. 
A ako som nevedela  kedysi, pochopiť ľudí , čo sa mi motali na chodníku popod nohy, lebo buď krívali, alebo išli pomaly, alebo sa popletali.
Teraz!!!!! 
Tak sa všetkým mocem, pod nohy, čo sa šmatlem popri stene a dobreže nerúčkujem po jej obvode. Normálne čakám, kedy ma niekto nakope, viete kam. Našťastie ja som zdohadlivá a mocem sa po von vtedy, keď už nehrozí, že budem v dráhe mladým,  krásnym a energickým rýchlochodcom. 
Kedysi , keď ma privial nejaký vietor k lekárovi, tak som bývala najmladšia v tej čakárni a bola som vybavená behom mrknutia oka. Do frasa, kde sú tie časy.
Pred rokom sa ma pani v pokladni na lístky, opýtala, či už mám nárok na dôchodcovskú zľavu!!!
A minule,  keď nejaká vysokoškoláčka v mojej fb skupine robila nejaký prieskum o pití kávy, tak na môj vek už nebola kategória. No uznajte.
No a k môjmu vysokému tlaku, obezite, cukrovke, zabúdaniu, žlčníku, artrotickému kolenu, drevenému členku pribudla, ako sa zdá aj alergia na lepok.
Nie som si tým celkom istá, ale nejaké indície k tomu vedú. Ešte som to nezačala naozaj riešiť, ale minimálne som urobila nejaké stravovacie opatrenia.
Keď som videla tieto knedle, tak som si povedala, žeby to nemuselo byť zlé, na odľahčenie . 
Ja viem, že sú nie bezlepkové, ale minimálne neobsahujú toľko múky ako obyčajné.
Tak som ich teda vyskúšala a urobila som k tomu karí a vkladám celé toto jedlo ako kombo.
Vôbec to nebolo zlé a minimálne viem, že sa to dá aj takto. 
Možno to zaujme aj Vás. 
DM aj ja odporúčame. 

Suroviny:

Na tri až 4 porcie budeme potrebovať :

Na 12 kusov guliek :

100 g červená lúpaná šošovica
2 mrkvy (150g)
100 g tučný tvaroh
120 g celozrnný toastový chlieb 
120 ml horúce mlieko
1 vajce
čajová lyžička soli
čerstvo mleté korenie
strúhanka na zahustenie

Na karí :
1 cuketa
1 menšia brokolica
1 batát – sladký zemiak cca 200g 
1 chilli paprička
šťava z limety
1 cibuľa + 2 cesnakové strúčiky
1, 5 polievková lyžica červená kari pasta
400 ml kokosové mlieko
koriandrová vňať
2 polievkové lyžice olej

Tento recept som varila z polovičného množstva surovín

Postup

Červenú šošovicu uvaríme v slanej vode. Ja ako som ju postavila do studenej vody na plameň, odstavila som ju o 15 minút. Vyberieme z vody a necháme odkvapkať.
Mrkvu ošúpeme a nastrúhame na malej slzičke. Teraz keď pozerám fotku surovín, tak vidím, že tú mrkvu som vlastne strúhala na veľkej slzičke.
Chlieb som použila starší, toastový,  celozrnný. Nemusí to byť toastový, môžete použiť aj celozrnné rožky, alebo žemle, všetko od včera.
Nakrájame ho na malé kocky.

Do misy vložíme nakrájané kocky chleba a vylejeme k nemu teplé mlieko a pridáme celé vajce.
Toto vymiešame a vložíme ostatné suroviny, ako sú uvedené v rozpise. Pridáme ešte lyžičku soli a čerstvo drvené korenie.
Ja som mala veľmi riedku tú zmes, tak som musela dosypať strúhanku.
Hustota cesta záleží napríklad ako sa trafíte s mliekom, aké veľké vajce dáte, akú hustotu má tvaroh.
Tu sa musíte riadiť intuíciou a ak je riedke tak zahustiť strúhankou, alebo prisypať viac chlebových kociek. A ak je naopak príliš husté, tak priliať mlieko.
Cesto musí vyzerať ako kompaktná celistvá guľa.

Z cesta urobíme 12 rovnako veľkých guliek.
Dáme variť veľký hrniec s vodou a lyžicou soli a keď začne vrieť, stiahneme zdroj tepla, aby sa voda len tak prevaľovala a neklokotala a vložíme knedle.
Varíme 25 minút, na veľmi miernom zdroji tepla.
Podberákom vyberieme, poukladáme vedľa seba na rovnú podložku a prikryjeme aby neoschli.


Cuketu ošúpeme, nakrájame a polmesiačiky. Brokolicu dôkladne očistíme a rozoberieme na veľmi malé ružičky. Hlúb obielime, odstránime poškodenú časť a nakrájame na malé kocky, rozhodne ho nevyhadzujeme.
Sladký zemiak ošúpeme a nakrájame na centimetrové kocky.


Tu trochu odbočím a výrazne to oddelím, od postupu, aby ste to v prípade mohli preskočiť, keď to nebudete chcieť čítať.
Písala mi o radu pani, ktorá varila jeden môj recept z blogu, kde ide batát. A ,že ona počula, že to je sladké a nedobré, tak miesto batátu, dala obyčajný zemiak. No a výsledok nevyzeral tak ako ten môj.
Nie priatelia moji, takto to vážne nefunguje.
Áno batát je sladký, ale zároveň má vlastnosť, že on v tom jedle nasaje chuť pridaných surovín a v takýchto jedlách skutočne necítiť, že je sladký. Keď sa pripravuje ako príloha, napríklad hranolky, alebo pečené na plechu, tak skutočne viete, že je to sladké. Povedzme ako mrkva Ale niekomu to nemusí vôbec vadiť . Napríklad ja aj DM, keď sme na jedle a sú v ponuke batátové hranolky, tak si dávame jedine tie a doma ich tiež robievam a nemáme s nimi najmenší problém. Ja mrkvu nezjem, ale batát áno. Na tú chuť sa dá zvyknúť, v kombinácii s tymianom, alebo cesnakom je to dokonalé a ako bonus máme vyššiu minerálnu hodnotu a nižšie kalórie, ako pri bežných zemiakoch.
A keď sú batáty súčasťou omáčok, tak sú bezkonkurenčné, pretože sa veľmi rýchle rozvaria a zahusťujú pokrm, bez pridávania múky. Ak by Vás mal ten sladký zemiak odradiť, tak Vás prosím, aby ste tomu dali šancu aspoň jeden raz. Napríklad v tomto karí. A znovu k receptu.Cibuľu nasekáme, cesnak naplátkujeme a chilli papričku nakrájame na prúžky.
Do veľkého hlbokého kastróla dáme rozohriať olej a popražíme na ňom cibuľu, cesnak a papričku.
Pridáme červenú kari pastu. Kari pastu dostať už bežne aj na Slovenku. Určite ju majú napríklad v Tescu. Nie konkrétne túto, ale pozerala som, že majú nejakú v ponuke. pod názvom červená kari pasta 🙂Je to koreniaci polotovar zredukovaný do pasty a je to rýchlovka.
Všetko v hrnci premiešame aby sa kari pasta rozpadla a pridáme všetku zeleninu. Pridáme pár lyžíc vriacej vody.
Ja zeleninu na chvíľu vždy prikryjem pokrievkou, aby sa zaparila a pustila trošku šťavy, stačí tak na dve , tri minúty. Zeleninu premiešame dôkladne so základom.
Pridám lyžičku soli a 200 ml horúcej vody (približne)
Nakoniec pridáme plechovku kokosového mlieka.
S kokosovým mliekom sa to má tak, že občas je to biela tekutina, občas zrazená biela tuhá hmota, ktorá má pod sebou číru vodu. Nepátrala som potom, prečo je to raz tak, raz onak.
Táto plechovka, keď som ju otvorila, tak som musela tú zrazenú časť kokosového mlieka , vyškrabať nožom a potom som sa celá obliala tou čírou vodou na dne plechovky. Nech je ako chce. Všetko čo je v plechovke, patrí do hrnca.

Rýchle privedieme k varu, stíšime zdroj tepla a necháme bublať pod pokrievkou približne desať minút.

Odstavíme hrniec a podľa svojej chuti pridajte buď soľ, alebo korenie, alebo niečo pálivé.
Nakoniec pridajte šťavu z celej limety.
Pred podávaním posypte porcie koriandrovou vňaťou.Indická paradajková omáčka

Kedysi, keď bývali prázdniny, alebo bolo treba vykriť nejaký ten soplík a teplotku, Dobrú Vnučku Dorku som si vodila do bystrického bytíku.
Dobrý Vnúčik Janíčko chodieval k Starej Mamke Zamborovej z konkurenčnej rodiny.
Detičky riadne podrástli a Janíčko ako autista, už ťažko mení svoje návyky a tak býva najradšej doma s rodičmi.
Dorka by už možno vedela existovať na pár hodín aj sama, ale Janíčko ťažko.
Takže, teraz už vypomáham, Starej Mamke Zamborovej, s Janíčkom.
Chodievam ku nim do Bratislavy.
Radka sa smeje, že vždy keď odídem, tak keď ide po ulici, bojí sa zájsť za roh, že ju niekto zavraždí, neustále má chuť na jedlo a je naštvaná , ako má zúfalo zariadený byt.
A viete prečo?
Pretože u nich sledujem na káblovke ID crimi, TV paprika a Spektrum Home 🙂
S DC máme úplne odlišné zvyky v pozeraní TV.
Ona si všetko nahráva a sleduje zo záznamu, alebo sleduje všetky tie netflixy a Go a tak.
Ja zase sledujem najradšej všetko v reálnom čase.
Vidieť, že ona pracuje a ja nie 🙂
Na Paprike som sledovala Majstrovské pečenie z Anglicka.
A so mnou aj Dobrá Cerka, aj Dobrá Vnučka, aj Dobrý Zať. Janíčko ten sa hral roblox.
Normálne sme si zasadli všetci na gauč a pozerali sme a híkali.
Bolo tam napríklad 17 ročné dievča, ktoré by s prehľadom strčila do vrecka nieže mňa. Ja sa ani neodvažujem porovnávať moje varenie s jej. Ona by strčila do vrecka možno aj moju mamku. 17 ročná!!!!!!!!

A taká Ukrajinka tam bola a tá vedela úžasne piecť všetko od kysnutého cesta.
Vedela by som Vám hovoriť o každom účinkujúcom z každej rady.

Na Paprike boli tri série. A tie opakujú donekonečna.
Už to nesledujem
Niektorí z účastníkov sa presadili aj ďalej, napriek tomu, že nevyhrali a aj tak majú úspešné kariéry v oblasti varenia a pečenia.
Taká Indka Chetna. (vybrala som foto, kde je práve s tou 17 ročnou dievčinkou)


Vydala niekoľko kuchárskych kníh, má svoj kanál na Youtube, mnohé z veľkých britských portálov, ktoré sledujem, preberajú jej recepty. Je fakt úspešná.
A pritom nevyhrala.
Recept na toto paradajkové karí som sa rozhodla uverejniť, pretože mi najviac pripomína omáčku, ktorú som jedávala u Inda na rohu a absolútne som ju milovala. Iné jedlo už pre mňa u nich ani neexistovalo.
Náš obľúbený čašník, keď prišiel k stolu robiť objednávku, tak sa ma už rovno pýtal, že či to, čo vždy.
Ach, ktovie kde je ten milý chlapík.
Toto karí som si sem na blog, akokeby odložila, aby som ho mala vždy poruke, pretože ho budem varievať veľmi často.
Môžem ho použiť ku ružičkovému kelu, karfiolu, akejkoľvek rybe, akejkoľvek zelenine, alebo hydine, alebo fašírkam. Je skvelá a ešte raz skvelá.
Chetna, to paradajkové karí robila k plackám z cukety.
Robila som aj tie, ale sa mi nevydarili. Ja som ich zjedla, lebo boli skvele dochutené, ale nedržali mi absolútne tvar a tak som mala z nich len seno na tanieri. Ale môžem Vám povedať, že som si výborne na tom bordeli pochutila. 🙂
Konkrétne túto som robila k rybacím koláčom, recept na tie nasleduje.

 

   
   

Suroviny:

Na tri porcie budeme potrebovať :

3 polievkové lyžice oleja 
2 cibule
1 zelená chilli paprička
2 veľké cesnakové strúčiky
2 centimetrový kus ďumbiera
1 plechovka ošúpaných paradajok 
1 maličká konzerva paradajkového pretlaku
1 lyžička soľ
1/2 lyžička garam masala
1/2 lyžička chilli prášok
1/2 lyžička kurkuma
1/2 lyžička koriandrový prášok
1/2 lyžička cukor
šťava z limety
1 polievková lyžica kyslá smotana

 

Postup


Cibuľu, cesnak  a ďumbier ošúpeme a chilli papriku umyjeme. Všetko nasekáme.
V kastróle zohrejte olej a cibuľu opečte 10 až 12 minút,  na miernom zdroji tepla, do tmavozlata.
Pridajte zelené prúžky chilli,  cesnak a zázvor a opekáme ešte minútu.

Použila som nekrájané a ošúpané paradajky v konzerve. Paradajky som len rozmliagala v ruke, aby sa roztrhali a tak som ich pridávala na základ a k nim som dala 2 čajové lyžičky paradajkového pretlaku.
Premiešajte, priveďte k varu,  prikryjeme pokrievkou, stíšte  zdroj tepla na minimum  a varte 10 minút na miernom ohni.
Vypneme a necháme zmes mierne vychladnúť.


Všetko premixujeme tyčovým mixérom.
K paradajkovej omáčke, pridáte 250 ml vody, soľ, cukor a všetky koreniny (garam masala, kurkuma, chilli, koriandrový prášok)
Prikryjeme a povaríme ešte 5 minút.
Omáčku odstavíme. Mne sa zdala príliš sladká a tak som zastrekla ešte limetovou šťavou.
Pred podávaním môžeme pridať lyžicu hustej kyslej smotany. 

Pikantný karfiol s prílohou zo sladkých zemiakov


Indické jedlá sú naozaj veľmi jednoduché.
Čo ich robí osobitým, sú koreniny, ktorým tie jedlá dochucujeme.
A kým všetky tie koreniny vypíšem, tak to vyzerá, že ten recept je zložitý a odradí záujemcov o ich varenie.
Jedna známa, ktorú som spoznala na slovenských portáloch o varení sa vydala do Indie.
A jej švagriné ju naučili, že si má jednoducho takúto zmes korenín namiešať.
Nech je jedna korenina špecifická, pre nejaký druh mäsa a k tomu nech si namieša hocičo, čo jej vonia a chutí.
Je to obrovské zjednodušenie práce, keď načriem do skleneného pohára na zaváranie, polievkovou lyžicou.
Ja kým pootváram všetky tie koreničky a sáčky odzipujem.
Lenže potom v konečnom dôsledku, aj tak musím všetko vypisovať čo tam je, lebo keď napíšem do rozpisu , že potrebujeme dve polievkové lyžice indických korenín, tak z toho čitatelia nebudú vedieť nič.
Iná vec je tá, keď Vám tie koreniny nebudú chutiť.Orient nechutí každému.
Do Seliec som uvarila kormu jeden jediný raz a absolútne som s ňou neuspela. Zjedla sa, ale len preto, že som im to nanútila. Dobrému Bratovi vyslovene nechutila.
Dobrá Kamoška Evka Dingová mala svojho času anglického bossa, ktorý sa rozhodol že jeho zamestnancov naučí , ako chutí indické jedlo.
Priniesol si z Londýna, alebo z Viedne, to vážne neviem, kopu indických omáčok, korenín a pást.
Kúpil v BB mäso a uvaril chlapom, čo chodievali do Slovenskej reštaurácie v Lazovnej ulici, na halušky, nejaké indické jedlá.
Eva mi to popisovala, že ako predjedlo boli nejaké chrumkavé veci s troma omáčkami. Jedna chutila obstojne, druhá chutila ako zelená zubná pasta a tretia ako štipľavý slivkový lekvár.
A ono je to fakt.
Fakt Vám v indickej reštaurácii na uvítanie, podávajú indické chipsy, ktoré mi vôbec nechutia , s troma omáčkami
Mätová je tak jedovato zelená, že z toho až oči bolia, tá kari je žltá žltá a tá tretia chilli, je just ako ten slivkový lekvár.
Pre mňa je požívateľný, len ten slivkový lekvár.
Teda pred rokmi to tak bolo. Ja ako som sa naučila variť indické jedlá, tak DM odmieta chodiť na jedlo k Indovi.
Ja by som aj išla, keď už pre nič inšie, tak minimálne kvôli chlebu naan, ktorý nikdy nedokážem urobiť taký, ako tam.
No čo už.
A ešte jednu vec mohla Evka urobiť, z dôvodu, že mala anglického bossa.
Osobne im potriasol rukou Jeho Výsosť, nástupník anglického trónu, sám Princ Charles.
Keby sa toto stalo mne, tak si tú ruku neumyjem do konca života.

No a toto jedlo je vlastne vyprážaný karfiol so zemiakovým paprikášom na indický spôsob.
A v Indii to volajú batátové curry s karfiolovým bhaji.
To bhaji , je niečo ako teplé vyprážané predjedlo, a pripravuje sa z rôznych druhov zeleniny.
Bhaji má rôzne druhy pomenovania a v Nemecku to volajú Bahji.
Nesmierne, nesmierne sme si pochutili.
Dobrý Manžel viac ocenil karfiol a ja zas viac tie zemiaky, ale v každom prípade toto jedlo zaraďujem do rodinného jedálnička.


Suroviny:

Na 4 porcie budeme potrebovať :

Na zemiakové karí :
800 g sladké zemiaky
1 veľká plechovka ošúpané celé paradajky
4 veľké polievkové lyžice arašidový olej (ak nemáte, tak repkový)
1 veľká polievková lyžica paradajkový pretlak
1 veľká červená cibuľa
5 veľkých cesnakových strúčikov
1 veľká polievková lyžica nasekaný ďumbier (cca 20 g)
1 veľká čajová lyžička celé semená rímskej rasce (kumín)
1 veľká čajová lyžička mletá rímska rasca (kumín)
1 čajová lyžička kajenské korenie ( cayennské)
1 čajová lyžička kurkuma
1 čajová lyžička mletý koriander
2 chilli papričky

Na karfiolové ružičky :
500 g malé karfiolové ružičky
160 g hladká múka + cca 180 až 200 ml vody
2 plytké čajové lyžičky prášok do pečiva
1 veľká čajová lyžička karí korenie
1 čajová lyžička jemné chilli vločky
1 malá lyžička kajenské korenie
1 plytká čajová lyžička soľ
olej


 

Postup

Varila som s polovičným rozpisom.

Začneme karfiolom.
Ja ho nepredvarujem. Nikdy. Vyprážam ho surový.
Naučila ma to tak Dobrá Svokra.
Faktom je, že ja ho vyprážam v rúre a tam ho takto pečiem asi 45 minút a keby som ho predvarila, tak ho odtiaľ vyberiem na kašu.
Keďže tu sa obaľuje v cestíčku, do rúry ísť nemohol a musí sa vyprážať ponorený do oleja a po 45 minútach by som ho vytiahla na uhoľ.
Rozhodnite sa, či si ho predvaríte, alebo nie.
Ja som ho nepredvarila a vyhovoval nám. Akurát som ho vyprážala pomaly na nízkom stupni, aby som sa vyhla spáleniu.
Keďže nemám fritovací hrniec, robila som to v takom malom hrnčeku a trvalo to dlho. Mne to nevadilo, mám čas.
Rozhodnite sa podľa seba.
Pripravíme si cestíčko.
Do múky primiešame, prášok do pečiva,  soľ, chilli vločky , kajenské korenie a obyčajné karí korenie.
Zalejeme vodou a prešľaháme na hladké cestíčko. Je celkom husté a ak treba domiešajte vodou, ale tak, aby z ružičky nestekalo.
Cestíčko odložíme bokom aby postálo.
Sladké zemiaky, cibuľu, cesnak a ďumbier očistíme od šupky . Aby som nezabudla ďumbier sa najlepšie čistí hranou lyžičky.
Zemiaky nakrájame na kocky , tak dva až tri centimetrové.
Chilli papriky očistíme a nakrájame na prúžky.
Cibuľu, ďumbier a cesnak nahrubo nasekáme a preložíme do užšieho hrnčeka.
Ponorným mixérom túto zmes premixujeme. Aby to išlo lepšie, ja som k tomu dala aj lyžicu pretlaku a pár lyžíc vody. Nemusí to byť úplne hladké, ale má byť z toho skrátka kaša.

Do woku, alebo hlbokého kastróla s hrubým dnom, dáme rozohriať arašidový olej.
Ja som dala arašidový, pretože ázijské jedlá varievam často a tak ho mám, ale Vy dajte aký máte. No, olivový radšej ani nie.
Do oleja vložíme všetky koreniny, rímsku rascu (kumín) aj semená aj mletú, kajenské korenie, kurkumu a mletý koriander.
Trochu orestujeme a dáme cibuľovú kašu. 


Vsypeme zemiakové kocky a snažíme sa, aby sa miešaním, obalili v tej korenistej kašičke.

 


Pridáme chilli prúžky.
Paradajky z plechovky vyberieme a v ruke ich roztrháme roztlačíme. Aj s nálevom prelejeme k zemiakom.
Podlejeme horúcou vodou, privedieme k varu, vsypeme soľ, dáme pod pokrievkou a stíšime plameň.
Dusíme 20 minút.
Zemiaky sú uvarené a chutia báječne, vôbec nepostrehnete ich sladkosť.
Karí ako také, by malo byť mokrejšie, ja som zvolila túto hustotu. 


Karí odložíme bokom.
Tu by sme mali zamiešať ešte mätové lístky, ale ja ich nemám rada a tak ich nedávam nikam do jedla. 
No a ideme na ten karfiol.
Ten vyprážame tradične.


Namočíme do cestíčka a ponoríme do vriaceho oleja.
Ako som spomínala, pražila som ho dlho. 
Bol nádherne chrumkavý, pretože cestíčko bolo hustejšie a a karfiol nebol napitý vodou, v ktorej by sa varil, keby som ho varila.
Varila som toto jedlo včera a dnes som balila zvyšok DM do práce a karfiol už taký chrumkavý pochopiteľne nebol, ale to čo som potajomky ochutnala, bolo hádam ešte lepšie ako včera.
No a na záver.
Je to pikantné jedlo, my také milujeme. Zvážte ako veľmi ho chcete pikantné podľa Vašich chutí a zvyku.Zemiakové kari z karibiku

Moja mamička pracovala hlava nehlava.
Cukráreň, kde robila,  bola spojená priamo s výrobňou a tá cukráreň bola otvorená od pondelka do nedele.  Víkendové služby mala  dvakrát  do mesiaca. V sobotu a nedeľu tam nebývala plných osem hodín a v pondelok mala celá búda voľno.
No a k tomu svadbovala, krstinovala, promovala, tortovala a neviem aké ešte „fušky“ mávala.
No a to musel tatík občas variť, aby bola rodina nakŕmená.
Pamätám si, že od mäsa to bolo kura na masle a potom, už len také bežnosti, ako pečené zemiaky na plechu, harula, fazuľová na kyslo, fazuľová s geršňou a kyslá zemiaková polievka.
Zemiaky na plechu a haruľu som vážne nemala rada, ale úplne vážne. V ponímaní mojich rodičov sa tieto dve veci museli zásadne jesť s kyslým mliekom. A ja mlieko nemôžem ani cítiť. Predpokladám, že mlieko som prestala piť , ako som prestala chodiť do jaslí. Už vo škôlke si pamätám, ako som sedela v jedálničke sama za stolom a pred sebou som mala hrnček s mliekom, alebo kakaom, alebo tanier mliečnej mrveničkovej polievky. Pozerala som ľútostivo okolo seba a túžila som za deťmi, ktoré som počula hrať sa na záhrade. A sedela som tam „kým to nevypiješ, nezješ!“.
Keď tety kuchárky skončili upratovanie kuchyne, prišli a vzali to. A súdružka mi vykrikovala, že som nevďačná, že rodičia ťažko pracujú a ja si vyberám. A potom žalovala rodičom. A raz, keď som sa teda premohla, aby som všetkým urobila radosť, dala som sa do toho mlieka a pozvracala som sa.
A už ma nikto nikdy do mlieka nenútil.
Situácia  s pečenými zemiakmi a haruľou, bola však vec celkom iná, podľa mojich rodičov.
Keby mi k tomu dali čaj, tak by som s tým nemala najmenší problém, ale tu bude kyslé mlieko a basta, lebo ja neviem čo je dobré a musím sa to naučiť.
Tatíkov majsterštich bol ale slepý guláš.
Tak sme ho volali u nás doma. Nešla tam žiadna zelenina, len zemiaky a naša domáca klobása. A veľa veľa majoránky. Na toto jedlo bola vyčlenená taká nízka rajnica s ťažkým dnom. Obidve úchytky na bokoch mala odpadnuté, a miesto nich trčali len dva kolíky. Nevarilo sa v nej vskutku nič iné, len tento slepý guláš. Všetci sa išli za ním zblázniť.
No a tento som tiež nemala rada a nemám rada doteraz.
Neviem čo mi na ňom vadilo a vadí. Tie klobásy mi tam prišli príliš výrazné, zemiaky veľmi ťažké, bolo to také chlapské jedlo.
„Slepáň“ som naveľa, naveľa  jedávala a pokiaľ si pamätám, tak ani mamka sa nešla zabiť, len aby mala o lyžicu viac.
Skrátka sme to zjedli, ale len preto, že hlad je mrcha veliká. To že som ho nemala rada, tak asi spôsobilo, že som sa ho ani dlho nevedela naučiť variť a aj keď mi už nerobí najmenšie problémy, varím ho minimálne. DM ho nevyžaduje, za čo som mu neskonale vďačná.
No a toto kari je taký slepý guláš , ktorý sa varí na ostrove Trinidad v Karibskom mori. Je absolútne báječné. Dobrý Manžel tam ofrflal , že som tam nedala ďumbier a kokosové mlieko.
Kokosové mlieko som tam pôvodne aj chcela dať, ale nakoniec to kokosové mlieko, čo som mala v špajzičke bola konzerva cíceru a tak som tam dala sladkú smotanu bez najmenších výčitiek svedomia.
DM miluje hlavne indické kari a toto bolo len predsa trochu iné.
Toto karibské som potom nakoniec trochu poindičtila.
Tatík nehnevaj sa, ale kari je kari.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  4 porcie

Suroviny:

1 kg zemiaky
1 veľká konzerva cíceru
1 veľká konzerva krájaných paradajok
1 veľká cibuľa + 4 strúčiky cesnaku
200  ml sladká smotana
2 polievkové lyžice kari korenie
1 plytká polievková lyžica soľ
1 polievková lyžica sladká mletá paprika
1 čajová lyžička chilli vločky
čerstvo drvené korenie
1 plytká polievková lyžica sušený tymian
1 čajová lyžička kumín
kytica petržlenovej vňatky
šťava z 1 citróna
5 polievkových lyžíc rastlinného oleja

Postup

Zemiaky, cibuľu a cesnak ošúpeme.
Cibuľu a cesnak nasekáme a zemiaky nakrájame na kocky.
Na rozohriatom oleji orestujeme cibuľu a cesnak.
Pridáme úplne všetky koreniny a miešame kým nezavoňajú. Pridáme zemiaky a premiešame.
Pridáme veľkú plechovku krájaných paradajok a veľkú plechovku cíceru.
Znovu všetko premiešame.
Vlejeme sladkú smotanu a horúcu vodu, tak, aby bolo všetko úplne ponorené.

Privedieme k varu, prikryjeme pokrievkou, stíšime zdroj tepla a varíme 20 minút, respektíve dovtedy,  kým nebudú zemiaky mäkké.
Do hotového kari vmiešame citrónovú šťavu a nasekanú petržlenovú vňať.
Kari by malo byť šťavnaté natoľko, aby bol príjemné ho jesť s ryžou, ale nie zase vodovité, aby to nebola skôr polievka.
Podávame s ryžou basmati, ktorú som varila s bobkovým listom a guličkami nového korenia.
Všetko nakoniec posypeme ešte nasekanými bylinkami, poprípade maličkými kockami červenej cibule a mesiačikmi  limetky.
Čo sa týka konzervovaných paradajok a cíceru.
Cícer môžeme použiť samozrejme suchý a dopredu uvarený do mäkka.
To sa týka aj paradajok, môžeme použiť čerstvé, olúpané a nakrájané na kocky.
Ja, pokiaľ nie sú letné, slnečné a nerýchlené paradajky, radšej kupujem zavárané, pretože mám takú teóriu, že zavárané paradajky sa robia z letných prebytkov. Nezdá sa mi,  žeby konzervárne  používali rýchlene drahé paradajky z fóliovníkov. Radšej teda používam tie zavárané  o ktorých sa domnievam, že boli dozreté na slnku.

Letné kari

kari hlavna

Veľakrát som už deklarovala, že indickú kuchyňu u nás doma máme veľmi radi. Hlavne tie recepty…ktoré, akokeby , boli trochu poangličtené….India bola anglickou kolóniou a tak sa ich kuchyne navzájom preplietli podľa potrieb obyvateľov. Napr. kura tikka je vlastne pečené kura na špíze, ale angličani  majú radi omáčkovité jedlá a tak k tikke pridali masalu. Čo sa týka kari….robím ho v rámci možností celkom často, pretože Dobrý Manžel ho zbožňuje. Tentokrát požiadal o kari, čo varí táto krásna dáma https://www.youtube.com/watch?v=CIhpnXu-EzQ&list=PLwS_wSxAYveQZtaS4EpSNXcUg2VbMsWFp&index=15

Priznám sa, že ma najprv zaujala kuchárka a až potom si všimla celý rcp. Ona hovorí, že ju mamka naučila, aby žiadne kari, za žiadnu cenu neuponáhľala, že kari potrebuje svoj čas.  Ja som pri indických jedlách zvyknutá na rýchlosť, tak som chcela vyskúšať aj pomalosť. A vskutku..kari je báječné. Viem, že veľa ohlasov na rcp  mať nebudem, ale ako pri každom indickom rcp , tak aj pri tomto….vyskúšajte aspoň raz, teraz už dostať v Tescu veľkú škálu korenín v exotickom kútiku a tak by to nemal byť problém.
Naviac zaraďujem recept aj medzi jedlá, ktoré by sa mohli konzumovať pri redukčných diétach.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):   4 porcie

Suroviny:

Pol hlávky karfiolu…cca 450 g
320 g plechovka cíceru
150 g zelená fazuľka
dve hrste mrazeného hrášku
1 veľká mrkva
4 stredné paradajky
250 ml pasírované paradajky
1 červená cibuľa
3 cesnakové strúčiky
5 cm kúsok ďumbiera
5 PL olej, alebo ak máte veľká lyžica ghee
200 ml sladká smotana
1 štipľavá paprička
po 1 čl kumín, mletý koriander, kurkuma
1 PL garam masala
1 čl soľ
veľká hrsť nasekaná koriandrová vňať

Postup

Všetku zeleninu očistíme a nasekáme na vhodné kúsky.
Vo väčšom hrnci, alebo woku rozohrejeme olej, alebo ghee a pridáme lyžičku rímskej rasce (kumín) a nasekanú štipľavú papričku.. miešame asi 2 minúty a pridáme nasekanú cibuľu, cesnak, ďumbier. Ďumbier najlepšie očistíte od šupky, pomocou hrany lyžičky…to len tak pre zaujímavosť. Restujeme na slabom ohni 10 minút. Pridáme nakrájané paradajky….tie dusíme , stále na slabom zdroji tepla,  nejakých 10 minút. Po tejto dobe pridajte pasírované paradajky, zvýšime zdroj tepla a pridáme všetky koreniny…garam masalu, mletý koriander, kurkumu…ak chcete veľmi pálivé kari, tak pridajte este pol lyžičky mletú štipľavú papriku. osolíme.
Privedieme k varu a postupne pridávame cícer aj s nálevom, mrazený hrášok, zelenú fazuľku, mrkvu. Všetko premiešame a nakoniec pridáme menšie ružičky karfiolu.

kari zelenina kari karfiol kari pred varenim

 

 
Podlejeme cca 200 ml vriacou vodou, privedieme k varu, prikryjeme pokrievkou a stíšime zdroj tepla.
Varíme cca 25 minút, resp. dovtedy kým nie je zelenina mäkká, ale nie prevarená.
Pridáme smotanu, necháme prevrieť na jednu bublinu…a nakoniec vmiešame veľkú hrsť nasekanej koriandrovej vňate.

kari koriander
Keďže u nás doma máme radi, keď je kari mokrejšie, tak som ešte doliala trochou vriacej vody a dosolila.
Podávame s ryžou basmati, ktorú varíme s novým korením a bobkovým listom.

kari hotove

Porcia kari s ryžou….350 g + 100g

1407 + 543 kJ (336 kcal + 130 kcal)

Mäsové guľky v kari omáčke

topf hlavna

Dobrý manžel je kalika…..kým som bola na Slovensku, tak musel chodiť vypúšťat Noela von, len on. V tomto smere máme Noela podeleného…mne nerobí problém vstať ráno medzi štvrtou a pol piatou, pohladkať mňaukajúceho Noela, pohladkať besnú Barboru, obliecť si župan dobrého manžela a strapatá ísť dve poschodia dolu + strmé pivničné schody. Našťastie je dom ponorený do hlbokého spánku a nikto ma takúto zatiaľ ešte nevidel…namôjdušu, už mi len papierové papieriky, miesto natáčiek  chýbajú na hlave a zaplátaný rukáv a bola by som ako postava z poviedok Janka Jesenského.  Noelka vypustím a vrátim sa spať. Dobrému manželoví zase nevadí ísť pre neho na dvor o polnoci, alebo aj po polnoci. Ja mám na starostí vypúšťanie od rána do večera,  DM od večera do noci. Noel nás cvičí. Barbora je našťastie v tomto smere čistá bytová mačička…ale s tou sa musím hrať a DM tuľkať.  No a keď som tu nebola, tak toto všetko musel DM vykonávať….každé ráno v polospánku schádzal dolu schodmi a možno sa mu aj pritom ešte niečo snívalo 🙂 Pamätáte sa na tie strmé schody do pivnice, ktoré som spomínala……tak veru, pri tom snívaní sa na poslednom schode tak vysypal..ale tak…že miesto členku mal koleno. nozka

A má aj sadrový obväz a aj paličku pomocníčku som mu bola kúpiť a tak po byte hopká a hopká. Btw…nechcite vedieť, ako ma Noel preháňa celý deň horom dolom, ale už sa oteplilo…a dnešnú noc bol prvýkrát von od večera až do rána….spala som bez prestávky.
Keď je teda DM taký martýr chudiatko, tak som mu chcela uvariť niečo čo má rád. Ona má teda rád hocičo, ale indické recepty má rád veľmi.
I ….našla som tento rcp…chvíľu sme sa aj dobre bavili na tom, že je to viac nemecký eintopf a nie klasický inidický . Mám vážnu dilemu, či ho vôbec zaradiť medzi indické recepty. Rozhodnem sa , keď dopíšem rcp. 🙂 Varila som ho presne podľa receptu a keď som si načistila všetku zeleninu, tak som si zauvažovala či mám vôbec tak veľký hrniec, ale wok to našťastie zvládol s indickou gráciou.
Bolo to skvelé…vážne skvelé aj keď to bol teda indický eintopf…..toto spojenie ma fakt rozveselilo a ja Vám ho doporučujem….ale musíte mať naozaj veľký hrniec. 🙂

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):   4 porcie

Suroviny:

Na guľky :
500 g mleté mäso
2 PL kokosová múčka
1 menšia červená cibuľa
2 PL (asi 30 g ) nasekaný ďumbier
1 ČL soľ, čerstvo mleté korenie
1 plytká PL garam masala (viď pokec v rcp)
1 vajce
Na kari omáčku :
1 žltá paprika
600 g karfiol
400 g zemiaky
1 plechovka cícer (alebo si uvarte cca 150 g suchého)
1 veľká PL curry pasta (viď pokec v rcp)
1 malá červená cibuľa
4 PL olej
600 ml vývar
400 ml plechovka kokosové mlieko
soľ, čerstvo mleté korenie
koriandrová vňať
polovica limety

topfsuroviny

Postup

Plechovkový cícer som nemala, tak som deň dopredu namočila suchý. Nasypala som od oka, predpokladám , že to bolo nejakých 150 g. Na druhý deň, hneď ráno som mu vymenila vodu a začala variť, občas som vymenila vodu. Do poslednej, keď už bol takmer mäkký, som vodu osolila a dovarila.
Všetku zeleninu očistíme.
Ďumbier očistíme hranou opaku lyžičky, toto je najlepší spôsob, ide to rýchle a hladko. Nasekáme ho na veľmi jemnučko.
K mäsu pridáme vajce, ďumbier, nasekanú cibuľu, soľ, korenie a garam masalu. V pôvodnom rcp bolo použité obyčajné kari korenie, ale ja ho namôjdušu nemám. Indické jedlá varím veľmi často a používam klasické indické koreniny, vlastne som sa nestretla v žiadnom indickom rcp, kde by sa dávalo bežné kari, ktoré sa dá kúpiť v každej slovenskej samoške.  Samozrejme, nevylučujem, žeby sa kari korenie do inidických jedál nedávalo, ja som len bežná  laická kuchárka, ktorá videla živého Inda variť len v TV.  No a keď nemáte garam masalu, tak tam pokojne dajte to  kari korenie.
Mäso poriadne premiešame, aby sa nám všetky suroviny spojili a vyrobíme z neho guľky o trošičku menšie ako pinpongová loptička…ja som ich mala asi 18.

Na panvicu rozotrieme olej a guľky z každej strany opekáme po minúte.  Hotové odložíme na neskôr.
Karfiol rozdelíme na menšie ružičky a zemiaky nakrájame na malé kocky, cca 1,5 cm.  Cícer zlejeme, papriku nakrájame na pásiky.
Do veľkého hrnca dáme rozohriať olej, popražíme na ňom do sklovita nasekanú cibuľu a pridáme kari pastu. Kari pasta sa dá kúpiť. Videla som rôzne druhy na Slovensku hocikde aj v Tescu, aj v Lidli a aj v Kauflande. Na fote, kde sú suroviny, je to to v tom sklenenom poháriku….a v sklenených pohárikoch sa to predáva aj na Slovensku, ja kupujem pálivú. Vy si vyberte akú chcete.
Pokiaľ z nejakého dôvodu túto kari pastu nekúpite, tak si ju vyrobte…cibuľu, ktorú sme popražili do sklovita…nepražíme. Dáme ju surovú do mixéra, pridáme 1 PL garam masalu (alebo kari korenie), po lyžičke rímsku rascu, koriandrový prášok, sladkú papriku, všetko zmixujeme a máme kari pastu.
Takže pokračujeme…..kari pastu restujeme 2 minúty a pridáme zemiaky, karfiol, žltú papriku, scedený cícer. Budeme toho mať bisťubohu dosť. Posolíme, okoreníme, premiešame. Zalejeme vývarom…ja som vývar nemala, zaliala som normálnou, horúcou vodou. Pridáme z plechovky kokosové mlieko.

topf bez guliek
Všetko privedieme k varu, zdroj tepla trochu stíšime a necháme prebublávať 10 minút. Po 10 minútach pridáme do kari omáčky, mäsové guľky. Mne sa zdalo, že mám málo tekutiny, tak som doliala asi hrnček horúcej vody. Znovu privedieme k varu, stíšime a varíme ďaľších 10 minút.
Po tejto dobe by uz malo byť všetko mäkké, tak akurát. Ak bude treba, tak povarte trochu dlhšie.

topf s gulkami topr po uvareni
Kari odstavíme, koriandrovú vňať nasekáme a pridáme do omáčky. Podľa potreby dochutíme a na úplný záver vmiešame šťavu z polovice limetky.
Ku kari nerobíme žiadnu prílohu….je to vskutku eintopf…akokoľvek to znie absurdne 🙂 A rcp zaradím aj do indickej kuchyne…tak.

 

Vyprážane zemiakové guľky v omáčke – Malai Kofta

kofty hlavnaKto tvrdi, ze francuzska kuchyna je najlepsia na svete, tak u nas by sa nenajedol. U nas tie smotanovo vinove a syrove kombinacie…ee. Ale co u nas ide najviac, tak to je bez debaty, kuchyna indicka. Akurat mam problem ten, ze nepoznam tie nazvy jedal . Je to vzdy vec nahody, ked natrafim v nejakych clankoch zmienku o nejakom jedle, ktore nie je korma a vindaloo a dalsie casto omielane nazvy.  O Malai Kofta som si precitala v clanku,  ktory pojednaval o povode knedli, knedlikov . Ked som ten nazov vyguglila…fuuuuuu, tri dni som hladala , kym som si vybrala, podla akeho sposobu ich varit . A zastavila som sa u tejto blogerky.  Takze je to jej recept a pripadne nezrovnalosti v originalite , padaju na jej hlavu…niezeby jej to vadilo 🙂 a urcite bude kvoli tomu dobre spavat.  V kazdom pripade dakujem za rcp…Dobry Manzel, ako inak, si uzasne pochutil.

Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  3 az 4 porcie, 12 ks guliek

Suroviny:

Na gulky:
2 zemiaky (tie moje vazili 250 g)
150 g tatransky syr balkanskeho typu
1  velka PL s kopcekom  hladka muka (+-)
lyzicka garam masala
pol lyzicky chilli prasok
Na omackovy zaklad :
1 velka  lyzica ghee (alebo obycajne maslo)
1 velka cervena cibula (alebo dve mensie)
6 ks kesu + 6 ks olupane mandle (ja som mala viac mandli ako kesu)
1 PL nasekany cerstvy zazvor
1 chilli paprika cerstva
2 velke zrele paradajky (ja som dala asi 12 malych ceresnovych)
Na dokoncenie omacky :
1 PL ghee (alebo maslo, alebo olej)
po 1 CL
garam masala, mlety koriander, kurkuma, kumin(cumin, rimska rasca), chilli prasok
1 PL husty biely nesladeny jogurt, alebo kysla smotana
sol

 

Postup

Hned na zaciatok napisem zmeny, ktore som urobila v rcp. Do hotovej gulky,  davala blogerka kusky suseneho ovocia, ja som planovala dat hrozienka, ale som na ne zabudla. Takze neviem povedat, ako by chutili s tymito sladkymi vecickami. Ked budem robit nabuduce, urcite dam tie hrozienka. DM ich zboznuje a tvoria uplne beznu sucast nasich masovych a nemasovych pokromov.  Viem, ze pre nasinca, je to dost nepredstavitelna kombinacia, takze si urobte ako chcete.
Syr…..v indii si robia prirodny tvrdy syr paneer, na vzhlad to pripomina uplne nasu kravsku hrudku. Ja som sa rozhodla pre nas tvrdy tatransky syr, mam ho rada, da sa dobre struhat, je suchej konzistencie.  OLYMPUS DIGITAL CAMERARozhodne by som nepouzila tvaroh.
Ked som citala rozne rcp na tieto kofty, tak pri priprave omacky sa pouzivala korenina senovka grecka. Vzdy ked si objednavam koreniny na azijsku kuchynu, tak na tu senovku zabudnem a tak je nemam ani v tomto pokrme….naviac ani netusim ako chuti, pretoze som s nou este nikdy nic nedochucovala.
Tak a podme varit.
Zemiaky uvarime v supke v slanej vode a nechame vychladnut.
Zemiaky nastruhame na malej slzicke a na malej slzicke nastruhame aj syr.
Syr je slany, takze sol som nepridavala vobec, len chilli papriku a garam masalu.
Vsetko zasypeme mukou a hned vypracujeme makke cesto.
Zasada je ta, ze ho musim vypracovat velmi rychle najviac za minutu. Ak budete pridavat susene kusky ovocia, tak v tejto faze vypracujeme v rukach maly tanierik, kusky polozime, uzatvorime  a vytvorime peknu gulku.
Z cesta…opat velmi rychle….vyrobime gulky, velke ako pinpongova lopticka. Lopticky zlahka obalime mukou a muku rozotrieme po celom povrchu.
Gulky vlozime do rozohriateho oleja a vyprazime zo vsetkych stran, do tmavo zlata cca 3 minuty.
Gulky nemusia byt ponorene uplne, staci do polovice a neustale ich gulajte.
Ja doporucujem vlozit vsetky naraz a naraz aj vyprazit. V ziadnom pripade nenechajte gulky stat. Vyprazajte okamzite. kofty pred vyprazenim kofty po vyprazeni
Ide o to, ze cesto v gulkach redne a vlhne….aby sa Vam nestalo to co mne, ze som chcela vyprazit najprv len jednu porciu na obed , pretoze ja som hladna nebola a planovala som obedovat neskor. Tie prve kofty, boli prenadherne a ukazkove….tie moje….pri vyprazani sa uplne rozpadli….akokeby sa do toho oleja rozpustili a vznikla len brecka…..vsetko som vyhodila. Ani som tie kofty neochutnala :-(.
Ak chcete pouzit kofty neskor…radsej ich odlozte vyprazene.
Tolko ku koftam a ideme na omacku.
Na rozohriatom ghee, poprazime nasekanu cibulu, zazvor,  chilli papriku, kesu a mandle.  V indii sa pouziva viac kesu, ale ak nemate, tak pouzite len osupane mandle. Prazime a miesame nejakych 5 minut. Pridame rozkrajane paradajky a opekame dalsie 2 minuty.
kofty zelenina kofty zaklad omacky
Vypneme a nechame vychladnut natolko, aby sme mohli dat vsetko do mixera. Ja som to dala do uzkej nadoby a pouzila som ponorny mixer.
Dala som do tej hmoty este asi dve lyzice vody a vsetko poriadne zmixovala.
Pasta je naozaj husta,   je na vidlicke a vobec cez nu neprepada.
Do kastrola dame rozohriat ghee (alebo olej) a pridame tam vsetky suche koreniny (garama masala, mlety koriander, kumin, kurkuma, chilli). Premiesame a nechame uvolnit korenistu vonu. Pridame hustu omackovu pastu a miesame na miernom plameni 2 minuty. Zacneme dolievat horucu vodu…stale premiesavame, nechame zahustit a znovu dolejeme. Toto robime, kym nemame omacku nadherne kremovu a prijemne hustu , podla svojej chuti. Nakoniec vmiesame jogurt, alebo kyslu smotanu, premiesame nechame znovu zahustit varom a vypneme.
Nechame trochu vychladnut a podla seba este dosolime.
Do taniera naleje omacku a polozime gulky.
Podavat by sa malo s chlebom naan, ale ja som urobila ryzu.
Kofty ozaj neviem ako chutili, ale podla DM boli skvele….omacka bola fajna  a tak moju porciu tvorila len omacka a ryza…co uz.
Je to jedlo vegetarianske a myslim, ze aj masozravec by si pochutil.

 

Indické kura na masle – chicken butter masala

indicke hlavna

Tym, ze sme takmer cele leto a september travili na SK,  som varievala jedla, ktore su srdcu blizke slovenskej rodine. Pokial mi pamat siaha,  indicke jedlo som do Seliec priniesla len raz…no….veru som si vsetky koreniny, ktore som si nakupila do SK spajzky, odniesla pokorne naspat do Mnichova. Ubohy Dobry Manzel, uz bol zufaly, tolko pizze co sa on najedol toto leto….ale kto mu moze za to, ze on nema rad ziadne kysle privarkove polievky…kto. A pritom Dobra Svokra a Dobra Ceska Babicka…ked pridem do Jihlavy, tak sa veru na tieto polievky (fazulova, sosovicova) pytaju vzdy. A kto mu moze zato, ze on nema rad francuzske zemiaky a granadir a podobne stalice.  Je to zvlastny chalanicko, ten moj DM. O nejaku indicku varu ma prosi uz par dni a tak…aj ked som mala dnes v plane segedinsky, tak som sa vcera spontanne rozhodla pre chicken butter masala. Neviem ako sa mi podarila tak markantna zmena…musite uznat, ze segedos za indiu…..

Cas pripravy Čas prípravy: 35 min + priprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  4 porcie

Suroviny:

1 male kura

Na marinadu

4 lyzice husty biely jogurt
1 velka CL kurkuma
1 velka CL kumin (rimska rasca)
2 male lyzicky sol
lyzicka stiplava mleta cervena paprika
1 stiplava feferonka

Na omacku

1 cervena, alebo biela  cibula velka
4 velke lyzice ghee (prepustene maslo)
6 cm kusok dumbier
4 velke cesnakove struciky
1 PL garam masala
2 lyzice mlete kesu orechy
200 ml pasirovane paradajky
200 ml sladka smotana
koriandrova vnat na posypanie hotoveho jedla

 

Postup

Den dopredu do jogurtu zamiesame kurkumu, kumin, sol a stiplavu papriku.
Kura rozdelime na stvrtky a bohate ponatierame a zalejeme jogurtovou marinadou. Prikryjeme a odlozime do chladnicky.
Na druhy den v mixery nasekame ocistenu cibulu, cesnak a dumbier. Ak sa Vam nechce vyberat mixer, tak to nasekajte na drobno normalnym nozom.
Ja s tym problemy nemam, mixer a robot pouzivam tak casto, ze ho ani neodkladam do krabice a mam ho stale v pohotovosti v supliku.
Do hlbokeho kastrola dame rozohriat polovicu ghee a druhu polovicu dame rozohriat do mensej panvice.  V kastrole opekame kura v marinade ….opekame ho dobre zo vsetkych stran. Vedla do masla dame nasekanu cibulu, cesnak, dumbier a pasiky stiplavej papriky…orestujeme a zasypeme garam masalou. Znovu premiesame a nechame vsetko zavonat. Vypneme.

indicke opekanie indicke cibulaindicke paradajkova stava

 

 

 

 
K opecenemu kuratu vlejeme vsetko z panvicky, tu este vyplachneme horucou vodou a aj tu vlejeme ku kuratu.
Ku kuratu vlejeme pasirovane paradajky….ja som nemala ziadnu konzervu. Ale som mala velke zrele paradajky, tak som si urobila vlastnu paradajkovu stavu.
Nakoniec som vliala smotanu. Kuracie maso by malo byt zakryte.

indicke pred varenim
Vsetko privedieme k varu, stisime zdroj tepla, prikryjeme pokrievkou a nechame dusit, kym nie je maso makke.
Na zaver som este rozmixovala kesu orechy. Tieto som vhodila do omacky a nechala pomalym varom tuto zahustit.

indicke po uvareni
Ak mate omacky malo, prilejte bud smotanu, alebo pradajkovu stavu, alebo horucu vodu.
Vsetko este ochutime solou, pridame par kvapiek limetovej, alebo citronovej stavy, zamiesame nasekanu koriandrovu vnat.
Podavame s udusenou ryzou.  Do ryze mozeme zamiesat zelene nasekane bylinky a ja som ju este posypala opecenymi orechami.

 

Cícerové kari s indickou ryžou

cicerove kari

Cas pripravy Čas prípravy: 30 min + priprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 2 porcie

Suroviny:

200 g suchy cicer (mozno dve plechovky zavaraneho)
1 cervena cibula + 5 strucikov cesnaku
stiplava papricka podla svojej chuti
5 PL rastlinny olej
1 CL mlety koriander
1 CL  rimska rasca
1 CL garam masala (alebo obycajne kari korenie)
400 ml kokosove mlieko
250 ml pasirovane paradajky
5 ceresnovych paradajok
Stava z 1/2 limety
viazanicka koriandrovej vnate
Na ryzu :
hrncek ryze basmati
2 PL rastlinny olej
1 salotka
po 1/2 CL aniz, mlety kardamon,  koriandrove semienka
4 klinceky, kusok skoricoveho drievka
1 plna PL hrozienka
hrst osupane mandle , alebo kesu orechy + olej na oprazenie

Postup

Den dopredu namocime cicer. Na druhy den ho uvarime v neslanej vode a scedime.
Uvarime si ryzu.
Na oleji spenime vsetky vonave koreniny. Pridame jemne kruzky ocistenej salotky , hrozienka a poprazime.
Pridame premytu ryzu a poriadne ju oprazime. Zalejeme 1.5 nasobnym mnozstvom vody, privedieme k varu a pod pokrievkou dusime, kym sa nevyvari vsetka voda.
Hrniec zabalime do cistej utierky a polozime ju do perin a nechame dojst, kym nebudeme podavat jedlo.
Mandle osupeme , osusime. V hrnceku rozohrejeme olej a oprazime na nom mandle (alebo kesu orechy). Vyberieme ich  v momente ked zacnu zlataviet na pijavy papier a nechame vychladnut.
A ideme uvarit kari.
Cibulu a cesnak ocistime. 1 strucik dame bokom a vsetko ostatne nasekame na jemno.
Na oleji spenime koriander, kumin a garam masalu, pridame palivu papricku a nasekanu cibulu s cesnakom.
Vsetko poprazime a pridame uvareny cicer. Znovu premiesame a zalejeme kokosovym mliekom
Privedieme k varu, pridame prerezane ceresnove paradajky a pasirovane paradajky.
Stisime zdroj trepla, prikryjeme pokrievkou a varime, kym sa stava nezacne redukovat.
Omacka niezeby hustla, skor akokeby vysychala. Varime najviac 20 minut.
Do kari prelisujeme 1 strucik cesnaku, vyzmykame limetovu stavu a podla chuti dosolime.
Ked kari trochu vychladne, primiesame do neho nasekanu koriandrovu vnat.
Z perin vyberieme hrniec s ryzou, vidlickou ju nacechrame, vyberieme skoricove drievko.
Pred servirovanim ryzu posypeme opecenymi mandlami.

 

Rýchle paradajkové čatní s plackami

catni hlavna

Nesmierne som si pochutila. Robila som ho k jahnacim kebabom a medzi nim a tymto catni to bola laska na prvy pohlad. Podla slov Dobreho Manzela. Ja to posudit neviem, pretoze jahnacie nejem, ale laska na prvy pohlad vznikla medzi mnou a tym samotnym catni. Tak nesmierne mi chuti, ze som sa ho rozhodla dat ako samostatny recept, pretoze si to podla mna zasluzi.  Je to velmi rychla priloha ku grilovanemu, pecenemu, dusenemu a este neviem akemu masu. Da sa jest s chlebom, plackami, alebo beznou prilohou ako samostatne jedlo. Je mozne, ze pri mojom systeme stravovania, som si uz zvykla na jednoduche jedla  a tak je pre mna lahodka uz ozaj hocico a tak niekto, bude v tom vidiet, len tepelne spracovane paradajky 😀

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):

Suroviny:

cca 20 ceresnovych paradajok
1 cervena cibula
5 cesnakovych strucikov
paliva chilli papricka
1 PL balzamikovany ocot
hrst nasekana petrzlenova vnat
2 PL olej
1 mala lyzicka horcicne semienko
sol, cerstvo drvene korenie

Postup

V povodnom recepte sa pouziva 8 normalnych paradajok, ale ja pouzivam zasadne ceresnove.
Takze ceresnove paradajky som prerezala na 4 diely. Ocestienu cibulu a cesnak nasekame na drobnol
Na rozohriatu olej vhodime horcicne semienko a pockame kym nezacne pukat.

Pridame cibulu, cesnak a stiplavu papricku…vsetko dobre orestujeme.

Nakoniec pridame  kusky paradajok.

catni pred restovanim

Premiesame , privedieme do varu, stisime zdroj tepla a nechame dusit 8 minut.
Vypneme, pridame 3 PL vody, balzamikovy ocot, osolime, okorenime.
Nakoniec zamiesame nasekanu petrzlenovu vnat.

catni hotove
Nad plackami som vobec nepremyslala a tak netusim ake pomery coho som tam davala.
Robila som z hladkej muky (cca 150 g povedme), malej lyzicky prasku do peciva a torsky soli. Pridala som olej….povedame 6 PL a dolievala som teplou vodou, kym som nespracovala tvarne, nelepive cesto. Ani som ho nenechala odstat….hoci tieto cesta si musia po spravnosti odpocinut.
Rozdelila som na 8 lopticiek, rozvalkala do tvaru kolesa na hrubku 3 mm a opekala z kazdej strany na rozpalnej suchej panvici. Robila som male kolieska , takze naraz som na panvici urobila 5 placiek.

catni placky
Poukladame ich na seba a hned ulozime do mikrotenoveho sacku a prikryjeme hlbokym tanierom.
Tie placky som vyvalkala a upiekla skor ako som urobila to catni.