Archívy kategórií: Cestoviny

Rýchle špagety so sardinkami a cesnakovou strúhankou

spagety hlavna

Kým tieto špagety  sa Jamie Oliver,  učil variť priamo na Sicílii v nejakej tunajšej taverne,   tieto sardinkové,  si Gordon Ramsey pravdepodobne vymyslel sám.  Niežeby som tým znížila kvalitu Gordonovho jedla.  Neviem čo by som viac k tomuto povedala, ja som ich nejedla, teplá ryba je pre mňa niečo nepožívateľné…

Nesmierne kvitujem ich rýchlu prípravu, ako vlastne všetkých špagetových pokrmov. Talianky vedia čo majú variť v tých teplotách, ktoré sa už preniesli aj do nášho pásma. Ich príprava trvá presne toľko, ako sa uvaria špagety.

Cas pripravy Čas prípravy:  10 minút
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 2 porcie

Suroviny:

špagety na dve porcie
Na strúhanku :
3 plátky toastového čerstvého chleba, alebo 1 čerstvý rožok
2 PL olivový olej
2 cesnakové strúčiky
soľ, čerstvo mleté korenie
Na omáčku :
1 konzerva sardiniek v oleji
3 PL olivový olej
2 cesnakové strúčiky
1 malá šalotka
1 pálivá paprička
soľ, čerstvá rukola

Postup

Dáme variť osolenú vodu na špagety.
Na panvicu dáme rozohriať olej, pridáme nasekaný cesnak. Čerstvé biele pečivo v robote posekáme na strúhanku . Strúhanku pridáme na panvicu, miešame a necháme zozlatnúť. Presunemie ju z panvice bokom.

spagety chlieb na struhanku spagety posekana struhanka spagety oprazena struhanka

 

 

 
Na panvici rozohrejeme olej, Očistený cesnak, malú šalotku a pálivu papričku posekáme a vhodíme na panvicu.
Sardinky nakrájame na kúsky a spolu aj s olejom ich presunieme na panvicu, minútku opekáme. Podľa chutí osolíme.

 

spagety sardinky spagety opekanie sardiniek

 

 

 

Medzitým sa nám uvarili špagety,  podberákom ich vyberáme, necháme len veľmi zľahka odkvapkať a také mokré  ich dávame priamo na panvicu k sardinkám.
Tento trik s mokrými špagetami ma naučil taliansky kuchár Gennaro Contaldo, ale videla som to robit aj Antonia Carluccia, ktorý už bohužiaľ varí špagety v nebíčku. Gennaro ich vytiahne z vriacej vody a rovno kladie do omáčky.
Ak máte panvicu nízku, preložte to do misy ,poriadne vymiešame a nakoniec zamiešame rukolové lupene.
Preložíme na tanier a posypeme cesnakovou strúhankou.

Keď som DM vravela, čo mu chystám na obed, tak som si zaslúžila takýto úžasný krapfen…a ako skvelo vyzerá, tak tak skvelo aj chuti. Ďakujem Zlatko.

krapfen

 

Špagety s cuketovou omáčkou

spagety hlavna

Najprv som čítala kdesi recept na cuketový tatarák…no …od klasického tataráku to malo samozrejme ďaleko, ale skúsila som . Tatarák by som to osobne nenazvala, ale ako nátierka na hriankach výborné…A potom som si predstavila ako by chutilo niečo podobné so špagetami…pridala som k tomu kdesi čosi, odobrala som kdesi čosi aby sa to čo najviac priblížilo k našim rodinným chutiam…škoda, že tu nie je Dobrá Vnučka…tá by ich bezpochyby ocenila najviac….poznám svoje cievčatko….

Cas pripravy Čas prípravy: 20 minút
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):

Suroviny:

Zdravá cuketa…tá moja vážila 460 gramov
200 g sekané paradajky v konzerve
200 g pasírovaná paradajková šťava
1 cibuľa
3 veľké cesnakové strúčiky
5 PL olej
1 čl soľ + čerstvo mleté korenie
nasekaná petržlenová vňať
tvrdý syr na strúhanie typu grana (parmezán)
300 g celozrnné špagety na uvarenie

Postup

Dáme variť špagety, podľa návodu na obale. Ja som použila celozrnné…a podľa môjho oka ich bolo cca 300g. Nemusíte dávať toľko, riaďte sa podľa toho, koľko potrebujete…
Kým sa varia špagety v osolenej vode, obielime cibuľu a cesnak.
V hlbokej panvici rozohrejeme olej a porestujeme  nasekanú cibuľu a cesnak.
Kým sa varia špagety a restuje cibuľový základ :-) , cuketu umyjeme a bez obielenia, tak ako je…nastrúhame na veľkej slzičke. Nemusíme ju dávat postáť na vypotenie…. môžete ju rovno vložiť na cibuľu…Pridáme kúsky nasekaných konzervovaných paradajok a pasírovanú paradajkovú šťavu. Samozrejme, ak máte vlastné paradajky, ktoré dozreli na ozajstnom slnku, nebude nič ľahšie ako použiť priamo čerstvé plody. V tom pripade by som doporučila najskôr  pokrájané paradajky na tej cibuli  podusiť  s troškou vody a až potom pridať cuketu. Keďže ja také paradajky nemám, tak používam tie z konzervy, pretože dúfam, že pestovatelia majú natoľko rozum a nedávaju na konzervovanie  nezrelé a rýchlené plody. Toľko k paradajkám.

spagety suroviny
Takže máme na panvici cuketu, paradajky a šťavu…všetko posolime, pokoreníme čerstvo drveným korením, zamiešame. Pridáme za varešku vriacej vody v ktorej dovárame špagety a dáme dusiť na 10 minút pod pokrievku.
Hotovú omáčku odstavíme.

spagety po uvareni

K omáčke pridáme potrebné množstvo uvarených špagiet, pridáme nasekanú petržlenovú vňať a posypeme čerstvo strúhaným syrom…

Je to rýchla, lacná, letná záležitosť, s ktorou urobíte veľkú parádu…teda aspoň ja som urobila.

 

Gennarove rýchle špagety

spagety hlavna

Neviem ako je to u mladšej generácie, ale v tej mojej obstarožnej ….keď gazdinka povie, že varila, alebo ide variť špagety, resp. nejaké cestoviny..tak sa na to pozerá s takým, akokeby dešpektom. Toto sa varieva, keď sa vraciame z dlhšej cesty domov a nemáme čas na “poriadne” jedlo, toto sa varieva, keď je človek tak lenivý, resp. chorý a nejako ináč hendikepovaný , že na nič iné nie sú sily. A toto varievajú tak jedine začínajúce kuchárky. Za plnohodnotné cestoviny sa považovali kapustné fliačky a aj to, len za predpokladu, že tie cestovinové fliačky boli urobené doma.  Ak sa urobilo mäso s omáčkou a k tomu kolienka…tak to okamžite znížilo rating kuchárky.  Takto som bola vychovávaná aj ja….ak moja maličká dcéra v Selciach referovala, že som urobila paprikáš s kolienkami…moja mamka okamžite povedala….”no, len aby sa jej to od ruky odsr…o” a aby sa mi to teda od ruky neodsie..o, tak som poctivo hádzala prílohové halušky, krájala fliačky a robila kysnutú knedľu.
Keď bol môj Dobrý Manžel prvý rok v Mníchove bezo mňa, chodievali na obed k talianom. Ja som raz nevedela pochopiť, že mu tá pizza furt chutí a on ma ubezpečoval, že tam nevaria len pizzu, ale aj cestoviny…tak nejako ma nepresvedčil..tak okrem pizze, furt cestoviny….ved to je všetko na jedno kopyto. Moja Dobrá Cerka sa raz rozprávala s nejakým Talianom o slovenských zvyklostiach  a on sa pýtal, aké druhy cestovinových receptov pozná…a ona mu hovorí…nejedávam žiadne špagety, žiadnu  pastu…..on na ňu vyvalil oči a opýtal sa…Bože a to čo potom jedávate. Ja som mala predstavu, že cestoviny sa dajú robiť jedine s omáčkou z mletého mäsa, potom omáčkou z húb a potom s kečupom a strúhaným syrom eidamom. Raz som bola u susedy a ona práve robila večeru.. do špagiet premytých horúcou vodou, dala kocky syrokrému, rozmiešala a dala  ešte kečup….
Keď som sa do Mníchova prisťahovala, tak som DM začala varievať obed do škatuľky a po nejakom polroku mi povedal, že by si už veru dal penne arrabbiata….tak som išla do obchodu a kúpila hotovú omáčku a kydla mu to k penne….tak zjedol, ale povedal, že to sa ani náhou nepodobá na tú od Talianov. Tak mi našiel rcp…vtedy ešte gugl negugloval tak ako teraz a nebola databáza rcp , pinterest neexistoval a o nejakom prekladači som mohla len snívať. A urobila som svoje prvé ragú arrabbiata. Potom Carbonara a ako tretie som sa naučila Emiliana. Pri týchto rcp som si nepripadala ako nanič kuchárka, pretože boli správne slovensky  hutné. No až keď Jamie Oliver začal propagovať svojho dobrého kamoša talianskeho kuchára Gennara Contalda a na svojom variacom jutubovskom kanále má plno talianskych rcp, som sa naučila, že tie Talianky sú vlastne super kuchárky, vedeli uvariť za 10 minút skvelé cestoviny, ktoré chutili zakaždým inak. Až teraz v tejto dobe, keď sa tá naša klíma podobá tej tropickej talianskej, keď už nechodíme rúbať drevo a  vďaka moderným hračkám máme tak málo času, vieme oceniť rýchle a ľahké a fresh recepty talianskej kuchyne.
Ja ako odchovanec ťažkej a mastnej domácej kuchyne, kde sa nedeľný obed začal variť v sobotu a dokončil v nedelu  tesne pred dvanástou, som sa fakt dlho nevedela zmieriť s týmto štýlom varenia a teraz si mlátim hlavu o múr ….ja debil…koľko horúcich dní som prestála pri sporáku a vyprážala šnicle, alebo piekla zemiaky na plechu ku krkovičke, alebo dve hodiny varila guláš …Tento rcp mi poslal , ako inak DM a môžem povedať, že presne spadá do tej kategórie……o 15 minút už jete a jete veľmi dobré a kvalitné jedlo. Sú vyše 30 stupňové teploty….už preto aby sme neboli ošľahané mastnými výparmi a plynovými horákmi a máte ten istý iracionálny pocit, že ste zlá kuchárka, ak dokážete  o15 minút od začiatku varenia sedieť za stolom a oddávať sa jedlu, tak ten pocit hoďte za hlavu….doma Vás isto pochvália a Vy môžete ísť niekam k vode, ošľahať sa čerstvejším vzduchom.
Napísanie tohto intra mi namôjdušu trvalo dlhšie, ako to varenie……

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  2 porcie

Suroviny:

 

Tenké špagety pre 2 osoby
250 g Prosciutto, alebo iná sušená šunka + pár plátkov naviac
1 červená hrubostenná paprika (zelenú nepoužívajte)
1 menšia červená cibuľa
1 čerstvá chilli paprika
1 zrelá paradajka
zväzok petržlenovej vňate
2 PL strúhaný parmazán
šťava z pol citróna
3 Pl olivový olej

spagety surovina

Postup

Gennaro doporučuje cestoviny, ktoré volá taglieriny….keď ich ukazoval, pripadali mi ako hrubšie rezance, ktoré sú dlhé ako špagety. U nás v samoške ich nemali, tak som kúpila tenké špagety.
Dáme variť vodu a varíme cestoviny podľa návodu na obale. Je dôležité dať najskôr variť tie cestoviny, ako robiť omáčku…..
Cibuľu nasekáme na tenké rebrá. Červenú papriku očistíme a nakrájame na tenučké prúžky, chilli papriku tiež. Paradajku rozkrojíme , vyhodíme komplet celé mokré vnútro a nakrájame ju na malé kocky.
Pršút, alebo inú sušenú šunku nakrájame na kocky.  Oravskú, alebo anglickú slaninu nedoporučujem…ak už,  tak radšej potom nejakú šunku, ktorá ma trošku tukového okraju. Všetko by malo byť krájané na tenučko.
Na hlbkej panvici rozohrejeme olej, pridáme rebrá cibule a minútku miešame, pridáme sladkú a chilli papriku, kocky šunky. Premiešame a pridáme naberačku vriacej vody, v ktorej sa varia cestoviny. Nechceme aby bola zelenina a cibuľa restovaná, chceme skôr aby bola podusená. Nič nesolíme, pretože pršút a voda sú slané. Vedľa na malej panvičke, opečieme pásiky  šunky a necháme odkvapkať na papierovom obrúsku.
Podusíme a pridáme ešte trochu vriacej vody a necháme dusiť, kým sa nedovaria cestoviny.
Cestoviny priamo z hrnca, bez …božeuchovaj….premývania, preložíme ku omáčke..preto musí byť tá panvica hlboká, aby sa sa nám to zmestilo. Všetko premiešame.. pridáme paradajkové kocky, nasekaný petržlen. Ak sa nám zdajú špagety suché…tak ešte pokropíme vodou zo špagiet a všetko poriadne prehrejeme.
Panvicu stále nechávame na zdroji tepla.
Pridáme strúhaný parmezán, premiešame….Gennaro v tejto fáze ešte pridal asi 1 lyžicu panenského olivového oleja. Nakoniec zastrekneme citrónovou šťavou..
Preložíme na taniere a pokladieme upečenou šunkou.
DM sa nesiel dochváliť…nesmierne si pochvaľoval, že to nebolo “prevarené”, že do čoho zahryzol to cítil…či paprika, či paradajka, ktoré nestratili svoju chuť, ale boli pritom mäkké…no a ten citrón Vám dodá taký letný fresh pocit.
Za moju rodinu…top jedlo.

Zapečené syrové cestoviny s chrumkavým orechovým povrchom

cestoviny hlavna

Nemôžem si pomôcť, ale český jazyk má z môjho pohľadu oveľa viac výrazových trefných slov, ako slovenský. Čeština je taká jadrnejšia a na veľa jej slov neexistuje  slovenský ekvivalent, ktorý by ich vystihoval. Keby som pisala tento rcp po česky, tak bez najmenšieho zaváhania by som napísala….”s  orechovou krustou”. Každý si okamžite vie predstaviť, čo to tá krusta je….niečo chrumkavé a tenké a krehké….no a ako by ste tú krustu preložili do slovenčiny? S kôrkou???? Bože…kôrka…to nevystihuje tú krustu…kôrka   evokuje pevný chlebový povrch a popripade ešte aj na tvrdom syre. Škrupina? Cestoviny s orechovou škrupinou….no..vôbec som nebola s tým stotožnená . Príkrov?…to je ešte len blbosť…vraj príkrov. Mne namôjdušu najviac práce dalo pri tomto rcp, vymyslieť jeho meno tak, aby ho vystihoval. A tak vzniklo toto….ach..ako by sa mi tu len zišla tá česká krusta.
Recept mi poslal Dobrý Manžel…zase pozeral Oliverov kanál a jeho obľúbenca Genara…vypichol mi pár rcp. On je ten Genaro vlastne úplne obyčajný taliansky kuchár, jeho recepty, nie sú ničím zvláštne a sú veľmi ľahko variteľné. Sú rýchle, z dostupných surovín a chutné.  Ale Genaro ma baví, on sa vie vždy tak nadchnúť aj z obyčajného cesnaku, orestovaného na masle. Opíše ho tak, ako keby to nebol obyčajný cesnak, ale prinajmenšom manna nebeská. A takto pristupuje ku všetkým svojim “obyčajným” surovinám a jedlám. DM sa zase páči ako Genaro pri všetkom gestikuluje…on keď opisuje uvarený zemiak…jeda moja….ten sa narozhadzuje rukami a došpúli sa ústami. Skrátka Genara máme radi  a dúfam, že Vám bude chutiť aj tento jeho “obyčajný recept”

 

Cas pripravy Čas prípravy:  30 min
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  5 porcií

Suroviny:

500 g cestoviny vretená
150 g dobrá kvalitná bravčová šunka
4 druhy syra cca 320 g
100 g parmazán
3 PL strúhanka
hrsť vlašských orechov…cca 40 g
3 PL olivový olej
hruda masla

cestoviny surovina

Postup

Raz som kúpila obyčajné lacné cestoviny. Tak som si pomyslela, že nám bude úplne jedno, že či budeme jesť cestoviny drahé , alebo lacné, že v tom nemôže byť nejaký rozdiel….Svätá prostota….takto sa mýliť. Tie lacné sa mi normálne rozvarili do vody, ako keby sa zmenšili…ja to nechápem….a neudržali si  vonkoncom svoj tvar…no to bolo také hnusné že až…a tak už nerobím výnimky a kupujem zásadne cestoviny kvalitné. Na tento rcp použijeme zásadne vretená. Nemusia byť ochutené, ako tie moje….ale skrátka…použite vretená.
No a čo sa týka syra….ja som použila 4 druhy a každý mal približne 80 g. Syr som nejako nerozlišovala, dajte si taký, ktorý Vám chutí. Keby som to varila len pre mňa tak by som tam dala aj syr so zelenou plesňou, ale ten DM nemá rád, takže som dala nejaké 4 druhy, ktoré mali v samoške. Jaj…..ešte toto…prosím…hlavne tam nedávajte tavený roztierateľný syr…videla som, že niekto tak robí omáčku….toto si fakt neviem predstaviť.

Dáme variť cestoviny do vriacej vody a pridáme lyžičku soli…mám tak vyskúšané, že ich varím 10 minút.
Medzitým do hlbokej panvici, alebo kastróla, dáme roztopiť hrudku masla…asi ako menšie vajce. Šunku nakrájame na kocky a dáme ju restovať na maslo. Kým sa restuje, nakrájame 4 druhy syra na kocky a parmezán postrúhame na malej slzičke.
Kocky syra pridáme k šunke a začneme miešať….vedľa nám vrú cestoviny, z tej vriacej vody odoberieme dve malé naberačky a vlejeme ju do syrového kastróla. Miešame kým sa syr neroztopí a máme omáčku.

cestoviny omacka pred uvarenim cestoviny syrova omacka po uvareni
Cestoviny sa dovarili…zlejeme ich z vriacej vody a rovno, bez premývania ich vložíme do omáčky. Všetko dôkladne premiešame, aby sa syr dostal do každého cestovinového záhybu.
Pekáč dôkladne vytrieme maslom a zľahka vysypeme strúhankou.
Do pekáča preložíme cestoviny a uhladíme povrch.
Väčšiu polovicu nastrúhaného parmezánu rozsypeme po cestovinách.
Vlašské jadrá nasekáme nožom a preložíme do menšej misky. K jadrám vsypeme ostatný parmezán a 3 PL strúhanky. Lepšia by bola strúhanka z čerstvého chleba, ale ja som mala len suchú.. Strúhanku, parmezán a orechy zmiešame a pokropíme olivovým olejom. Znovu premiešame a túto zmes rozložíme po cestovinách.
Uhladíme a vložíme do vyhriatej rúry na 180 stupňov. Zapekáme nejakých 20 minút, alebo dovtedy kým sa nám neutvorí ….krustička. :-) .

cestoviny pred zapecenim cestoviny po zapeceni

 

 

 

Necháme trochu vychladnúť a rozkrájame na 4 až 5 porcií.

cestoviny na pekaci

 

 

Špagety Carbonara

carbonara

Nuž nepopieram…toto jedlo Vám zdvihne cholesterol, niekam, kam ani nedovidíte. Ja ho robievam veľmi málo, práve pre jeho kaloričnosť a nezdravosť a bla bla bla….Ale viete čo, už mesiac sú mrazy..a v takých mrazoch sa žiada niečo, čo Vás ukolíše, učičíka …naviac….Dobrý Manžel sa znovu hrabal vo svojich kuchárskych videjkách a tam ich uvidel….a dovtedy mi nenápadne podsúval toto jedlo, až som ho po rokoch znovu uvarila. A vôbec toho neľutujem, už som zabudla na ich úžasnú chuť,  na  krémovú konzistenciu a vôňu. A zistila som, že pred tými rokmi, keď som toto jedlo varila, tak som varila nejakú paverziu….ja som do tej omáčky dávala smotanu!!!!!!!!!! Neuveriteľné….a to som si bola istá, že recept som dostala kdesi v talianskej reštaurácii tu v Mníchove. Včera som celý večer premýšľala, kde som k takej verzii prišla a našla som to….no na Topreceptoch...tam ma to naučili :D . Darmo…pred 9 rokmi sa varilo skrátka všeliako.  Vtedy bola v plnej sile generácia, ktorá varila podľa jazyka…kuchárka sa vrátila z Bibione a snažila sa zložiť recept na jedlo, ktoré jej tam veľmi chutilo. Receptové databázy boli veľmi malé, internetové prekladače neexistovali..ak sme si aj zadali do gúgla Carbonara…vyšli nam dva recepty v taliančine. A tak som varila omáčku so smotanou…..:D Možno to v niektorom kúte Talianska aj tak robia, ale v Ríme, kde je toto jedlo najobľúbenejšie, rozhodne bez smotany.

No dosť bolo rečí….aj keď to nebola , čo sa týka špagiet Carbanara,  moja premiéra, bolo to pre nás vlastné úplne iné jedlo a môžem povedať, že DM bol v žalúdkovej nirváne. Nesmierne si pochutil a ja tiež..naviac je to jedlo, ktoré máte na stole do 20 minút, od momentu, ako sa postavíte k sporáku.
Ešte je stále zima….rozhodne doporučujem vyskúšať.

Cas pripravy Čas prípravy: 20 min
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 2 porcie

Suroviny:

250 g špagiet
1 vajce + 1 žĺtok
3 lyžice syr parmezánovitého typu alebo Pecorino…ja som dala Grana Padano (viď text postupu)
150 g prerastaná slanina
2 PL olivový olej
soľ, veľa čerstvo drveného korenia

Postup

Ako slanina je vraj najlepšia prerastaná podhrdlina. Absolútne netuším, kde by som asi mala ísť kúpiť v Mníchove podhrdlinu, aj keď som si istá, že v nejakom internetovom mäsiarstve by som ju našla. Ja nie som v Ríme, tak som sa rozhodla, že použijem tu klasickú fajnú prerastanú mníchovsku slaninu. Na Slovensku…..no vyberte si…anglická, oravská a určite aj iné typy…Slaninu nakrájame na väčšie kúsky, žiadne drobné kocky.
carbo slanina
Vezmeme si dostatočne veľkú a hlbokú panvicu…príde do nej  250 g uvarených špagiet, ktoré musíme pretriasať a miešať…nezabudnite na to. Ak takú nemáte, tak si vezmite radšej široký kastról.
V panvici rozohrejeme olivový olej a vypražíme slaninu do chrumkava. Panvicu odložíme bokom.

Špagety …ako uvádza taliansky kuchár z môjho videa by mali byť hrubšieho typu…ja som také nemala, mala som len klasické päťky.  Uvaríme ich podľa návodu na obale a nezanedbajte množstvo soli a vody. Na liter vody dajte 1 čl  s kopčekom.  Po uvarení ich nepreplachujeme ani horúcou, ani studenou vodou…rovno zo sitka ich dáme na panvicu k výpeku a slanine a  zmiešame pretriasanim.
Tak….máme výpek so slaninou hotový, špagety sa varia…ideme si pripraviť omáčku. Vajce a žĺtok prešľaháme a pridáme bohaté množstvo čerstvo drveného korenia. Vrátili sme sa po troch mesiacoch zo Slovenska a ešte som nezistila čím mi treba doplniť potravinovú skriňu…mala som len nové korenie a to je nevhodné, použila som vločky pálivej papričky, dodalo to tomu jedlu šmrnc, ale korenie je korenie….To sa tam vyslovene pýta. Keďže pekávam laskonky,  nemám problém s bielkami a tak som dala len dve žĺtka,  ale kto snehové pečivo nerobí , tak nech si nerobí násilie a dá dve celé vajcia…čo už. Pridáme  ku koreneným vajciam, dve lyžice parmezánu. Radšej ako parmezán používam granu padano….je menej aromatický a vyrába sa z odtučneného mlieka. Komu špecifická vôňa parmezánu nevadí, tak smelo do neho. Miesto parmezánu, môžeme použiť aj syr pecorino….ten sa vyrába z ovčieho mlieka a keby som si ja osobne mala už vybrať medzi klasickým parmezánom a pecorinom, tak si vyberiem parmezán…ten nemusím voňať, ale jesť ho môžem…čo sa nedá povedať o pecorine. Ale ako som uviedla…sú to moje chute.
carbo omacka
Do kastróla s vymiešanými špagetami vlejem omáčku a pretriasaním špagety dôkladne v nej obalíme.
Musia byť nádherne krémove,  z omáčky nám v žiadnom prípade nesmie vzniknúť praženica.
Je veľmi dôležité robiť všetko plynule, bez žiadneho prestoja v danom poradí a  výsledok je zaručený. Nemusíte sa ničoho báť.
Na taniery nakoniec ešte porciu posypte syrom a ihned konzumujeme.
Ako som písala veľmi rýchle a báječne jedlo…

Makarónová torta so špenátom a gorgonzolou

spenat-hlavna

Dobrá Cerka, ako malé dievčatko….nemala so špenátom ani ten najmenší problém.  Je pravda, že bola chudiatko zmätená a raz sa ma opýtala, že či sme také chudobné, že varím trávu. Ja ako malé dievčatko….neviem to posúdiť, pretože u nás doma sa špenát absolútne nevaril. Dokonca si nepamätám, žeby ho varili v mojej školskej jedálni.  Mám pocit, že som ho začala variť, až keď som sa odsťahovala od rodičov do vlastného bytu a na špenát ma naviedla kolegyňa, rovnako mladá mamička , ako som bola ja. Keď som si našla Dobrého Manžela a zistila som, že on špenát miluje, tak som si od radosti pohopkala a hned mi dal aj ich obľúbený rodinný rcp na špenátové omelety. Až do minulého roka som varila výhradne zo zmrazeného špenátu, ale už som začala aj s čerstvého.
Tento recept je absolútna bomba….niečo nenormálne dobré, tak dlho  som sa priberala, aby som ho uvarila a nie a nie sa do toho pustiť.  Konkrétne od tohtoročného februára. Suroviny som si nakúpila hádam 3x a 3x som ich použila  tesne pred uplynutím dátumu spotreby, na niečo iné. No strašne dlho mi to trvalo.
Včera som sa konečne dokopala……ľudia moji…..Dobrý Manžel, ktorý za prvé.. nemá rád modrý syr, za druhé…nemá rád zapekané jedlá so syrom…za tretie bohvieako nemá rád makaróny…veru koláč mal u neho hneď tri handicapy….aj tak sa nad ním rozplýval. A keď už sme pri tom….tak sa nad ním rozplývam aj ja. Báječená chuť…..

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  Hlbšia okrúhla forma 28 cm

Suroviny:

Na cesto :
250 g polohrubá múka + múka na podsypávanie
100 g studené maslo + maslo na vymazanie formy
100 g Ricotta
1 žĺtok
1 lyžička soli
Ďaľšie suroviny :
500 g čerstvé špenátové lístky
3 šalotky,  6 veľkých cesnakových strúčkov
3 PL olej
soľ podľa chuti
250 g  dlhé makaróny
100 ml sladká smotana + 200 ml sladké mlieko
150 g gorgonzola

Postup

Do mixéra dáme múku, maslo, ricottu, žĺtko a soľ.  Ja mixér nemám, takže používam robot so sekacími nožmi.  Samozrejme môžete cesto vypracovať ručne. V tom prípade doporučujem tvrdé maslo nastrúhať. S cestom sa nehráme, žiadne veľké vymiešavanie. Akurát čo sa cesto spojí.  Robot na to potreboval len pár otáčiek. Guľu cesta, tak ako som ju vybrala z nádoby, tak som ju dala do sáčku a na chvíľu dala do chladničky. Ak ho robíte ručne, nech je v chlade aspoň polhodinu.

spenat-cestoKeďže som to cesto nemala vôbec teplé z mojich rúk, tak som ho nechala v chladničke len dovtedy, kým som nespracovala špenát a neuvarila makaróny…maximálne 15 minút.
Špenátové listy opláchneme a odkvapkáme, resp. obrúskom presušíme. Párkrát ich prerežeme nožom, tiež to nemusíte nejako siliť.
Očistenú šalotku a tri strúčiky cesnaku naplátkujeme na jemno.
V kastróle rozohrejeme olej a nakrátko podusíme šalotku a cesnak. Dáme  na olej špenátové lístky…..premiešame a necháme podusiť…do pár minút Vám z veľkej kopy lístkov ostane na dne malá kôpka :D
spenat-nasekany spenat-spenat-pred-dusenim spenat-spenat-po-uduseni
Do špenátu sa vraj pýta strúhaný muškátový oriešok….ja ho nemám rada a tak tam dávam prelisovaný cesnak…špenát dostane pikantnú chuť. Takže tam prelisujem ostatný cesnak a podľa Vašej chuti si to osoľte.
Makaróny použite kvalitné a varte ich 10 minút vo vriacej a osolenej vode….po uvarení ich precedíme a prelejeme studenou vodou.
Do vyššej nádoby vlejeme smotanu, mlieko, pridáme tri vajcia a na malé kocky nakrájanú gorgonzolu. Ja som ešte ochutila pol lyžičkou soli. Ponorným mixérom som premixovala mliečnu zmes, ak Vám ostanu hrudky syra…to nevadí, on sa roztopí pri pečení.
Cesto vyberieme z chladu, podsypeme múkou a cez igelitový sáčok rozvaľkáme do okrúhlej formy.  Cesto musí byť aj na bokoch formy. Je možné , že sa Vám bude cesto trhať a nebude sa vám dať preniesť….toto sa mne v mojich zaciatkoch robilo pravidelne. Vôbec si s tým nelámte hlavu, a cesto tam naskladajte aj potrhané a prstami potom tie trhance zacelte. Hlavne nech je rovnomerne hrubé.
Formu pred naskladaním cesta vymažeme maslom a vysypeme múkou.
Na cesto , do špirály, poukladáme tretinu makarónov. Kladieme ich nahusto vedľa seba. Lyžicou po makarónoch pokladieme tretinu mliečnej zmesi. Ak máte v mlieku hrudky syra, tak dbajte aby sa rovnomerne dostali do každej vrstvy. Na mokrú vrstvu rozdeľte polovicu uduseného špenátu. Ja som po rôznych pokusoch prišla na to, že sa mi to najlepšie robilo rukami.
Na špenát znovu naskladáme nahusto do špirály, tretinu makarónov, prelejeme tretinou mliečnej zmesi a dáme ostatný špenát.
Na špenát naskladáme poslednú tretinu makarónov,  do hustej špirály …snažte sa minúť úplne všetky.
spenat-navrstvene-makarony spenat-navrstvene-mlieko spenat-navrstveny-spenat
No a na úplný záver prelejeme poslednou tretinou mlieka.
Dáme piecť do predhriatej rúry na 200 stupňov na cca 45 minút. Strážte si to podľa svojej rúry.
Asi v polovici pečenia sa mi koláč vydul, tak som ho poprepichovala ihlicou a rukou zatlačila…nespanikárte,  on klesne.
Na záver som ešte dala vrchý ohrev, aby som to mala zapečené…škoda, že som posledné makaróny nepoužila, lebo som si bláhove myslela, že to bude stačiť. Ako vidíte na tej vrchnej vrstve mi práve tých pár makarónov chýbalo ? :D
spenat-pred-pecenim spenat-po-upeceni
Forma musi byť hlbšia ako na obyčajný koláč..tá plechová , klasická asi nebude stačiť…nezabudnite, že tam bude vrstva cesta a dve vrstvy makarónov, prekladané plnkou. Ja som mala keramickú a bolo to len tak tak…cesto čo mi ostalo, som vyšuľkala a olemovala kraj.
Formu položte na plech a doporučujem na plech dať papier na pečenie, ušetríte si nervy z čistenia plechu.
Po upečení doporučujem dôkladné vychladnutie, ale vážne dôkladne. Ak máte doma cimprlichov (ako ja), ktorý trvajú na teplom kúsku, tak radšej tortu najprv ostrým nožom pokrájajte a až tie ohrievajte.
Torta je na reze nádherne členená a ešte nádhernejšie chutí.  Konzumuje sa veľmi ľahko, vrchná vrstva drží pokope a nesklzuje. Naozaj veľmi doporučujem

spenat-po-rozkrojeni
No a na záver…pôvodný rcp bol na formu 24 cm širokú. Makarónom aj špenátu som zvýšila množstvo na moju 28 cm širokú, ale cesto a mliečna zmes ostala nezmenená….a bolo to všetko v porádečku.
To len ako taká perlička.

 

Špagety s cesnakovou špargľou

spagety

Vám už možno ide tá moja špargľa na nervy, ale mne furt nie a nie….Až ľutujem, že som urobila len jednu porciu, pretože tak nejako si myslím, žeby toto chutilo aj Dobrému Manželovi. Je tam cesnak a ten povýšil toto jedlo tak nejako, na taký chlapský level…no a ja som si ešte posypala aj chilli vločkami a ..do kelu…mala som urobiť aj jemu.

Cas pripravy Čas prípravy:  30 min + priprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  2 porcie

Suroviny:

250 g hrubá čerstvá biela špargľa
4 cesnakové strúčiky + 2 PL olivový olej
malá lyžička soli
250 g špagety
2 PL maslo
veľká hrsť bazalkových lístkov
soľ, chilli vločky

Postup

V obchode si kúpime hrubú čerstvú špargľu…samozrejme to nie je podmienka, ale hlavne nech je čerstvá.
Ide o to, že z  hrubej si môžeme ľahko nakrájat tenučké priesvitné plátky…ak nemáme ostrý nôž, tak nám vynikajúce poslúži zeleninový plátkovač.  Ak budete rezať plátky, tak dbajte, aby boli tenučké a priesvitné.

platkovaniespargla s cesnakom
Dáme variť vodu na špargľu.
Cesnak ošúpeme a na jemno naplátkujeme. V hlbokej panvici rozohrejeme 2 lyžice oleja a cesnak porestujeme. Odložíme zo zdroja tepla.
Do vriacej vody dáme lyzičku soli a plátky necháme 3 minúty blanšírovať.
K porestovanému cesnaku pridáme 2PL vriacej vody, v ktorej sa varila špargľa a preložíme k nemu aj odkvapkané plátky. Premiešame.
Podľa návodu na obale, uvaríme špagety a preložíme ich k špargli.
V hrnčeku roztopíme maslo. K maslu pridáme 2 PL lyžice vriacej vody, v ktorej sa varili cestoviny a prelejeme špagety.
Bazalkové lístky nasekáme a pridáme k špagetám….všetko vymiešame a ihneď podávame.

Špagety v citrónovej omáčke

spagety

Dnes len takto…..skratka sa to nedalo.  Nedalo sa stat v kuchyni, do ktorej nesvieti slnko, ako je den dlhy a cez to vsetko je tam na skapatie.  Po mesiaci sme sa vratili do Mnichova a ja som dlzna nasim susedovcom nejaky kolac…za opateru bytu….pri predstave, zeby som mala zapnut ruru, tak mi doslova primrza pot medzi lopatkami…Toto by som nedala…a tak som zjedla uz druhykrat slivky, ktore som kupila na ten kolac .
btw….Dobry Manzel prave veceria a nevie si ich vynachvalit…..tie spagety….slivky som uz zjedla na obed.

Cas pripravy Čas prípravy: 12 minut
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  2 porcie

Suroviny:

180 g spagety
orech masla + 1 PL olej
4 struciky cesnaku
1 zarovnana lyzicka hladka muka
200 ml sladka smotana
stava a kora z 1/2 citrona
1 lyzicka cerstve tymianove listky
sol, cerstvo mlete korenie, vlocky z stiplavej papricky

Postup

Dame varit spagety, podla navodu na obale.
Na panvici rozohrejeme maslo s olejom a zlahka na nom orestujeme platky ocistenych cesnakovych strucikov.
Pridame tymianove listky…ak budete pouzivat tymian suseny, tak toho dajte o trochu menej, pretoze je viac vyraznejsi, ako cerstvy.
Na orestovany cesnak a bylinky pridame trosku muky a orestujeme aj muku.
Vsetko zalejeme smotanou….pridame nastruhanu koru, sol a cerstvo mlete korenie. Privedieme do varu a hned vypneme.
Ochutime este citronovou stavou.
Uvarene spagety preplachneme na sitku.
Na taniery ich prelejeme omackou, posypeme sekanym petrzlenom (alebo tym co mate) a vlockami stiplavej papricky….podla Vasej chuti.
Vysledkom je rychla, lahka vecera.

Rýchle talianske špagety s prosciuttom od Gennaro Contalda

spagety hlavna

Tohto talianskeho kuchara registrujem vdaka Jamiemu Oliverovi a Dobry Manzel ho ma velmi rad.  Neviem ci je to naturalizovany, alebo  originalny Talian….myslim tym Gennara…..Jamie je Anglican, ako vsetci vieme  :-)

Ako sme na SK tak varim vacsinou take tie *nase* selcianske jedla a  tak  teraz chvilku varim tak,  aby mal z toho radost :-)   No a na dnes si vybral cestoviny….zase…Ale na rozdiel od tych sicilskych , ktore su zo sardeliek, tak na tychto som si pochutila aj ja. Cestoviny maju jednu nepopieratelnu vyhodu….kym sa uvaria, tak pokial varim v talianskom duchu,  omacku uvarim skor, ako sa dovaria….A v lete mat uvarene do 15 minut, je uzasna vec.

Cas pripravy Čas prípravy: 15 minut
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  3 porcie

Suroviny:

350 g spagety
110 g prosciutto (prsut, prosuto)
1/2 cervenej cibule
1 mensia cervena hrubostenna paprika
2  stredne paradajky
2 feferonky (podla svojej chuti)
kytica petrzlenovej vnate
stava z 1 mensieho citrona
50 g syr grana padano, alebo nejaky iny parmezanoviteho typu
3 PL olivovy olej

Postup

Zeleninu umyjeme.
Papriku zbavime jadrinca a bielych zil. Nakrajame ju na tenke pasiky.
Paradajky rozrezeme, odstranime z nich mokry stred a nakrajame ich na kocky.
Prsut nakrajame na pasiky a potom na kocky.
Cibulu nakrajame na velmi tenke rebra.
Stiplavu papriku nakrajame na tenke pruzky….ja semienka neodstranujem…Vy si urobte ako chcete.

spagety suroviny
Do vriacej osolenej vody vhodime spagety.
V rajnici rozohrejeme olej a vhodime postupne cibulu, prsut,obidve papriky.
Mozno by sa Vam zdalo vhodne zamenit prsut, nejakym druhom slaniny, ale Gennaro prave hovoril, ze nechceme  aby udenina pustila vela tuku, takze potom by som radsej isla do nejakeho sunkoveho druhu, alebo schwarzwaldsku sunku…ak uznate za nemozne, pouzit prsut.
Zmes v rajnici premiesame a vlejeme k nej naberacku vriacej vody, v ktorej sa varia spagety.
U tohto kuchara som si  to vsimla, ze ked vari omacku , tak  ak treba…. dorieduje vodou , v ktorej sa varia cestoviny.
Pri tomto recepte hovoril, ze to robi preto, ze nechceme aby bola zmes prazena a opecena, ze chceme aby sa akurat akokeby uparila .

špagety šok s Vodou
V tomto momente by mali byt spagety akurat uvarene……minuty na obale su orientacne….musite ich kontrolovat, aby neboli uplne makke, ale tak akurat.
Spagety vyberame kliestami, nechame ich nahrubo odtiect a rovno take nepremyte, ich dame do rajnice ku omacke.
Spagety v rajnici posypeme tretinou struhaneho syra, pridame nasekanu petrzlenovu vnat, paradajkove kusky a citronovu stavu.
Citronova stava da tomu vsetkemu uzasnu sviezost…..som rada, ze som sa to naucila, ze mozem aj takto dochucovat cestoviny.
Vsetko premiesame a ja som este dala 1 naberacku horucej spagetovej vody.
Vsetko poriadne v kastrole poprehadzujeme a vypneme zdroj tepla.
Rozdelime na taniere a posypeme struhanym syrom.
Dobru hodinu potom, ako sme obedovali, chodil DM po byte a neustale opakoval….boze to bolo fajne, boze to bolo fajne. Potom sa mu zaludok trochu uvolnil a dal si citronoveho citrusika a zmenil repertoar na boze to je dobry citrusik, boze to je dobry citrusik.
Zajtra varim kyslu zemiakovu polievku….:-) take selcianske kyslie krumple…nastastie jedna porcia z tych spagiet ostala.

Indonézke pražené rezance Mie goreng po slovensky

rezance hlavna

Keby prisla nejaka azijska pani mama do Europy, tak by asi spadla na zadok, kolko tunajsie gazdine , venuju vareniu. Medzi nami, ja sa im ani necudujem, ze tomu venuju tak kratky cas….v tom ich teple a vlhku,  by som asi umrela pri sporaku,  ak by som tam mala stat viac ako 20 minut. Tento recept je presne to o com pisem ..prisaham, ze ked som robila tuto porciu, tak som to mala hotove za 20 minut a to som do toho ratala aj to krajanie.  Jedina exotickejsia ingrediencia  je cinska kapusta pak choi, uznavam, ze v sidliskovej samoske ju asi nedostanete,  ale  som presvedcena, ze v niektorom velkom markete,  ju dostane aj na Slovensku. Tento recept mi velmi vyhovuje, pretoze sa od tych cinskych rezancov lisi tym, ze su akokeby….sviezejsie…neviem ako to mam lepsie popisat. Do cinskych ,  do hotovej porcie,  sa zamiesava sezamovy olej, ktory mu da typicku aromu a chut a obcas mi to velmi vadi.

Cas pripravy Čas prípravy:  20 min
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  2 chlapske porcie

Suroviny:

180 g azijske rezance
2 vajcia
2 salotky (alebo 3 jarne cibulky)
1/4  mensej kapusty
1 pak choi  -  druh cinskej  zelenej kapusty(viac v popise receptu)
2 chilli papricky
1/2 salky sojova omacka kikkoman
2 PL sladka chilli omacka
kuracie maso uz uvarene (viac v popise receptu)
3 PL rastlinny olej, nie olivovy!!
sol, cerstvo mlete korenie
1 PL cesnakova pasta
nakladana zelenina

Postup

Zeleninu ocistime a nakrajame. Pokrajame aj kuraci narez, alebo kura.

rezance pokrajana zelenina

Pri konzumacii, Dobry Manzel, vzniesol poziadavku, aby som nabuduce tu kapustu (to biele vlavo) nekrajala na tak drobne kusky. Jedol palickami a isiel zosaliet, kym si ich pozbieral. Ja som tie palicky pouzila len ako dekoraciu pri uvodnom fote a nejako som mu ich zabudla vymenit za vidlicku. S vidlickou by to bolo idealne.
Sucastou receptu, je aj kuracie maso…ako upecene kuracie karbonatky, alebo pecene kura, alebo jednoduchy kuraci lunchmeat (kuraci narez). Ja som nemala ani jedno, tak som smelo pouzila normalny lunchmeat.

Co sa tyka pak choi, docitala som sa, ze jeho najblizsim pribuznym je kel, ale ked som hladala o tejto zelenine viac, tak som narazila  na mangold a ten vyzera  neskutocne podobne ako ten pak choi. Vsak?Ja osobne by som teda rozhodne pak choi nenahradzala kelom, pretoze vobec tak nechuti. Mangold som nejedla,neviem  to posudit, ale keby som si mala vybrat, tak pouzijem miesto pak choi urcite  radsej mangold. Pri  uplnej krajnosti , mozno pekingsku kapustu. Vlavo je moj pak choi a vpravo vygugleny mangold.
rezance pak choi Mangold_01

 

 

 

Uvarime si rezance, ja som pouzila instatne vlnkovite rezance cestovina, dva tie lisovane kusy. Do vriacej vody vlozime rezance, necham vriet minutu a odlozime  zo zdroja tepla. Ked som varila azijske rezance na SK tak som poslala na nakup Dobreho Manzela a priniesol mi domov sice instantne rezance…ale ako prilohu k instantnej cinskej polievke…tak toto by som ja teda do ust nedala. Potom som kupila nejake rezance do woku, tusim v bille, alebo tescu, uz si nepamatam.

Vo woku rozohrejeme uplne na plno olej. Vajcia rozbijeme do pohara,  trosku preslahame a vylejeme do oleja. Nechame ich trochu stuhnut

rezance vajicko

Do woku pridame uplne vsetko, co mame pokrajane a prazime 5 minut.
K oprazenej zelenine pridame cestovinu . (pozor, ak pouzijete instantne tak, tie rezance by nemali byt v tej horucej vode viac ako 5 minut)  Ja som si nechala asi salku vody, v ktorej sa rezance varili.

Vsetko premiesame a polejeme sojovou a chilli omackou. Osolime a posypeme cerstvo mletym korenim.
Vsetko poriadne premiesame, aby sa nam cestoviny spojili so zeleninou. Zdalo sa mi to suche, tak som este pridala zachytenu vodu z varenia rezancov.
rezance hotove

 

Na zaver som este zamiesala cesnakovu pastu…ak nemate tak prelisujte 3 cesnakove struciky.

Pri sledovani roznych videjok, som videla, ze k porcii kladu aj nakladanu azijsku zeleninu. Mohla som zbehnut do marketu, ale som bola leniva a tak som dala normalne kysle uhorky. DM sa vyjadril, ze boli uplne zbytocne.. Tak sa rozhodnite ako chcete.