Archív kategorií: Sladke jedla

Ryžový nákyp

Tak sme v nedeľu prišli na chatu. Prvé ráno v tomto roku , nás privítalo vskutku rezko.



Zobudila ma, ako každé ráno , o pol piatej Barbora aby som sa s ňou dôkladne vytuľkala. Keď sme po tuľbe vyliezli von, spod páperovej periny, tak ma skoro seklo. A to nám deda Oldřich, v deň príchodu, vykúril kuchyňu a izbičku na dôstojných 30 stupňov.
Tak rýchle som nezakúrila asi nikdy.
A keď to začalo pukotať v piecke. To Vám poviem, to je vec!!!
Noelko je úbohý. Ako mestský kocúr, mestský bitkár a mestský indián, sa prestal s nami rozprávať už v aute.
Keď skočil von z auta, do snehu a mokrej pôdy, tak to ste mali vidieť to sklamanie. A rovno vbehol do chaty.
Už tretí deň na nás nenávistne gáni, vidíme z neho len otočený zadok a chvost, nekomunikuje, nebaví sa s nikým. Von chodí, len kvôli nevyhnutným veciam a aj to, jedine s Dobrým Manželom. Tam sa spoločne, niekde pod mokrým stromom , vycikajú, on urobí aj ďalšie veci (Noel, DM si tieto veci necháva na doma) a trtúli zase do sucha.
Dnes prvýkrát, keď som ho začala v spánku hladkať, tak aj zapriadol. Ale ako sa zobudil, tak znovu sa pozerá na mňa vražedným pohľadom.
To Barbora!!!!!
Tak to je iná káva. Tá princeznička, čo sa bojí v byte vyjsť aj na prah, aby ju nedajbože niekto neukradol, tak tá, v prvý deň vyzliekla princezničkové šatôčky a obliekla sa do zbojníckych.
Jej jediným zmyslom života v tento deň, bolo von-dnu-von-dnu-von-dnu-von-dnu. Ako keby sa chcela uistiť, že skutočne môže kedykoľvek vyjsť von a kedykoľvek zase dnu a nikam sme jej neutiekli. Prišla vždy mokrá ako žoch a chvost mala asi trojnásobne naježený.
No a večer si našla miesto, kde bude chcieť spávať (netuší, že to nie je brlôžtek, ale veci, ktoré musíme odložiť) a vytuhla takto, ako to drevo.


Po prekonaní mojej pocestovnej , pravidelnej migrény, som sa nevediac, čo bude nasledovať, opýtala DM, že čo mám uvariť.
A on mi na to…..no také jednoduché jedlo nejaké, napríklad ryžový nákyp.
Okamžite som si spomenula, ako Ľubomír (božtek do nebíčka) od Dobrej Tety Pavly, hovoril, ako na skazu chorej, maminke, keď bol malý chlapček navrhol : “ tak keď si taká chorá, tak uvar len také niečo jednoduché, ako je ryžový nákyp“ A úbohá maminka šla z toho do kolien. A vždy, keď celý svoj život túto príhodu hovoril, tak poslucháči sa výborne pobavili na tom.
Prácu okolo ryžového nákypu so´m nepoznala, pretože si pamätám, že toto jedlo v školskej jedálni sa mi , Bože odpusť, hnusilo. Radím ho do radu, vedľa mliečnej mrvenici a tekvicového prívarku.
Raz, pred rokmi , ma už nalámal na toto jedlo DM a tak som si našla nejaký recept na Vareche.
To bolo strašné fiasko. Pamätala som si, že nákyp má byť našuchorený a kyprý a to čo mi vtedy vyšlo, bola len taká hutná placka. DM zjedol….on zje všetko čo je sladké, ale nepamätala som si, či mu to chutilo, či nie.
Tentokrát som na jutubkovi pohľadala nejaké recepty, kde budem aj reálne vidieť ako na to.
A viete čo som zistila?
Že Slováci to robia inak ako Česi. Samozrejme nie všetci, každý ma svoj recept a tým sa riadi, bez ohľadu na štátnu príslušnosť. 🙂
Slovenské recepty sa vyznačovali tým, že v danej fáze výroby , maslo so žĺtkami šľahajú kuchárky do penista a tak to vmiešajú do tej ryže. Prečítala som si aj pár receptov na blogoch a tam na nejakom bolo napísané že ryžový nákyp je rýchlovka. Tak to mi hlava teda neberie, ako sa dá rýchle urobiť ryžový nákyp.
No a tie české, tie to maslo buď roztopia a pridajú na vrch, alebo ho pridajú k vareniu ryže, samozrejme niekde to maslo šľahajú tak ako na Slovensku..
Tak som si za svoj zobrala recept od Kubíčka.
Kubíček , Kubíčkovi, sa mi to zdalo vtipné.
Niečo som si upravila a tak.
Ja neviem či sa ten nákyp podaril, alebo nie.
Stále sa neviem prinútiť to dať do úst a ochutnávanie ryže, bolo pre mňa skúškou velikou.
Ale všetci zúčastnení si pridali a na dnešné fotenie som uchovala dva kúsky, ktoré sa už tiež okamžite po fotení zjedli.
A k tej prácnosti.
No. Je to zdĺhavé, ale ten čo je zvyknutý piecť, tak si to nejako ani neuvedomuje.
Dobrý Manžel odkazuje, že budem opakovať 🙂

 

Suroviny:

Na hlboký pekáč 23 x 32 cm budeme potrebovať :

300 g ryže – tej najlacnejšej a najobyčajnejšej guľatej
130 g maslo + plátky masla na povrchr
1,2 litra sladké mlieko
3 vajcia
2 balíčky vanilkový cukor 
2 polievkové lyžice jemný cukor
práškový cukor na posypanie
pol lyžičky soli
1 veľká plechovka polené marhule
žltá kôra nastrúhaná z 1 citróna
2 kopcovité lyžice hrozienka
kokos na vysapanie plechu


Postup


Tú úplne najlacnejšiu guľatú ryžu (pretože sa najskôr rozvarí) musíme dôkladne premyť. Robíme to dovtedy kým nie je voda číra.


K premytej ryži pridáme polovicu masla a zalejeme celým litrom mlieka.
Dáme variť veľmi,  veľmi pozvoľna.  Ryža má obrovskú chuť prichyti´ť sa na dno hrnca a prihorieť. Musíte skutočne na toto dbať a často premiešavať a kontrolovať.
Varíme asi hodinu, záleží od ryže, ale ja som varila dokonca viac ako hodinu. Niekedy okolo 50 minúty varenia som usúdila, že toho mlieka je málo a vliala som ešte 200 ml.
Hotová mliečna ryža, musí byť úplne mäkká a v žiadnom prípade nesmie byť suchá. Moja hotová uvarená kaša vyzerala asi takto .


Kašu necháme vychladiť.
Budeme do nej pridávať sneh a tak musí byť naozaj studená.
Kým kaša chladne, vymažeme pekáč nahrubo, druhou polovicou masla. Dôkladne potrieme aj boky pekáča.
Vysypeme kokosom


Ja všetko sypem kokosom, pretože ten môj to má tak rád. 
Kľudne môžete použiť strúhanku.
Marhule, necháme dôkladne odkvapkať a šťavu zachytíme.
Kašu máme chladnú a zamiešame do nej hrozienka a strúhanú žltú kôru z citróna. 
Kašu dôkladne prepracujeme, aby sme ju čo najmenej miešali keď už bude v nej sneh.
Vajíčka rozdelíme na žĺtky a bielky.
Bielka našľaháme do peny, pridáme k nemu vanilkový cukor , štipku soli a došľaháme do tvrdého snehu.
Sneh preložíme na ryžovú kašu a ešte ho nevmiešame.
Nádobu kde sa šľahal sneh neumývame a dáme do nej žĺtky a našľaháme do penista. Pridáme 2 lyžice pieskového cukru a vyšľaháme do hustého krému.

Ak by ste postupovali v opačnom garde…najprv šťahať žĺtky a potom sneh, tak kým začneme so snehom, nádoba v ktorej budeme šľahať a metličky, musia byť dokonale čisté , umyté v horúcej vode zo saponátom a opláchnuté. Preto radím ten môj postup. Ušetríte jednu nádobu a umývanie metličiek.


Máme všetko pripravené a teraz už musíme pracovať veľmi rýchle, aby nám neklesol sneh.
Do kaše pomocou stierky vlejeme žĺtkový krém.

Všetko posypeme zvyšnou troškou soli.
Kašu premiešame aby sa nám spojila so surovinami.

Robíme to rozvážne, pomalými pohybmi,  obaľujeme navzájom jednotlivé komponenty.
Väčšiu polovice kaše rozložíme do pekáča.
Navrch rozložíme polovičky marhúľ a prikryjeme druhou časťou kaše.

Po povrchu rozložíme plátky masla  a prikryjeme pekáč.


Vložíme do vyhriatej rúry, teplotu dáme na 160 stupňov a pečieme približne hodinu. Po 30 minútach som pekáč odokryla a piekla nezakryté.


Posypeme práškovým cukrom a polievame sirupom z marhúľ.
Dedo Oldrich spomínal, že oni to jedávali v hlbokom tanieri, aby tam mali veľa sirupu. Tak som mu to tak aj priniesla.


Ovsená kaša pre manžela

 

Keď sa bloger zasekne, má na to svoje dôvody.
Tie sú rôzne. Lenivosť,  strata inšpirácie, entuziazmu a mnohééé mnohéééé iné.
A včera som presne definovala ten môj.
Pomenovanie a fotenie.
Vôbec som netušila ako mám pomenovať to ovocie na vrchu. Najprv som myslela že dám slovo „pyré „. Nuž pyré to nie je. Potom že „čatní“ to tiež nie. Tak čo to vlastne je. Omáčka, zálievka, vložka, dochucovadlo? Ako to doparoma nazvať, aby to čo najviac vystihlo a nebolo to dlhé?
A fotografovanie.
Mne sa nechce vymýšľať kompozície, mám zlé osvetlenie a mám zlý zlý zlý zlý foťák.
Starý sa mi pokazil, dočasný stál na ebay dvadsať eur a  podľa toho tie fotky aj vyzerajú a neustále s ním bojujem.
Snímky, ktoré vypľúva sú strašné. Mám zdokumentované  minimálne tri recepty, ktoré mi nedovolí hrdosť, aby som ich umiestnila na blog.
Narodeninko , ktorý o mesiac príde ku mne, je už tak zahltený želaniami, že ten foťák sa tam už ani pri najmenšej vôli nezmestí.
Fotiť môžem výhradne pri plnom osvetlení, aby to vyzeralo aspoň ako tak.
Ak už musím použiť umelé osvetlenie tak všetka tá práca je vlastne zbytočná, pretože tento prístroj to skrátka urobiť nevie.
A nápady, ktoré mi poslal Dobrý Manžel.  sú jedlá, ktoré by sa nemali prihrievať a ako ich uvarím, tak by sa mali rovno jesť.
Naskutku netuším, ako by som to asi mala urobiť, aby som ho prinútila prísť z práce domov okolo poludnia, aby moja práca bola osvetlená
prirodzene.
Dnes som fotila pri dennom svetle a som aj tak z toho nešťastná, lebo viem, že sa to dá aj lepšie. No čo už. Akú mala, takú dala.
Kaša z ovsených vločiek.
Jakživ som to nejedla, netušila som ako sa to robí, čo k tomu treba.
O ovsenej kaši som vedela toľko , že to jedávala Jana Eyrová, keď bola chudobná a slečna Marplová si to dala na raňajky v hriešne drahom hoteli . A potom si to občas dávajú Američania v svojich amerických filmoch, kde k tomu pijú pomarančový džús a zajedajú hriankami s džemom.
A ešte si to varieva každé ráno moja Dobrá Neter Julka.
A to je asi tak všetko čo som o tomto jedle vedela.
Dobrý Manžel ma minule prinútil, aby som mu urobila strúhanú mrkvu s citrónom a cukrom. Musela som to skonzultovať s jeho maminkou, lebo toto by som ja do úst nedala, pokým by som neumierala a z nejakého dôvodu by mi to malo zachrániť život.
Dobrá Svokra mi pri tej príležitosti spomenula aj ovsenú kašu, že ona to veru svojim deťom varila a DM s rozžiarenými očami  pritakával a že mu to mám  uvariť.
Tak som sa to musela najprv naučiť.
Neučil ma to nikto iný, ako Jamie Oliver.
Jamie Oliver mi, okrem toho, že všetko bolo úžasné a chutné a krásne a lovely, porozprával, aj všelijaké vecičky.
Napríklad, že v Škótsku od pradávna miešajú ovsenú kašu, paličkou „spurtle“. Tá je rôzne zdobená a používa sa preto, pretože v žiadnom prípade nebudeme mať pri jej používaní,  kašu s hrčkami. To, že by som mala kašu hrčkavú ma ani len nenapadlo. Kedže som na ebay objavila, že sa tam váľajú rôzne a rôzne spurtles, tak som si jednu aj hneď objednala.
Medzi nami, ja som dnes miešala opakom varešky a poslúžilo mi to na jednotku, možno som tie eurá vôbec nemusela na spurtle vyhadzovať a vhodiť si to do sporiteľničky s nápisom “ nový fotoaparát“.
Keď som prechádzala nejaké recepty v slovenčine, tak drvivá väčšina tú kašu varili v mlieku.
Jamiesko vo vode a to mi bolo teda omnoho srdcu bližšie.
Moja mamička tá je vždy chorá z toho, keď jej poviem, že žiadne kysnuté cesto, či na chlieb, či na rožky, či na pečivo, či na buchty a koláče nezarábam s mliekom, ale vodou, rovno z vodovodu.  Dokýva sa tou hlavou a drdle a drdle, že to robím zle a potom celá naštvaná spráska  tretinu plechu mrveničkového kysnutého koláča, alebo pizze, ktoré prinesiem do Seliec a celý deň si pochvaľuje aké to bolo výborné a ako som to dobre upiekla.
Jamie Oliver na koniec, keď už už mal tú kašu vypnúť, tak tam dal taký jeden špľach mlieka, že to pre tých, ktorý si to bez toho mlieka predstaviť nevedia a že toto im dodá taký,  taký dobrý mliečny pocit.
On to mlieko doma prestal používať jednak preto, že v Škótsku (neviem prečo stále spomínal  práve to Škótsko) sa používa  voda a že on ho tiež prestal používať, lebo mu to mlieko neustále priháralo.
Ostáva mi ešte dodať, že ja som tam nedala ani ten špľach.
Toľko k mlieku.

No a na záver, samozrejme to nemusí byť len pre manžela, ale pre každého, kto už môže piť alkohol.

Cas pripravy Čas prípravy: 20 minút
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  1 veľká, alebo dve malé

Suroviny:

Na ovocnú zálievku :
300 g mrazené bobuľovité  drobné ovocie
šťava z celej limety
3 polievkové lyžice cukor
1 vanilkový cukor
4 polievkové lyžice voňavý alkohol…ja som dala griotku

Na kašu :
Množstvo vločiek a vody  sa ráta 1 : 3
na tento objem som použila
250 ml (hrnček) normálne nemleté ovsené vločky
750 ml  horúca voda
1 polievková lyžica cukor
malá štipka soli

Postup

Najskôr uvaríme ovocie.


Mrazené ovocie dáme do kastróla , prisypeme cukor, pridáme limetovú šťavu a alkohol. Varíme päť minút. Ani o minútu viac. Inak budete mať z toho ozaj rozvarené pyré a to nechceme.


Odložíme bokom a ideme uvariť kašu.
Dáme prevrieť odmerané množstvo vody, podľa toho, koľko ste dali ovsených vločiek.
V našom prípade je to 750 ml.
Do hrnca vsypeme hrnček ovsených vločiek a zalejeme horúcou vodou.
Dáme variť a miešame. Ako som písala v úvode, máme miešať opakom varešky a ja som to aj tak robila. Či mi to pomohlo netuším
Miešala som 15 minút.
Hotová kaša mala hustú konzistenciu, ako máva povedzme puding.


Chvíľu som si myslela, že budem musieť dosypať vločky, zdalo sa mi to riedke, ale ono to vážne po 10 minútach pekne začalo hustnúť.
Ja som si myslela, že cukor už nebude treba, pretože to ovocie sa mi zdalo dostatočné sladké, aby dalo tomu pokrmu harmóniu, ale DM na tom trval, tak som tam jednu lyžicu prihodila.
Hotovú kašu preložíme do misky a prelejeme ovocnou omáčkou.
No a na záver.
Mne by tá kaša chutila viac bez toho sladkého. Len tak uvarená vo vode.
A asi mám americké chute, pretože by mi k tomu možno chutila aj tá hrianka.
No. Toto je môj prvý variant  a hádam, že pribudnú aj ďalšie.
No a nesmejte sa mi, ja som vážne netušila ako sa tá kaša varí a tak mi ten recept pomôže aj nabudúce.
🙂

 

Vianočné opekance s makom

U nás na Štedrý večer pôstime. Aj keď sa už z náboženského hľadiska vraj nemusí.
Pravda je taká, že aj keby mi bábätko z jasličiek  osobne na stôl postavilo pečeného vola, tak by mi nepustilo  jesť nič mäsité. Tak či sa môže , či sa nemôže, my pôstime. Vrátane neverca Dobrého Manžela.
Čo mi pamäť siaha a čo pamäť siahala mojim rodičom a čo pamäť siahala ich rodičom , tak opekance patrili na  štedrovečerný stôl, tak ako mastná husacina k žlčníkovému záchvatu.
A ja som ich nikdy nemala rada.
Ani ako dieťa, ani ako dievča, ani ako mladá žena. Zrazu pred troma rokmi sa niečo stalo, neviem čo, ale začali mi chutiť. Ako starej žene. No ani jeden  problém s nimi nemám.
Ale čo ma nútili robiť rodičia,  je robiť starý zvyk. Ukradnúť tatíkovi z lyžice jeden opekanec, utekať s ním na dvor a tam ho niekde položiť. Ak do rána zmizol, tak sa do roka vydám. A veľkááá, veľkááá sranda to bola, bohato komentovaná v rodine.
A raz veru do rána zmizol. Všetko by bolo v najlepšom poriadku, keby som nemala šestnásť rokov.
A keď som mala sedemnásť,  som sa vydala. Do ritky paľovej. A bolo po srande.  Odvtedy sa kradnutie opekancov  v našej rodine neuznáva  a Dobrej Cerke som to výslovne zakázala. A  tak nejako si myslím, že ani Dobrá Neter Julka k tomuto hroznému aktu nebola nútená.
A v našej rodine skončili svadby dievčat, ktoré sú ešte deťmi. Chvalabohu. A tomu všetkému boli na vine vianočné opekance. Tak veru.
Neviem prečo, ale na blogu som doteraz recept na opekance nemala. Čiastočne to aj chápem. Keď sa zavárajú opekance, tak všetko sa blíži do finále. Vtedy sme už všetci pohádaní a udobrení, niektoré ženy sú vyplakané a so železnou pravidelnosťou je nejaké dieťa vylátané po zadku.
A tento akt varenia dáva za týmto  hektickým chaosom bodku. Ženy, ktoré sú tak unavené, že ťahajú za sebou črevá, tak si ich napchajú naspať. Všetci sa sprchujú, oblečú sa do sviatočného a sme štastní, že sme spolu a všetko sa v okamihu zabudlo a všetka nevraživosť vyprchala.
A ja pri usádzaní za ten nádherný stôl a pri zvonení rolničky, nemám ani v päte fotiť opekance.
Takže som si dnes v Mníchove urobila generálku a tak Vám poviem, že som začala ozaj od začiatku. Najprv som si musela opekance upiecť.  A dnes som kúpila mak tak dobre umletý, že som ho nemusela premlieť na mlynčeku doma. Tak mi to išlo od ruky.
A som si pustila aj vianočné koledy.  Veľmi pekný deň to je.
Pokazil mi ho akurát môj provizórny foťák, ktorý mi DM kúpil na ebay za dvadsať eur. Tak nejako sa zabudlo na to, že mal byť len provizórny, a tak nejako sa stalo, že sa berie ako môj trvalý.
Hneď večer idem napísať Ježiškovi.
No a keby ste túžili po niečom makovom v priebehu roka, tak opekance nerobte, tie patria jednoznačne len na Vianoce. Skúste tieto posúšiky, alebo jihlavské pecinky.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 3 porcie

Suroviny:

Upečené opekance
Mletý mak
Práškový cukor
220 g maslo

Postup

Pripravíme si dopredu upečené opekance.


Dáme variť veľké množstvo vody a roztopíme maslo.
Do vriacej vody nahádžeme opekance a necháme ich variť približne 5 minút.


Tých 5 minút je orientačných. Záleží od toho, ako máte veľmi vypečené opekance.
Po každej minúte opekanec ochutnajte a podľa jeho kvality ,  minúty na varenie uberte, alebo pridajte.
Dávajte veľký pozor aby sa Vám nerozvarili .
Podberákom opekance vyberieme a preložíme bez preplachovania do misy.


Presypeme cukrom a mletým makom.
Začnime povedzme štyrmi lyžicami práškového cukru a takým istým množstvom mletým makom.
Prelejeme roztopeným maslom.
Prehadzovaním a veľmi jemným  lyžicovaním premiešame, ochutnáme a podľa svojho jazyka prisypeme buď mak, alebo cukor.
Milí moji, prajem Vám pokojné Vianoce.

 

 

 

 

 

Makové posúšiky

makovce hlavna

Tieto jedlá sa už nevarievajú.
Pochádzajú z doby, keď v obchode neboli lacné cukrovinky, keď neexistovali pekárne s výberom sladkého pečiva, neexistovali cukrárne a ženy nechodili do práce, ale starali sa o gazdovstvo. Kysnuté cesto  zarobili raz dva, mak vyrástol na poli.

Moja mamička ako mladá gazdiná, chodila do práce, pracovala ako cukrárka, keď bol v predajni inventúrny prebytok, priniesla domov celé balenia čokolád, cukríkov, lízatiek, žuvačiek.  Z každej svadby na ktorú piekla sme mali ostatok zákuskov. A predsa v záchvate neviem čoho, asi štyri roky po sebe sadila na poli mak, lebo trvala na sladkých jedlách, ktoré sme akosi nevedeli oceniť. V školskej jedálni sme dostali obligátne buchty na pare a palacinky a to nám bohate stačilo.

Poviem Vám, bola som dieťa, ale pamätám si, že s makom na poli to bola katastrofa. Ten sa pretŕhal do bezvedomia, už sme nevedeli, ako ho sadiť, aby sme nevyhadzovali každý druhý deň, čo vyrástlo naviac. A polievať ho a strážiť ho. Moje nervy.  A keď už konečne bol s veľkou slávou doma, tak sme z makovíc vytriasli za pohár maku. Bolo ho tak akurát na vianočné opekance.

Moja Dobrá Svokra,  ešte občas upečie makové pecinky.  Sú zo zemiakového cesta a ja som ich robila asi dvakrát.  Zdajú sa mi omnoho prácnejšie ako tieto,  ale DM ich má pochopiteľne radšej, ako tieto. Ako inak :-).Tieto sa robia, čo sa týka technológie prípravy, identicky, ako keď robím vianočné opekance. Pri tejto príležitosti som zistila, že vôbec nechápem, prečo tu nemám recept na samotnú prípravu vianočných opekancov, len na ich pečenie.  Tento rok to určite doplním.
Opekance sa ale pri pečení kúpu v oleji, a aj do cesta pridávam pár lyžíc oleja,  tieto, ako nám samotný názov napovedá,  sa pečú nasucho.

Neverím, že niekto tento recept vyskúša a celkom to aj chápem. Moja vlastná Dobrá Cerka, ich robiť tiež nebude, hoci je to kuchárka príčinlivá k učeniu a veľmi šikovná. Varí rýchle, kreatívne a chutne, akurát s rodinou má problém, Dobrý Zať vyrástol na inej kuchyni a učit sa na našu odmietol, Janíčko je autista, čo bude jesť dnes je veľká lotéria a Dorka je manca mancatá, tá chce jesť len cestovinky s červenou omáčkou, alebo to čo chutí kamarátke.  Ja s Dobrým Manželom a s celou selčianskou  rodinou sa dokážeme jej jedla napratať do puknutia.
Ja sama  tieto posúšiky nevarím často, evokujú vo mne Vianoce a príde mi to nepatričné….varím radšej iné sladké jedlá. Ale keď mám veľa neminutého maku, tak ich veru urobím….raz za čas.

No a ten čas prišiel. Dobrý Manžel, ako vždy, ofrflal, že to nie sú pecinky, ale s chuťou a láskou ich zjedol a zobal ich aj studené potajomky večer v kuchyni.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  3 porcie

Suroviny:

500 g hladká múka
2 čajové lyžičky sušené droždie
250 ml mlieko
1 vajce
2 plytké lyžice cukor
2 polievkové lyžice olej
1 čajová lyžička soľ
200 g maslo
mletý mak
práškový cukor

Postup

Mlieko nahrejeme na príjemnú letnú teplotu, pridáme do neho cukor, droždie, olej, premiešame a necháme narásť kvások na teplom mieste.
Zarobíme cesto
Mne ho vypracovala a vykysla domáca pekáreň. Do nádoby dáme kváskové mlieko, vajce, nakyprenú múku. Vysypeme soľ.
Cesto by malo byť redšie, ako na koláče, ak ho miesite ručne, môžete tam ešte pridať podľa potreby aj trochu letnej vody.

Po vykysnutí (pri voľnom kysnutí, mimo pekáreň, určite hodinu) cesto prepracujeme a rozvaľkáme.
Vaľkáme na hrúbku slabého centimetra, možno aj menej.
Vykrajujeme kolieska, pri pecinkách vykrajujem kvietkovou formičkou, tu som to vzdala a vzala som bežnú okrúhlu. Vyšli mi dva plechy koliesok.

Plech vyložíme papierom na pečenie a pokladieme kolieska.
Vložíme do VYHRIATEJ rúry na 200 stupňov.

Piekla som 10 minút na jednej strane a potom som ich prevrátila a dopiekla do zlata. Ja mám rúru plynovú a tá pečie úplne inak ako elektrické, strážte si to podľa tej svojej.
makovce vykrajovanie makovce pecenie

 

 

 

 

Ak ich chceme uvariť všetky naraz, dáme do veľkého hrnca variť vodu s lyžickou soli. Upečené posúšiky pohádžeme do vriacej vody. Nechala som ich tam asi dve minúty .
Ten čas varenia je orientačný, záleží na tom, ako veľmi sa posúšiky upiekli, ako boli predtým vykysnuté a podobne. Najlepšie je  jeden vybrať a ochutnať, mal by byť vo vnútri úplne mäkký, ale pozor na rozvarenie.

makovce varenie

Do veľkej misy vlejeme roztopené maslo.  Sitom vyberáme posúšiky a kladieme priamo do masla. Prehadzovaním ich v masle obalíme a zasypeme mletým makom a práškovým cukrom.
Pokiaľ neviete aké množstvo treba, riaďte sa chuťou….dajte na začiatok 5 polievkových lyžíc cukru a maku a potom už ochutnávajte a pridávajte po lyžiciach.
makovce pred miesanim

Všetko ešte v mise poprehadzujeme potriasaním a podávame teplé.

makovce po miesani

Tak ako opekance, tak aj upečené posúšiky, môžeme odložiť do papierového sáčku,  na nejaký ten týždeň.  Stačí odoberať podľa potreby, akurát už bude asi potrebné pridávať minúty na varenie.

Lievance s čučoriedkami – americké palacinky

lievance hlavna

V Mníchove pomaly, ale iste, začala sezóna balkónov.  Majitelia na nich upracú, pozmývajú podlahu, rozložia stoličky a stôl, kúpia v črepníkoch narcisy a fialky, do vázy vložia púzalky (bahniatka) a začínajú stolovať na tomto ohraničenom kúsočku vonkajšieho priestoru. Nie…oni tam nesušia prádlo, neodkladajú tam mopy, vedrá,  nemajú tam starú policu s vyblednutým závesom, ani veľké hrnce, zablatené kanady, kompótové poháre , preplnené popolníky , pivové fľaše a neviem si už spomenúť , čo všetko som za svoj život videla na rôznych slovenských balkónoch….môj slovenský nevynímajúc…mám tam sušiak, skrinku s dverami od stropu az po spodok,  balík kachličiek a krabicu s hračkami. Ja netusím, kde tieto všetky veci dávaju mníchovčania. Oproti nám postavili nový dom a nový majitelia, súbežne so zariaďovaním miestností, zariadili aj balkón….veľké črepníky s ihličnatými stromom, žiadne cintorínske tuje, krušpánové gule, truhlíky a nábytok, naťahli šnúry na ozdobnú fazuľu, navŕtali plafón a zavesili kvetináče. Sledovala som to z úžasom. Môj mníchovský balkón je veľký, ale sedenie tam nemáme, my tam máme satelit…nedovolili nám ho vystrčiť z balkóna a je tam aj vonkajší mačací záchod.  Ale mám tam z obidvoch strán ťahavé psie víno, na zemi teratokové nádoby s kvetmi. Mávala som aj truhlíky, ale ako máme mačky, tak sme naťahali sieť….a urobili sme pre mačky sedenie a ležanie. Majú to tam fajn ……aj by som odfotila, ale ešte nie je čo. Víno ešte nevypučalo, teratok je ešte prázdny, mačaciu trávu som ešte nevysiala.  Ale už som ho umyla, drevo ošetrila . My jedávame dnu, ale keď je už teplo, tak máme dokorán francúzske dvere a počúvame zvuky zvon…Ja zvuky stolovania zbožňujem, taniere a príbory štrngajú…So susedou máme spoločný balkón, oddelený nepriehľadným sklom, takže počujem a cítim keď si lieva kávu (bohužiaľ cítim, aj keď fajčí). Kým sme nemali sieť, tak Noel s Barborou  k nej preliezali, to bolo vždy chichotu potom u nej.  Dnes síce poprchuje od rána, ale včera bolo krásne a tak som počúvala zvuky, tlmene rozhovory a tichý smiech…inšpirovalo ma to na vyslovene balkónové jedlo…americké palacinky. Dobrý manžel si pochutil.

 

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  cca 18 kusov veľkých ako väčšia dlaň

Suroviny:

4 vajcia
500 ml cmar
štipka soli
2 PL cukor
300 g polohrubá múka (nemala som hladkú)
2 lyžičky prášok do pečiva
80 g maslo
300 g čučoriedky , môžu byť aj mrazené

Postup

Večer (!) pripravíme cesto klasickým spôsobom.
V cmare rozšľaháme vajíčka, pridáme trošičku soli, cukor, prášok do pečiva a múku. Ja som dala polohrubú, lebo sa mi nechcelo ísť do pivnice pre hladkú.
Cesto prikryjeme a odložíme do chladničky.
Na druhý deň, roztopíme maslo a vmiešame do cesta.
Ja mám skvelý skvelý lievančík…(vôbec neviem, ako to mám napísať…forma na lievance.)…vďaka Paprička, vďaka papričkin Toník. Je to kus ťažkej liatiny…s tou by som mohla kľudne zabiť človeka…pravdaže, nie preto je tá panvica skvelá 🙂
Tým, že bol tuk priamo v ceste, tak som lievance robila priamo do nej, bez oleja.
Urobte najprv skusmo jednu palacinku, aby ste vedeli, koľko surového cesta treba naliat a také veci.
Po naliatí cesta , po povrchu poukladáme lyžicu čučoriedok. Opekáma z obidvoch strán , na miernom ohni , do zlata.

lievance v panvici
Pred podávaním palacinky polejeme javorovým sirupom…my sme mali orieškový.
Lievance, ktoré ostali, som dala do mikroténového vrecka a na druhý deň som ich v tom sáčku ohriala v mikrovlnke…boli rovnako skvelé, ako deň predtým.

lievance nakrojene

 

Lokše so slivkovým lekvárom a mandľami

lokse hlavna

Dobrý manžel miluje makové lokše, ale túto zimu, nejako plynule prešiel na lekvárové. Keď sme boli v tom najväčšom mraze na predvianočných  trhoch v BB, nebolo stánku, v ktorom by si nedal hriatô a lokšu. Veru sme museli ísť s taxíkom. DM s mojim Dobrým Bratom koštovali v každom kde mali….DB bez lokší. My s mojou Dobrou Švagrinou sme sa za nimi ťahali ako chvosty…bol to krasny večer, Bystrické námestie bolo úžasné, zima bola taká, že dych nám od úst odpadával a DM mal v jednom momente na pere prilepenú škvarku a nie a nie ju odlepiť. Taxikár sa ohromne bavil, kým nás doviezol domov 😀
Lokše nerobím často…sú veci, ktoré sa nerozpakujem kúpiť ako polotovar…napríklad lístkové cesto a lokše. V Mníchove je lístkové cesto omnoho kvalitnejšie…ale zato nemajú tu lokše. Tie majú na Slovensku. Keby človek vedel dať všetky dobré veci na jedno miesto…však?  Na SK by ma tie lokše ani len nenapadlo robiť…tu ich musím… čo už.
Na záver….fotky sú mizerné, fotené pod umelým svetlom…všetko je do zelena…ani sa mi nechce nejako dbat na food styling kým nevyjde slnko a nebude viac prirodzeného svetla…zatiaľ len takto.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  8 menších lokší

Suroviny:

500 g zemiaky (400 g čistá váha)
120 g hladká múka + múka na podsypanie
70 g maslo
slivkový lekvár
2 PL rum
nasekané ošúpané mandle

Postup

Zemiaky uvaríme vo veľmi slanej vode. Vyberieme z vody a necháme úplne vychladnúť v šupke. Úplne studené ich ošúpeme a postrúhame na strúhadle. Teraz som mala malé množstvo, pretože som robila len jednu porciu na večeru, tak som ich strúhala na malej slzičke, ale keď by som ich robila viac, bolo by to veľmi únavne a strúhala by som ich na robote, alebo na veľkej slzičke.
Pri vaľkaní sa môže stať, že bude vidieť kúsky zemiakov, ale pri pečení sa to úple stratí a nebude ničomu vadiť.
Postrúhané zemiaky preložíme na dosku a prisypeme k nim múku. Veľmi rýchle vypracujeme cesto. Čím viac sa s ním budete hrať, tým viac bude rednút a budete musiet stále dosýpať múku a nakoniec nebudete môcť upečenú lokšu preložiť, leda zlomiť. 😀
Maslo roztopíme a ochutíme ho dvoma lyžicami rumu. Panvicu s hrubým ťažkým dnom, alebo panvicu špeciálne určenú na crepes a palacinky ,  nasucho rozohrejeme.
Každú guľku poriadne vyváľame v múke a veľmi veľmi natenko rozvaľkáme.

lokse valkanie

Neustále som dbala na to, aby som mala dosku podsypanú a lokše podrezávala. Keby som robila lokše k pečenej kačke, tak ich nerobím také tenké, ale tieto boli po upečení tenké ako palacinka. Takže pokiaľ lokše podrezávate a podsypávate…dielo sa podarí.
Vaľkanie a pečenie ide veľmi plynule jedno za druhým,  len len že som stíhala. Kým som vyvaľkala placku, tak som z obidvoch strán , zároveň opiekla lokšu. Pečieme nasucho , lokše sa mi vydúvali a a akonáhle majú na sebe zlaté oká, otáčame a odoberáme. Ak sa Vám na panvici nahromadí múka a začne nahárať, neumývajte, stačí pretrieť obrúskom.
Lokšu položíme na alobal a bohate potrieme roztopeným maslom, môžeme prikryť nejakým poklopom, miskou, hlbokým tanierom, alebo preložiť alobalom, aby sa parila. Upečené lokše kladieme jednu na druhú a potierame stále maslom.
Hotové lokše čakali na DM, kým príde z práce, takže som ich dobre zabalila do alobalu a ešte som ich aj uložila do perín :D.
Ale môžete ich ohrieť v mikrovlnke aj na druhý deň, budú v pohode.
Na suchej panvici ešte na zbytkovom teple opečieme nasekané ošúpané mandle do zlata.
Na placku opakom lyžice rozotrieme slivkový lekvár, môžeme ho posypať zľahka škoricovým cukrom a nakoniec posypeme opečenými mandľami.

lokse plnenie

Zrolujeme ako palacinku.

Dobrú chuť.

 

Kysnuté ovocné knedlíky

knedliky-hlavna

Keď som sa po mesiaci vrátila do Mníchova k Dobrému Manželovi, nešla som sa z tej zmeny rytmu spamätať. Čo sa týka varenia…..nehľadám každé ráno medík… rožtek s masielkom a medíkom bolo jediné jedlo, ktoré raňajkuje náš Janíčko. Nevarim do bezvedomia biele, alebo červené „sotéčka“ výhradne s ryžou, alebo vývary s kilom uvarených rezancov. Po príchode ma čakal tradičný wurst guláš…DM si na takéto privátanie potrpí a ja to s potešením prijímam. Keď som dala do úst prvú lyžicu, mala som pocit, že mi ten guláš vypáli do líca dieru, tak sa mi zdal pálivý. A keď som uvarila prvé jedlo, tak DM s prekvapením zdvihol oči….“ Ty si tam nedala pálivú papriku“. No nedala, za 6 týždňov detského varenia som na to úplne zabudla.  Ale čo je veľmi zvláštne…ja si vôbec nespomínam, žeby som tým detičkám (a  Dobrému Zaťovi :D) pripravila sladké jedlo. Piekla som…to ano…ale sladké jedlo…no veru nie. A keď som sa opýtala DM, že s kt. rcp by som mu urobila najväčšiu radosť, bez jedného zaváhania povedal …borúvkové knedlíky s tvarohom. Tak som mu ich teda zvrtla. Btw….teraz som si spomenula, že som Dorke  (a Dobrému Zaťovi :D) predsa len uvarila  sladkosť…grísik s grankom ( omka vieš, ono to vyzerá ako biely puding a na vrchu je kakavko posypané, ale také kakavko čo je v hrčkách a je to sladučké).

Premýšľala som či neurobím cesto tvarohové, ale po porade s Dobrými Českými Kamarátkami, som urobila kysnuté, že je to taká ich tradícia. No a keďže som plánovala tvarohovú posýpku, tak o to viac som nadobudla presvedčenie, že toto cesto bude správne.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 20 knedličiek

Suroviny:

Na kvások :
150 ml teplá voda
1 balíček 7g sušené droždie (2 plné ČL)
1 PL cukor
1 PL olej

Na cesto :
300 g polohrubá + 80 g hrubá múka
1 žĺtok
kvások
cca 50 ml  teplá voda
´pol lyžičky soli
Na plnenie som použila čučorieky

Postup

Cesto som spracovala v domácej pekárni. Mám skúsenosť takú, že pokiaľ robím cesto v rukách tak spotrebujem o trochu viac tekutiny . Pokiaľ by som ho teda robila v rukách, tak by som asi použila celé vajce. Skrátka vodu na dolievanie si budete musieť odhadnúť, podľa potreby.
Do 150 ml teplej vody zamiešame sušené droždie, ja používam výhradne Dr. Oetker.  Btw…pamätáte sa ešte na to sušené droždie s lastovičkou?  Tuším, že bolo francúzske a v modrom obale…ale nie som si istá…vtedy som ešte nepiekla.
Takže máme vodu , v nej droždie a pridáme cukor a olej. Zamiešame a necháme postáť, kým nebude kvások napenený.
Do pekárne dáme kvások, žĺtok a obidve múky. Pridáme soľ a dáme miešať. Počas miešania som vyliala cca 50 ml vody na nariedenie.
Hotové cesto je plastické a hustejšie ako býva cesto na kysnuté koláče.

Necháme poriadne vykysnúť na teplom mieste…ak treba , tak aj hodinu.
Po vykysnutí,  cesto rozvaľkáme na cca centimetrovú hrúbku a vykrojíme kolieska. Ja som použila hrnček s 7 cm priemerom.  Každé koliesko som este rozťapkala v rukách na šírku dlane.
Na koliesko som položila čo najviac čučoriedok (umytých a suchých) a uzavrela do ovocnej guľky.

knedliky-plnenie
Necháme ešte podkysnúť nejakých 15 minút.
Dáme variť vodu….podľa veľkosti kastróla rozhodnite, či nebudete variť radšej v dávkach, lebo guľky naberú na objeme.
Knedlíky dáme varit a varíme ich MAXIMÁLNE  4 až 5 minút!!! Ak ich urobíte väčšie a menej ako 20, tak maximalne 8 minút.
Toto je naozaj dôležité pravidlo,  pretože ak ich varíme dlhšie , tak po uvarení nám spľasnú. Ja som toto nevedela a veru mi spľasli. Varila som 8 minút a len tie čo som ugúľaľa väčšie, ostali pekné.
Pred podávaním som ich poliala roztopeným maslom,  zasypala práškovým cukrom a posypala tvarohom.
No posypala….v Mníchove nedostanem hrudkovitý tvaroh..len šľahaný, tak som ho osladila a našpricovala vedľa guliek.
Na závar…DM si pošmákol neskutočným spôsobom. Určite by si pochutili aj detičky….

 

Vyprážané zemiakové šišky

sisky

 

Určite si myslíte, že som načisto potratila rozum….kto už len robí fašiangové šišky začiatkom júna. Vec sa mala takto….včera som nejako nabrala silu a zdá sa, že prestanem konečne chrchlať. Všetci sa vyspíme, mačky prestanú predo mnou utekať a susedia si prestanú myslieť, že prekonávam posledné štádium suchotín..  A taká som bola optimistická, že som sa rozhodla Dobrému Manželovi urobiť radosť s nejakým sladkým. No…po mesiaci, keď som prestala chodiť na nákup…doma nebolo žiadnej zásoby z ktorej by som zvrtla, čo len bublaninu. Tak som si sadla a začala prehľadávať obľúbené blogy a zistila som, že Zoki , tiež kašle na tradície a minulý mesiac robila tieto kysnuté donuty.  Tak som ich teda zvrtla…keby ste len videli, ako DM zasvietili oči, keď prišiel domov…a ako si len na nich pochutnávali aj Noel s Barčou….a nepopieram, že dnešné raňajky boli pre mňa ozaj zvláštne a výnimočné. Také fašiangové jedlo v júni má svoje čaro….ani nechcem vedieť, ako by chutili v auguste vianočné opekance. 🙂

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  32 kuskov

Suroviny:

Na kvások :
80 ml teplá voda
1 plná lyžička s kopčekom sušené droždie
1 čajová lyžička cukor
Cesto :
cca 430 g hladká múka + múka na podsypávanie
1 vačší zemiak
70 ml teplé mlieko
1 veľký orech masla
50 g práškový cukor
1 vajce
1 lyžička vanilkový extrakt
pol lyžičky sol
olej na vyprážanie

 

Postup

Zemiak očistíme, nakrájame na kocky a uvaríme. Zlejeme z vody a ešte do horúcich dám veľký, naozaj veľký orech masla a prikryjeme, aby sa maslo roztopilo. Do mlieka dáme 50 g práškového cukru a necháme zohriať , tak aby sme v ňom udržali prst. Do zemiakov vlejeme sladké mlieko a vypracujeme zemiaky do riedkej kaše.

Do teplej vody dáme cukor a sušené droždie (ak použijete čerstvé, tak  polovica kocky). Zamiešame a necháme dobre speniť do kvásku.
Ja na miesenie a vykysnutie cesta, používam domácu pekáreň. Na dno nádoby dáme kvások, vajce, zemiakovú kašu, vanilkový extrakt a múku. Spočiatku som dala 300 g, ale musela som pridávať, najprv som dala ešte 100g a potom som už dala len od oka. Cesto je celkom riedke.
Pokial budete cesto robiť ručne, tak množstvo múky bude asi rozdielne, prisýpajte podľa potreby. Pred kysnutim, cesto zasypte múkou a položte na teplé miesto…nechajte ho narásť tak, aby minimálne zdvojnásobilo svoj objem.
Keby som robila šišky, ako sa patrí na Fašiangy, tak by som miesto vanilky dala asi citrónovú, alebo pomarančovú kôru. V týchto letných mi to tak nejako nepasovalo.
Vykysnuté cesto dôstojne narástlo a ked do neho pichneme prstom , tak spľasne ako bublina.
Preložíme cesto na dosku a musíme bohato podsypať, aby sa dalo rozvaľkať, tak na 1cm hrúbku.
Vykrajujeme kolieska.sisky vykrojene

Kolieska musíme nechať podkysnúť ešte  nejakú polhodinu. Pred kysnutím ich prikryjeme fóliou. V lete , to polhodinové kysnutie, je práca hrou, ale vo februári by som ich nechala podkysnúť v letnej rúre.
Do hlbšej rajnice dáme rozohriať olej tak, aby šišky v nej plávali. Že je olej dobre rozohriaty zistíme tak, že keď do neho ponoríme varešku, okolo rúčky sa robia maličké bublinky.
Do oleja vložíme šišky, zmiernime zdroj tepla a prikryjeme pokrievkou. Po dvoch minútach, šišky otočíme na druhú stranu a už bez pokrievky dopražíme do tmavozlata.
Vyberieme a ukladáme na pijavú papierovú utierku.
Včera , celý boží den lialo a bola už tma, takže som nefotila, ale celý postup vyprážania, je identický ako pri týchto šiškách.

Zemiakové šišky nemajú pórovité vnútro, skôr mi pripomínaju tie fašiangové z odkazu na vyprážanie.
Sú ľahké ako vánok a mäkučké.
Neboli príliš sladké, takže som ich bohato pocukrovala….to DM obzvlášť miluje. Ani džem si k nim nedával a jedol ich len tak pocukrované. sisky cukrovane

Ja som mala pocit dusenia, takže som počkala do dnes rána a hneď som isla kúpiť čerstvé ovocie.
S takým čerstvým ovocím chutia nenormálne dobre, najprv som si k nim dávala pomarančový džem, ale ovocie…..bolo to 100x lepšie…aspoň čo sa týka mňa.
Takže toto je taká letná verzia fašiangových zemiakových šišiek.

 

 

Buchty na pare / parené buchty

buchty hlavna

Buchty na pare sa robia aj v Bavorsku….nerobievam ich, pretoze su strasne velke a nikdy neviem odhadnut mnozstvo naplne.  Bud dam malo a buchta je same cesto, alebo vela a mam problemy s jej uzatvorenim.  A naviac..nejako nevieme prist na chut kombinacii s vanilkovym kremom.  Niezeby som sa zase pretrhla s robenim obycajnych slovenskych….tie tiez robievam raz za prestupny rok, ale su castejsie, ako bavorske 🙂
Ked som si prezerala rozne rcp na buchty, isla som ako na hotove na janulin blog. Objavila som tam nesmierne zaujimavy sposob naparovania, tak aby boli tie buchty, akokeby pripecene….skuknite si to, ohromne zaujimave. Skoda, ze som tie rcp pozerala, az potom, ako som urobila tie moje :-). Aspon 4 by som urcite urobila jej sposobom. A ked uz sme pri tom jej blogu…nikde inde som nenasla tak dokonale robene zakusky….mam pocit, ze ona ich kraja samurajskymi mecmi, ktore pretnu plavajuci suchy list v potoku. Uzasne nieco.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):   16 buchiet

Suroviny:

500 g polohruba muka
300 ml sladke mlieko cca
1 vajce
stipka soli
2 CL susene drozdie (alebo 30 g cerstve)
1 CL cukor
1 CL olej
300 g slivkovy lekvar
praskovy cukor + mlety mak na posyp
roztopene maslo…u nas cim viac, tym lepsie

Postup

 

Cesto robim v domacej pekarni….vsetko kysnute cesto davam miesit a kysnut v DP, hlavne v bystrickom byte. V mnichovskej domacnosti ho robim v DP len posledny rok a mozem povedat, ze tym, ze som ho robievala aj rucne, tak som dostala do ruk , ten grif, aby som dokazala odhadnut kedy pridat bud tekutinu, alebo muku…Ale na DP v tomto smere nedam dopustit…pokial ju nemate…vazne, ale vazne uvazujte o jej zakupeni. Na pecenie chleba v nej zabudnite…chlieb peceny v  DP je skutocne len taka nahradka…ked uz naozaj neviete kam z konopi a toto je Vase jedine vychodisko. Ale cesto…to cesto Vam nic tak dobre nevymiesa (a tiez robot popripade), naviac Vam ho aj vykysne …co uz robot neurobi 🙂
Tolko k cestu v DP 🙂
150 ml mlieka ohrejeme tak, aby ste v nom pohodlne udrzali prst. Pridame do neho malu lyzicku oleja, ten tam nemusite davat, ale ja som ho,  z uplne iracionalneho dovodu , tam dala. Dalej pridame cukor a susene drozdie. Zamiesame a nechame drozdie v mlieku spenit.
Do nadoby z DP dame vajce, drozdove mlieko, sol a muku.
Zvysok mlieka tiez ohrejeme , aby nebolo uplne studene  a vlejeme do pekarne.
Dame vymiesat …neviem, ci som mala zle odmerane mlieko…ale musela som dosypat muku. Vymiesane cesto je makke a pruzne. Dame vykysnut.
Ak miesate rucne, tak nechajte kysnut aspon hodinu. Nezabudnite cesto prikryt.
Cesto rozvalkame na hrubku 1 cm . Ta centimetrova hrubka je dolezita, aby sa buchty dobre balili.

Rozkrajame na stvorce….mne vyslo 16 stvorcov.
Na buchty je najlepsi domaci slivkovy lekvar…..okrem Raztoky u Zrubakov ….touto cestou Ta pozdravujem Klincek….nepoznam nikoho, kto by este varil slivkovy lekvar v kotli na dvore.
Kym som sa naucila balit slivkovy lekvar do cesta …jeeezis ani neratam kolko nepodarkov som povyhadzovala….ak lekvar zacne tiect a namoci cesto…uz ho nezalepite. Tak kym som sa naucila to zabalit, pomahala som si tak, ze som do lekvaru nastruhala pernik, alebo tvrde piskoty…aby mi vznikla husta lekvarova zmes, ktora drzi pokope.
Na kazdy stvorec dame lekvar a zabalime (tri cipy  stvorca natiahneme nadvihneme a vonkajsie hrany zlepime, vytvorime si akokeby kapsicku, ktoru nahneme a nechame tam ten lekvar *vtiect* a zlepime s stvrtym cipom). V rukach vytvarujeme buchtu. Hotove buchty nechame podkysnut na 20 minut.

buchty pred parenim
Do hlbokeho kastrola dame vriet vodu, vlozime z vrchu poolejovany parak a vlozime nan 5 buchiet, aby sa nedotykali.
Parime pod pokrievkou 15 minut.

Vyberieme , pichneme do kazdej sparatkom aby sa vyfucali.
Sypeme cukrom,  mletym makom a  roztopenym maslom….u nas jedine takto.

buchty po pareni

Jablkové lievance

lievance hlavna

Sú jedlá, ktoré by ma nikdy nenapadlo variť v lete. Napríklad zemiakový majonézový šalát. Tento ma napadol ako prvý. Tieto lievance tam radím tiež.
Niežeby som ich v lete nezjedla,  ale pre mňa to je akoby som si mala v marci urobiť vianočné opekance.
Dobrý Manžel mi kúpil k lievancovým účelom panvicu. S takými štyrmi formami. Prevrátila som celý byt, ale nenašla som ju. Teraz premýšľam, či mi ju nekúpil náhodou do BB.
Dosť na tom, lievančeky sú také strapaté, ale aspoň vyzerajú domácky…:-)

Cas pripravy Čas prípravy: 30 min + priprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): cca 20 napufkanych lievancov

Suroviny:

250 g hladká múka
3 jablká
2 vajcia
1 vanilkový cukor dr. Oetker
1 vrecúško prášku do pečiva dr. Oetker
1 lyžička mletá škorica
100 až 150 ml sladké mlieko (podľa šťavnatosti a veľkosti jabĺk)
olej na vyprážanie
cukor na posyp, alebo džem, alebo javorový sirup

Postup

Jablká očistime a nastrúhame na veľkej slzičke.
Pridáme k nim vajcia, múku , prášok do pečiva, cukor, škoricu.
Vylejeme mlieko a vymiešame.
Ja som dala len 100 ml…cesto je polohusté a drží svoj tvar.

lievance cesto
Na panvici rozohrejeme olej a kladieme lyžicou kôpky, opakom ich rozotrieme do okrúhleho tvaru a z obidvoch strán opekáme do zlata.
Hotové môžete posypať cukrom, alebo ochutí džemom. U nás na tieto účely kupujem javorový sirup, ale keď ich balím DM do práce, tak ich potieram džemom.
Rýchle, vláčne a sladké….jesenné….