Archív kategorií: Prilohy

Rožková knedla so syrom

knedle hlavna

žemlová knedla (semmelknödel), ja tieto nemecké knedle milujem, nemôžem si pomôcť. Hoci je konkrétne táto, robená podľa rakúskeho receptu, uverejneného na stránkach rakúskej billy, som si istá, že sa robí aj v hocijakom nemeckom regióne. Na mojom blogu nájdete množstvo receptov na tútu žemľovú knedľovú tému a na sto percent ich pár ešte pribudne, možností variovať je nekonečná. Čo by som dala zato, keby som za mojich teľacích kuchárskych začiatkov, vedela o tomto spôsobe prílohovania. Je to jednoduché, rýchle a chutné.

Cas pripravy Čas prípravy: 15 minút + príprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 3 porcie (8 guliek)

Suroviny:

250 g suché rožky
1 cibuľa
200 ml sladké mlieko
60 g strúhaný syr  (cca 5 plných polievkových lyžíc)
2 veľké vajcia, alebo 3 malé
1 čajová lyžička soľ
čerstvo mleté korenie
1 polievková lyžica sekaná petržlenová vňať, alebo pažítka
1 polievková lyžica kuchynský škrob (maizena, solamyl, gustin)

Postup

Úplne suché rožky, alebo žemla nakrájaná na tenké plátky. Plátky musia byť tenké, aby dobre nasiakli. Keďže žijem v krajine rožkových knedlí, tak tu už predávajú hotové nakrájané, suché pečivo.
Keď som dnes robila túto prílohu, tak som už mala málo týchto rožkov a siahla som teda do zásob starého pečiva, ktoré meliem na strúhanku. Mala som tam žemle, ktoré boli celé, ale nožom som mohla krájať plátky úplne ľahúčko a na tenko, ako som len chcela.

knedle rozky
Očistenú cibuľu nakrájame na malé kocky a dáme ju do mlieka, pridáme hneď aj soľ . Mlieko necháme prejsť varom.
Ešte horúce mlieko s cibuľou rozlejeme po suchom pečive a dobre premiešame, najlepšie rukami.
Pridáme dve naozaj veľké vajcia, ak máte malé tak smelo dajte tri.
Vsypeme škrobovú múčku, zasypeme syrom , čerstvo namletým korením a nasekanými bylinkami.
Znovu všetko premiešame rukami.
Rukami je to najlepšie, pretože v nich máte cit, či je zmes dostatočne lepivá, aby držala pokope.
Tá moja bola úplne v poriadku.
Ak by sa Vám zdalo, že zmes máte príliš suchú, tak pridajte pár lyžíc mlieka.
Zmes necháme polhodinu odpočívať.
Dáme variť do kastróla veľké množstvo vody.
Zmes rozdelíme na 8 častí a vlhkými rukami vyrobíme guľku.
Ak ste si nie istý kompaktnosťou, tak skúste dať uvariť najprv jednu  a podľa výsledku sa zariadíte, či ešte treba zmes navlhčiť, alebo naopak pridať škrobovú múčku.
Ako som písala, moje boli úplne v poriadku. Všetky gule som dala variť na 15 minút pod pokrievku pri stíšenom zdroji tepla.
Vyberieme a môžeme podávať. Knedle sa dajú bez problémov zamraziť, prihrievať v mikrovlnke. Uskladňujte ich prikryté.

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Zemiakové knedle s mozaikou

knedle detail

U nás v rodine sa prílohové zemiakové knedle absolútne nerobievali a prvýkrát v živote som ich jedla u mojej Dobre Svokry. Ona je kuchárka skvelá, ale všetky knedlové prílohy robí z práškového polotovaru….a nám to vôbec, ale vôbec nevadí.
Dobrý Manžel odmieta jesť naše parené kysnuté knedle, aleže úplne. Vadí mu, že sú ako vata, keď ich ponorí do omáčky, sú nasiaknuté ako huba a bla bla bla bla…tak som sa snažila ako blázon a robila som kysnutú knedlu  stále tvrdšiu a tvrdšiu a stále som počula len nejaké to bla bla bla.  Potom som mu tie bla bla aj uznala, moje kysnuté knedle boli už ku koncu, strašné, vonkoncom nezodpovedali môjmu selčianskemu ponímaniu knedli ako duša.
Až po rokoch to konečne zadefinoval. Jemu vadia drožďové knedle! No a ja som sa tie, pomocou prášku do pečenia nenaučila robiť. A tak aj ja  kupujem  ten sypký polotovar na výrobu knedlí .

Tu pre poriadok musím uviesť, že na rozdiel  od mojich krajanov, ktorí z Nemecka vozia od práškov na pranie a drogistický tovar , a neviem čo všetko vlastne, lebo je je „lepšie a lacnejšie“,  ja to robím naopak (okrem opisovaného mačacieho jedla, teraz  ho vezieme na Slovensko plný kufor). Zo Slovenska si vozím plný kufor knedlí  v prášku, múku, lieky a vitamíny,  hermelíny,  kremžskú horčicu, salámu Vysočinu a roztierateľné ochutené tavené syry.

Čo sa týka práškových zemiakových knedlí, tak tie mám, na rozdiel od tých , kysnutých , len jeden sáčok „do foroty“. Tie si robievam zo živých nemeckých zemiakov.

Vôbec nechápem, ako som mohla jedávať k pečenej husacine, alebo kačke, alebo k moravskému vrabcovi, kysnutú knedľu. Tie zemiakové dopĺňajú tieto božské pokrmy dokonale.
Na Prvý sviatok vianočný sa zíde vždy celá naša selčianska rodina pri pečených kačkách. Pred pár rokmi som prepašovala k pariacim nadýchaným knedliam aj zemiakové….okrem Dobrého Brata sa nikto nechytil, dokonca ani tatko, ktorý je experimentátor. Jedol ich DM, DB a ja. Tu musím doplniť, že sa nechytili ani lokše k pečeným husiam. Tie ale jedáva Dobrý Zať.
Zemiakové knedle robievam rôzne, keď do cesta primiešam rôzne bylinky, alebo sušenú cibuľu, tak nemusím mať ani mäso, stačí mi ich trochu niečím omastiť, alebo s trochou výpeku, alebo špenátu.
Tieto  sú s praženou strúhankou, pre DM to bolo ako hádzať perly sviniam, niežeby to neocenil, alebo mu nechutili, ale v kombinácii s pečeným výrazným mäsom a dusenou červenou kapustou mu ten efekt nebol potrebný.
Ja ich oceňujem zato nenormálnym spôsobom. Som ich schopná jesť aj holými ústami.

Robila som ich k tomuto receptu a pri ňom je naozaj veľa úžasnej výpekovej sťavy. Ja som to mäso vážne nemusela mať, stačili mi jablká, výpek ….a tieto knedlíky.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  5 porcíí

Suroviny:

700 g malé zemiaky
1 vajce
100 g detská krupica
100 g polohrubá múka
1 zarovnaná lyžica kuchynského škrobu (maizena, gustin, solamyl)
1 čajová lyžička soli
1  veľký orech bravčovej masti
7 polievkých lyžíc strúhanky
1 kytica petržlenovej vňatky

Postup

Deň dopredu uvaríme maličké zamiačiky v dobre osolenej vode, ja do nej dám kľudne aj dve polievkové lyžice.
Nasledujúci deň…..
Na panvici rozohrejeme bravčovú masť a zasypeme ju strúhankou.
Strúhanka je celkom ošemetná vec. Na Slovensku som už párkrát kúpila tak jemnú strúhanku,  ktorá bola pomletá ako múka. V Mníchove kupujem strúhanku, ktorá je hrubšia a keď si ju robím doma, tak je tak akurát. Problém je v tom, že doma ju robím veľmi málo, pretože nemávam suché pečivo.
Preto pri tej múčnej strúhanke, jej bude treba pravdepodobne o niečo viac.
Základ je ten, aby strúhanka pri restovaní na masti, pobrala všetok tuk, opiekla sa do zlatohneda a po počiatočnom zhrudkovatení , sa pekne rozpadla.
knedle struhanka

Zemiaky ošúpeme a postrúhame na jemno. V ceste nezanechávajte maličké nepostrúhane kúsky zemiakov.
Pridáme vajce, soľ, krupičku a múku, plus škrob.
Rýchle vypracujeme cesto. Pracujeme  naozaj krátko a rýchle. Zemiakové cesto redne a museli by ste pri dlhom miesení, pridávať neustále múku a nakoniec by ste mali knedle vážne nechutné a tvrdé.

Vypracované cesto rozdelíme na štyri rovnaké časti.
Papier na pečenie posypeme múkou a rozložíme naň prvú guľu, približne do tvaru obdĺžnika  podľa môjho približného odhadu na 20 x 10. Je to len môj odhad, nemerala som to presne.
Posypeme povrch štvrtinou strúhanky, zatlačíme ju do dlaňou do cesta a pridáme štvrtinu nasekanej petržlenovej vňatky.

Cesto pomocou papiera zarolujeme. Spoj prstami poriadne pozaliepame a uzatvoríme aj konce.
Stláčaním a ťapkaním vytvoríme šišku.  Snažíme sa aby sa cesto vo vnútri rolády spojilo. Tá roláda  by sa mala skrátit a stučnieť. Nebojte sa s tým pracovať ako s plastelínou.
Šišku zabalíme do potravinovej fólie. Takto  ich vytvoríme štyri.

knedle plnenie knedle spoj knedle zabalene

 

 

 

 

Knedlíky dáme variť do vriacej vody, ktorú po vložení šišiek, hned stíšime, aby prestala klokotať..
Vody musí byť toľko, aby boli úplne ponorené.
Varíme 20 minút.

Po uvarení necháme trochu vychladnúť, odstránime fóliu a prikryté odložíme.

Pred podávaním môžeme šišku  opiecť na panvici, aby mala pekný  zlatavý odtieň a zároveň sa tým aj prehriala.  Ja som to nerobila, pretože som podávala už pokrájané a prihriate v mikrovlnke….čo už.

Čo sa týka toho balenia do fólie, jednu šišku som dala variť bez nej. Bola utesnená dobre, takže nič z nej neutieklo a ani nepraskla. Akurát jej povrch bol taký, nehladký, neupravený a zmenila trošku aj tvar. Čo sa týka mňa, budem baliť naďalej.
Keď som ich robila, tak som si pomyslela, žeby som skúsila parenie na paráku, ale v zápale práce som na to potom úplne zabudla, takže je to na Vás, ak chcete.

Knedlíky sú na reze veľmi zaujímave a toto musím ozaj povedať, že sú aj velmi chutné. Tak.

knedle hlavna

 

 

Základná žemľová knedla

servitkova-knedla-hlavna

Jeden rcp na podobnú knedlu tu už mám. Tá servítková knedľa je robená zo špenátom a bylinkami. Táto je tá najzákladnejšia…akurát ju nevarím v servítke…..ale vo fólii a alobale. V časoch keď tieto zabijáky životného prostredia neexistovali, tak ich gazdinky vážne varili v kuchynských utierkach, alebo mali na to špeciálne vyhradenú látkovu servítku. V Bavorsku kysnuté knedle, ako ich poznáme z našich slovenských kuchýň nepoznajú. Minulý týždeň sme boli na jedle a dala som si pečené koleno….koleno nádherne  mäsité, s chrumkavou kôrou….omáčka hustá a  k tomu dve pinpongové loptičky zemiakového knedlíku.  Bavor Ti povie…jedz mäso, načo sa pchať ostatným. Bože..čo by som vtedy dala zato, za tie našské mäkkučké kysnuté knedle. Keď my sme zvyknutí  na málo mäsa a dopchať sa prílohou, čo už, keď ma tak mamička naučila. Ale faktom je, že keby tam bolo čo len o jednu pinpongovú loptičku viac…tak by som to nebola schopná vôbec zjesť.
Takže Bavori kysnuté knedle , podľa našich predstáv vôbec nepoznajú, poznajú zemiakové zo surových zemiakov, z varených zemiakov,  alebo žemľové, tzv. servítkové.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 2 šišky…cca 5 porcíí

Suroviny:

500 g preschnuté nakrájané pečivo
5 veľkých, alebo 6 malých vajec
600 ml teplé mlieko
2 cibule
4 PL olej
veľká kytica petržlenovej vňate
1 čl soľ

Postup

Musíme si uvedomiť jednu vec…..robila som zo suchých koliesok nakrájaného bieleho pečiva. Nebolo ani odvčera, ani oddneska. Bolo minimalne 4 dni staré. Neviem koľko  čerstvých rožkov je treba skrájať na 500 g suchších koliesok.
Pokiaľ by ste chceli robiť povedzme zo staršíeho bieleho pečiva, tak použite aspon trojdňové. Čo ja viem….skúste 16 rožkov. Ja to takto nerobievam, pretože som lenivá a kúpim si hotový polotovar……ktorý vyzerá takto…

servitkova-knedla-polotovar

500 g je dosť veľká masa , robila som v dvoch hlbokých nádobách.  Okrem prílohy k pečenému mäsu, mám v pláne urobiť ešte jedno jedlo a preto som robila z dvojnásobnej, čo je asi cca 5 porcíí.
Cibuľu očistíme a nasekáme na drobno. Na oleji ju orestujeme do sklovita, nenechajme ju zozlatnúť.
Vypneme a ideme nasekať petržlenovú vňatku.  Po nasekaní ju pridáme k cibuli na panvicu a premiešame.
K pečivu dáme vajcia ,  cibuľu s petržlenom aj s výpekom, posypeme soľou a začneme prilievať mlieko. Nevylievajte ho všetko naraz…skuste najprv dve tretiny a začnie rukami premiešavať. Potom už prilievajte podľa potreby. Ak budete robiť z pečiva odvčera, predpokladám, že budete potrebovať toho mlieka viac…fakt neviem…možno ked budem na SK, tak sa prinútim urobiť žemľovú knedlu, priamo zo slovenskych rožkov.
Takže masu vymiešame do kompaktnej hmoty….Pokiaľ to preženiete s  mliekom, tak skúste zahustit strúhankou, alebo detskou krupicou.

servitkova-knedla-cesto
Polovicu cesta preložíme na potravinovú fóli a vytvarujeme valec, zabalíme napevno do fólie, okraje zabezpečíme a vyváľame do pekného, pravidelného,  okrúhleho valca.
Tento valec ešte zabalíme do alobalu.
Knedle ponoríme do vriacej vody, varíme 20 minút a potom knedle otočíme na druhú stranu a varíme ďaších 20 minút.
servitkova-knedla-balenie servitkova-knedla-varenie
Po uvarení vyberieme a necháme 10 minút odpočinúť. Krájame a podávame.

Dusené hovädzie so zaprávaným kalerábom

hovadzie-zapravane-hlavna

Keď som chcela uvariť toto jedlo a povykladala som o tom Dobrému Manželovi, tak bol , priznávam, značne rozpačitý. Za prvé…netušil, aký je to zaprávaný kaleráb…keď som mu to popísala, tak sa buchol do čela…ahaaa, Ty myslíš kedlubnové zelí. Po slovensky kalerábová kapusta. Potom som ostala v pomykove aj ja, lebo ešte z čias mojich aktivít na Topreceptoch  som mala asi 3 rcp, uložených v „na vyskúšanie“ a načisto na ne zabudla. Moja predstava o kalerábovej kapuste bola taká, že do kapusty sa struhne kaleráb a dodusí sa.  Vyhrabala som tie odložené rcp a ajhľa nie je to tak. A tak mi príde celkom zmätený názov…kalerábová kapusta…keď to okolo kapusty ani nechodilo. Ja som to poznala, ako zaprávany kaleráb.  Je to veľmi zaujímave sledovať, tieto názvy naprieč krajinami.
No a za druhé bol DM rozpačitý, že ten kaleráb budem robiť s hovädzím…veď predsa tá kedlubna,  je akože zelí, a zelí jedine s bravčovým…:D.
A ja zase trpezlivo..že toto nie je zelí, že nech to chápe napríklad tak, ako prívarok a tam sa dáva uplne bežne hovädzina.
Nuž, dnes ráno sme sa rozprávali ako dvaja nemtudom a obed bol prijímaný s veľkým, ozaj veľkým očakávaním 😀
Všetko dopadlo super…dohodli sme sa nakoniec, že dobre…že to budeme volať kalerábová kapusta, ale nikto nebude dvíhať obočie nad tým, že bude s hovädzím A ešte jeden ústupok….ja by som k tomu uvarila určite zemiaky…lebo veď prívarok….ale nie….vraj knedla…tak bola teda knedla (to som si ani predstaviť nevedela)
Nakoniec všetko dopadlo na jednotku

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):   

Suroviny:

Na dusené mäso :
700 g hovädzia kližka  (močing, nožina)
3 cesnakove strúčiky (ja som dala sušený)
malá červená cibuľa (ja som dala sušenú)
hladká múka na obalenie
soľ, mletá sladká paprika, čerstvo drvené korenie
4 PL olej
Na zaprávaný kaleráb
700 g čistá váha očistený a ošúpaný kaleráb
veľký orech bravčová masť
1 cibuľa
1 CL soľ + 1 PL drvená rasca
2 CL cukor
1 PL hladká múka

Postup

Hovädzie som mala v plátoch, tak 2 cm hrubé,  ktoré by mnohé kuchárky brali, akože osso bucco. No nie…nie je to osso….ktoré je zásadne z teľacieho…toto je už hovädzia kližka s kosťou. 😀
Plátky osolíme, opaprikujeme, okoreníme, ja som posypala ešte sušeným cesnakom a cibuľou. Pokiaľ nemáte sušené samozrejme môžete potrieť rozotretým cesnakom a posypať veľmi najemno nasekanou cibuľou. Na hovädzie nepoužívam voňavé bylinky ako rozmarín, tymian  a podobne. Vy si  ochuťte kľudne po svojom.
Na ochutené mäso dám z obidvoch strán hladkú múku a dobre ju zatlačím dlaňou do mäsa.  Múka má pokryť koreniny , aby pri opekaní neprihoreli.
Prebytočnú múku sklepneme, ale necháme si ju na neskôr.

hovadzie-surovina hovadzie-obalene hovadzie-podliate-pred-dusenim
Do hlbokej panvice, rozotrieme a rozohrejeme olej. Mäso z obidvoch strán opečieme do tmavozlata.
Tu som zistila, že som nenarezala mäso po obvode a začalo sa mi krútit, ale počas dusenia sa to vyrovnalo. Takže ked chcete, tak pred opekaním pláty po bokoch narežte.
Dajte si zovrieť vodu a opečené rezne podlejeme. Nepodlievala som veľmi, len tak do polovice. Panvicou prikryjeme,  dusíme, za občasného podliatia. Vodu som nikdy nedoliala tak, aby mi to mäso v nej plávalo. Do 60 minút ja mäso dôkladne mäkké, oddeľovalo sa od seba na medajlónky a dalo sa oddeliť od kosti, špik z kosti už bol dávno vypadnutý a vydusený.  Šťava mala krásnu hnedú farbu.
hovadzie-hotove
Kým sa mäso dusí, kaleráb očistíme a nastrúhame na veľkej slzičke.
Bravčovú masť rozohrejeme v kastróle a podusíme  na nej kolieska očistenej cibule. Pridáme dve   lyžice cukru a miešame kým sa úplne neroztopí a trošku nezhnedne.
Pridáme nastrúhaný kaleráb , posolíme a orascíme. Za žiadnu cenu nepridávajte ocot.  Kaleráb dobre premiešame a na chvíľu ho prikryjeme pokrievkou…stačia dve minútky.
Podlejeme horúcou vodou, tak aby nebol celkom ponorený vo vode a začneme dusiť pod pokrievkou.
hovadzie-cibula-pod-kalerab hovadzie-zapravany-kalerab-podlievanie
Kaleráb sa nespráva pri dusení ako kapusta…nepúšťa toľko vody a ani nezredukuje natoľko svoj objem ako kapusta, dávajte trošku väčší pozor , aby Vám neprihorel.
Po 15 minútach dusenia,  bol ten môj uz hotový, vsypala som do neho ostatok ochutenej múky z obaľovania mäsa, bolo jej tak za plnu polievkovu lyžicu. Premiešame  s kalerábom, ak treba dolejeme ešte horúcu vodu a necháme prevrieť.
Podľa chuti dochutíme octom…ja som dala asi lyžičku a ešte som dosolila.

hovadzie-zapravany-kalerab
Niekto má radšej keď je kaleráb taký kašovitejší, v tom prípade môžete  do trochy mlieka ešte rozmiešať lyžičku múky a vliať…dolievame dovtedy kým nemáte hustotu akú chcete.  Po prevretí odstavíme.
Na tanier dáme po celej ploche kaleráb, do stredu naskladáme mäso a prelejeme troškou šťavy.

Ako som písala, keby bolo na mne, tak sú ako príloha, bežné varené zemiaky, ale DM rozhodol, že knedla.

Zemiakový šalát – majonézový

zemiakovy-salat

No ano….Dobrý Manžel sa odtrhol z reťaze a vymýšla samé raritné jedlá, čo mu mám uvariť.  Zemiakový majonézový šalát…..len tak….v sobotu, bez oslavy, bez obloženej misy, bez obložených chlebíčkov, bez návštevy.  Len tak…uznajte.  A tak , dnes od rána Božieho,  hlcem antacidá, pretože majonézový šalát  mi zdvíha nenormálne žalúdočnú kyselinu.  Ja si vôbec ani nepamätám, žeby som robila v Mníchove zemiakový šalát,  ja si vlastne  ani vôbec nepamätám, žeby som robila šalát mimo tradičných príležitostí. Som nesmierne viazaná tradíciami…ako sa zdá. Vôbec si neviem predstaviť, žeby som bielu veľkonočnú polievku , vianočné opekance , štedrákfánky robila mimo ich termín…a tak to má podľa mňa aj byť.  Ale šalát naštastie nepatrí medzi prísne viazané tradičné jedlá. A tak sme mali šnicle a šalát v sobotu. Len my dvaja. A páli ma záha.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 2 porcie

Suroviny:

1 kg drobné zemiaky
3 vajcia
Zaváraný hrášok s mrkvou  cca 300g
Majonéza starej mamy od hellmans  cca 250 ml
100 g kyslá uhorka
Nálev
citrónová šťava

Na nálev :
100 ml voda
2 PL cukor
2 PL ocot
1ČL soľ
1 cibuľa

Postup

Kým si budete robiť šalát…uvedomte si jednu vec..on bezpodmienečne potrebuje čas na odležanie, minimálne niekoľko hodín, ideálne do druhého dňa. Zemiaky potrebujú čas, aby vtiahli do seba chute. Až po tomto čase, môžeme pristúpiť k záverečnému dochuteniu bez rizika, že bude šalát najprv príliš sladký, potom príliš kyslý, potom veľmi slaný a nakoniec bude všetko dokopy.

Uvaríme zemiaky v šupke vo vode s 1 kopcovitou lyžicou soli.
Použite výhradne šalátové zemiaky, na to pozor. Ak neviete, akej sorty máte zemiaky, musíte si odsledovať kedy budú tak akurát. Uvarené zemiaky  scedíme a necháme úplne a dôkladne vychladnúť. Ak ich ponoríme do studenej vody, výrazne skrátite tento čas.
Vajcia uvaríme na tvrdo.
Cibuľu ošúpeme a pokrájame na veľmi malé kocky.
Vo vode rozmiešame cukor, ocot, soľ a necháme variť, hneď keď začne vrieť, tak vhodíme cibuľové kocky a necháme ešte minútku vrieť. Nálev odložíme.  S nálevom je to trošku zložité, náš slovenský ocot je menej kyslý ako tento mníchovský a nepamätám si, koľko dávam toho slovenského . Určite si budete vedieť s tým rady…pokiaľ ho budete mat málo kyslý, tak pridajte.  V každom prípade…nálev by mal byť výrazný.
Ošúpané zemiaky a vajíčka pretlačíme cez mriežkové sitko do veľkej misy.
Pridáme odcedený hrášok s mrkvou. Ja som nemala mrkvu….nevedela som nájsť v obchode túto kombináciu. S požiadavkou na šalát, som bola taká šokovaná, že ma vôbec nenapadlo, že si môžem mkrvu nakockat a uvariť sama.
Keď mi v šaláte začalo chýbať niečo červené , tak som do malej vzorky nakrájala nakladanú kápiu. Keď som to zamiešala, tak sa mi šalát zafarbil do červena. Niekomu by to nemuselo vadiť…nám v sobotu naobed ani náhodou 🙂 , ale ak chcete pristúpiť k tomu kroku, tak to majte na pamäti.
Hrášok som mala v 400 g konzerve a minula som väčšiu polovicu.
Nakoniec ešte nasekáme na drobné kocky kyslú uhorku a pridáme k zemiakom.
Máme pripravený základ na šalát.
Do základu dáme cibuľu a nálev  + majonézu.

Tu sa mi ešte žiada povedať, že ľudí rozdeľujeme na dve skupiny….čo majú radi mokrý a čo majú radi suchý šalát.  U nás doma, nakompletku, máme radi mokrý.
Ak máte radi suchý, tak uvážte,  že pridáte do šalátu spočiatku len cibuľu z nálevu a dorieďujete po lyžiciach buď nálevom, alebo uhorkovou vodou.

Majonézu som si kedysi robievala svoju vlastnú, ale už sa mi to strašne nechce robiť…Keď robievam šalát na príležitosť, väčšinou už bývam taká uštvatá a unavená, že radšej siahnem po tej kúpenskej, ale polepším sa….raz sem vložím aj rcp na domácu.
Z tých kúpenských som vyskúšala viaceré a najviac mne osobne chutí tá od  Hellmans ..Majonéza Starej mamy.
No a vymiešame.  Po vymiešaní príde na rad dochucovanie, pretože nám vznikol zatiaľ, len šalát základnej chute.

Takže dolievam po lyžiciach  uhorkovú vodu. Takých 5 som určite dala. Vy si to stále kontrolujte podľa svojich chutí.
V tomto štádiu máme hotovo. Šalát necháme postát ..niekoľko hodín v chlade.
Potom ho vyberieme dochutíme čo treba….soľ, citrónovú šťavu, uhorkovú vodu a podobne.
Šalát v prípade, že je veľmí mokrý…uvaríme naviac ešte zemiaky a vajce. Ak je suchý a nechcete dolievať už uhorkovú vodu, aby sa neprechutil, nariedime trochou smotany.

No a šalát je hotový….recept mám od mojej mamky a aj tak je ten jej vždy lepší. Alebo urobí s ním takú fintu…ze nechá v mise so šalátom aj lyžicu…a tak sa ten jej zje, vždy prvý ? 😀

Špargľové carpaccio

spargla hlavna

Pri tejto príležitosti Vám musím povedať takú perličku z našej rodiny. Dobrý Manžel hovorí slovensky celkom bežne a dobre. Raz sme cestovali s nejakým pánom do Bratislavy a ten až v Bratislave zistil, že DM je rodný Čech. DM svoju slovenčinu vyšperkoval do nebývalých rozmerov…začal rozprávať po selčiansky…presne ako moji rodičia, selčiansky hovorí lepšie ako ja , môj Dobrý Manžel je totižto veľký Sid.  Ja česky semotamo, hlavne keď som v Jihlave, alebo na chate s mojimi Dobrými Českými Kamarátkami.. ale sú to len také odpovedacie slová. No existujú dve slová, ktoré viem len česky, musím sa veľmi veľmi zamyslieť, aby som si spomenula na slovenský ekvivalent. Vtedy je našťastie,  môj Dobrý Český Manžel, vždy poruke. Tie slová su chřest a libeček. 🙂
V Bavorsku je špargľová sezóna v plnom prúde.  Milujem toto obdobie, neverila som tomu, že dokážem prepadnúť tejto zelenine až tak veľmi. Bavori kupujú špargle na kilá a na každom rohu stojí nejaký ujčok, čo má rozložený stôl, ktorý sa prehýba tou, najkrehkejšou špargľou, akú si viete len predstaviť. V tomto období sa nebojím kupovať aj bielu, pretože mám istotu, že je rovnako krehká a dobrá ako zelená. Mimo špargľovej sezóny kupujem len zelenú.

Cas pripravy Čas prípravy:  7 minút
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):

Suroviny:

Biela špargľa
parmezánové hoblinky
olivový olej, citrónová šťava
čerstvo drvené korenie, soľ

 

Postup

Na tento šalát použijeme čerstvú chrumkavú špargľu. Ošúpeme ju a odstránime poškodené časti.
Ja mám superostrý nôž, takže môžem na doske nakrájať zo stonky, plátky tenké na milimeter. Ale kto si netrúfa, tak môže použit plátkovaciu škrabku. Plátkovať začínajte vždy od hlavičky.
Plátky rozložíme, pokvapkáme olejom, a ľahučko aj citrónovou šťavou….ja som ju vynechala, pretože som použila žeruchové bylinky a tie dodali pikantnosť.
Posypeme hoblinkami parmezánu,posolíme, pokoreníme.
Ja som jedla s bavorským čiernym tvrdým chlebom, ale s ciabattou to môže byť úžasné.
Chcela som vyskúšať, či by sa to dalo urobiť aj s varenou špargľou. Nemôžem povedať že to bolo na vyhodenie, aj mi to chutilo, ale stratila svoju krehkosť a konzumácia už nebola jednoduchá, na vidličku…už som musela použit aj nôž. No a to najdôležitejšie…už by to nebolo carpaccio.

spargla aj varena
Odporúčam…za mňa to bolo vynikajúce…..

Pestré zemiakové vejáre

vejare hlavna

Na tento rcp som si planovala kupit rozne druhy zemiakov…normalne, bataty a fialove. Tie fialove predavaju v zelenine u Turka a su uzasne…normalne su take svetlofialove..aj na reze a aj po upeceni. A isla som k panovi Turkovi ako na hotove …a trt makovy….just ho nemal.  Takze z pestrych zemiakov ostali len take polopestre. Robila som len do maleho pekacika, pretoze viem, ze Dobry Manzel neznasa francuzske zemiaky a toto mi prislo ako taky bratranec,  francuzakov. Povodne ako napln , mala ist do tych sladkych zemiakov , nasekana susena paradajka s tymianom…ale to uz teda absolutne by bolo v mojej domacnosti nepriechodne. Sama som nevedela ako mi to bude chutit, tak som skusala urobit s tym,  o com pozitivne viem, ze priechodne je 🙂 Co ma stve , je to, ze sa to robi dlho….70 minut. Kura ktore som dnes piekla som mala hotove za 50 minut. Rozhodne budem opakovat…minimalne pre mna, pretoze su fantasticke…DM obrblal sice, ale zjedol. A ked som mu k tomu kuriatku ponukla miesto tychto zemiakov ryzu, tak odmietol…tak predpokladam, ze ta brblanicka bola len taka….zo zvyku.

No a k tym fotkam….mam nove svetlo a neviem sa nejako nan nastavit…ked som vyberala fotky, tak som zistila, ze biele zemiaky vyzeraju, ako keby tam bola nakrajana uhorka….

Cas pripravy Čas prípravy: 70 min + priprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  4 porcie

Suroviny:

1.5 kg zemiaky…sladke a aj normalne…podla Vasej chuti
por, alebo jarna cibulka
150 g na malicke kocky nakrajana oravska slanina
cesnakove struciky
300 ml sladka smotana + 100 ml vyvar
150 g struhany syr
olej na pokvapkanie
chilli vlocky, suseny tymian
sol, cerstvo mlete korenie

Postup

Prvykrat ked som jedla sladke zemiaky bataty, tak mi tak strasne nechutili, ale tak….no hrozne, Pripadali mi ako nase slovenske zemiaky ked namrznu…zemiaky s cukrom. Potom som im dala sancu v nejakom jedle , kde sa varili v omacke a.. a tam boli celkom fajn. Dnes som ich teda robila tretikrat a uz som nemala z nich taku hrozu a pravda je taka, ze som si uz nejako zvykla. Ale len tak bez nejakeho vyrazneho ochutenia by som ich asi nedala.  Ukoncim to tym, ze tam kde maju ist sladke bataty, tak tam uz ich uz dam bez najmensieho zavahania.
Takze zemiaky osupeme, umyjeme. Polozime ich na dve tyce…napriklad na dve varesky a narezavame platky…tie varesky nam zabrania, aby noz presiel na samy spodok. Mozno mate svoj styl , ktory Vam vyhovuje…skratka zemiaky nemozu byt narezane az do spodku.
Smotanu zmiesame s vyvarom, syrom, pridame do neho cerstvo drvene korenie. Ja som mala vyvar bez soli, takze som aj dosolila.
Na dno pekacika som dala papier na pecenie…davam ho preto, aby som mala menej prace s umyvanim.
Kvapla som na papier trosku oleja a rozotrela ho. Pokladieme  zemiaky do pekaca tak, aby bola harmonika hore.
Pokvapkame aj zemiaky…osolime ich, posypeme tymianom a okorenime…a vlejeme do pekacika cez zemiaky syrovu smotanu.
Vlozime ho do vyhriatej rury na 180 stupnov a pecieme cca 50 minut.

vejar krajanie vejar so smotanou

 

 

 

 

Niekolko cesnakovych strucikov obielime  a rozpucime plochou stranou noza.  Potom ho este poprekrajujeme na drobnejsie kusky.
Malicke kocky slaniny , na lyzicke oleja porestujeme. vypneme a vmiesame k nej na kolieska nakrajane jarne cibulky alebo cca 10 cm dlhy kusok ocisteneho poru.
Po 50 minutach su zemiakove lupene pootvorene a popchame pomedzi ne slaninu s porom aj s vypekom. K sladkym zemiakom som okrem slaniny a poru , do vejarikov podavala aj kusky rozpuceneho cesnaku.
Ked som ochutnala jeden zemiakovy kusok, tak boli lupene stale dost tvrde a malo slane..tak som este posolila.

vejar napln vejar naplneny
Piekla som este asi 30 minut. Vy si to strazte podla svojej rury.

 

 

Na zaver by sa mali zemiaky este posypat vlockami syra, ale tento krok som ja zamerne vynechala, toto nemam rada ani ja.
Posypala som pikantnymi bylinkami a podavala.
Tak mi to velmi chutilo, ze som to bola schopna jest len tak…ako plnohodnotne jedlo.

Tekvicovo zemiakove placky a reďkovkový dip

placky hlavna

Ked som si kupila tekvicu hokkaido….tu najmensiu, nevazila viac ako kilo, tusila som, ze z nej urobim vela rcp…konkretne tri :-). U nas sa tekvica skratka nevari…nemam ju rada…neznasam ju…a ako je na tom Dobry Manzel netusim, pretoze odo mna sa skratka tekvicoveho privarku a pod. nedozije . Prisposobila som sa vela jeho chutiam, nevarim jedla, ktore zboznujem, pretoze on ich neje, naucila som sa varit jedla, ktore zboznuje on a ja ich teda vobec nemusim..dokonca som sa ich naucila aj jest,  v niektorych pripadoch ich mam dokonca aj rada :o)….ale tekvica….muskatova, maslova, spagetova a co ja viem aka este …to skratka proste a jasne..nie nie nie. No ale samozrejme….k takymto raznym a zasadny vyhlaseniam sa vzdy prirade nejako to *okrem*. A tou je prave to hokkaido. Nerobievam ju zase tak casto, ale tu zjem a DM tiez. Takze kazdu jednu jesen,  vyskusam nejaky ten rcp. Tento rok to bol tento, zopakovala som tento a dnes som prave vyskusala tieto placky. Najprv som myslela, ze to bude nieco ako rösti,  take chrumkave a suchsie. Syr a tekvica ich ale zvlhcovali a tak su take ako nase harulky. S tym dipom do mna padli ako do hlbokej studni.

No a toto vsetko som urobila z malej tekvicky hokkaido.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  3 porcie cca 20 placiciek

Suroviny:

Na placky :

600 g zemiaky
400 g tekvica hokkaido bez pavucinoveho vnutra
1 velka cibula
150 g struhany syr
2 PL muka
2 male vajcia
1 velka CL sol + cerstvo mlete korenie +  chilli vlocky (mozete vynechat)
olej
slnecnicove semena

Na redkovkovy dip :
kytica cervenych redkoviek
200 g cerstvy cottage syr, alebo gerais
2 Velke PL biely husty nesladky jogurt
pazitka
sol, cerstvo mlete korenie

 

Postup

Zemiaky a cibulu osupeme.  Tekvicu zbavime pavucinoveho vnutra. Hokkaido za ziadnu cenu nesupte. Len ho poriadne poumyvajte.

placky hokkaido
Vsetko postruhame na velkej slzicke, pridame syr (ja som mala len jeden plat tilsiteru, tak ten som pokrajala na drobne kusocky a doplnila som parmezan).
Pridame vajcia, osolime , okorenime a dohustime mukou.
vymiesame cesto.

placky nastruhanaplacky hotove cesto
Na rozohriaty olej davame kopky cesta, opakom cesta rozotrieme a opekame z obidvoch stran.
Najprv vyskusajte urobit jednu placku a pripadne este dochutime cesto.

 

Urobila som este redkovkovu omacku…
Cottage rozmiesame s jogurtom a zahustime ho nakrajanymi malymi kockami redkoviek. Este pokrajame pazitku a ochutime solou a korenim.
placky dipplacky dip hlavna

 

 

 

Ten dip bol uzasny….neviem, ci ho nahodou nevlozim ako samostatny rcp, budem ho teda rozhodne robit velmi casto.

Glazovaná mrkva

glazovana hlavna

Je to netradicna priloha….teda nepoznam vela ludi, ktori by takto upravenu mrkvu bezne konzumovali. Ja som ju robila tiez maximalne 3x. Paradoxne….Dobry Manzel, ktory miluje vsetko sladke, zeleninu nevynimajuc (kapia, mrkva, hrasok a pod.), tak k tejto mrkvicke nema ziaden vztah…a ja…co sladku zeleninu…(kapia, mrkva, hrasok a pod. :-)) nemusim, tak tuto prilohu just mam rada. Nechapem to. Glazovana karotka je ako stvorena ku kyjevskemu kotletu a uplne som ju zboznovala pri pecenej windsorskej husi. Dnes som ku nej prihodila aj sladke mlade hraskove lusky.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):   1 porcia

Suroviny:

100 g mlada tenka mrkva
hrst hraskovych luskov
platok masla
1 PL olej
1 CL trstinovy cukor (ja som dala palmovy)
1 PL biele vino
1/2 lyzicky suseny tymian

 

Postup

V Mnichove predavaju mladucku tenucku mrkvu…koktejlovu, na take namacanie do roznych dipov a chrumkanie…taka je na glazovanie ako stvorena.  Ak taku nemate, snazte sa o co najtensiu, hrubu ako malicek.

Mrkvicku ocistime a hrasok preplachneme. Zeleninu osusime.
Na panvici rozohrejeme maslo s olejom a rozpustime v nom cukor. Pridame, tymianove listocky,  zeleninu a poriadnu ju v masle obalime, aby sa leskla zo vsetkych stran.
Pokropime ju vinom a podlejeme vodou..Pod pokrievkou dusime cca 10 minut.

glazovana tuk glazovana po zaliati
Tekutinu vydusime uplne na karamel a este raz  v nom zeleniu poriadne obalime.
Mrkva je makka ale zaroven jemne churmkava.

Zelená fazuľka pečená, sypaná parmezánom + varene kuracie prsia

fazulka hlavna

Tak…sice som sa nepostavila na vahu, ale moje oblecenie hlasno protestuje, ze nedokaze obliect to, co obliekalo pred par mesiacmi.  A ked som pokorne vytiahla kusky,  s ktorymi som sa *navzdy* rozlucila urobila som zasadne rozhodnutie. Este pred tym zasadnym rozhodnutim som si otrieskala dokladne hlavu o mur…ale to si myslim, urobi kazdy, kto prerusi nastaveny stravovaci plan, zacnu lukulske hody a pride strasne strasne vytriezvenie. Moje triezvenie bude dlhe a bolestive….ale mozem si za to sama. Aby to nebolo take strasne, tak som si hned na uvod urobila jedlo, ktore milujem….zelenu fazulku ako prilohu. Za tie obzerske mesiace som si ju neuvarila ani raz….nechapem to…ved ju mam tak rada.

No a aby bolo jasne….myslim, ze na takto pripravenej fazulke si pochuti aj ten, co nechudne. Ako zeleninova priloha je uzasna a ked si ju podla svojich chuti dochuti, kazdy sam…. Bomba

Cas pripravy Čas prípravy: 30 min + priprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 1 porcia

Suroviny:

320 g zelena fazulka
2 slabsie PL repkovy olej
1/2 lyzicka sol
podla chuti mleta udena paprika
podla chuti suseny cesnakovy prasok1 CL parmezan
100 g uvarene kuracie prsia bez koze

Porcia spolu s kuratom….1748 kJ

Postup

Fazulku z obidvoch stran ocistime, umyjeme, osusime.
Na plech dame papier na pecenie a fazulku rovnomerne rozostrieme.
Posolime a pridame koreniny, ktore mame radi…ja som dala suseny cesnak a trosku tej udenej papriky.
Pofrkame olejom….a rukami dobre fazulku premiesame, aby sa kazda obalila pochutinami a olejom
Ten olej nemusime hned minut, obidve PL…skuste najprv len jednu lyzicu a potom pridavajte po kvapkach ak bude treba. Ja som dala obidve lyzice naraz a bolo toho zbytocne vela na moj vkus.

fazulka pred pecenim
Dame piec do predhriatej rury na 200 stupnov.

Ruru znizime na 180 a pecieme najprv 20 minut…potom plech popretriasame, aby sa fazulky otocili a dopecieme dalsich 10 minut.
Ja mam ruru plynovu, Vy si to strazte podla svojej .
Po dopecenim vyberieme a nechame mierne vychladnut.
Porciu zasypeme parmezanom a podavame.