Archív kategorií: Rychlovky na stol

Šošovicový prívarok s kelom

Pamätáte sa na ten recept na zapekané toasty s kelom a špenátom? Ostala mi z neho polovičná hlávka kelu. A očividne sa stalo to isté aj šéfkuchárovi Johnovi, ktorý ten toast robil a učil ma ho, pretože vzápätí na svoj kanál pridal ďalší recept s kelom.
Chcem pripomenúť, že na tento recept bol použitý konkrétne kel palmový, ktorý môžete poznať aj pod menom kel kučeravý.
Ohromne mi prišiel vhod.
Ja tento typ jedál môžem, ale Dobrý Manžel ma štve, pretože on už nezje hocičo ako predtým.  A skoro som odpadla, keď ma na ten recept upozornil.
Typy na recepty, ktoré mi posiela , urobím takmer vždy. Nie preto, žeby som si to kládla za povinnosť, ale rada skúšam nové, alebo inovované veci.
A pozorujem aký je srandovný niekedy.
Napríklad.
Konkrétne tento recept.  Keby som si  ho našla sama, uvarila, prestrela a donútila jesť,  tak by dojedol a povedal : “ No. Zjedol som. Ale už to viac nevar“
Keď si to vybral on : “ Bolo to fajné a ten cesnak čo si dala naviac to veľmi vylepšil.“
A ja som tomu ohromne rada, pretože toto je presne jedlo, ktoré si budem robievať a nebudem musieť variť  osobitne jemu a osobitne mne.
Prvýkrát keď som uvarila šošovicovú smotanovú polievku, ako ma ju naučila mamička v Selciach.
To bolo rečí. Ani si už nepamätám čo všetko tej polievke vytkol,
Tak mi prišla na chuť, že si neviete ani predstaviť. Ja som takú fajnú selčiansku nerobila a nejedla hádam aj dva roky.
Dobrá Cerka ju varí často, ale jej rodina sa naučila ju variť bez octu. Všetko urobí tak ako ja, ale nedá tam ocot. No hrozne čudná šošovica to je.
Dobrý Manžel zje jedine  recept z jeho domoviny a to šošovica na kyslo. Chuťou veľmi podobná tej mojej, akurát tú jeho nenariedim smotanou. A pardon, nedávam do nej zemiaky.
Tak som si tú šošovicovú selčiansku polievku uvarila. Plný, plný hrniec. Ani sa jej nedotkol.
Prehovárala som ho nech aspoň ochutná, že je to ako to jeho jedlo. Nie, tam sú zemiaky a basta.
Takže preto som pristupovala k tomuto receptu s takou nedôverou.
Našťastie všetko dopadlo dobre a toto jedlo zaraďujem do rodinného jedálnička.

Cas pripravy Čas prípravy: 15 minút
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 3 porcie

Suroviny:

Na 3 porcie potrebujeme :

150 g hnedá šošovica , lúpanú určite nepoužívajte
200 g kel, čistá váha
1 veľká mrkva cca 100 g
štvrťka očisteného zeleru cca 130 g
1 cibuľa
200 g mäkká netučná údenina
drvené paradajky asi 5 polievkových lyžíc
bobkový list
1 čajová lyžička soľ
2 strúčiky cesnaku
maslo + olej

Postup

Všetky zeleninu dôkladne očistíme, umyjeme a nakrájame.
Do kastróla dáme rozohriať dve lyžice masla a dve lyžice oleja.


Pridáme kocky cibule, kúsky zeleru a kolieska mrkvy. Zeleninu porestujeme.
Pridáme nakrájanú údeninu

a premytú šošovicu.
Znovu všetko dôkladne porestujeme.
Pridáme bobkový list a pridáme približne 700 ml vriacej vody.


Všetko necháme pod pokrievkou jemne bublať asi 15 minút.
Po tejto dobe pridáme na rezance nakrájaný kel a drvené paradajky.


Ak máte čerstvé zrelé paradajky tak pokojne nakrájajte dve, ale nezabudnite ich pred tým ošúpať.
Všetko dobre premiešame, pridáme soľ, čerstvo drvené korenie.
Necháme všetko prevrieť a necháme dôjsť šošovicu, aby bola mäkká.
Dávame pozor, aby sa nám nerozvarila.
Ak to máte príliš husté, tak dolejte trošku vody, ale neprežeňte to. Je to prívarok a nie polievka.
Na záver prelisujeme cesnak a dochutíme podľa seba.

Zapečené obložené hrianky

hrianky hlavna

Potrebovala som  spotrebovať všetok chlieb, tak som z nich urobila frontálne hrianky…DM má veľmi rád cesnakové s čajom….evokuje mu to jeho detstvo. Vraj keď sa vracali po víkende z chaty, tak na večeru mávali toto. No a potrebovala som minúť všetko v chladničke…zajtra cestujeme na Slovensko a nevedno na ako dlho…naposledy sme tam išli na dva týždne o ostali sme tam tri mesiace. No…toľko to nebude, to len tak zo žartu píšem..do týždňa musíme byť naspať..Noel by sa v byte na na 10 poschodí  v lete zbláznil .
Mala som tam kúsok salámovej šišky, nejaké syry a jedno avokádo. A tak sa zrodili tieto hrianočky. Jedna rada….tieto hrianky si rozhodne urobte a nedajte pri ich hodnoteni , na názor Dobrého Manžela. Ten ich totižto ani neochutnal….jeho škoda. A pritom vôbec ani netuším, čo im vlastne vyčítal.A sú bombové, absolútne bombové a majú jednu výhodu….urobíte ich všetky naraz.

Cas pripravy Čas prípravy: 30 min + priprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 2 porcie

Suroviny:

Starší  tmavý chlieb
Salámové kolieska
Balkánsky syr, alebo Feta
Paradajka
Mozzarella
Plátky avokáda

Postup

Ako som písala v úvode…piekla som veľa hrianok na oleji a mala som ich  hotové. Ale keď budem robit nabudúce, možno by som vyskúšala, chlieb pofŕkať olejom a dať ho rovno na plech…neviem ako veľmi by sa opiekli v rúre pri zapekaní. Ak chcete, tak to vyskúšajte…je to len nápad, čo by mal urýchliť prácu.

Čo sa týka mozzarelly…ja som mala údenú…nie tú čo sa predáva v slanom náleve, ale je jedno, ktorú použijete.  Avokádo prerežeme pozdĺžne okolo kôstky, obidve polovice skrútime oproti sebe a rozdelíme ich…..v jednej ostane kôstka…ona je tam len položená…nie je nijako spojená s dužinou. Nôž do nej akokeby zatnite a pohodlne ju vyberiete. Dužinu podoberte lyžicou od šupky a jednoducho vylúpte. Nakrájame na tenké plátky.
Všetko naskladáme na hrianky.
Položíme na plech s papierom na pečenie a vložíme do vyhriatej rúry na 250 stupňov.
Zapekala som asi 10 minút.
Predstavte si, že máte v dome viac ľudí…..stačí keď si hrianky pripravíte dopredu a zapečiete kedy bude treba….a máte urobené všetko naraz.
A naviac….vážne sú skvelé.

hrianky suche hrianky pred zapecenim hrianky po zapaceni

 

Raňajkové kvietky pre detičky

ranajky bez zeleniny

Dorka s Janíčkom, moje vnúčatá…tak majú veľmi zlé jedácie obdobie. Tu sa mi chce povedať, že štastná to mamka, ktorá nemá starosti so stravovaním svojho dieťatka. Tak Janíčko je autista, takže tam sa s tým, že bude jesť len vyberané jedlá do bezvedomia, tak nejako počíta. Janíčkovým hlavným autistickým znakom je to, že nerozpráva a slovám ani  nerozumie. Ale nebojte sa….jeho prvá papagájčina obsahovala…“kouáčik dáme, kekík dáme“. Že si má priniesť papučky, tak to bude na Vás pozerať ako puk , hodí rozmrzene rukou a odíde sa hrať so stavebnicou, ale keď mu povieme prines piškótku…tak to utekáááááááá. Aj Janíčko , aj Dorka sú úplne ako ich ocko, na sladkom by vedeli existovať a normálne jedlo len pobabriť. Už som tu raz písala, ako mu strčili večer do úst kúsok hrušky a ráno nechcel piť mliečko…a až potom zistili, že ten kúsok hrušky starostlivo držal v ústach, celý večer (vôbec netuším ako si s tým dokázal umyť zúbky), spal s ním a ráno ho konečne od nej oslobodili…hrušky hnusnej. A raňajkuje jedine sladké…makovník, vianočka…a na tomto by dokázal existovať aj týždeň. Občas suchú žemličku.   Druhá stará mamka, ktorá chodí vyzdvihúť Janíčka do autistickej škôlky,  spomínala, že Janíčko normálne jedol aj chlebík so špenátovou nátierkou, hovorili tety škôlkárske vraj….tak toto kým nebudem vidieť na vlastné oči, veriť nebudem.  Dorka tak to je iná káva….strašne by som chcela vedieť frekvenciu obľúbenosti jej jedál. Teraz sa vezieme na vlne cestoviniek s červenou omáčkou. A keď som ich varila už 4x za sebou, tak sa mi chcelo kričať. Dorkina maminka je zúfala…Moja Dobrá Cerka varí veľmi rada…a musím podotknúť, že aj veľmi chutne. Lenže, potom mi úplne bezideová zatelefonuje, že uvarila sviečkovú, alebo lasagne, alebo maslové rezne a nikto to absolútne neje…Ona zas chce kričať zo sotéčiek, ktoré musí točiť. Ja jej verím, že takéto varenie je frustrujúce. V tomto smere som požehnaná, pretože varím pre jedného, vcelku dobrého stravníka.
Dorka je dobrý adept na surovú stravu…čo sa týka ovocíčka…jeda moja…jedla by ho na kilá. A aj vybrané druhy zeleniny…hlavne tej sladkej…kápia, mrkva, sem tam uhorka. Keď dostane pred seba hlboký tanier načistenej, na jeden hlt nakrájanej zeleniny…spucuje ho mehom binúty. Hlavnú zložku jej raňajok u mňa tvorí zelenina…ten obložený rožtek, rožtek vo vajíčku, alebo nejaký chlebík je tam tak nejako len do počtu. Jej maminka je taká istá, ak jej načistím kilo jahôd, tak zje kilo jahôd, keď jej očistíme kilo hrozna, alebo pol červeného melóna…tu musím aj odkôstkovať, tak zje všetko do poslednej mrte.  Keď Dobrá Cerka čakala Janíčka, tak som z Mníchova priniesla čerstvý hrášok…hrúzu hrášku. Kým bol v luskoch, tak tam ležal chudáčik…ale ako som ho komplet vylúpala…jeda moja…aj Dobrá Cerka, aj Dobrá Vnučka, ten hrášok jedli lyžicou a zjedli do poslednej guličky.
Jedenie DV počas dňa…tak to je jedna katastrofa, keď ju mám na prázdniny, tak mám chuť si to hodiť. Ona si sadne k obedu, ak mám šťastie, tak po prvom hlte povie….ja si to neprosím, ale väčšinou si sadne a rovno povie, že si to neprosí. A pritom kedysi sa za tým jedlom išla zblázniť. A palacinky s nutelou jej odmietam robiť ako hlavné jedlo…nech sa na mňa nikto nehnevá. Na palacinky chodieva s deduškom,  po nejakej ich spoločnej aktivite a dúfa, že ich bude dostávať stále…no to určite.
Každé prázdniny mávam Dorku, Janíčka, dostáva druhá stará mamka, ktorá sa maximálne oddala štúdiu autistických detičiek a Janíčko má v nej dokonalú parťáčku. Už teraz sa pripravujem na frustrujúcu časť…jedenie a skúšam všetko možné, aby som mala variabilný repertoár.
Tieto párkové kvietočky som videla na pintereste, ohromne sa mi páčili a keď sme boli na veľkom rodinnom nákupe, videla som aj prepeličie vajíčka a spomenula si na to. Ich výroba bola naozaj veľmi jednoduchá a nepokazila som ani jeden kvietoček. Akurát pre Dobrého Manžela by som musela urobiť teda riadnu kyticu, aby som ho nachovala. Je to fakt tak na detské ústočká. DM zjedol vzorku a dorobila som mu klasický hemendex z prepeličých vajíčok. Nesmierne si to pochvaľoval.

ranajky skrupinky

 

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  1 porcia

Suroviny:

párky, prepeličie vajíčka
olej, špáratká

 

Postup

Párky rozrežeme po dĺžke na dve polovice. Z jednej strany do nich nerežeme hrebienok, nenarezávajte veľmi do hĺbky, aby sa Vám párka pri zatáčaní neroztrhla.
Skúsime ju zatočiť, tak aby mala pekný okrúhly tvar a zvyšok párky odrežeme. Ak by bola párka dlhá tak ten okrúhly tvar nedosiahnete.
Konce párky zošpendlíme špáradlom dokopy. Drží to…neobávajte sa.

ranajky priprava
Na panvici rozohrejeme olej a opečieme kolieska najprv z lícnej strany….špáradlá stále v pohode držia.
Prevrátíme ich a vklepneme do stredu koliesok vajíčka.
ranajky opekanie ranajky pecenie s vajickom
S rozklepávaním prepeličích vajíčok je trochu práca. Ich škrupinka je krehká, ale tá vnútorná blana je pevnejšia ako pri slepačích. Drží ako čert. No a čo si budeme hovoriť, tie vajíčka su prťavé. Doporučujem naklepnúť poriadne ostrým tenkým nožom. Pri manipulácii sa mi neroztrhol, ani jeden žĺtok, sú dobre celistvé.
Pečieme kým nebudú volské oči ztuhnuté. Špáradlá stále držia.
Po upečení ich preložíme na tanier a odstránime špáradlá…kvietky v pohode držia aj bez nich.
Obložíme podľa ľubovôle.
Vážne sa mi veľmi páčia…
ranajky so zeleninou

 

 

 

Bavorská cestovná bageta

bageta hlavna

Ako žijeme v Mníchove, náš svet pozostáva z cestovania…mnohého cestovania. Keď si spomeniem na naše začiatky pred 17 rokmi, príde mi nesmierne smiešne, aké nám bolo trápne robiť si vlastné jedlo na cestu. Hrozne sme sa báli, že budeme vyzerať ako ľudia z východného bloku, kt. nemajú na hotové jedlo a kávu na pumpe. Keď si toto ja teraz predstavím, tak si tlčiem hlavu o múr, ako sme mohli byť tak neskutočne sprostí…ja a aj Dobrý Manžel. Dokonca keď za nami cestovala Dobrá Cerka , ešte ako študentka, tak sme jej dávali peniažtek naviac, aby si aj ona kúpila pocestné hotovky na pumpách. Hej teraz si klepeme na čelo, ale vtedy sme nemali sebavedomia ani zamak…takí maličký Čech a maličká Slovenka oproti tým svetaznalým Nemcom a Rakúšanom. Až neskôr som pochopila, že kazdý ten jeden kapitalistický človiečik, by milerád vymenil svoju pumpnú bagetu za doma urobený obložený drevorubačských chlieb a vyprážané šnicle a dobrú silnú kávu a nie tú zlievku, čo vypľúvajú kávové automaty. Čo si budeme hovoriť, barista sa popri diaľnici nenájde, čo by som ho lupou hľadala. A tak v priebehu dvoch rokov, som sa nerozpakovala a robím nám vlastné jedlo…pokiaľ cestujeme s niekým, je jasné, že sa vyhnem klobáske a vajíčkam, ale pokiaľ ideme vlastným autom…jeda moja…tak to sú arómy….a teraz už ani nejedávame za pochodu…ale normálne si zasavíme na odpočívadle, vyjdeme si k stolom a tam si urobíme piknik..skoro doslova. Lebo aby ste vedeli…poprosili sme Ježiška o termosky a bratislavský Ježiško to poňal ozaj veľkoryso..rôzne veľkosti…veľká na čaj pre DM, menšia pre sladenú kávu pre DM a jedna čierna a mocná pre mňa.  Košík s jedlom robím aj pre nášho kamaráta Milana…to je sranda, že ako už ovládam, aj jeho chute…so zeleninou a ovocím  ako prílohou som sa mu vždy trafila. Občas urobíme ale výnimku na prechode do Čiech Strážný, tam si DM kúpi bavorskú bagetu a ja chlebíčkový špeciál. Chlebíčkový špeciál je jasný, ale strašne ma zaujímalo, ako si predstavujú v Čechách a na Slovensku, že si robia Bavori bagety.  Spoľahnite sa, že na území Bavorska  takúto nekúpite, akurát v CZ a na SK.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):

Suroviny:

Pečivo z lúhovaného cesta
smotanový chren
sušená šunka
kyslé uhorky
vajíčko na tvrdo

bageta suroviny

Postup

Čo sa týka bagety…tak v krajine praclíkov z lúhovaného cesta, je ich kúpenie hračkou. Sú nádherne na povrchu chrumkavé s mäkkym vnútrom , posypané kúskami soli a vzorne popraskané. Si predstavte, ze v základnej ponuke každého stánku , kde predávajú obložené žemle a podobné veci sú praclíky naplnené maslom a plátkami syra. Vôbec som si to nevedela predstaviť, že sa to vôbec dá, bez toho, aby sa ten praclík neprerušil, teraz ma to už neprekvapuje, už som si zvykla.
Je pravda, ze tieto bagety robievam v Mníchove, bagety kúpim hocikde. V BB, alebo v Jihlave ich tak poruke nemám a tam sú mi zase vzácne naše obyčajné rožky, ktoré, ak si v Mníchove neupečiem, tak ich nemám. Vlastne ani neviem, či tento typ pečiva dostať bežne na Slovensku, ale hádam že ano keďže sú v sortimente diaľničných púmp. Keď raz budem veľká, tak si tie bagety budem piecť, receptov na lúhované cesto je na SK a CZ všade veľa.  Toľko k pečivu.

základ tvorí chren…ten je absolútne nevyhnutný. Ja ho rozmiešam s maslom na akúsi chrenovú nátierku. Závisí podľa toho, aký silný je chrenový základ.
Pokladieme sušenú šunku…ja používam schwarzwaldskú.
Na šunku  zase kolieska na tvrdo uvareného vajíčka a kolieska kyslej uhorky. Dáme šalát  priklopíme a je hotovo. Môžeme cestovať…ale až keď DM dopajdá s členkom.

 

Trojuholníky z lístkového cesta

trojuhol

Mne osobne takéto veci nenormálne chutia, ale mali ste vidiet tie vykrivené ústa Dobrého Manžela. …..zlatko a prečo to nemáš rád. Sú tam tri veci, ktoré nechcem…lístkové cesto na slano, udusené huby a roztečený syr….Ale tak nejako dal 4 kúsky a ja som s veľkým potešením dojedla aj tú väčšinu, ktorú ofrflal. Rozhodne to ale urobím mojej Dobrej Svokre…ako kvázi vegeteriánke , to isto príde po chuti…teda dúfam…budem za Dobrú Nevestu. Najlepšie je ich konzumovať za tepla, do druhého dňa by som ich rozhodne nenechávala…

Cas pripravy Čas prípravy: 30 min + priprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  12 kusov

Suroviny:

Hotové rozvaľkané lístkové cesto
250 g šampiňóny, najlepšie hnedé
150 g syr s bielou plesňou, najlepšie camembert
2 jarné cibuľky
soľ, čerstvo mleté korenie, mletá rasca
orech masla + 1 PL olej
citrónová šťava

Postup

Najprv popíšem niečo o lístkovom ceste. Hotové rozvaľkané lístkové cesto, mám vždy v pohotovosti, či v slovenskej, alebo nemeckej chladničke. DM miluje jablkový, alebo tvarohový závin, takže keď nemám chlieb a chuť ho ísť kúpiť, zvrtnem nohavicu závinu na plech a je pokoj. Pri týchto závinoch som si nijako zvlášť nevšimla rozdielnu kvalitu cesta, ale prvýkrat som to postrehla pri tomto dezerte. Keď som ho upiekla prvýkrat na SK, tak som myslela, že som niečo pokazila. Cesto bolo také ubitejšie, nelístkovalo. Bola som z toho nešťastná a prišla som sa poradiť k mamke…ukázala som jej foto nemeckej verzii a naživo slovenskú. Ona skonštatovala, že to musí byť inou kvalitou cesta. Ten ananásový dezert robievam často a vždy je to tak ….keď rozdelím ružičky, tak v nemeckých je to lístkovanie, úplne viditeľné, v slovenských nie.  Netuším či je to naozaj lepšou kvalitou nemeckého lístkového rozvaľkaného cesta, alebo ma napadla ešte jedna možnosť….V Mníchove mám plynovú rúru, v Bystrici mám elektrickú rúru, možno je aj tam pes zakopaný pretože pravda je taká, že čo sa týka elektrickej, tak neustále s ňou bojujem. No a prečo to hlavne píšem. Hotové trojuholníčky sú ako vankúšiky…napufkané, okolo plnky. Keď som ich jedla, tak som sa zamyslela, že nevedno, ci sa mi tak načechrajú aj v inej kuchyni. Keď vyskúšam…napíšem…toľko k tomu.
Rúru zapneme na 220 stupňov.
Šampiňóny naplátkajume a poprekrajujeme, zľahka pofŕkame citrónovou šťavou. Jarnú cibuľku očistíme a nakrájame na malé kúsky.
Na panvici roztopíme maslo s olejom a porestujeme zľahka jarnú cibuľku. Pridáme šampiňóny a restujeme 2 minúty. Posolíme, posypeme čerstvo drveným korením a mletou rascou podľa chuti. Rascu kľudne môžete vynechať a nahradiť oblúbeným korením.
Premiešame a necháme bokom.
Syr rozdelíme na 12 plátkov.
Cesto rozdelíme na 12 štvorcov (cca 11 cm), tie rozrežeme stredom na trojuholníky.
Do stredu každého položíme plátok syra a navŕšime udusené huby.

trojuholniky pred pecenim
Pečieme na papieri na pečenie v rozohriatej trúbe cca  10 minút….strážte si to podľa svojej rúry.

trojuholniky po upeceni
Pred podávaním posypeme bylinkami, ja som použila aj chilli vločky.

 

 

Šalát z bielej klobásky

salat-hlavna

Dnes končí Októberfest, na rozdiel od jeho začiatku….dnes im tam svieti slniečko…akurát bude dievčatám fúkať pod sukničky a  veľké výstrihy si budú zakrývať svetríkmi.  Tento šalát si tam môžete kúpiť v každom stane, imbisse u mokrého lakťa a podobne. No ponúknu Vám ho  aj , v rôznych obmenách,  v knajpách, všetkých možných kategórií.  Prvýkrát,  mi ho pred rokmi opisovala moja stará pani suseda (nech sa Vám susedka v nebíčku dobre vodí). Moja školská nemčina a jej bavorština si nedokázali porozumieť.  Pokiaľ sme chodievali na „Wiesn“ , tak som tento šalát neochutnala ani raz…môj absolútny favorit, je žemľa s pečeným kolenom oktoberfest-huska….božská to manna. A ked ideme na jedlo, tak si tiež dávam niečo iné. Takže som nemala ani poňatie ako chutí šalát z bielej klobásy. Môj obľúbený kuchársky časopis , svoje akutálne vydanie , venoval bavorským festivalovým jedlám. Myslela som, že ich budem priebežne variť akutálne, ale nejako to nevyšlo. Náš blízky rodinný priateľ vážne ochorel a tak sme sa mu snažili pomáhať, aspoň domácou stravou….neviem či by miesto kapustných fliačkov, ocenil tento šalát napríklad. Keď je človek chorý, tak ho nejako ťahá len na tú domovskú chuť.
No a teraz môj a DM názor….mne to chutilo nenormálne dobre…vážne, nesmierne som si pochutila. Čo sa týka Dobrého Manžela, tak tomu tam niečo vadilo, zjedol, ale nepochutil si…Potom sme definovali, že čo mu tam vadilo….vínny ocot. Preto tento šalát zbožňuje a tento ofrflal.

Cas pripravy Čas prípravy:
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  2 porcie

Suroviny:

400 g biela wurstová klobása
1 menšia biela, alebo niekoľko hlávok červenej reďkovky
1 veľké jablko
1 veľká červená cibuľa
kytička pažítky
3 PL olej
na dresing :
2 PL biely vínny ocot (o octe viac v texte)
2 PL jablková šťava
šťava z pol malej limety
1 veľká PL sladká horčica (o horčici v texte)
7 PL rastlinný olej (nie olivový)
salat-suroviny

Postup

Pripravíme si dresing.
Použila som vínny ocot. Ovocné octy a blasamico majú svoju špecifickú chuť a niekomu tá chuť nesedí….ako napríklad Dobrému Manželovi :D. Ja som si už zvykla, ale dlhé roky mi ich vôňa pripomínala niečo prekysnuté.  Nemecký bežný, kvasený ocot,  je kyslejší ako náš slovenský a tieto ovocné sú rovnako kyslé, takže recepty s nimi sa mi píšu lepšie. Pokiaľ máte svoje pochybnosti o chuti ovocného, tak použite normálny, skúste ho najprv dať o pár kvapiek menej, ako uvádzam v rcp a potom už uvidíte podľa svojej chuti.

No a teraz k sladkej horčici. Je to taký bavorský unikát. Je to akokeby celozrnná , povedzme kremžská horčica , ochutená mohutne , práškovým cukrom. Ona aj má takú ťahavú konzistenciu, nie ako máva bežná horčica. Pozrela som sortiment v Tescu a videla som tam, ze majú horčice ochutené medom. Ale tie sú akokeby hladké, nemajú v sebe tie šupky. Ja som si nevedela vôbec predstaviť, žeby som to niekedy dala do úst, prišla mi tá chuť úplne absurdná…ale za tých 16 rokov….ako sa vraví, človek zvykne na všetko. Ona je špeciálne určená práve k týmto bielym wurstom, ale ja celkom bežne jedávam s ňou aj obyčajné párky a nenormálne mi to chutí. Vážne.
Pokiaľ zvolíte tú horčicu s medom, máte vystarané. Neviem ako chutí…ja keby som to robila doma v BB, tak by som asi použila kremžskú a dala tam práškový cukor…len neviem koľko…začala by som asi na 1 čajovej lyžičke  s kopčekom a potom by som uvidela.
Tak, keď sme si pohovorili o octe a horčici, čím by sa dali nahradiť a teraz poďme už k výrobe.
Do hlbokej misy dáme 2 PL vínneho octu, 2 PL jablkovej šťavy,  sťavu z pol malej limetky (alebo pár kvapiek citrónovej), 1 naozaj veľkú PL sladkej horčice a 7 PL rastlinného oleja.
Pridáme pol lyžičky soli a čerstvo drvenné korenie. Nakoniec pridáme nasekanú pažítku , ja som dala žeruchu.
Metličkou dresing poriadne prešľaháme, aby sa nám všetko spojilo do krémova. Jablká ošúpeme, zbavíme jadrinca a nakrájame na tenké plátky. Jablká vložíme do dresingu.

salat-dres-pred salat-dres-po salat-jablka-v-dres

 

 

 

 

Jablká nakrájajte podľa toho ako sa vám páči, môžu byť kocky, alebo hranolky….ja som ich na väčšie kvôli tomu, že DM tvrdí, že nemá rád ovocie v kombinácii s mäsom (aj keď pozitívne viem, že koľkokrát mu to dám, toľkokrát to zje bez jedného slova, ale nesmie o tom vedieť). Pokiaľ by mu tie jablká naozaj vadili, tak by sa mu ľahšie separovali.
Biele klobásky……samozrejme ich môžete nahradiť aj nejakou inou jemnou údeninou,  ponoríme na pár minút do horúcej vody, ale nie vriacej. Medzitým očistíme cibuľu, reďkovku a nakrájame ich na tenučké rebrá a plátky.
Wursty ošúpeme….črievko tým, že sme ich namočili do horúcej vody, pôjde úplne ľahučko a nakrájame na kolieska. Na panvici rozohrejeme 3 PL oleja a kolieska v dávkach opečieme. Kolieska by sa nemali kúpať v oleji, nech dostanú na panvici taký opečený vzhľad.
salat-pripravena-surovina salat-opekanie-koliesok

 

 

 

 

Opečené kolieska pridáme k jablkám do dresingu, všetko vymiešame.

Na tanier naservírovujeme šalát a obložíme cibuľou a reďkovkou.

Paprikové čevapčiči

cevapi-hlavna

Tak jasné, že toto originál čevapi nebudú, ale doma v mojej kuchyni to absolútne neriešim. Čevapčiči volám vlastne vsetko, čo je z mletého mäsa a a má tvar valčekov.
Robím ich veľmi rada, pretože toto jedlo, je nesmierne rýchle na stole….polhodina a môžeme jesť…samozrejme, ak máte polotovary…namleté mäso a mrazené hranolky…napríklad 😀

Cas pripravy Čas prípravy: 30 min + priprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  4 porcie

Suroviny:

500 g mleté mäso (mala som miešané)
1 vajce
1 cibuľa + 2 strúčiky cesnaku
300 ml pohár nakladanej červenej papriky
100 g tvrdý balkánsky syr, alebo Feta
kytica petržlenová vňať
plytká lyžička soli, čerstvo mleté korenie
2 PL olej na vyprážanie

Postup

Tak…..cibuľu a cesnak ošúpeme, cibuľu nasekáme na maličké kocky a cesnak prelisujeme.
Nakladanú červenú papriku v oleji, necháme dobre odkvapkať a nakrájame na malé kúsky.
Tvrdý syr nakockáme na malo.
Všetko nakockané a prelisované pridáme k mäsu, pridáme vajce, nasekanú vňatku a dopre vymiešame.
Na panvici rozohrejeme olej.
Z faširkovej zmesi  odoberáme kúsky mäsa  a navlhčenými rukami vytvarujeme valčeky dlhé ako prst a hrubé asi ako  kvalitný mužský palec.
Pokladieme na rozohriaty olej a opekáme z jednej strany 5 minút, z druhej strany 5 minút a dajte ešte po minúte na boky.

cevapi-vyprazanie
Ako prílohu som dala hranolky…normálne mrazené, upečené za 3 minúty ..na papiery na pečenie, bez oleja ..v rúre.
Ak by som mala robiť čevapi pre regiment, nerozpakujem sa vytriet olejom plech a piecť to tiež v rúre. Všetko naraz, bez státia…v pohode.
Ako dressing postačí biely jogurt s prelisovaným cesnakom, osolený,  okorenený , s kvapkou citrónovej šťavy.  No a šalát….
Naozaj nesmierne rýchle  a efektívne….

 

Pizza morčacie rezne s cestovinovým šalátom

morcacia pizza hlavna

Povodne som si toto jedlo uvarila pre seba ako dietny obed, ale s roznymi druhmi masa na rezne, to moze byt uplne bezna rychlovka aj pre nedietarov. Je to lahke , efektne  a vyskusam to aj na mojich vnucatkach…tak nejako si myslim, ze zaberu 🙂

Cas pripravy Čas prípravy:  15 min + priprava
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov):  1 porcia

Suroviny:

Platok morcacich prs bez koze (ten moj vazil 143 g)
100 g ceresnove paradajky
20 g mozzarela v naleve
120 g uvarene celozrnne cestoviny
2 cesnakove struciky
drvene oregano, cerstve bazalkove listy
sol, cerstvo mlete korenie
1 PL (cca 10 g)  olivovy olej
cerstvo nasekana petrzlenova vnatka

cela porcia ma 2160 kJ

Postup

Do osolenej vody dame varit celozrnne penne cestoviny.
Morcaci platok rozrezeme na mensie rezniky….tak vo velkosti detskej dlanicky.  Osolime, okorenime .

Panvicku vytrieme olejom , rozohrejeme ju a rezne opecieme z obidvoch stran….tak cca 3 minuty, na kazdu stranu. Pokial  budete robit rezne z bravcoveho, alebo telacieho…tak si cas podla potreby upravte.
Rezne prelozime na tanier do mikrovlnky. Na kazdy polozime platok paradajky a cez paradajku , platok mozzarely.. Vsetko zlahka posypeme,  drvenym oreganom.
Tanier vlozime do mikrovlnky a vlnime nejake 2 minuty. Moja mozarella bola uz krasne roztecena, Vy si to sledujte podla svojej vlnky.  Mozeme samozrejme dat zapiect aj pod gril v rure.
Do vypeku po opekani reznov, kvapneme este trochu oleja. Dame orestovat platky ocisteneho cesnaku a platky rozkrajanych paradajok. Moje penne boli akurat  al dente,  ako som ich z vody vyberala, kladla som ich priamo do panvice k cesnaku a paradajkam, len tak nahrubo odkvapkane.
Bohuzial som si nevsimla, ze plyn pod panvicou stale horel odvtedy, ako som odtial vybrala opecene rezne a dno bolo teda slusne vypecene. Az ked sa zmiesalo s vodou z penne, tak som zistila, ze vypek je uz na *cigansky sposob*  Aj som myslela, ze cestoviny urobim komplet nanovo, ale ked som ochutnala, tak vypek chutovo bol absolutne v poriadku, takze tie cestoviny len vyzeraju, ako zmiesane s uhlovym praskom…..Nakoniec do nich zamiesame bazalkove listky.
Pizza rezne este  posypeme nadrobno nasekanymi cerstvymi bylinkami.

Hovädzie z woku na ďumbieri

cina hlavna

Vsetky azijske rcp z woku , tie ktore sa u nas tak pospolite nazyvaju *cina* 🙂 mam z kucharskej knizocky Wok, kniznica sefkuchara z r. 1999. S hrozou zistujem, ze je uz viac ako 15 rokov stara. Obcas  sa mi zda, ze uz su tie rcp prekonane…postupom, surovinami, skladbou potravin etc etc. Akokeby sa tie rcp robili za cias, ked este neboli dostupne suroviny, ktore su dostupne uz teraz celkom bezne…No…pravda je taka, ze ja nie som odbornik na azijsku kuchynu a znalcovi som na smiech. Dnes som si tak zauvazovala o tom vsetkom, prave pri tomto rcp. Pouziva sa v nom mandarinkovy dzem….ja som ho nahradila pomarancovym…..fakt som sa dzemom v cinskej kuchyni nestretla…Ale ako pisem..ja nie som odbornik a rozhlad mam vyrazne obmedzeny.  Dost na tom…Dobry Manzel  si prave toto jedlo nesmierne pochvaloval…jednak preto, ze je to hovadzie  a jednak prave pre tu celkovu skladbu surovin, ktore mu nesmierne ulahodili. Ale ja som to vedela, ze mu pochuti…chlapovi, co si sype do kazdeho , nim vareneho jedla ,hrozienka….neexistuje, zeby jedlo s pomarancovym dzemom nechutilo…A zase na druhej strane….ten dzem bajecne vyvazila paliva papricka, pikantny dumbier (zazvor) a koriandrova zemitost. No a na zaver som mu este posypala porciu , drvenym secuanskym korenim…ktore si iniciativne, bohvie preco, objednal. A namojdu…ked som to vsetko o 15 minut dokoncila a ochutnala…bolo to skvele….lutujem, ze som urobila len jednu porciu…

Cas pripravy Čas prípravy: 15 minut
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 2 porcie

Suroviny:

300g  hovadzi filet na minutky
2 PL olej (nie olivovy)
5 cm kusok cerstveho dumbiera
1 paliva papricka
5 salotiek
4 cesnakove struciky
100 g mrkva
2 pl citrusovy dzem
2 pl sojova omacka kikkoman
zvazok koriandrovych listkov

Postup

 

Zeleninu ocistime….ten dumbier sa najlepsie osupe  hranou cajovej lyzicky…..ide to uplne super a cisto.
Mrkvu nakrajame na velkost a hrubku zapalky, dumbier nasekame na uplne malicke kocky a salotky na tenke kolieska. Dva struciky cesnaku naplatkujeme a stiplavu papricku krajana na pruzky.
Maso nakrajame na tenke platky.
Vo woku rozpalime olej, vhodime do neho maso a opekame ho cca 5 minut.
Pridame salotky, papricku, mrkvu, dumbier a cesnak.
Opekame dalsie 3 minuty.

 

cina
Pridame sojovu omacku, citrusovy dzem, premiesame a nechame este 2 minuty.
Ak sa Vam to zda suche, podlejte par lyzicami vody.

Na uplny zaver prelisujeme cesnak co nam ostal a ak treba posolime.
Uvarime nejaku vhodnu cestoviny, premiesame s masovu zmesou a posypeme koriandrovymi listkami.

Kuracie prsia na kapuste z woku

cina hlavna

Bola som na MRT chrbtice….s mojimi,  zlahka klaustrofobickym,  prejavmi, som mala trochu obavy, ale predstavte si to….nebolo to vobec nic strasne…a viete co sa mi stalo??????? Ja som tam v tej rure regulerne zaspala. So sluchatkami na usiach, ktore utlmili to klepotanie, ma ten monotonny zvuk uspal. Ked som prisla domov, tak som bola cela taka vlacna a ubolena, ze som mala sto chuti, ale do varenia ani jednu. A tak som sa rozhodla pre nejaku sikmoockovu azijsku kuchynu. Vdakabohu za nu. Bola to rychlovkovita rychlovka. Hotove jedlo mame za 12 minut. Kym este priratame cas na nakrajanie zeleniny a uvarenie cestoviny….o 20 minut mame pariacu porciu na taniery.

Cas pripravy Čas prípravy: 20 minut
Pocet porcii (kusov) Počet porcií (kusov): 2 porcie

Suroviny:

400 g vykostenych kuracich prs bez koze
3  strucky cesnaku
1 biela paprika
hrst mladych hraskovych strucikov
6 salotiek (alebo cervena, alebo biela)
200 g postruhanej kapusty
3 PL fazulova omacka
hrst prazenych nesolenych orieskov kesu
2 pl slnecnicoveho oleja
sol

Postup

Kuracie maso pokrajame na tenke rezanceky.
Papriku, kapustu a salotku ocistime a nakrajame na tenke pruzky.
Vo velkom woku  naplno rozohrejeme   slnecnicovy olej.
Vlozime maso a opekame ho,  za staleho miesania,  cca 5 minut, alebo kym maso nie je zlate a makke.
Pridame hraskove struciky, salotku, rezanceky zelenej papriky a kapustu. Ja som este podliala horucou vodou ( cca 100 ml )
Miesame dalsich 5 minut, alebo kym zelenina neomakne…ale nie uplne..musi byt makka a pritom chrumkava.
Pridame fazulovu omacku a prehrejeme este 2 minuty.
cina surovinacina fazulova omacka

 

 

 

 

Chcela som vyhladat fazulovu omacku na nejakych slovenskych e shopoch, ale nikde som nijaku nenasla…len zo soje…myslim, ze toutu by sa dala nahradit. Prinajhorsom mozno  ta klasicka riedka sojova omacka. Mozno by som v tom pripade, este posypala porciu pred pridanim sojovovky (pouzite kikkoman) lyzicku solamylu.
Nakoniec prelisujeme do zmesi cesnak a podla chuti dosolime.
Kesu orechy, opecieme nasucho.
Ja som pouzila kucerave azijske rezance…v balicky su 3 tehlicky zlisovanych rezancov a na tuto porciu stacila ta jedna tehlicka. vazila asi 100g v suchom stave.
Ponorime ju do vriacej slanej vody, vidlickou porozdelujeme jednotlive rezance od seba a vodu vypneme. Nechame postat v horucej vode, tak 5 minut a precedime ich.
Rezance zamiesame do cinskej zmesi, rozdelime na dve porcie a tie posypeme oprazenymi kesu orieskami.

cina pouvareni